Nadwęglan sodu - naturalny i uniwersalny środek czyszczący

Zanieczyszczenie środowiska, a także związane z nim stosowanie toksycznych substancji w środowisku domowym, z biegiem lat narasta na całym świecie. W związku z tym proponuje się powrót do rozwiązań przyjaznych dla świata, a także dla nas samych. Jednym z nich jest z całą pewnością biodegradowalny i nietoksyczny nadwęglan sodu, alternatywa dla komercyjnych detergentów. Co należy o nim wiedzieć, czy jest skuteczny, a także, jak poprawnie go stosować?

Nadwęglan sodu – jak go używać?

Podobnie jak biały ocet, nadwęglan sodu jest doskonałym i przyjaznym dla środowiska środkiem czyszczącym w gospodarstwie domowym. Pokonuje uporczywe plamy, zachowuje oryginalną biel produktów, a także nadaje estetyczny wygląd powierzchniom podatnym na zabrudzenia. Jak zatem stosować nadwęglan sodu w praktyce?

Aby uzyskać możliwie największy szereg korzyści wynikających z działania nadwęglanu sodu, należy go rozpuścić w wodzie. To właśnie w wodzie zawarte w nadwęglanie sodu pierwiastki, takie jak wodór i sód ulegają rozdzieleniu, uaktywniającym ich działanie. Soda nadwęglanowa jest środkiem wielozadaniowym, można jej używać w odpowiednich proporcjach z wodą jako uniwersalnego środka czyszczącego do różnego rodzaju powierzchni.

Należy pamiętać, iż przy stosowaniu nadwęglanu sodu powinniśmy obchodzić się z nim za pomocą rękawiczek ochronnych, gdyż działanie antyseptyczne i dezynfekujące typowe dla tego środka ze względu na wysokie pH może zaatakować skórę, czego następstwem są potencjalne, choć niegroźne oparzenia skóry. Nie zaleca się również wdychania jego oparów po zmieszaniu z gorącą wodą, ponieważ mogą podrażnić drogi oddechowe.

Nadwęglan sodu – gdzie znajdzie swoje zastosowanie?

Właściwości nadwęglanu sodu umożliwiają jego zastosowanie w różnych sytuacjach. Szczególnie korzystne działanie dezynfekujące substancji przekłada się bezpośrednio na jej zastosowanie w oczyszczaniu i odbarwianiu ubrań, powierzchni, a także wody. Nadwęglan sodu jest zatem przydatny m.in. w:

  • Czyszczeniu z zastosowaniem niskiej temperatury – potencjał wybielający i czyszczący jest również skuteczny z wodą o niskiej temperaturze, przydatny, choćby w czyszczeniu ubrań, które nie powinny mieć kontaktu z wodą o temperaturze powyżej 30°C
  • Dezynfekcji wody – nadwęglan sodu ze względu na działanie utleniające jest ciekawym składnikiem do dezynfekcji wody. Zabija szkodliwe zarazki w mgnieniu oka, przydając się w oczyszczaniu wody basenowej
  • Odplamianiu ubrań – działanie wybielające nadwęglanu sodu jest dobrą podstawą do produkcji domowych produktów odplamiających. Co więcej, wartości wybielające mogą być skutecznie zastosowane w czyszczeniu każdego naczynia kuchennego, które z biegiem czasu uległo trwałemu poplamieniu np. przez herbatę, czy kawę
  • Usuwaniu kamienia – nadwęglan sodu pomaga wyeliminować kamień, a także pleśń w łazience. Dzięki temu przywraca pierwotną efektywność zaimpregnowanych kamieniem kranów, czajników i zlewów
  • Odtłuszczaniu – właściwości utleniające i oczyszczające zabrudzone powierzchnie przydaje się w usuwaniu nadmiarowych złogów tłuszczu w nieczyszczonych przez długi czas piekarnikach i piecach

Nadwęglan sodu - 1000 g

NADWEGSODU-1000
Nadwęglan sodu, zwany także tlenkiem aktywnym lub ekologicznym wybielaczem to proszek rozpuszczalny w wodzie, który znajdziemy nie tylko w zakładach produkcyjnych, ale i w gospodarstwach domowych. Jest to niezwykle uniwersalny utleniacz o szerokim spektrum działania.
Obecnie brak na stanie
16,90 zł

Nadwęglan sodu do prania - sekret świeżości i czystości

Nadwęglan sodu jest środkiem skutecznie wybielającym wszystkie rodzaje prania, niezależnie od tego, czy jest to bardzo brudna bielizna, ściereczki do naczyń lub zabrudzone i narażone na pleśń ręczniki do kąpieli. Nałożony miejscowo nadwęglan sodu pomoże oczyścić pranie z trudno usuwalnych plam powstałych przez błoto, brud, tłuszcz, czy ciecze takie jak soki owocowe lub wino. Nadwęglan sodu dodawany do prania śnieżnobiały ubrań zachowa kolor na bardzo długo. 

