Kominki zapachowe


Nie od dziś wiadomo, że leczenie objawów zmęczenia, chronicznego stresu czy towarzyszących objawów fizycznych za pomocą aromaterapii ma zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Wiedzieli o tym już starożytni Egipcjanie. Jako pierwsi tworzyli własne aromatyczne mieszanki z olejków eterycznych i wosku. Dziś domowa aromaterapia jest niezwykle popularną formą dbania o swoje zdrowie, w której założeniach mogą pomóc skuteczne kominki zapachowe.

Kominek zapachowy – co to takiego?

Kominki zapachowe w swoim założeniu mają zintensyfikować działanie domowej aromaterapii. Do ich produkcji stosuje się wyłącznie naturalne i bezpieczne dla zdrowia, jak i olejków materiały. Mowa tu choćby o bambusie, ceramice i metalu, które nie wchodzą w żadne interakcje z ekstraktami roślin, a także woskiem – chętnie stosowanym w kominkach zapachowych. Dzięki temu olejek i wosk znajdujący się na ceramicznej podstawce zachowuje pełną czystość i naturalność, a także swoje unikatowe właściwości, które mają ogromny wpływ na ostateczną skuteczność sesji aromaterapii.

Urządzenia, jakimi są kominki zapachowe w porównaniu z dyfuzorami, czy nebulizatorami nie potrzebują do swojego działania elektryczności. Co więcej, olejki eteryczne wlewane do ceramicznej podstawki nie potrzebują dużych ilości wody, dzięki temu cały proces jest w pełni ekologiczny. Kominek ceramiczny do poprawnego użycia potrzebuje jedynie ustawionej pod miseczką świeczki typu tea light, która zacznie podgrzewać olejek eteryczny, uwalniając do powietrza przyjemne, relaksujące aromaty.

Kominek zapachowy – jak stosować w domowej aromaterapii?

Kominki zapachowe w wyjmowanej miseczce mogą pomieścić do kilku kropel olejku eterycznego zmieszanego z wodą. Znajdą swoje zastosowanie w każdej przestrzeni, tworząc ciepłą atmosferę. W domowej aromaterapii przepis na to, jak używać kominka zapachowego jest niezwykle prosty.

Po pierwsze, należy umieścić świecę tea light w przewidzianym do tego celu pojemniku znajdującym się na dole urządzenia. Następnie wystarczy wlać kilka kropel (od 5 do 10) olejku eterycznego z dodatkiem wody na wierzch naczyńka. Zamiast olejku eterycznego, możliwe jest także dodanie do wody kawałku aromatycznego wosku. Kolejnym krokiem jest zapalenie świecy i odczekanie kilku minut. Gdy świeca zacznie ulatniać olejek lub wosk, można zająć się pełną relaksu sesją aromaterapii.

Warto pamiętać, iż kominki zapachowe jak każde urządzenia wymagają regularnej konserwacji. Z tego też względu po każdej sesji dobrym pomysłem jest wypłukanie miseczki po wosku i olejku eterycznym alkoholem izopropylowym lub etylowym. Innym sposobem jest proste umycie miseczki płynem do naczyń i dokładne wytarcie powierzchni.

Miseczka (kominek) powinna być także każdorazowo czyszczona przy wymianie olejku. Zapobiegnie to osadzeniu się resztek poprzedniego zapachu na misce, który w połączeniu z innym olejkiem mógłby diametralnie zmienić odczuwalny zapach, a tym samym przynoszone przez aromaterapię właściwości zdrowotne.

Rodzaje kominków do aromaterapii – najpopularniejsze modele

Kominki zapachowe niezależnie od rodzaju używane są wraz ze świeczkami typu tea light o średnicy 4 cm i maksymalnym czasie spalania do 4 godzin. Każdy kominek jest na swój sposób wyjątkowy, różniąc się budową i materiałem. Pomimo tego, ich przeznaczenie jest zawsze takie samo. Niezależnie od wybranego typu urządzenia, zwielokrotni ono intensywność i jakość aromaterapii. Jakie rodzaje kominków można zatem wyszczególnić?

  • Kominek bambusowy – składa się z szarego lakierowanego naczynia ceramicznego i bambusowej podstawy o minimalistycznym wyglądzie. Taki kominek dzięki swoim rozmiarom i kształtom nada się do dowolnego rodzaju pomieszczenia. Bambus jest w pełni recyklingowany i bezpieczny dla środowiska. Kominek ceramiczny z bambusową podstawką nie pochłania olejków eterycznych, a także nie wydzielają toksycznych substancji przy kontakcie z wysoką temperaturą świecy;
  • Kominek metalowy – Podobnie jak modele bambusowe, kominki zapachowe z metalu składają się z ceramicznej miseczki, a także metalowej podstawy. Czarny kolor metalu i biały odcień ceramiki nadają unikatowych doznań wizualnych, a sam materiał jest w pełni bezpieczny dla środowiska i stosowanych przy nim olejków eterycznych czy wosku.

Kominek zapachowy to elegancka konstrukcja, mogącymi stworzyć ciepłą, pełną relaksu atmosferę w pomieszczeniu. Wraz z dodatkiem wosku lub olejków eterycznych doświadczenie nabierze charakteru, oferując szeroką gamę możliwości zapachowych, a także właściwości mających udowodnione, pozytywne działanie na organizm człowieka.

Produkt dodany do listy życzeń