Boraks - co to, jakie ma zastosowanie oraz właściwości?

Boraks, znany również jako boran sodu lub tetraboran sodu, to naturalnie występujący minerał, który był stosowany w różnych celach na przestrzeni dziejów. Charakteryzując się właściwościami antybakteryjnymi i dezynfekującymi, boraks stał się ciekawym sprzymierzeńcem w sprzątaniu domu. Co warto wiedzieć o zastosowaniach boraksu i jego potencjale w zadbaniu o czystość domu?

Boraks (boran sodu) – co to takiego?

Boraks dziesięciowodny , czyli sól sodowa kwasu borowego to naturalny, bezbarwny nieorganiczny związek chemiczny o wszechstronnym zastosowaniu. Boraks jest powszechnie stosowany w detergentach, środkach dezynfekcyjnych, zmiękczaczach tkanin i mydłach. W rolnictwie służy jako pestycyd i nawóz. Boraks odnajdziemy także w takich gałęziach przemysłu jak jubilerstwo, produkcja szkła, ceramiki i emalii.

Związek ten charakteryzuje się białą barwą i bardzo miękką konsystencją. Boraks od lat stosowany jest przez ludzi do wykonywania różnych prac domowych, gdyż znany jest głównie z właściwości czyszczących i dezynfekcyjnych. Zdaniem ekspertów boraks jest bezpieczny do użytku domowego. Pod względem toksyczności związek ten zalicza się do tej samej klasyfikacji co dobrze znana soda oczyszczona i nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. W każdym razie zaleca się, aby go nie połykać i unikać kontaktu z oczami. Naturalnie boraks występuje w osadach jeziornych, suszonych przez odparowanie. Boraks produkowany jest w Turcji, jeziorach Searles w Kalifornii, a także na pustyni Atakama, w Chile, Boliwii, Tybecie i Rumunii.

Ekologiczny środek czyszczący - zastosowanie boraksu

Historia zastosowań boraksu sięga tysięcy lat. Starożytne cywilizacje, takie jak Egipcjanie i Rzymianie, używali boraksu do różnych celów, w tym jako środka czyszczącego, topnika do lutowania metali oraz jako środka konserwującego żywność. Wykorzystywano go także w medycynie tradycyjnej oraz przy produkcji szkła i ceramiki. Następnie przez wiele lat historia zapomniała przydatnych właściwościach boraksu, który został ponownie odkryty w połowie XIX wieku na pustyni Mojave. Od tamtego czasu związek ten jest powszechnie używany na całym świecie.

Dziś boran sodu nadal znajduje liczne zastosowania w różnych dziedzinach. Ze względu na właściwości boraksu, o których wspomnieliśmy wcześniej, boraks jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce z brudem, bakteriami i wszelkiego rodzaju owadami. Z tego powodu wiele osób używa boraksu do mycia podłóg i ścian, dezynfekcji przedmiotów, czy usuwania plam z mebli i odzieży. Przykładowe, współczesne zastosowania boraksu to m.in.:

  • Zadbanie o czystość gospodarstwa domowego – boraks jest powszechnym składnikiem wielu domowych detergentów ze względu na jego naturalne właściwości czyszczące i dezodoryzujące;

  • Środek zmniejszający palność – boraks można dodawać do niektórych produktów, zmniejszając tym samym ich predyspozycje do zapłonu. Mowa tu w szczególności o drewnie i materiałach na bazie celulozy;

  • Metalurgia – w procesach metalurgicznych boraks działa jako topnik ułatwiający spawanie i lutowanie twardych metali;

  • Rolnictwo – związek stosowany jest w rolnictwie jako mikroelement dla roślin, szczególnie w regionach, gdzie powszechny jest niedobór boru w glebie;

  • Produkty czyszczące – boraks jest powszechnym składnikiem różnych dostępnych na rynku produktów czyszczących, takich jak środki do czyszczenia toalet, czy odrdzewiacze;

  • Zastosowanie farmaceutyczne – boraks dawniej był stosowany w niektórych lekach i produktach do higieny osobistej, jego użycie w tych obszarach spadło ze względów bezpieczeństwa;

  • Eliminacja nieprzyjemnych zapachów – kolejnym zastosowaniem boraksu jest to, że może on minimalizować nieprzyjemne zapachy. Z tego względu używa się go w łazience, do czyszczenia koszy na śmieci, czy akcesoriów zwierzęcych;

  • Działanie przeciwpleśniowe – boraks pomaga rozpuścić najbardziej uporczywy brud, taki jak plamy z oleju, atramentu, czy nawet pleśń.

Boraks jest zatem uniwersalnym środkiem do czyszczenia, konserwacji i usuwania nieczystości z wielu obszarów domostwa, a także poza nim. Można go stosować na wiele sposobów, o których więcej dowiemy się poniżej. Warto również zauważyć, iż chociaż boraks ma wiele praktycznych zastosowań, należy się z nim obchodzić ostrożnie i odpowiedzialnie. Bezpośrednie spożycie zbyt dużych ilości związku może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Z tego względu ważne jest przestrzeganie wytycznych i zaleceń dotyczących odpowiedniego stosowania boraksu w domu i poza nim.

Boraks dziesięciowodny - 1000 g

BORAKS-1000
Boraks to nieorganiczny związek chemiczny, który występuje naturalnie w przyrodzie. Odkryty został na dnie wysuszonych jezior w Tybecie, skąd sprowadzono substancję na Półwysep Arabski. Do powszechnego użytku wszedł dopiero pod koniec XIX wieku. Choć stosowany od dawna, z pewnością nie stracił na wartości. Boraks to produkt o wszechstronnym zastosowaniu -...
Obecnie brak na stanie
10,90 zł

Boraks do prania – czy zadba o czystą odzież?

Boraks może być pomocnym środkiem w pralce. Związek ten potrafi łączyć się z jonami wapnia i magnezu obecnymi w wodzie, zmniejszając ich stężenie. W ten sposób wpływa na zmniejszenie się twardości wody. 

Co więcej, dzięki swoim właściwościom odplamiającym boraks w naturalny sposób znajduje swoje miejsce w roli domowego detergentu do prania. Pomaga usuwać plamy, zmiękcza wodę i odświeża ubrania. Należy pamiętać, że bez dodatku innych produktów nie odbarwi odzieży. Zatem, jak używać boraksu w pralce? Do szybkiego prania zalecane jest wsypanie 80 ml proszku boraksowego do bębna pralki. W przypadku bardziej intensywnego prania i mocniej zabrudzonej odzieży zaleca się użycie ok. 110 ml boraksu.

Boraks na rybiki – skuteczny środek owadobójczy?

Rybiki cukrowe to części goście w domowych toaletach i łazienkach. Spotykane zarówno w blokach, jak i domach jednorodzinnych mogą stanowić nieprzyjemne towarzystwo, zakłócające czystość mieszkania. Boraks stosowany jest tu jako mniej toksyczna alternatywa dla chemicznych środków owadobójczych. Oprócz działania skutecznie unieszkodliwiającego rybiki można go stosować do zwalczania mrówek, karaluchów, pcheł i innych owadów poprzez zakłócenie funkcjonowania spójności egzoszkieletu i układu trawiennego.

Aby zastosować boran sodu w zwalczeniu rybików cukrowych, wystarczy nałożyć odrobinę związku na miejsce preferowane przez owady i odczekać jeden dzień, aż zacznie działać. Po usunięciu boraksu zauważymy, że owady przykleiły się do związku lub zostały przez niego ogłuszone. 

Kod rabatowy Bilovit

Boraks dziesięciowodny do zmywarki – pomocny w udrażnianiu i dezynfekcji

Jeśli chcemy udrożnić zmywarkę, boraks może być najlepszym rozwiązaniem. Większość środków do czyszczenia zmywarki zawiera już boraks, ale zawsze można dodać go w większej ilości, aby szybciej i skuteczniej pozbyć się problemu.

Związek ten dzięki właściwościom antyseptycznym i zapobiegającym osadzaniu się kamienia jest również idealnym dodatkiem do pielęgnacji zmywarki i rur. Łącząc boraks z sokiem z cytryny w celu uzyskania dezynfekującej pasty, można skutecznie oczyścić zmywarkę, a tym samym zadbać o jej poprawne działanie. Wystarczy rozprowadzić roztwór i pozostawić go na kilka minut, a następnie spłukać, przecierając ścianki zmywarki gąbką. W przypadku rur z kolei zalecane jest wlanie pół szklanki boraksu i pół litra wrzącej wody do odpływu zmywarki. Tetraboran sodu rozpuści brud, eliminując przy tym nieprzyjemne zapachy.

Tetraboran sodu – gdzie można go kupić?

Jeśli zastanawiamy się, gdzie kupić boraks, dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalistycznego sklepu mającego w swoim asortymencie produkty do dezynfekcji gospodarstwa domowego. Boraks dziesięciowodny występuje najczęściej w postaci proszku, ale w zależności od tego, jak chcemy go użyć, można go znaleźć także w formie płynu lub tabletek.

Najlepszym rozwiązaniem z kolei jest kupno produktu w zaciszu własnego domu. W Internecie znajdziemy wiele marek, które sprzedają boraks w celu różnych zastosowań. Warto wybierać produkt certyfikowany, o sprawdzonej jakości i dobrych opiniach.

Boraks – ile kosztuje?

Cena boraksu jest zwykle dosyć rozsądna, dlatego też jest to produkt dostępny dla każdego, który bez wątpienia łatwo znajdziemy w Internecie lub pobliskim sklepie ze specjalistycznymi artykułami do gospodarstwa domowego. Przeciętna cena boraksu oscyluje w granicach od 10 do 15 złotych za 1 kg produktu. Cena może się jednak różnić w zależności od formy, a także miejsca produkcji.

Bibliografia

„Antimicrobial activity of borate-buffered solutions.” – R. D. Houlsby, M. Ghajar, G. O. Chavez, czasopismo naukowe Antimicrobial Agents and Chemotherapy, ASFM, 1986.

„Boron Toxicity and Deficiency in Agricultural Plants” – M. Brdar-Jokanović, czasopismo naukowe International Journal of Molecular Sciences, MDPI, 2020.

„Heat Transfer in Cassava Starch Biopolymers: Effect of the Addition of Borax” – A. P. Franco-Bacca et al., czasopismo naukowe Polymers, MDPI, 2021.

„QuickGuide to: Borax” – L. J. Johnson, Johnson Publishing House, 2012.

„Shriver & Atkins: Inorganic Chemistry” – D. F. Shriver, P. W. Atkins, Oxford University Press, 1999.

„The Boron Advantage: The Evolution and Diversification of Boron’s Applications in Medicinal Chemistry” – K. Messner, B. Vuong, G. K. Tranmer, czasopismo naukowe Pharmaceuticals, MDPI, 2022.

„The Influence of the Presence of Borax and NaCl on Water Absorption Pattern during Sturgeon Caviar (Acipenser transmontanus) Storage” – M. Brambilla et al., czasopismo naukowe Sensors, MDPI, 2020.

„Toxicity of boric acid, borax and other boron containing compounds: A review” – N. Hadrup, M. Frederiksen, A. K. Sharma, czasopismo naukowe Regulatory Toxicology and Pharmacology, Elsevier, 2021.

„Überblick über die Industrie der Borsäure und des Borax” – Dr. Scheuer, czasopismo naukowe Angewandte Chemie, Wiley, 1892.

„Ueber die Lösung des Borax in Zuckersäften” - A. Stürenburg, czasopismo naukowe Archiv der Pharmazie, Wiley, 1839.

„Werthbestimmung von Borax” – J. G. Heid, czasopismo naukowe Angewandte Chemie, Wiley, 1896.

Powiązane wpisy

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie

Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń