
Jedną z najsłynniejszych roślin leczniczych jest szałwia. W każdym domu znane są "tajemne" receptury lecznicze na wiele dolegliwości, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Choć dziś mogą wydawać się zabawne, zawierają w sobie sporo prawdy. Wielokierunkowe zastosowanie farmakologiczne i kosmetyczne sprawia, że olejek szałwiowy to rozwiązanie wielu problemów - tych natury fizycznej i emocjonalnej. Jak stosować olejek szałwiowy?
Olejek szałwiowy - pozyskiwanie
Szałwia (Salvia) należy do rośliny jasnotowatych (Lamiaceae) i obejmuje ok. 900 różnych gatunków. Roślina pochodzi z basenu morza Śródziemnego, ale dziś rozpowszechniona jest na całym świecie. Olejek eteryczny uzyskuje się poprzez destylację z parą wodną liści i ziela.
Nazwa rośliny pochodzi z języka łacińskiego - słowo salvare można tłumaczyć jako "uratować", "ocalić", "zdrowie". Sugestywne i prawdziwe.
Szałwia niejedno ma imię
Olejek eteryczny z szałwii występuje w wielu wariantach. Jednym z najczęściej spotykanych jest ten pozyskiwany z szałwii lekarskiej (Salvia officinalis), ale dużą popularnością cieszy się też szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea), szałwia hiszpańska (Salvia lavandulifolia) czy szałwia grecka (Salvia fruticosa). Choć wszystkie surowce roślinne należą do jednej rodziny olejki różnią się od siebie - tak jeśli chodzi o właściwości, jak i zastosowanie.
Olejek szałwiowy - właściwości
Olejek szałwiowy zawiera wiele cennych substancji, są to między innymi: tujon (25% - 27%), kamfora (14% - 17%), pimaradien (ok. 10%), beta-kariofilen (9% - 12%), wiridiflorol (ok. 8%) i 1,8-cyneol (5% - 9%). W składzie znajduje się wiele innych związków, jednak ich udział jest znacznie mniejszy.
Olejek szałwiowy wykazuje aktywność przeciwdrobnoustrojową, wspomoże leczenie drobnych ran, otarć i zadrapań, ale sprawdzi się też przy problemach dermatologicznych (np. wypryski, czyraki). Ekstrakt działa ściągająco i przeciwzapalnie - może zmniejszyć obrzęki i miejscowe zaczerwienienie. Właściwości przeciwutleniające wspomagają walkę z wolnymi rodnikami w organizmie.
Olejek szałwiowy poprawia pamięć i zdolność koncentracji. Jak pokazują badania, ekstrakt jest skuteczny w przebiegu Alzheimera. Nie hamuje rozwoju choroby, ale opóźnia utratę pamięci i wspomaga procesy poznawcze.
Niezbędnik każdej kobiety
Olejek szałwiowy cechuje działanie estrogenne - pobudza i pomaga regulować cykl miesiączkowy, łagodzi też objawy PMS - wahania nastroju, bóle głowy czy nudności. Produkt stosowany jest często także w czasie menopauzy, gdyż wyraźnie poprawia jakość życia kobiet w tym okresie.
Olejek szałwiowy - zastosowanie
Antyseptyczne działanie olejku szałwiowego wykorzystuje się często przy produkcji past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej oraz preparatów zapobiegających stanom zapalnym błon śluzowych. Ekstrakt stanowi dodatek do mydeł i detergentów, a także ekologicznych kosmetyków.
Olejek szałwiowy opóźnia procesy starzenia skóry i powstawania zmarszczek, oczyszcza i tonizuje - równoważąc wydzielanie sebum. Nie każdy jednak wie, że sprawdzi się też w pielęgnacji włosów.
Olejek szałwiowy na włosy
Olejek szałwiowy wzmacnia i odżywia włosy, wspomaga ich wzrost i przywraca blask. Oczyszcza, nawilża oraz przywraca równowagę pH skóry głowy. Stosowany regularnie zwalcza łupież i rozwiązuje problem przetłuszczających się pasm. I jest banalnie łatwy w użyciu - do butelki szamponu lub odżywki należy dodać kilka kropel olejku.
Od czasu do czasu (czyli przynajmniej raz w miesiącu) warto przeprowadzić zabieg olejowania włosów. Tu też raczej nie powinno być trudności - wystarczy zmieszać dwa składniki:
- 6 - 7 kropel olejku szałwiowego + 2 łyżki oleju nośnego (np. rycynowy)
Całość należy dokładnie wymieszać, delikatnie wmasować w skórę głowy i pozostawić na ok. 60 minut. Zabieg poprawi ukrwienie skóry, odżywi cebulki i pomoże odblokować ujścia mieszków włosowych.
Olejek szałwiowy w aromaterapii
Olejek szałwiowy ma silny, ziołowo - kamforowy zapach (może przypominać aromat olejku rozmarynowego). Działa uspokajająco, relaksuje, przywraca równowagę emocjonalną. Zmniejsza stres i poczucie niepokoju. Wspomaga koncentrację i oczyszcza umysł. Aby cieszyć się wszystkimi zaletami olejku szałwiowego w kominku aromaterapeutycznym, dyfuzorze lub nawilżaczu powietrza należy umieścić kilka kropel ekstraktu...samodzielnie lub z innymi olejkami.
Olejek szałwiowy - z czym łączyć?
Olejek szałwiowy, choć niepozorny, można bardzo efektownie (i łatwo) połączyć z innymi ekstraktami. Które sprawdzą się najlepiej? Lista jest naprawdę długa, warto wymienić kilka "pewniaków":
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by trochę poeksperymentować z większą ilością olejków. Jakie kombinacje zawsze się sprawdzą?
- 4 krople olejku szałwiowego + 3 krople mandarynki + 2 krople olejku paczula
- 3 krople olejku szałwiowego + 3 krople pomarańczy + 3 krople geranium
- 2 krople olejku szałwiowego + 2 krople bergamotki + 1 kropla drzewa sandałowego + 1 kropla lawendy
- 2 krople olejku szałwiowego + 2 krople mięty + 2 krople cytryny

Olejek szałwiowy do inhalacji
Olejek szałwiowy wspiera zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego. Zalecany jest szczególnie w przebiegu infekcji i astmy. Oczyszcza powietrze, udrożnia drogi oddechowe i przynosi ulgę w kaszlu. Chociaż cechuje się dużą skutecznością, olejek można połączyć z innymi ekstraktem, które wzmocnią efekt terapeutyczny, np.:
Olejek szałwiowy do kąpieli
Olejek szałwiowy stanowi świetny dodatek do kąpieli. Dlaczego? Poprawia kondycję skóry, przeciwdziała procesom starzenia, napina i ujędrnia. Może także złagodzić zaczerwienienie, świąd i ból wywołane przez różne choroby skóry. Do wanny wypełnionej ciepłą wodą wystarczy dodać ok. 5 kropli olejku szałwiowego.
Świetnym uzupełnieniem domowego SPA będzie masaż - zabieg poprawi krążenie i zrelaksuje. Stosowany na całe ciało lub wybrane, "problematyczne" partie z pewnością przyniesie wspaniałe efekty. Jak stosować?
- 7 - 8 kropel olejku szałwiowego + 3 łyżeczki oleju nośnego
Łatwiej chyba się nie da.
Olejek szałwiowy w ciąży
Olejek szałwiowy, podobnie jak wiele innych ekstraktów naturalnych nie powinien być stosowany w ciąży. Istnieją przesłanki, że ma działanie teratogenne - a więc może uszkodzić zarodek lub płód. Chociaż brakuje dowodów na ten temat, lekarze odradzają ryzyko.
Badania wskazują jednak, że olejek szałwiowy sprawdzi się w czasie porodu. Eksperci uważają, że może przyspieszyć akcję porodową, a w jej trakcie także uspokoić, złagodzić ból i dyskomfort. Udowodniono, że wysoki poziom lęku zwiększa negatywne odczucia - jak np. ból.
Olejek szałwiowy trochę inaczej
Olejek szałwiowy skutecznie odświeży powietrze, neutralizując nieprzyjemne zapachy (sprawdzi się więc w kuchni lub łazience). W butelce z atomizerem należy zmieszać kilka składników:
- 15 kropli olejku szałwiowego + 15 kropli rozmarynu + 5 kropli pomarańczy + 1 łyżka alkoholu + 120 ml wody
Jeśli odświeżacz powietrza to za mało, można też stworzyć pochłaniacz zapachów domowej roboty. Potrzebny będzie słoik z nakrętką - w której trzeba zrobić niewielkie otwory. W słoiku należy umieścić niepozorną, a bardzo skuteczną mieszankę:
Całość należy wymieszać, a słoik zamknąć i umieścić w dyskretnym miejscu (obok kosza na śmieci lub za toaletą). Mała podpowiedź - pochłaniacz sprawdzi się też w samochodzie.
Olejek szałwiowy to produkt, który staje się niezastąpiony już po pierwszym użyciu. Poprawia stan zdrowia - nie tylko w przypadku chwilowych problemów, ale też w dłuższej perspektywie. Wspomaga równowagę emocjonalną i przywraca spokój. Doskonale pielęgnuje ciało, uzupełniając lub wręcz zastępując wiele kosmetyków i środków codziennego użytku. Skoro natura proponuje tak doskonałą alternatywę, dlaczego nie skorzystać?
"Pharmacological properties of Salvia officinalis and it's components" - A. Ghorbani, M. Esmaeilizadeh, Pharmacological Research centre of Medicinal Plants, Mashhad University of Medical Sciences, Department of Basis Sciences, Student Research Committee, Esfarayen Faculty of Medical Sciences, Iran
"Działanie olejku szałwiowego na bakterie tlenowe izolowane z jamy ustnej, dróg oddechowych i przewodu pokarmowego" - A. Kędzia, B. Dera- Tomaszewska, M. Ziółkowska - Klinkosz, A. W. Kędzia, A. Wojtaszek - Słomińska, B. Czernecka, Zakład Mikrobiologii Jamy Ustnej, Katedra Mikrobiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Zakład Mikrobiologii Molekularnej i Serologii, Krajowy Ośrodek Salmonella Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Klinika Diabetologii i Otyłości Wieku Rozwojowego, Katedra Auksologii Klinicznej i Pielęgniarstwa Pediatrycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Zakład Ortodoncji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
"Przegląd olejków eterycznych pozyskiwanych z roślin z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) i ich własności" - J. A. Michalski, D. Zielińska, Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie
"Próby zastosowania szałwii w leczeniu zaburzeń poznawczych i choroby Alzheimera" - Z. Zdrojewicz, D. Pypno, B. Bugaj, K. Cabała, M. Waracki, Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, Wydział Lekarski, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
"Apianane terpenoids from Salvia officinalis" - K. Miura, H. Kikuzaki, N. Nakatani, czasopismo naukowe Phytochemistry
"Antioxidative Phenolic Compounds from Sage (Salvia officinalis)" - M. Wang, J. Li, M. Rangarajan, Y. Shao, E. J. Lavoie, Tzou-Hi Huang, Chi-Tang Ho, Department of Food Science, Cook College, Rutgers University, Department of Pharmaceutical Chemistry, College of Pharmacy, Rutgers University, Department of Food Science and Technology National Pingtung University of Science and Technology, Taiwan
Nebulizator olejków eterycznych z ceramiczną nakładką
Nebulizator olejków eterycznych
Metalowy kominek zapachowy do olejków eterycznych z ceramiczną podstawką
Dyfuzor ultradźwiękowy olejków eterycznych
Bambusowy kominek zapachowy do olejków eterycznych z ceramiczną podstawką
Powiązane wpisy