Aby wyczyścić nawet najbardziej zabrudzone odzienie, wystarczy namoczyć poplamione pranie w misce z gorącą wodą z odrobiną proszku nadwęglanu sodu (1 do 3 łyżek stołowych na litr wody). Następnie należy przetrzeć plamę i pozostawić odzież do namoczenia przez kilka godzin (nie dłużej niż godzina w przypadku tkanin kolorowych lub ciemnych), a następnie włożyć ją do pralki.

Nadwęglan sodu do zmywarki - Twoje naczynia będą lśnić

Aby usunąć plamy, zapobiec osadzaniu się kamienia na szklankach i poprawić ogólną skuteczność czyszczącą zmywarki, wystarczy dodać 1 łyżkę stołową nadwęglanu sodu do komory zmywarki. Naczynia po zastosowaniu nadwęglanu sodu będą lśniące i idealnie wyczyszczone.

Przed całym procesem można również napełnić zlew wodą o temperaturze ok. 35-40°C, aby zrobić krótkie namoczenie naczyń. Na koniec należy dołączyć regularnie stosowany detergent do mycia naczyń w połączeniu z 1 łyżką stołową nadwęglanu, a następnie umieścić naczynia w zmywarce. 

Nadwęglan sodu - rewolucja w pielęgnacji fug i silikonu

Fugi i silikon, stosowane do tworzenia spoin łazienkowych, czy kuchennych, ze względu na swoje umiejscowienie są nierzadko szczególnie narażone na poplamienie, potencjalne zabrudzenia, a także osadzanie się kamienia, zmieniającego kolor ówcześnie białych i czystych miejsc w zżółknięte, pełne bakterii środowisko. W takiej sytuacji nadwęglan sodu może być skutecznym ratunkiem, zastępując toksyczne środki wybielające, a także mało efektywne produkty do czyszczenia fug.

Aby wyczyścić wyżej wymienione powierzchnie, wystarczy rozpuścić proszek w gorącej wodzie, a następnie za pomocą ściereczki lub gąbki wyczyścić to, co chcemy zdezynfekować i wybielić. Działanie utleniające i dezynfekujące pozbędzie się z fug i silikonu osadzającego się na nich kamienia, drobnoustrojów i pleśni.

Nadwęglan sodu jako środek czyszczący

Nadwęglan sodu do stawu wodnego - sekret krystalicznie czystej wody

Oczka wodne i przydomowe stawy powinny być dokładnie czyszczone co najmniej dwa razy w roku. Raz na wiosnę i ponownie w ostatnich dniach jesieni. Niezastosowanie się do tej zasady może poskutkować rozwinięciem się w wodzie dużej ilości toksycznych bakterii i glonów, zmieniających koloryt wody z nieskazitelnie czystej w zielonkawo-brunatną.

W jaki sposób można rozwiązać ten stan, oczyszczając staw? Nadwęglan sodu na podstawie wielu badań naukowych wydaje się jednym z najbezpieczniejszych dla środowiska rozwiązań, cechując się przy tym skutecznością porównywalną z innymi produktami do oczyszczania wody w sztucznych oczkach wodnych. Ze względu na zerową zawartość chloru, czy fosforanów nadwęglan sodu podnosi zaburzony poziom pH wody, dotlenia ją, redukując szkodliwy wpływ innych pierwiastków na dobrostan stawu, jednocześnie dezynfekując i dezodoryzując jego powierzchnię.

Co więcej, jego zastosowanie w wodzie nie jest szkodliwe dla potencjalnie zamieszkujących staw zwierząt, z tego też względu może być bezpiecznie stosowany w zarybionych stawach bez szkód na środowisku wodnym, także ze względu na swoją naturalną biodegradowalność.

Nadwęglan sodu a soda oczyszczona – jakie są różnice?

Należy zauważyć, że nadwęglan sodu nie jest tym samym, co soda oczyszczona. Często obie substancje są ze sobą mylone, ze względu na to, iż te dwa naturalne produkty rzeczywiście, pochodzą z sodu, minerału obecnego w dużych ilościach w wodzie morskiej. Obie substancje są również sprzedawane w postaci białego proszku, nadwęglanu i wodorowęglanu.

Pomimo tego, obydwie substancje nie mają takie samego składu chemicznego. Nadwęglan sodu jest mieszaniną kryształu sody i nadtlenku wodoru, natomiast soda oczyszczona pozyskiwana jest z połączenia kryształów sody z solą kamienną (chlorkiem sodu). Obie substancje cechują się świetnymi właściwościami dezynfekującymi. Nadwęglan sodu w przeciwieństwie do sody oczyszczonej nie nadaje się do spożycia, cechując się za to szeregiem właściwości pomocnych w dokładnym czyszczeniu prania, spoin pomiędzy fugami, czy powierzchniach zaatakowanych przez pleśń.

Nadwęglan sodu - 3 domowe sposoby na ekonomiczne i skuteczne środki czyszczące

Wiemy już, do jakich celów w gospodarstwie domowym przydatny jest nadwęglan sodu. W jaki sposób można wykorzystać jego pełen potencjał? Poniżej przedstawiamy kilka z najciekawszych przepisów z zastosowaniem nadwęglanu sodu do czyszczenia różnorodnych powierzchni i ich poprawnej dezynfekcji.

  • Uniwersalny środek czyszczący na co dzień – 1 łyżka stołowa nadwęglanu sodu, rozcieńczona w 1 litrze gorącej wody z dodatkiem 1 łyżki ekologicznego mydła w płynie. Mieszaninę należy wlać do butelki z atomizerem, a następnie użyć jej do czyszczenia zabrudzonych powierzchni
  • Mycie podłóg – w wiadrze do mycia podłogi należy wymieszać 1 łyżkę stołową nadwęglanu z 5 litrami gorącej wody, dodać od 10 do 15 kropel antyseptycznego olejku eterycznego z lawendy lub eukaliptusa, a następnie umyć podłogę
  • Zmiękczanie i wybielanie prania – aby to zrobić, wystarczy dodać od 3 do 5 łyżek nadwęglanu sodu do szufladki w pralce. Taka ilość jest w stanie dokładnie zmiękczyć i wybielić nawet do 5 kg ubrań
Bibliografia

„Nitroarene-Catalyzed Oxidation with Sodium Percarbonate or Sodium Perborate as the Terminal Oxidant.” – H-R. Bjoersvik, J. A. Vedia Merinero, L. Liguori, czasopismo naukowe ChemInform, John Wiley & Sons, 2005.

„ChemInform Abstract: Sodium Percarbonate as an Oxygen Source for MTO Catalyzed Epoxidations.” – A. R. Vaino, czasopismo naukowe ChemInform, John Wiley & Sons, 2000.

„Bleaching detergent compositions containing coated sodium percarbonate with good storage stability and solubility” – praca zbiorowa, czasopismo naukowe Zeolites, Elsevier Science, 1997.

„Sodium percarbonate between 293 and 100 K” – praca zbiorowa, czasopismo naukowe Acta Crystallographica Section B Structural Science, International Union of Crystallography, 2003.

„The crystal structure of sodium percarbonate: an unusual layered solid” – praca zbiorowa, czasopismo naukowe Acta Crystallographica Section B Structural Science, International Union of Crystallography, 1977.

„Cytotoxicity and genotoxicity of sodium percarbonate: a comparison with bleaching agents commonly used in discoloured pulpless teeth” – M. R. Fernandez et al., czasopismo naukowe International Endodontic Journal, John Wiley & Sons, 2010.

„Application Sodium Percarbonate to Oxidative Degradation Trichloroethylene Contamination in Groundwater” – Z. Yue-hua, X. Chun-Mei, G. Chang-Hong, czasopismo naukowe Procedia Environmental Sciences, Elsevier, 2011.

„Decoloration of Natural Coloring Matter with Sodium Percarbonate” – R. Ohura, A. Katayama, T. Takagishi, czasopismo naukowe Textile Research Journal, Sage Publications, 1991.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń