Olejek sosnowy to jeden z tych zapachów, który ma swój naturalny urok. Kojarzy się z wolnością i świeżością, a umiejętnie stosowany może przynieść liczne korzyści dla zdrowia. Sprawdzi się przy inhalacji w czasie przeziębienia, podczas pobudzającego masażu i kąpieli. A to przecież tylko podstawowe prozdrowotne właściwości tego niezwykłego olejku. Czas dowiedzieć się więcej.
Olejek sosnowy - pozyskiwanie
Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) to gatunek wiecznie zielonego drzewa, które należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Najliczniej występuje w Europie (północnej i środkowej) oraz wschodniej części surowej Syberii. Olejek pozyskiwany jest z igieł i świeżych, szczytowych gałązek przy użyciu metody destylacji z parą wodną. Jest bezbarwny (lub ewentualnie jasnożółty), ma świeży, drzewny zapach.
W skład olejku eterycznego wchodzą głównie monoterpeny, a za charakterystyczny aromat odpowiada octan bornylu.
Bogactwo z natury
Z sosny produkuje się jeszcze jeden olejek, który nazywamy terpentynowym. Podobny zapach i działanie rozgrzewające sprawia, że produkty bywają stawiane obok siebie, a to błąd. W zasadzie olejki łączą tylko te dwie cechy. Produkty stosowane są szeroko w przemyśle farmaceutycznym i medycynie niekonwencjonalnej, ale olejek sosnowy wykazuje dużo większą uniwersalność.
Olejek sosnowy - właściwości
Olejek sosnowy wykazuje silne działanie antyseptyczne - stosowany często jako środek dezynfekujący i odkażający. Doskonale neutralizuje bakterie tlenowe, wirusy i grzyby. Ma właściwości przeciwzapalne i rozkurczające. Pobudza czynności wydzielnicze i ułatwia odkrztuszanie, a to, jak wiadomo jest szczególnie ważne podczas poważniejszych infekcji (np. stany zapalne gardła, krtani i oskrzeli). Olejek sosnowy to jeden z najważniejszych składników medykamentów na kaszel.
Olejek naturalny stanowi także istotny element maści rozgrzewajacych, ponieważ poprawia obwodowe krążenie krwi. Zmniejsza też objawy bólowe (choć w niewielkim stopniu). Często stosowany w przypadku problemów reumatycznych, bólach mięśni i nerwobólach.
Najnowsze badania wyraźnie pokazują, że poszczególne składniki olejku mają aktywność przeciwnowotworową - i choć to dopiero początek, a na wyniki trzeba będzie zaczekać, brzmi obiecująco.
Olejek sosnowy - zastosowanie w aromaterapii
Olejek sosnowy charakteryzuje się bardzo świeżym, drzewnym zapachem. W odpowiednim stężeniu wpływa pozytywnie na nastrój, dodaje energii i poprawia koncentrację. Eliminuje nieświeże zapachy i poprawia jakość powietrza. Co ważne, w przypadku olejku sosnowego nie warto przesadzać z ilością (ani długością).
A sam zabieg? Do dyfuzora lub kominka aromaterapeutycznego dodajemy 2-3 krople specyfiku (na ok. 60 minut). Tyle wystarczy, by odczuć pozytywne skutki i jednocześnie nie "zmęczyć się" zapachem.
Proste kombinacje
Olejek sosnowy doskonale łączy się z drzewnymi, zielnymi i cytrusowymi zapachami. Sprawdźmy najpopularniejsze dodatki:
- kolendra
- grejpfrut
- drzewo cedrowe
- pomarańcza
- cyprys
- eukaliptus
- lawenda
- cytryna
- majeranek
- mięta pieprzowa
- drzewo herbaciane
...i nieskomplikowane, ale efektowne połączenia
Odpowiednie połączenie olejków może przynieść naprawdę ciekawe efekty. Wyciągnie ukryte nuty zapachowe i przywoła dobry nastrój. Jak komponować?
- 5 kropel olejku sosnowego + 3 krople pomarańczy
- 4 krople olejku sosnowego + 2 krople majeranku
- 5 kropli olejku sosnowego + 3 krople lawendy + 1 kropla cytryny
Korzystając z olejków, które już posiadamy możemy stworzyć piękne, unikalne kompozycje - kreatywność mile widziana.
Olejek sosnowy na katar
Podstawowym i szeroko znanym zastosowaniem olejku sosnowego jest inhalacja, szczególnie w przypadku problemów z górnymi drogami oddechowymi - lotne składniki produktu bardzo łatwo wnikają do organizmu. To remedium na uciążliwy katar i problemy z zatokami.
Olejek sosnowy zmniejsza obrzęk błoń śluzowych, co ułatwia oddychanie w czasie infekcji oraz przynosi wyjątkowe uczucie odświeżenia. Sam zabieg jest bardzo prosty - do naczynia z gorącą wodą należy dodać kilka kropel olejku sosnowego (ok. 5 powinno spokojnie wystarczyć). I oddychać, spokojnie ale głęboko, przez ok. 30-40 minut.
Energetyzujący masaż
Olejek sosnowy to jeden z tych produktów, po które warto sięgnąć kiedy brak energii. Zregeneruje umysł i ciało, a delikatny masaż z pewnością nie zaszkodzi. Najprostsza receptura nie będzie raczej zaskoczeniem, spójrzmy:
- 4 krople olejku sosnowego + 30 ml ulubionego oleju roślinnego
To oczywiście tylko baza, przepis warto modyfikować, a składniki dodawać i mieszać, szukając wyjątkowych, terapeutycznych rozwiązań.
A może spray do samochodu?
Olejek sosnowy może zostać użyty do odświeżenia wnętrza samochodu - tak jeśli chodzi o zapach, jak i atmosferę. To szczególnie ważne przed każdą dłuższą podróżą. Wykonanie produktu z pewnością nie przysporzy problemów. Szklaną butelkę z dyfuzorem należy zalać wodą, by następnie dodać 3-4 krople olejku eterycznego na każde 100 ml. Odświeżacz można rozpylać według uznania.
Olejek sosnowy - zastosowanie w kosmetyce
Olejek sosnowy może pomóc, jeśli borykamy się ze stanami zapalnymi lub nadmiernym przesuszeniem skóry. Przyda się w przypadku łuszczycy i trądziku (miejscowo i w rozcieńczeniu). Dermatolodzy zalecają dosyć niskie stężenie produktu w kosmetykach do pielęgnacji, wynosi bowiem od 0,5% do 2%.
Chociaż (póki co) nie ma wiarygodnych badań na temat wpływu olejku sosnowego na włosy, rysuje się duży potencjał w kwestii oczyszczania (z nadmiernej ilości sebum), zapobiegania stanom zapalnym i łupieżu- co naturalnie wpływa na wygląd włosów. Olejek można dodać do szamponu lub odżywki (dobrze, by produkt był bezzapachowy) - wystarczy 15 kropel na każde 100 ml kosmetyku.
Olejek sosnowy do kąpieli
Kąpiel z dodatkiem olejku sosnowego to doskonały pomysł - przyjemny zapach i inhalacja w jednym. Chociaż wydaje się, że powinna być stosowana przy problemach z górnym układem oddechowych, nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z niej częściej. Ciężki dzień, ważne spotkanie? Każda okazja jest dobra, a relaks w tym wypadku jest bardzo prosty:
- 5-10 kropli olejku sosnowego + 30 ml oleju nośnego (np. ze słodkich migdałów lub kokosowy)
Chociaż olej roślinny jest tutaj opcjonalny, wzmocni relaksujące działanie kąpieli, doskonale nawilży i odżywi skórę.
Olejek sosnowy - przeciwwskazania
Olejek sosnowy jest bezpieczny, ale nadmierna ilość może powodować problemy z pracą ośrodkowego układu nerwowego i wywoływać stany depresyjne. Produkt nie powinien być stosowany w przypadku astmy oskrzelowej i krztuśca. Przy częstej ekspozycji na działanie sosny zwyczajniej może wystąpić podrażnienia błoń śluzowych.
Z olejku należy zrezygnować, jeśli pojawily się jakiekolwiek reakcje alergiczne (np. kichanie, wysypka). Kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji powinny zrezygnować z olejku eterycznego, chyba, że lekarz zalecił inaczej.
Olejek naturalny ma niską trwałość i powinien być odpowiednio przechowywany - w ciemnym i chłodnym miejscu.
Chociaż duży potencjał olejku sosnowego z pewnością wymaga dalszych badań i testów, doniesienia o nowych właściwościach wyglądają bardzo obiecująco. Umiejętnie stosowany przyniesie realne korzyści, szczególnie dla zdrowia i samopoczucia. W czasie inhalacji, masażu czy kąpieli zachwyci zapachem i świeżością. Tak niewiele potrzeba, by zapewnić sobie dobry nastrój z korzyścią dla całego organizmu.
"Działanie in vitro olejku sosnowego wobec bakterii beztlenowych wyizolowanych z jamy ustnej i dróg oddechowych" - A. Kędzia, A.W. Kędzia, Zakład Mikrobiologii Jamy Ustnej, Katedra Mikrobiologii Akademii Medycznej w Gdańsku, II Katedra Pediatrii, Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
"Surowca roślinne i związki naturalne stosowane a chorobach układu oddechowego" - G. Nowak, J. Nawrot, Katedra i Zakład Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
"Porównanie składu chemicznego wybranych olejków eterycznych stosowanych w chorobach układu oddechowego" - M. Kucharska, J.A. Szymańska, W. Wesołowski, E. Bruchajzer, B. Frydrych, Zakład Toksykologii, Międzywydziałowa Katedra Farmakologii Ogólnej, Klinicznej i Toksykologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!