Olejek Styraksowy – tradycyjne remedium pełne zdrowia
Styraks jest wyjątkowym gatunkiem rośliny leczniczej, która od wieków była używana do celów terapeutycznych, kosmetycznych i przemysłowych. Obecnie olejek eteryczny, a także i żywica pozyskiwana ze styrakowca benzoesowego zdobywają na popularności w kręgach pasjonatów aromaterapii, czerpiąc z jego działania ogrom korzyści. Czym jest styrakowiec, a także jakimi cechami determinuje się pozyskiwany z niego olejek i żywica? Poznajmy potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z jego stosowania.

Olejek eteryczny z tangerynki - cytrusowa esencja zdrowia
Olejki eteryczne z cytrusów są jednymi z najkorzystniejszych środków w poprawie samopoczucia i pobudzenia do działania. Jednym z nich jest tangerynka, nietuzinkowy owoc cechujący się prozdrowotnymi właściwościami mandarynki i grejpfruta. Słodki smak, bez przesadnej kwaskowatości spowodował, że tangerynka jest idealnym dodatkiem do dań i soków, a także ciekawym źródłem prozdrowotnych olejków eterycznych. Co należy wiedzieć o olejku eterycznym Tangerine, a także, jak go stosować?

Naturalne kadzidła z żywicy i ziół - zdrowe dodatki do medytacji
Dzikie rośliny od tysiącleci były i są wykorzystywane na niezliczone sposoby. W przeszłości karmiły nas i przynosiły ukojenie w trudnych chwilach, odgrywając kluczową rolę w rozwoju ludzkości. Każda roślina ma swoje unikatowe właściwości lecznicze dla ludzkiego organizmu, a niektóre z nich mają również bardziej subtelne cechy, do dziś regularnie stosowane w formie kadzenia podczas różnorodnych rytuałów religijnych, a także w trakcie medytacji. Takie rośliny nazywa się naturalnymi kadzidłami.

Olejek eteryczny kocimiętka - przydatny także dla ludzi?
Zapewne każda osoba na świecie słyszała o unikatowym działaniu kocimiętki, rośliny uwielbianej przez domowe koty, a także ich większych kuzynów. Cytrusowy i charakterystyczny zapach przyciąga do kocimiętki nie tylko koty, lecz także i ludzi. Mało znanym faktem jest to, iż my także możemy skorzystać z potencjalnie pożytecznych efektów relaksacyjnych i prozdrowotnych kocimiętki. Roślina łagodzi stres i oferuje również szereg innych korzyści, które warto poznać.

Olejek eteryczny manuka - naturalny sposób na walkę z grzybicą paznokci i nie tylko
Pochodzący z tradycyjnej medycyny Maorysów olejek Manuka znany jest ze swoich unikalnych właściwości oczyszczających i urzekającego zapachu. Chociaż jest rzadko spotykany, olejek eteryczny z Manuka jest bardzo silnym środkiem przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, szczególnie przydatnym w przypadku schorzeń skórnych i laryngologicznych. Co należy wiedzieć o olejku pozyskiwanym z niepozornego nowozelandzkiego drzewa Manuka?

Olejek Wintergreen – cudowny składnik zdrowia rdzennych amerykanów
Olejek eteryczny Wintergreen to enigmatyczny składnik pomocny w przypadku bólu stawów i mięśni, który był stosowany przez rdzennych amerykanów od setek lat. Wintergreen, czy też Golteria rozesłana to obecnie roślina niezwykle popularna wśród osób aktywnych i zmagających się z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Cechuje się unikatowymi właściwościami przeciwzapalnymi, a także przeciwbólowymi i przeciwskurczowymi, które stanowią o skuteczności olejku Wintergreen. Co należy o nim wiedzieć?

Olejek Balsam Peru - południowoamerykański sekret zdrowia
Balsam peruwiański z drzewa balsamowego jest doskonałym przykładem tego, jak potężna i skuteczna może być siła natury, jeśli jest stosowana prawidłowo. Medycyna naturalna może być świetną alternatywą w wielu sytuacjach. Olejek balsamowy Peru dzięki swoim właściwościom stosowany jest od setek lat w krajach Ameryki Środkowej, Peru, Ekwadorze i Brazylii, gdzie znany jest jako silny środek antyseptyczny i antybakteryjny do leczenia podrażnień skórnych.

Przyjazne naturalne olejki eteryczne dla dzieci - czy są pomocne?
Naturalne olejki eteryczne mają różnorodne działanie lecznicze, na przykład są częstym pomocnikiem w zimnych porach roku. Mogą również wspomóc procesy regeneracyjne organizmu i wielu innych codziennych dolegliwości psychicznych i fizycznych, na które są nastawione również dzieci. Zastanawiamy się, czy olejki eteryczne są bezpieczne dla dzieci? Odpowiedź brzmi: tak! Przyjrzyjmy się zatem, jakie olejki będą skuteczną pomocą dla dzieci, obdarowując je wieloma pozytywnymi właściwościami.

Olejek palo santo - zdrowotny ekstrakt o duchowej sile
Olejek pozyskiwany ze świętego drzewa balsamicznego Palo Santo (Bursera graveolens), od wieków jest szeroko stosowany ze względu na swoje właściwości lecznicze i moc duchową. Olejek z Palo Santo ma właściwości moczopędne, przeciwreumatyczne, oczyszczające, antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Jednocześnie służy do zwalczania chorób o podłożu stresowym, enigmatyczny aromat zapewnia spokój ducha, oczyszczając ciało i umysł. Co ma do zaoferowania olejek z Palo Santo?

Olejek cedrowy - wszechstronna esencja na wiele dolegliwości
Olejek cedrowy pozyskiwany jest z kory, liści i drewna drzewa cedrowego. Zawiera on wiele cennych składników, obecnych w cedrach atlaskich i himalajskich. Właściwości olejku cedrowego słusznie można określić jako prawdziwie wszechstronne. Jest to jeden z najpopularniejszych olejków w kosmetyce naturalnej, masażu, a zwłaszcza aromaterapii ze względu na mnogość swoich dobroczynnych cech.
Comments (0)