Świadomość konsumentów w kwestii ochrony środowiska stale rośnie. Eko dom to dziś nie fanaberia czy trend, a konieczność. Wiele osób wybiera ekologiczne środki czystości, a to już duża zmiana. Nie każdy jednak wie, że można stworzyć je samodzielnie, używając kilku powszechnie dostępnych produktów. Przyniesie to korzyść dla środowiska, domowników i... portfela.
Ekologiczne pranie, mycie naczyń, sprzątanie
Ekologiczne pranie, mycie naczyń czy sprzątanie budzi różne skojarzenia. Może wydawać się nieskuteczne i nieekonomiczne - o ile efektywność nie powinna budzić zastrzeżeń, o tyle dedykowane środki faktycznie są nieco droższe, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Ale jest na to jest prosty sposób - tworząc własne preparaty można zredukować ilość plastikowych opakowań i zmniejszyć uwalnianie szkodliwych związków do atmosfery.
Ekologiczne pranie, mycie naczyń i sprzątanie przyniosą mnóstwo korzyści nie tylko dla otoczenia, ale i zdrowia. Substancje naturalne nie wpływają w negatywny sposób na środowisko, są uniwersalne i delikatne. Znika problem uszkodzeń spowodowanych żrącymi środkami czyszczącymi, a dodatkowo, produkty wykonane samodzielnie można wykorzystać na wiele sposobów.
Bezpieczne i naturalne środki czystości a detergenty
Detergenty mogą zawierać mnóstwo substancji toksycznych - jak pokazują analizy, do produkcji środków czyszczących używa się nawet kilku tysięcy chemikaliów różnego rodzaju. Mowa przede wszystkim o lotnych związkach organicznych (jak chlor, fosfor czy amoniak), które uwalnianie są w czasie sprzątania. Jeszcze gorzej, gdy związki łącza się ze sobą tworząc niezwykle niebezpieczne mieszanki.
Niestety, opary pochodzące ze środków czystości pozostają w powietrzu długo po użyciu, co może wywoływać bóle głowy i trudności w oddychaniu. Dłuższa ekspozycja oznacza też ryzyko uszkodzenia nerek, wątroby czy układu nerwowego. Detergenty są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci i zwierząt domowych.
Nawet produkty reklamowane jako "naturalne" mogą zawierać składniki niekorzystne dla zdrowia. Na szczęście wiele detergentów można zastąpić własnoręcznie wykonanymi środkami czystości. To nic trudnego, a korzyści dla zdrowa i środowiska są niezaprzeczalne.
Eko dom w praktyce, czyli zrób to sam
Ekologiczne produkty do sprzątania są zazwyczaj droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki, nie oznacza to jednak, że eko dom jest nieosiągalny. Stworzenie własnych, wielozadaniowych środków jest banalnie proste, gwarantuje pewność dotyczącą składu i pozwala uniknąć chemikaliów oraz zanieczyszczeń, które obciążają planetę. Wystarczy kilka naturalnych substancji:
...by stworzyć wiele ekologicznych receptur:
- uniwersalny środek czyszczący: woda + ocet w proporcji 1:1
- uniwersalny środek czyszczący do trudniejszych zabrudzeń: 1 łyżeczka boraksu + 2 szklanki gorącej wody + 2 łyżki octu
- by zachować drożne odpływy: 1/4 szklanki sody kalcynowanej wsypać do odpływu i niezwłocznie zalać dużą ilością ciepłej wody. Czynność powtarzać co kilka tygodni
- do mycia podłóg: 1/2 szklanki sody kalcynowanej na każde 4-5 litrów wody
- do czyszczenia dywanów: 1/2 szklanki boraksu + 1/2 szklanki sody oczyszczonej + 15-20 kropel wybranego olejku eterycznego. Zmieszać wszystkie składniki, dokładnie rozsypać na powierzchni dywanu i odkurzyć po upływie 15 minut
- by zachować biel tkanin i usunąć trudne zabrudzenia w czasie prania: do bębna dodać 1/2 szklanki sody oczyszczonej lub sody kalcynowanej
- by usunąć nieprzyjemne zapachy: do naczynia wsypać 1 szklankę sody oczyszczonej i umieścić w problematycznym miejscu
Lista bezpiecznych i ekologicznych substancji jest jednak dłuższa. Sól Epsom przyda się w ogrodzie, a płatki magnezowe obniżą poziom wilgoci (i jej konsekwencje). Warto zwrócić uwagę na olejki eteryczne, które słyną z pięknego zapachu i właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwwirusowych.
Jak żyć bez plastiku?
Nie ma się co oszukiwać - świat bez plastiku jest nierealny. Ograniczenie materiału jest jednak możliwe. Warto się nad tym zastanowić, bo liczby nie kłamią - szacuje się, że tylko 5% - 10% światowego plastiku podlega recyklingowi, pozostała część jest praktycznie niezniszczalna, bowiem degradacja może trwać nawet 500 lat. Istnieje jednak nadzieja - to świadomość problemu i działania, niewielkie z punktu widzenia jednostki, a znaczące dla środowiska.
Warto poświęcić chwilę, by stworzyć domowe produkty do czyszczenia, które są bezpieczne i nie generują nadmiernej ilości odpadów. Istotna będzie też zmiana pewnych nawyków. Wybierając materiałowe siatki wielorazowego użytku zamiast reklamówek czy ściereczki zamiast papierowych ręczników można realnie wpłynąć na stan środowiska i... zaoszczędzić pieniądze. Eko dom to nie tylko czystość i bezpieczeństwo, ale też inwestycja dla przyszłych pokoleń.