Olejek sosnowy - wszystko co musisz wiedzieć

Olejek sosnowy to jeden z tych zapachów, który ma swój naturalny urok. Kojarzy się z wolnością i świeżością, a umiejętnie stosowany może przynieść liczne korzyści dla zdrowia. Sprawdzi się przy inhalacji w czasie przeziębienia, podczas pobudzającego masażu i kąpieli. A to przecież tylko podstawowe prozdrowotne właściwości tego niezwykłego olejku. Czas dowiedzieć się więcej.  

Olejek sosnowy - pozyskiwanie

Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) to gatunek wiecznie zielonego drzewa, które należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Najliczniej występuje w Europie (północnej i środkowej) oraz wschodniej części surowej Syberii. Olejek pozyskiwany jest z igieł i świeżych, szczytowych gałązek przy użyciu metody destylacji z parą wodną. Jest bezbarwny (lub ewentualnie jasnożółty), ma świeży, drzewny zapach. 

W skład olejku eterycznego wchodzą głównie monoterpeny, a za charakterystyczny aromat odpowiada octan bornylu. 

Bogactwo z natury

Z sosny produkuje się jeszcze jeden olejek, który nazywamy terpentynowym. Podobny zapach i działanie rozgrzewające sprawia, że produkty bywają stawiane obok siebie, a to błąd. W zasadzie olejki łączą tylko te dwie cechy. Produkty stosowane są szeroko w przemyśle farmaceutycznym i medycynie niekonwencjonalnej, ale olejek sosnowy wykazuje dużo większą uniwersalność.  

Olejek sosnowy - właściwości

Olejek sosnowy wykazuje silne działanie antyseptyczne - stosowany często jako środek dezynfekujący i odkażający. Doskonale neutralizuje bakterie tlenowe, wirusy i grzyby. Ma właściwości przeciwzapalne i rozkurczające. Pobudza czynności wydzielnicze i ułatwia odkrztuszanie, a to, jak wiadomo jest szczególnie ważne podczas poważniejszych infekcji (np. stany zapalne gardła, krtani i oskrzeli). Olejek sosnowy to jeden z najważniejszych składników medykamentów na kaszel. 

Olejek naturalny stanowi także istotny element maści rozgrzewajacych, ponieważ poprawia obwodowe krążenie krwi. Zmniejsza też objawy bólowe (choć w niewielkim stopniu). Często stosowany w przypadku problemów reumatycznych, bólach mięśni i nerwobólach.  

Najnowsze badania wyraźnie pokazują, że poszczególne składniki olejku mają aktywność przeciwnowotworową - i choć to dopiero początek, a na wyniki trzeba będzie zaczekać, brzmi obiecująco. 

Olejek sosnowy - zastosowanie w aromaterapii

Olejek sosnowy charakteryzuje się bardzo świeżym, drzewnym zapachem. W odpowiednim stężeniu wpływa pozytywnie na nastrój, dodaje energii i poprawia koncentrację. Eliminuje nieświeże zapachy i poprawia jakość powietrza. Co ważne, w przypadku olejku sosnowego nie warto przesadzać z ilością (ani długością). 

A sam zabieg? Do dyfuzora lub kominka aromaterapeutycznego dodajemy 2-3 krople specyfiku (na ok. 60 minut). Tyle wystarczy, by odczuć pozytywne skutki i jednocześnie nie "zmęczyć się" zapachem.

Proste kombinacje

Olejek sosnowy doskonale łączy się z drzewnymi, zielnymi i cytrusowymi zapachami.  Sprawdźmy najpopularniejsze dodatki:

...i nieskomplikowane, ale efektowne połączenia

Odpowiednie połączenie olejków może przynieść naprawdę ciekawe efekty. Wyciągnie ukryte nuty zapachowe i przywoła dobry nastrój. Jak komponować?

Korzystając z olejków, które już posiadamy możemy stworzyć piękne, unikalne kompozycje - kreatywność mile widziana. 

Olejek sosnowy na katar

Podstawowym i szeroko znanym zastosowaniem olejku sosnowego jest inhalacja, szczególnie w przypadku problemów z górnymi drogami oddechowymi - lotne składniki produktu bardzo łatwo wnikają do organizmu. To remedium na uciążliwy katar i problemy z zatokami. 

Olejek sosnowy zmniejsza obrzęk błoń śluzowych, co ułatwia oddychanie w czasie infekcji oraz przynosi wyjątkowe uczucie odświeżenia. Sam zabieg jest bardzo prosty - do naczynia z gorącą wodą należy dodać kilka kropel olejku sosnowego (ok. 5 powinno spokojnie wystarczyć). I oddychać, spokojnie ale głęboko, przez ok. 30-40 minut. 

Energetyzujący masaż

Olejek sosnowy to jeden z tych produktów, po które warto sięgnąć kiedy brak energii. Zregeneruje umysł i ciało, a delikatny masaż z pewnością nie zaszkodzi. Najprostsza receptura nie będzie raczej zaskoczeniem, spójrzmy:

To oczywiście tylko baza, przepis warto modyfikować, a składniki dodawać i mieszać, szukając wyjątkowych, terapeutycznych rozwiązań. 

A może spray do samochodu?

Olejek sosnowy może zostać użyty do odświeżenia wnętrza samochodu - tak jeśli chodzi o zapach, jak i atmosferę. To szczególnie ważne przed każdą dłuższą podróżą. Wykonanie produktu z pewnością nie przysporzy problemów. Szklaną butelkę z dyfuzorem należy zalać wodą, by następnie dodać 3-4 krople olejku eterycznego na każde 100 ml. Odświeżacz można rozpylać według uznania. 

Olejek sosnowy - zastosowanie w kosmetyce

Olejek sosnowy może pomóc, jeśli borykamy się ze stanami zapalnymi lub nadmiernym przesuszeniem skóry. Przyda się w przypadku łuszczycy i trądziku (miejscowo i w rozcieńczeniu). Dermatolodzy zalecają dosyć niskie stężenie produktu w kosmetykach do pielęgnacji, wynosi bowiem od 0,5% do 2%. 

Chociaż (póki co) nie ma wiarygodnych badań na temat wpływu olejku sosnowego na włosy, rysuje się duży potencjał w kwestii oczyszczania (z nadmiernej ilości sebum), zapobiegania stanom zapalnym i łupieżu- co naturalnie wpływa na wygląd włosów. Olejek można dodać do szamponu lub odżywki (dobrze, by produkt był bezzapachowy) - wystarczy 15 kropel na każde 100 ml kosmetyku. 

Olejek sosnowy do kąpieli

Kąpiel z dodatkiem olejku sosnowego to doskonały pomysł - przyjemny zapach i inhalacja w jednym. Chociaż wydaje się, że powinna być stosowana przy problemach z górnym układem oddechowych, nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z niej częściej. Ciężki dzień, ważne spotkanie? Każda okazja jest dobra, a relaks w tym wypadku jest bardzo prosty:

Chociaż olej roślinny jest tutaj opcjonalny, wzmocni relaksujące działanie kąpieli, doskonale nawilży i odżywi skórę. 

Olejek sosnowy - przeciwwskazania

Olejek sosnowy jest bezpieczny, ale nadmierna ilość może powodować problemy z pracą ośrodkowego układu nerwowego i wywoływać stany depresyjne. Produkt nie powinien być stosowany w przypadku astmy oskrzelowej i krztuśca. Przy częstej ekspozycji na działanie sosny zwyczajniej może wystąpić podrażnienia błoń śluzowych. 

Z olejku należy zrezygnować, jeśli pojawily się jakiekolwiek reakcje alergiczne (np. kichanie, wysypka). Kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji powinny zrezygnować z olejku eterycznego, chyba, że lekarz zalecił inaczej.

Olejek naturalny ma  niską trwałość i powinien być odpowiednio przechowywany - w ciemnym i chłodnym miejscu.

Chociaż duży potencjał olejku sosnowego z pewnością wymaga dalszych badań i testów, doniesienia o nowych właściwościach wyglądają bardzo obiecująco. Umiejętnie stosowany przyniesie realne korzyści, szczególnie dla zdrowia i samopoczucia. W czasie inhalacji, masażu czy kąpieli zachwyci zapachem i świeżością. Tak niewiele potrzeba, by zapewnić sobie dobry nastrój z korzyścią dla całego organizmu.

Bibliografia

"Działanie in vitro olejku sosnowego wobec bakterii beztlenowych wyizolowanych z jamy ustnej i dróg oddechowych" - A. Kędzia, A.W. Kędzia, Zakład Mikrobiologii Jamy Ustnej, Katedra Mikrobiologii Akademii Medycznej w Gdańsku, II Katedra Pediatrii, Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu 

"Surowca roślinne i związki naturalne stosowane a chorobach układu oddechowego" - G. Nowak, J. Nawrot, Katedra i Zakład Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

"Porównanie składu chemicznego wybranych olejków eterycznych stosowanych w chorobach układu oddechowego" - M. Kucharska, J.A. Szymańska, W. Wesołowski, E. Bruchajzer, B. Frydrych, Zakład Toksykologii, Międzywydziałowa Katedra Farmakologii Ogólnej, Klinicznej i Toksykologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera 

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń