Olejki eteryczne bezpieczne i toksyczne dla zwierząt

Aromaterapia z wykorzystaniem olejków eterycznych to przyjemny rytuał, który można wykonać w domowych warunkach. Decydując się na posiadanie pupila, warto zapoznać się z roślinami, które mogą być dla niego toksyczne i prowadzić do zatruć, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Dotyczy to również olejków eterycznych, których skład może wpływać negatywnie na zdrowie zwierzaka. Zanim postawimy na zakup nowego olejku eterycznego, powinniśmy zapoznać się z opisem każdego z nich i upewnić się, że jest on całkowicie bezpieczny dla kota czy psa. Przedstawiamy opis najpopularniejszych olejków eterycznych, które mogą być stosowane w domu, w którym przebywa zwierzę, oraz tych, których kategorycznie powinno się unikać, by mu nie zaszkodzić.

Wpływ olejków eterycznych na zwierzęta

Olejki eteryczne bez wątpienia mają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Stosowane są w celu poprawienia jakości snu, zniwelowania bólu głowy czy ogólnej poprawy nastroju. Sytuacja komplikuje się, kiedy w naszym domu mieszka zwierzę. Nie od dziś wiadomo, że na zwierzęta domowe czyha wiele niebezpieczeństw, które mogą prowadzić do chorób i pogorszenia stanu zdrowia pupila. Wielu przykrych sytuacji można jednak uniknąć, na przykład kupując jedynie bezpieczne rośliny dla danego gatunku zwierząt, których ewentualne zjedzenie nie doprowadzi do zatruć czy chorób. 

Dotyczy to także olejów eterycznych, które stosowane przez człowieka niosą same pozytywne rezultaty. Inaczej sytuacja wygląda względem zwierząt, szczególnie psów oraz kotów. Z czego wynika ryzyko stosowania olejków eterycznych w mieszkaniu, w którym zamieszkuje także futrzany przyjaciel? Zwierzęta domowe, szczególnie koty, mają znacznie lepiej rozwinięty zmysł węchu. Oznacza to, że bezpieczne aromaty dla ludzi niekoniecznie pozostają obojętne dla dróg oddechowych zwierząt. Doskonale rozwinięty węch powoduje, że wszystkie wonie są odczuwalne ze zwiększoną siłą. To, co jest dla człowieka przyjemnym i odprężającym rytuałem, może przyczyniać się do zmian skórnych, biegunek czy wymiotów naszego zwierzęcia. Co więcej, olejek eteryczny nie musi być przez zwierzę polizany, bowiem wystarczy sam unoszący się w powietrzu aromat. 

Z tego powodu tak istotne jest, by przed zastosowaniem danego olejku eterycznego upewnić się, czy jest on bezpieczny dla pupila. Można zasięgnąć fachowej literatury lub skonsultować naszą chęć użycia olejku z weterynarzem. Warto również mieć świadomość, że konkretny olejek eteryczny może być całkowicie obojętny dla psa, a silnie szkodzić kotu, gdyż mają one znacznie delikatniejsze przewody pokarmowe, które skutkują częstszymi zatruciami i wymiotami.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać to to, że olejek pozyskiwany z konkretnej rośliny, lecz jej innych odmian lub części rośliny, może różnie działać na zwierzę. Sprawdzając, czy dany olejek jest bezpieczny dla futrzaka, ważne jest, by używać dokładnej nazwy olejku i brać pod uwagę, czy jest to np. olejek z kory, czy z liści, bo każdy ma znacznie inne właściwości. 

Miłośnicy aromaterapii powinni stopniowo wprowadzać coraz to nowsze olejki do swojego domu. Pozwoli to szybciej wykryć, który olejek mógł pogorszyć stan zwierzaka. Jest to pomocne szczególnie w chwili, kiedy dany olejek wykazuje niższą szkodliwość, więc reakcja zwierzaka może być na niego opóźniona. Każdorazowo należy bacznie obserwować reakcję zwierzaka na dany olejek eteryczny i używać go jedynie w pomieszczeniach ze stałym dostępem do świeżego powietrza. Powinno wybierać się jedynie olejki o prostym składzie ze sprawdzonych źródeł, najlepiej ekologiczne, które nie zawierają żadnych dodatkowych i szkodliwych związków chemicznych i sztucznych wzmacniaczy zapachu. 

Olejki eteryczne dla zwierząt - jakie zapachy są bezpieczne dla Twojego pupila?

Olejki eteryczne uznawane za bezpieczne dla zwierząt cechują się lżejszymi aromatami, a co za tym idzie, są neutralne dla delikatnych dróg oddechowych zwierząt. Olejki można używać bezpośrednio na skórę zwierząt, jednak należy pamiętać o ich rozcieńczeniu i jedynie, gdy poprzedzone zostanie to konsultacją z weterynarzem. Oto lista najpopularniejszych z nich:

Olejek eteryczny rumianek

Powstaje z kwiatostanu tej rośliny w drodze destylacji parą wodną. Stosowany jest do aromaterapii w celu niwelowania dolegliwości bólowych, zwalczaniu przeziębień oraz stanów lękowych. Wykazuje korzystny wpływ na drogi oddechowe oraz wzmacnia system odpornościowy.

Oprócz tego, wykazuje pozytywne działanie na skórę, przyspieszając jej regenerację. Polecany także podczas problemów wypadaniem włosów czy sierści oraz stanami zapalnymi, na przykład z łupieżem czy świądem.

Olejek eteryczny majeranek

Udowodniono, że olejek eteryczny z majeranku ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Jest niezastąpiony w łagodzeniu stresu emocjonalnego, gdyż działa uspokajająco i relaksująco.

Stosowanie olejku majerankowego pomaga zwalczyć wirusy, bakterie i grzyby. 

Olejek eteryczny cedr

Olejek eteryczny z drzewa cedrowego odstrasza niepożądane w naszym domu insekty, co minimalizuje ryzyko pogryzień, również domowych zwierząt.

Oprócz tego pomaga leczyć infekcje dróg moczowych, na przykład zapalenie pęcherza. Pomaga także podczas bólów mięśni i stawów oraz ma działanie relaksacyjne. Pomaga zachowywać zdrową sierść u zwierząt.

To tylko kilka przykładów olejków eterycznych bezpiecznych dla zwierząt. Należy pamiętać, że każde zwierzę jest inne i ma różną wrażliwość na bodźce i zapachy. Zaleca się obserwację zwierzaka podczas aromaterapii i w razie podejrzanej sytuacji natychmiastową konsultację z weterynarzem. 

Olejki eteryczne szkodliwe dla zwierząt

Wiemy już, jakie olejki eteryczne są dla zwierząt bezpieczne i neutralne. Teraz czas skupić się na tych, których woń może pogorszyć stan zdrowia naszych futrzanych przyjaciół. Powinniśmy kategorycznie zaprzestać ich używania w mieszkaniu, w którym przebywa zwierzę. Nawet wtedy, kiedy obecnie jest poza domem, gdyż aromat może długo utrzymywać się w powietrzu. Szczególnie drażniące są wszelkie olejki, które cechują się wysoką zawartością polifenoli. 

  • Olejek cynamonowy - jego wdychanie przez zwierzęta może prowadzić do problemów z żołądkiem i wątrobą, co spowodowane jest wysoką zawartością eugenolu. 
  • Olejek z drzewa herbacianego - w zbyt wysokim stężeniu może prowadzić do poparzeń oraz silnych reakcji alergicznych. Przypadkowe spożycie olejku przez psa czy kota może poparzyć usta, a nawet doprowadzić do śmierci pupila.
  • Olejek tymiankowy -  wysoka zawartość fenoli wpływa negatywnie na samopoczucie zwierząt. 
  • Olejek goździkowy - szkodliwy szczególnie dla psów i kotów, bo może powodować drętwienie czy śpiączkę, a sam zapach jest znienawidzony przez zwierzęta domowe. 
Bibliografia

"Samolecznictwo i ziołolecznictwo w profilaktyce i leczeniu zwierząt gospodarskich", A. Budny, R. Kupczyński, S. Sobolewska, M. Korczyński, W. Zawadzki, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

"Aktywność olejku cynamonowego (Oleum Cinnamomi) wobec bakterii beztlenowych", A. Kędzia, Postępy Fitoterapii, 1/2011.

"Alergia na substancje zapachowe", M. Kierć-Świerczyńska, D. Świerczyńska-Machura, Instytut Włókiennictwa.

"Terapie alternatywne. Aromaterapia - surowce i zabiegi", A. Kiełtyka-Dadasiewicz, M. Gorzel, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie, Wydział Fizjoterapii, Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza w Lublinie.

Powiązane wpisy

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń