Olejki eteryczne
Olejki eteryczne
Olejek goździkowy pozyskiwany jest z pąków drzewa o nazwie goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum) z rodziny mirtowatych (Myrtacae). Roślina występuje naturalnie na terenach Indonezji, Madagaskaru, Zanzibaru oraz innych rejonów strefy równikowej. Pąki przeznaczone do produkcji olejku zbiera się zazwyczaj jeszcze zanim zakwitną (czyli od sierpnia do lutego), ponieważ właśnie wtedy zawierają najwięcej tego cennego surowca.
Zobacz także
Olejek goździkowy od wieków uważany jest za skarb. Kiedyś przechowywany w złotych koszach, dziś dostępny dla każdego, a jego zastosowanie nadal zachwyca. Produkt stosowany jest powszechnie w farmakologii, stomatologii, kosmetologii i aromaterapii.
Znany ze swojego złożonego, korzennego zapachu - lekko pikantnego z nutą słodyczy, oferuje wiele więcej, niż niezwykły aromat. Olejek goździkowy to skuteczny środek przeciwdrobnoustrojowy - niweluje wiele powszechnie występujących patogenów (w tym wirusy, bakterie i grzyby). Sprawdzi się w przypadku drobnych ran i zadrapań, ale też zabiegów inhalacji w czasie infekcji dróg oddechowych lub nasilonych objawów alergii wziewnej.
Olejek wykazuje działanie znieczulające i rozgrzewające - łagodzi bóle reumatyczne i mięśniowe (różnego pochodzenia), szczególnie połączony z delikatnym masażem. Ekstrakt jest skutecznym repelentem - choć odstrasza insekty, stosowany miejscowo poradzi sobie również z nieprzyjemnymi objawami ukąszeń owadów. Olejek goździkowy posiada właściwości antyoksydacyjne - jest naturalnym źródłem przeciwutleniaczy, to wspaniałe uzupełnienie codziennej pielęgnacji skóry. Stosowany w aromaterapii pobudza i energetyzuje, poprawia koncentrację i wyostrza umysł. Odświeża powietrze w kompleksowy sposób - nie tylko nadaje wspaniałego zapachu, eliminuje też wiele szkodliwych drobnoustrojów.
Pochodzenie surowca: Czapetka pachnąca rośnie dziko na wielu indonezyjskich wyspach. Uprawiana jest w wielu krajach klimatu równikowego.
INCI: Eugenia Caryophyllus Bud Oil, Eugenol*
* składnik naturalnie występujący w olejku.
Działanie: dezynfekujące, odprężające, poprawiające nastrój
Zapach: przyprawowy, ciepły, delikatnie gorzki i drzewny
Kolor: jasnożółty
Nuta: serca
Zalecana aplikacja: do masażu, do inhalacji, do kąpieli, w dyfuzorze
Przeciwwskazania: Może podrażniać skórę wrażliwą. Nie stosować w przypadku jakichkolwiek ran lub podrażnień. Nieodpowiedni dla dzieci, kobiet w ciąży i w trakcie karmienia piersią.
Pasuje do niego olejek: cynamon, imbir, koper włoski, pomarańcza