Najskuteczniejsze olejki eteryczne na cellulit - działanie i przykłady zastosowań

Cellulit to uciążliwy problem, z którym zmaga się wiele kobiet niezależnie od masy ciała i wieku. Objawia się on w postaci nieregularnych zgrubień podskórnych zlokalizowanych najczęściej w okolicy ud, pośladków, bioder i brzucha. Pogorszona estetyka skóry jest częstą przyczyną dyskomfortu psychicznego. Na szczęście zmiany tego typu można skutecznie łagodzić za pomocą preparatów naturalnego pochodzenia, a zwłaszcza olejków eterycznych.  

Najlepsze olejki eteryczne na cellulit

Przyczyną cellulitu są zaburzenia mikrokrążenia i nadmierna przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Nagromadzone produkty przemiany materii nabrzmiewają w komórkach, skutkując pojawieniem się nieestetycznych nierówności i guzków. Redukcja zmian cellulitowych jest możliwa dzięki poprawie krążenia i stymulacji rozpadu tkanki tłuszczowej. Ten proces możemy skutecznie wspierać przy pomocy wybranych olejków eterycznych, które regulują krążenie krwi oraz działają przeciwobrzękowo. Oddziałują także wzmacniająco na tkanki skóry, nawilżając je i ujędrniając. O skuteczności działania danego preparatu decyduje także sposób jego stosowania.

Zatem jakie olejki eteryczne na cellulit są najlepsze i jak należy je stosować?

Olejek eteryczny grejpfrutowy

Olejek eteryczny grejpfrutowy to zbawienny dla skóry preparat o wielokierunkowym działaniu. Usuwa wolne rodniki i spowalnia procesy degeneracyjne skóry. Poprawia szczelność naczyń włosowatych oraz stymuluje wytwarzanie kolagenu i elastyny.

Szczególnie skuteczny w walce z cellulitem jest masaż bańką chińską przy użyciu olejku eterycznego grejpfrutowego. Wykonamy go w kilku krokach:

  • dla zapewnienia dobrego poślizgu, do 25 ml wybranego oleju bazowego (z kukurydzy, soi,  słodkich migdałów, nasion słonecznika lub winogron) dodajemy 5-15 kropli olejku grejpfrutowego,
  • naciskamy bańkę do skóry, wytwarzając lekkie podciśnienie zasysające jej powierzchnię,
  • wykonujemy ruchy okrężne.

Masaż powinien trwać ok. 15–30 min. Widoczną poprawę stanu skóry przyniesie seria 10–20 zabiegów wykonywanych w 2-dniowych odstępach.  

Olejek eteryczny pomarańczowy

Olejek eteryczny pomarańczowy poprawia napięcie i jędrność skóry. Rozgrzewa ją, stymulując mikrokrążenie w tkankach. 

Olejku eterycznego pomarańczowego możemy użyć do domowego zabiegu body wrappingu. Do 20 ml oleju bazowego dodajemy 5 kropli olejku pomarańczowego oraz 5 kropli innego olejku o działaniu antycellulitowym, np. lemongrasowego lub grejpfrutowego. Mieszaninę wmasowujemy w skórę pokrytą cellulitem, którą następnie owijamy elastyczną folią spożywczą i pozostawiamy na 30 minut. Tak powstała izolacja cieplna będzie skutecznie wzmagać rozgrzewające działanie olejku eterycznego na cellulit. Po zdjęciu okładu korzystamy z ciepłego prysznica. Po podaniu olejku na skórę należy bezwzględnie unikać słońca przez 12 godzin.

Olejek eteryczny lawendowy

Wśród wszechstronnych właściwości olejku eterycznego lawendowego, znalazło się także zastosowanie w leczeniu problemów skórnych. Preparat z powodzeniem jest używany w leczeniu trądziku i atopowego zapalenia skóry. Dzięki właściwościom wspierającym usuwanie nadmiaru wody z organizmu, stanowi także ceniony olejek eteryczny na cellulit.

Kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego wpływa dobroczynnie na kondycję skóry i całego organizmu. Do wanny wypełnionej wodą o temperaturze nieprzekraczającej 38°C  dodajemy ok. 10 kropli olejku lawendowego oraz wybrany emulgator, np. miód, mleko, sól do kąpieli. Trwająca 10–15 minut kąpiel to wspaniały zabieg wyciszający i relaksujący, którego dodatkowym atutem jest działanie antycellulitowe.

Olejek eteryczny cedrowy

Kolejnym naturalnym preparatem zapobiegającym zastojom wody w organizmie jest olejek eteryczny cedrowy. Wspierając gospodarkę wodno-lipidową organizmu, wpływa na eliminację obrzęków oraz poprawę napięcia skóry.

Przy użyciu olejku eterycznego cedrowego można wykonać antycellulitowy olejek do masażu ciała. W tym celu, do łyżki oleju bazowego, np. z oleju z orzecha laskowego należy dodać 5 kropli olejku cedrowego. Podczas masażu delikatnie podszczypujmy partie skór pokryte cellulitem, w celu poprawy jej ukrwienia i rozbicia tkanki tłuszczowej. Działanie olejku eterycznego na cellulit dodatkowo wzmocnimy, stosując szczotkowanie. Pokrytą olejkiem skórę można szczotkować na mokro albo wsmarować mieszankę tuż po przeprowadzeniu szczotkowania na sucho. Pobudzona energicznym masażem skóra będzie lepiej wchłaniać składniki czynne olejku. 

Olejek eteryczny jałowcowy

Pozyskiwany z szyszkojagód jałowca olejek eteryczny jałowcowy pozytywnie oddziałuje na gospodarkę wodną organizmu. Działa także przeciwzapalnie i ściągająco, niwelując rozstępy.

Przy pomocy olejku jałowcowego można przygotować domowy peeling kawowy lub cukrowy. W tym celu należy zmieszać pół szklanki cukru lub zmielonej kawy z łyżką oleju (np. kokosowego, arganowego lub makadamia). Do mieszanki dodajemy do 5 kropli olejku jałowcowego. Tak przygotowaną pastę nakładamy na miejsca objęte cellulitem i masujemy skórę przez kilka minut. Dobry efekt zapewni powtarzanie zabiegu 2–3 razy tygodniowo.

Olejek eteryczny lemongrasowy

Olejek eteryczny z trawy cytrynowej, zwany też lemongrasowym lub cytronelowym zapobiega obrzękom, rozgrzewa i ujędrnia skórę, stymulując krążenie w naczyniach krwionośnych.

Olejek eteryczny lemongrasowy szczególnie dobrze sprawdza się podczas intensywnych masaży pełniących funkcję drenażu limfatycznego. Tego typu zabieg pozwala rozluźnić zbitą tkankę tłuszczową oraz przyspieszyć zachodzący w tkankach metabolizm. Użytą do masażu mieszankę wykonamy z 5 kropli eterycznego olejku z trawy cytrynowej zmieszanych z wybranym olejem nośnikowym, np. z pestek winogron lub słodkich migdałów. Jednorazowo wystarczy jedna łyżka stołowa oleju. Mieszankę należy nałożyć na obszary pokryte cellulitem i przeprowadzić kliku minutowy masaż. Delikatny drenaż limfatyczny możemy samodzielnie wykonać w domu przy użyciu bańki chińskiej, rękawicy do masażu, masażera z wypustkami lub szorstkiej szczotki.

Olejek eteryczny cyprysowy

Olejek eteryczny cyprysowy pozyskuje się z szyszek, igieł i gałązek cyprysu włoskiego. Zawiera on właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwwirusowe. Reguluje krążenie oraz gospodarkę wodno-tłuszczową organizmu. Jego działanie antycellulitowe spowodowane jest właściwościami uszczelniającymi naczynia krwionośne. Dlatego też olejek eteryczny cyprysowy jest jedną z najpopularniejszych substancji naturalnych, używanych w terapii pękających żylaków i naczynek.

Olejek eteryczny cyprysowy w walce z cellulitem może być używany do masaży, kąpieli i kompresów. Mieszanka przygotowana z łyżki stołowej wybranego oleju bazowego i kilku kropli olejku cyprysowego posłuży nam zarówno do wcierania jak i relaksującej kąpieli. Co ważne – jej stosowanie będzie pomocne również w walce z żylakami.

Olejki eteryczne na cellulit - naturalne sposoby na redukcję pomarańczowej skórki

Zwalczanie cellulitu przy pomocy olejków eterycznych jest możliwe. Zawarte w nich składniki czynne, wykazują szerokie spektrum działania pomocnego w redukcji „skórki pomarańczowej”, m.in polepszają szczelność naczyń krwionośnych, stymulują mikrokrążenie i zachodzący w tkankach metabolizm.

Kluczową kwestią jest nie tylko dobór odpowiedniego preparatu, ale także metody jego stosowania. Wymienione olejki eteryczne na cellulit mogą być z powodzeniem stosowane zamiennie w przytoczonych recepturach. Działanie danego zabiegu można wzmocnić, stosując mieszankę dwóch lub kilku olejków. Z olejkiem lemongrasowym dobrze będzie komponował się jałowcowy i lawendowy. Natomiast cedrowy z powodzeniem może wystąpić w towarzystwie cyprysu. W przypadku z walki z cellulitem ważne jest przede wszystkim systematyczność. Jeśli po przetestowaniu różnych sposobów jego eliminacji, uda się nam wybrać ten najbardziej dla nas skuteczny, stosujmy go regularnie i z odpowiednią częstotliwością.

Bibliografia

Bojarowicz, H., Rucińska, M., & Krysiński, J. (2016). Kosmetyki redukujące cellulit. Problemy Higieny i Epidemiologii97(4), 291-296.

Klimowicz, A., Zielonka, J., Turek, M., & Nowak, A. (2015). Substancje pochodzenia naturalnego stosowane w terapii cellulitu. Postępy Fitoterapii2, 16.

Kurpiewska, E., Sadzińska, E., & Wedman, A. (2016). Skuteczność masażu w redukcji cellulitu. Studenckie Zeszyty Naukowe WSIiZ, Warszawa, 119-136.

Skalska-Stochaj, A. (2018). Zapach natury w kosmetyce, 31.

Tybur, M., & Piotrowska, A. (2018). Antycellulitowe substancje pochodzenia roślinnego. Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, 79.

Zdrojewicz, Z., Minczakowska, K., & Klepacki, K. (2014). Rola aromaterapii w medycynie. Family Medicine & Primary Care Review, (4), 387-391.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (1)

    • moniczka
    • 2023-08-10 15:39:41
    olejek pomarańczowy, olejek grejpfrutowy to jest totalne cudo przy cellulicie. :D uwielbiam je stosować do masaż np. bańką chińską czy nawet dłoniami. generalnie nie wierzyłam w to że u mnie to zadziała ale jednak z czystym serduszkiem polecam je na uporczywe grudki. mi schodzą one z nóg i pupy. może nie olejki, ale też i ekstrakty warto sprawdzać jakie nakładamy. w moim przypadku super się sprawdzają np. z bluszczu pospolitego, guarany, ruszczyka kolczastego, bylicy bożego drzewka, kasztanowca, alg fucus, eleuterokoka kolczystego, lawendy wąskolistnej, topoli czarnej.

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń