
Kadzidłowiec od wieków stanowi ważny składnik perfum i mieszanek zapachowych. Rozwój medycyny i metod badawczych oraz stale rosnące zainteresowanie naturalnymi rozwiązaniami przyniosły ciekawe efekty. Naukowcy nieustannie badają roślinę i jej najważniejszy produkt - olejek eteryczny. Wciąż odkrywany jest nowy potencjał leczniczy, a lista zastosowań się wydłuża. Chyba warto poznać olejek frankincense nieco lepiej?
Olejek frankincense - pozyskiwanie
Olejek frankincense pozyskiwany jest z kadzidłowca (Boswellia) - drzewa z rodziny osoczynowatych (Burseraceae). Chociaż Boswellia obejmuje więcej niż 20 gatunków, tylko kilka z nich uważanych jest za odpowiedni surowiec do wytwarzania olejku eterycznego. W Indiach to Boswellia serrata, na Półwyspie Arabskim Boswellia sacra, a w Afryce Boswellia carterii. Zróżnicowanie geograficzne, odmienny klimat i metody upraw są przyczyną różnic w składzie. Każda z odmian jest trochę inna, wszystkie są jednak równie dobre.
Nazwa frankincense, choć dosyć egzotyczna, oznacza po prostu..."prawdziwe kadzidło". Aby uzyskać surowiec do produkcji olejku, nacina się korę drzewa, co pozwala uwolnić ukrytą wewnątrz żywicę. Po całkowitym zastygnięciu substancja - już jako "olibanum" jest uważnie zbierana. W tej formie może być używana jako kadzidło, najczęściej to jednak nie koniec, a materiał zostaje dodatkowo przetworzony.
Dzięki metodzie destylacji z parą wodną olibanum zmienia się na wygodny w użyciu olejek eteryczny.
Olejek frankincense - właściwości
Olejek z kadzidłowca jest złożoną mieszanką naturalnych substancji chemicznych, która wykazuje aktywność biologiczną nawet przy stosunkowo niskich stężeniach.
Wśród najważniejszych właściwości należy wymienić przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, olejek przyspiesza gojenie zadrapań i niewielkich ran. Ekstrakt sprawdzi się również w przebiegu infekcji dróg oddechowych - wykazuje działanie wykrztuśne i przywraca komfort oddychania, a dodatkowo oczyszcza powietrze. Wzmacnia i pobudza układ oddechowy, znajduje zastosowanie w syropach na kaszel i naturalnych preparatach używanych w łagodzeniu przebiegu astmy.
Olejek frankincense hamuje wytwarzanie mediatorów stanu zapalnego, redukuje patologiczne zmiany w przebiegu reumatyzmu i innych schorzeń związanych z tkanką łączną. Działa przeciwbólowo, a stosowany regularnie może zmniejszać obrzęk stawów i poprawić ich ruchomość.
Olejek z kadzidłowca to istotny promotor zdrowia i odporności komórek organizmu - wspiera ich pracę, poprawia kondycję i ułatwia regenerację. To ważne również z kosmetycznego punktu widzenia, ponieważ ekstrakt odmładza i odżywia skórę, łagodzi mniejsze stany zapalne, a także rozjaśnia blizny.
Ale jest coś jeszcze...
Olejek frankincense na raka
Olejek frankincense posiada w swoim składzie wiele cennych substancji, najważniejsze wydają się jednak kwasy bosweliowe, które znane są ze swoich przeciwnowotworowych właściwości. Jak pokazują liczne badania, składniki aktywne zawarte w olejku z kadzidłowca doskonale różnicują zdrowe i nowotworowe komórki w organizmie. Wspierają pracę tych pierwszych oraz hamują wzrost i żywotność drugich.
Ogromny potencjał w działaniu antyproliferacyjnym jest nieustannie badany, a naukowcy co rusz zaskakują nowymi (i bardzo obiecującymi) wynikami testów.
Olejek frankincense - zastosowanie w aromaterapii
Olejek z kadzidłowca ma niezwykły zapach - bardzo intensywny i ciepły, lekko żywiczny, drzewno - korzenny z orzeźwiającą nutą. Łagodzi stany lękowe i napięcie emocjonalne, uspokaja i wycisza. Poprawia nastrój i niweluje stres. Skuteczne zabiegi aromaterapeutyczne w domowym zaciszu są możliwe i...bardzo łatwe. Poznajmy podstawowe receptury:
- do kąpieli: 5 - 10 kropel olejku z kadzidłowca + 10 ml oleju roślinnego (opcjonalnie)
- do masażu: 4 krople olejku z kadzidłowca + 25 ml oleju roślinnego
- do kominka aromaterapeutycznego: 5 - 10 kropel olejku z kadzidłowca
Warto pamiętać, że olejek frankincense stanowi doskonałą bazę do tworzenia własnych kompozycji.
Od podstaw
Olejek frankincense może wydawać się trudny...przynajmniej na początku. Bogaty, niespotykany zapach z pewnością stanowi pewne wyzwanie - bez obaw, doskonale łączy się z kilkoma znanymi olejkami:
- lawenda
- cytryna
- szałwia
- drzewo cedrowe
- limonka
- pomarańcza
- cyprys
- róża
- drzewo sandałowe
- geranium
- ylang - ylang
- szałwia
I trochę kombinacji
Olejek z kadzidłowca indyjskiego z powodzeniem sprawdzi się jako element złożonych mieszanek. Orientalne lub świeże? Istnieje wiele możliwości, a ograniczają jedynie...osobiste preferencje. Jak prezentują się takie połączenia?
- 2 krople olejku z kadzidłowca + 2 krople olejku sandałowego + 4 krople grejpfruta
- 5 kropel olejku z kadzidłowca + 2 krople olejku z drzewa cedrowego + 2 krople pomarańczy
- 3 krople olejku z kadzidłowca + 4 krople lawendy + 3 krople pomarańczy
- 4 krople olejku z kadzidłowca + 3 krople paczuli + 3 krople olejku sandałowego

Olejek frankincense - zastosowanie w kosmetyce
Olejek z kadzidłowca indyjskiego to produkt tradycyjny, ale stosowany jest z powodzeniem w nowoczesnej kosmetyce. Coraz częściej docenia się jego działanie odżywcze i regenerujące. Polecany jest do cery dojrzałej, zmęczonej i problematycznej, choć przyniesie szereg korzyści w każdym innym przypadku. Sprawdzi się przy pielęgnacji delikatnych (i wymagających) okolic szyi i biustu - ujędrni i nawilży, pozostawiając skórę miękką i gładką.
Kosmetyki z olejkiem z kadzidłowca można wykonać samodzielnie. Choć oczywiście warto kierować się siłą zapachu, najważniejsze są proporcje. Stężenie olejku w gotowym preparacie nie powinno być zbyt wysokie, odpowiednie efekty przyniesie już 8 kropli frankincense na każde 100 ml produktu.
Olejek frankincense na włosy
Olejek frankincense może stanowić składnik naturalnej rutyny pielęgnacyjnej włosów. Ekstrakt z kadzidłowca jest promotorem zdrowego skalpu - oczyszcza skórę głowy, zapobiega łupieżowi, reguluje wydzielanie sebum i odżywia mieszki włosowe, dzięki czemu zapobiega wypadaniu i stymuluje porost.
Doskonale dba o kosmyki - sprawia, że są nawilżone i lśniące. Sprawdzi się jako uzupełnienie gotowej odżywki lub dodatkowy składnik podczas olejowania. Efekty bez zbędnego wysiłku? Jak najbardziej.
Olejek frankincense - przeciwwskazania
Olejek z kadzidłowca to produkt znany i wykorzystywany od lat, warto jednak zachować pewne środki ostrożności.
Olejek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji, specjaliści nie zalecają ekstraktu również dzieciom poniżej 6. roku życia. Chociaż nie ma dowodów na negatywne skutki działania produktu, brakuje badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania.
Olejek nie sprawdzi się u osób, które doświadczają wahań hormonalnych oraz problemów z krzepnięciem krwi.
Produkt (szczególnie w wysokich stężeniach) może wywoływać reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, a także bóle głowy i nudności.
Olejek frankincense słynie ze swojego orientalnego zapachu. Najistotniejsze powinny być jednak niezwykle właściwości - jest przecież jednym z najcenniejszych olejków eterycznych. Za bogatym aromatem kryje się złożona mieszanka naturalnych substancji o wielu zaletach i szerokim spektrum działania. Olejek z pewnością znajdzie zastosowanie w każdym domu...szybko zyskując miano niezastąpionego.
"Frankincense - therapeutic properties" (Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej) - A. Ridha Mustafa Al-Yasiry, B. Kiczorowska, Instytut Żywienia Zwierząt i Bromatologii, Wydział Biologii i hodowli Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
"Frankincense: systematic review" - E. Ernst, Complementary Medicine, Peninsula Medical School, Universieties of Exeter nad Plymouth Exeter, UK
"Chemistry and Immunomodulatory Activity of Frankincense Oil" - Botros R. Mikhaeil, Galal T. Matooq, Farid A. Badria, Mohamed M. A. Amer, Department of Pharmacognosy, Faculty of Pharmacy, Mansoura University, Egypt
"Frankincense oil derived from Boswellia carteri induces tumor cell specific cytotoxicity" (BMC Complemantary and Alternative Medicine) - praca zbiorowa
Naturalne kadzidło - Szałwia Biała
Bambusowy kominek zapachowy do olejków eterycznych z ceramiczną podstawką
Olejek eteryczny cytryna - 10 ml
Emulsja do sauny eukaliptus - 250 ml
Powiązane wpisy

Olejek Styraksowy – tradycyjne remedium pełne zdrowia
Styraks jest wyjątkowym gatunkiem rośliny leczniczej, która od wieków była używana do celów terapeutycznych, kosmetycznych i przemysłowych. Obecnie olejek eteryczny, a także i żywica pozyskiwana ze styrakowca benzoesowego zdobywają na popularności w kręgach pasjonatów aromaterapii, czerpiąc z jego działania ogrom korzyści. Czym jest styrakowiec, a także jakimi cechami determinuje się pozyskiwany z niego olejek i żywica? Poznajmy potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z jego stosowania.

Olejek eteryczny z tangerynki - cytrusowa esencja zdrowia
Olejki eteryczne z cytrusów są jednymi z najkorzystniejszych środków w poprawie samopoczucia i pobudzenia do działania. Jednym z nich jest tangerynka, nietuzinkowy owoc cechujący się prozdrowotnymi właściwościami mandarynki i grejpfruta. Słodki smak, bez przesadnej kwaskowatości spowodował, że tangerynka jest idealnym dodatkiem do dań i soków, a także ciekawym źródłem prozdrowotnych olejków eterycznych. Co należy wiedzieć o olejku eterycznym Tangerine, a także, jak go stosować?

Naturalne kadzidła z żywicy i ziół - zdrowe dodatki do medytacji
Dzikie rośliny od tysiącleci były i są wykorzystywane na niezliczone sposoby. W przeszłości karmiły nas i przynosiły ukojenie w trudnych chwilach, odgrywając kluczową rolę w rozwoju ludzkości. Każda roślina ma swoje unikatowe właściwości lecznicze dla ludzkiego organizmu, a niektóre z nich mają również bardziej subtelne cechy, do dziś regularnie stosowane w formie kadzenia podczas różnorodnych rytuałów religijnych, a także w trakcie medytacji. Takie rośliny nazywa się naturalnymi kadzidłami.

Olejek eteryczny kocimiętka - przydatny także dla ludzi?
Zapewne każda osoba na świecie słyszała o unikatowym działaniu kocimiętki, rośliny uwielbianej przez domowe koty, a także ich większych kuzynów. Cytrusowy i charakterystyczny zapach przyciąga do kocimiętki nie tylko koty, lecz także i ludzi. Mało znanym faktem jest to, iż my także możemy skorzystać z potencjalnie pożytecznych efektów relaksacyjnych i prozdrowotnych kocimiętki. Roślina łagodzi stres i oferuje również szereg innych korzyści, które warto poznać.

Olejek eteryczny manuka - naturalny sposób na walkę z grzybicą paznokci i nie tylko
Pochodzący z tradycyjnej medycyny Maorysów olejek Manuka znany jest ze swoich unikalnych właściwości oczyszczających i urzekającego zapachu. Chociaż jest rzadko spotykany, olejek eteryczny z Manuka jest bardzo silnym środkiem przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, szczególnie przydatnym w przypadku schorzeń skórnych i laryngologicznych. Co należy wiedzieć o olejku pozyskiwanym z niepozornego nowozelandzkiego drzewa Manuka?

Olejek Wintergreen – cudowny składnik zdrowia rdzennych amerykanów
Olejek eteryczny Wintergreen to enigmatyczny składnik pomocny w przypadku bólu stawów i mięśni, który był stosowany przez rdzennych amerykanów od setek lat. Wintergreen, czy też Golteria rozesłana to obecnie roślina niezwykle popularna wśród osób aktywnych i zmagających się z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Cechuje się unikatowymi właściwościami przeciwzapalnymi, a także przeciwbólowymi i przeciwskurczowymi, które stanowią o skuteczności olejku Wintergreen. Co należy o nim wiedzieć?

Olejek Balsam Peru - południowoamerykański sekret zdrowia
Balsam peruwiański z drzewa balsamowego jest doskonałym przykładem tego, jak potężna i skuteczna może być siła natury, jeśli jest stosowana prawidłowo. Medycyna naturalna może być świetną alternatywą w wielu sytuacjach. Olejek balsamowy Peru dzięki swoim właściwościom stosowany jest od setek lat w krajach Ameryki Środkowej, Peru, Ekwadorze i Brazylii, gdzie znany jest jako silny środek antyseptyczny i antybakteryjny do leczenia podrażnień skórnych.

Przyjazne naturalne olejki eteryczne dla dzieci - czy są pomocne?
Naturalne olejki eteryczne mają różnorodne działanie lecznicze, na przykład są częstym pomocnikiem w zimnych porach roku. Mogą również wspomóc procesy regeneracyjne organizmu i wielu innych codziennych dolegliwości psychicznych i fizycznych, na które są nastawione również dzieci. Zastanawiamy się, czy olejki eteryczne są bezpieczne dla dzieci? Odpowiedź brzmi: tak! Przyjrzyjmy się zatem, jakie olejki będą skuteczną pomocą dla dzieci, obdarowując je wieloma pozytywnymi właściwościami.

Olejek palo santo - zdrowotny ekstrakt o duchowej sile
Olejek pozyskiwany ze świętego drzewa balsamicznego Palo Santo (Bursera graveolens), od wieków jest szeroko stosowany ze względu na swoje właściwości lecznicze i moc duchową. Olejek z Palo Santo ma właściwości moczopędne, przeciwreumatyczne, oczyszczające, antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Jednocześnie służy do zwalczania chorób o podłożu stresowym, enigmatyczny aromat zapewnia spokój ducha, oczyszczając ciało i umysł. Co ma do zaoferowania olejek z Palo Santo?

Olejek cedrowy - wszechstronna esencja na wiele dolegliwości
Olejek cedrowy pozyskiwany jest z kory, liści i drewna drzewa cedrowego. Zawiera on wiele cennych składników, obecnych w cedrach atlaskich i himalajskich. Właściwości olejku cedrowego słusznie można określić jako prawdziwie wszechstronne. Jest to jeden z najpopularniejszych olejków w kosmetyce naturalnej, masażu, a zwłaszcza aromaterapii ze względu na mnogość swoich dobroczynnych cech.
Comments (0)