Dieta ketogeniczna - zasady
Dieta ketogenna zdaje się nie mieć sensu - dominują bowiem tłuszcze, które stanowią nawet 90% jadłospisu. Na pozostałe 10% składa się białko (ok. 8%) i węglowodany (ok. 2%). Dla porównania, posiłki osób, które nie stosują żadnej diety mają (przynajmniej statystycznie) zupełnie inne proporcje - węglowodany stanowią 50%, tłuszcze - 36%, a białko 14%. Różnicę widać gołym okiem.
Niewątpliwą zaletą diety ketogenicznej jest brak jednego z najbardziej uciążliwych skutków ubocznych (prawie) każdej diety - uczucia głodu. Jak pokazują badania, to właśnie poczucie niedostatecznej sytości jest głównym powodem przedwczesnej rezygnacji z postanowień.
Warto jednak pamiętać, że dieta ketogeniczna, jest - wbrew pozorom - dietą restrykcyjną. Posiłki muszą być odpowiednio zbilansowane, tak by zapewnić odpowiednią podaż witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Dieta ketogeniczna - mechanizm działania
W organizmie człowieka głównym źródłem energii są węglowodany (zwane cukrami). Kiedy wystąpi znaczny deficyt tego składnika, organizm szuka najlepszej alternatywy. Ze względu na specyfikę diety ketogenicznej w tym konkretnym przypadku są to rezerwy tłuszczu nagromadzone w tkankach - eksperci nazywają ten proces ketozą.
Powstają tzw. ciała ketonowe, które stanowią doskonały materiał energetyczny i z powodzeniem zastępują glukozę - pod warunkiem, że ich ilość jest odpowiednio wysoka (przynajmniej 4 mmol/l).
Kiedy pojawia się stan ketozy?
Jak można się domyślić, stan ketozy nie pojawi się od razu - każdy organizm potrzebuje czasu na adaptację. Zachodzące zmiany prędzej czy później się unormują, jest to jednak kwestia indywidualna. Specjaliści szacują, że to przynajmniej 30 dni, choć zdarza się, że proces trwa nawet 1,5 miesiąca.
Warto pamiętać, że...
W czasie diety organizm pozbywa się bardzo dużej ilości wody (stąd też początkowa - szybka i znaczna utrata wagi), trzeba więc pamiętać o dodatkowym nawodnieniu (przynajmniej 8 szklanek dziennie).
Jednym z najtrudniejszych etapów (choć zazwyczaj tylko w pierwszej fazie) jest eliminacja wszystkich słodzonych i przetworzonych produktów spożywczych.
Posiłki powinny być odpowiednio rozplanowane, sekretem sukcesu jest regularność, czyli stałe godziny przeznaczone na jedzenie. To dobry (i zdrowy) nawyk, który uchroni przed podjadaniem.
Dieta ketogeniczna - jadłospis
Odpowiednio dobrany, spersonalizowany jadłospis dostarczy niezbędnych składników odżywczych, doskonale nasyci i pomoże zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej. Co nie mniej ważne - wyreguluje poziom insuliny, zmniejszy obrzęki, usunie nadmiar wody z organizmu, obniży apetyt na słodycze i zwiększy ilość naturalnych antyoksydantów.
Dieta ketogeniczna jest bardzo zróżnicowana, ustalenie jadłospisu, który wpisze się w założenia i będzie naprawdę smaczny nie jest trudne. Mimo wszystko warto się przyłożyć, by odpowiednio dobrać ważne witaminy i minerały.
Co powinno znaleźć się w jadłospisie idealnym?
Comments (0)