Soda kalcynowana - substancja, z której stworzysz domowe środki do prania i czyszczenia

Każdego dnia wchodzimy w kontakt z niezliczoną ilością związków chemicznych, które wykorzystywane są jako środki do konserwacji, czyszczenia i podtrzymywania kondycji otaczających nas przedmiotów. Jednym z takich związków jest soda kalcynowana, substancja o znacznej ilości ciekawych i pomocnych zastosowań. Czym dokładnie jest soda kalcynowana? Do czego służy, a także co stoi za jej unikatowymi właściwościami?

Soda kalcynowana – co to jest?

Soda kalcynowana, czyli węglan sodu (Na2CO3) jest substancją chemiczną, której światowy popyt określa się na ok. 50 milionów ton rocznie. Węglan sodu występuje naturalnie w popiele wielu gatunków roślin, jest również często spotykany w tzw. jeziorach sodowych. Popiół z wodorostów jest jednym z najczęstszych źródeł naturalnego węglanu sodu.

Oprócz swojej naturalnej postaci węglan sodu może być tworzony także za pomocą różnorodnych procesów chemicznych. Jednym z nich jest tzw. metoda Solvay'a, w której to ogrzewany węglan wapnia w połączeniu z chlorkiem sodu i amoniakiem tworzą wodorowęglan sodu (sodę oczyszczoną), której produktem końcowym jest soda kalcynowana.

Właściwości sody kalcynowanej – o jakich mowa?

Węglan sodu pod względem chemicznym jest solą sodowo-węglową. Występuje w postaci drobnego białego proszku, bez smaku i zapachu. Ma również szczególną właściwość pochłaniania wilgoci z powietrza. Substancja znana jest również ze swojej dobrej rozpuszczalności w wodzie i rozpuszczalnikach, takich jak gliceryna, aceton czy ciekły amoniak.

Soda kalcynowana jest przyjazną dla środowiska alternatywą dla komercyjnych środków czyszczących. Ze względu na swoje właściwości dezynfekujące może być stosowana na niemalże każdej powierzchni z wyjątkiem aluminium i włókna szklanego. Substancja działa również jako środek alkaliczny do zastosowań chemicznych i przemysłowych.

Soda kalcynowana – do czego służy?

Soda kalcynowana jest prawdopodobnie jedną z najbardziej wszechstronnych substancji na świecie. Jej zastosowanie sięga różnych gałęzi przemysłu aż po codzienną pielęgnację domostwa. Połowa produkowanej sody kalcynowanej na świecie wykorzystywana jest do produkcji szkła. Zatem, do czego dokładniej służy soda kalcynowana?

  • Użytek domowy – może być stosowana jako dodatek do detergentów, zapobiega powstawaniu plam, z łatwością czyszcząc ślady po alkoholu, tłuszczach i sadzy;
  • Fotografia analogowa – w procesie wywoływania zdjęć stosuje się roztwór z węglanu sodu;
  • Przemysł szklarski – stosowana jest do produkcji szkła i zastaw stołowych;
  • Inne zastosowania – równoważy pH basenów, pomaga zwiększyć zasadowość wody i ją zmiękczyć, ogranicza emisję pyłów alkalicznych, a także stosuje się ją w produktach kosmetycznych i środkach higieny (np. mydłach).

Soda kalcynowana (węglan sodu) - 1000 g

WEGSODU-1000
Soda kalcynowana to prosty związek, który znajduje zastosowanie w życiu od tysięcy lat. Stanowi składnik podstawowych produktów codziennego użytku, wykorzystywanych w wielu domach. Substancja ma dużo wspólnego z dobrze znaną sodą oczyszczoną, choć nieco różni się właściwościami. Soda kalcynowa powoli odzyskuje dawną popularność - jest nie tylko skuteczna,...
Obecnie brak na stanie
8,90 zł

Węglan sodu do sprzątania w domu – jakie ma zastosowanie?

Soda czyszcząca kalcynowana jest wszechstronnym pomocnikiem w gospodarstwie domowym. Jej zasadowa natura umożliwia skuteczne radzenie sobie z uporczywym brudem i nieestetycznymi zmianami w mieszkaniu. Jedyne o czym należy pamiętać podczas jej stosowania to rękawiczki, ponieważ bez nich nasze dłonie mogą zostać poparzone. A zatem - do czego można używać sody kalcynowanej w domu?

  • Uniwersalne usuwanie nieczystości – nadaje się do usuwania zabrudzeń pochodzenia organicznego i syntetycznego. Jedna łyżka sody na litr wody jest w stanie wyczyścić niemalże każdą powierzchnię znajdującą się w domu z wyjątkiem kamionki, marmuru i granitu;
  • Środek do czyszczenia toalet – soda kalcynowana jest w stanie wyczyścić osady w postaci kamienia i zabrudzeń takich jak np. mocz w toalecie. Aby pozbyć się nieestetycznych zmian, należy rozprowadzić 1 łyżkę stołową węglanu sodu po zabrudzonej powierzchni, pozostawić na kilka minut, a na koniec wyczyścić i spłukać;
  • Skuteczne oczyszczanie piekarników – tłuste osady, nieznośne czarne skorupy i uprzykrzające życie zapachy wydobywające się z piekarnika mogą być usunięte dzięki zmieszaniu łyżki sody kalcynowanej w litrze wody w głębokiej metalowej blaszce (najlepiej do ciasta). Następnie umieszczamy ją w piekarniku i podgrzewamy do 100 stopni, zostawiając go na ok. 15 minut. Po tym zabiegu można wytrzeć cały piekarnik, którego zabrudzenia będą schodzić z łatwością;
  • Alternatywa dla komercyjnych detergentów – jako detergent, soda kalcynowana ma niewątpliwie szereg widocznych korzyści dla środowiska. Jest nietoksyczna i podlega szybkiej naturalnej degradacji. Wystarczy dodać 4 łyżki stołowe sody wraz z olejkami eterycznymi (np. lawendowym) i mydłem organicznym do 1 lub 2 litry wody. Po podgrzaniu i schłodzeniu przygotowany roztwór może służyć jako skuteczny, zdrowy środek czyszczący.

Soda czyszcząca kalcynowana do prania – jak stosować?

Jak można w pełni wykorzystać możliwości sody kalcynowanej w praniu? Ze względu na swoje właściwości odplamiające i dezynfekujące, soda może być stosowana na wszelkiego rodzaju uporczywe plamy, odbarwienia i nieestetyczne zmiany w kolorystyce odzieży.

Niezależnie od tego, czy chodzi o dywany, ręczniki i ubrania, wystarczy posypać je 1 do 3 łyżek sody kalcynowanej, zwilżyć i zostawić do namoczenia na czas ok. 2 godzin. Następnie możemy bezpiecznie wypłukać pranie i włożyć je do pralki. Uwaga! Nie każdy rodzaj odzieży toleruje alkaliczne działanie wybielające sody, mowa o wełnie i jedwabiu, które nie powinny mieć z nią bezpośredniego kontaktu.

Soda kalcynowana do rur – jak używać?

Wiemy już, iż węglan sodu jest stosowany w wielu produktach czyszczących. Jego bogate właściwości związane z czyszczeniem, odkażaniem sprawiają, że może być bez problemu stosowany także w udrażnianiu rur. Wynika to z jego zdolności do rozpuszczania tłuszczy i zmiękczania wody. Ciężka woda przedostająca się przez rury i odpływy powoduje, iż pokrywają się one nieestetycznym, zatykającym każdą wolną przestrzeń kamieniem. W jaki sposób można wyczyścić rury z nieznośnego osadu?

Wpierw należy dodać ok. 1/2 szklanki sody kalcynowanej do odpływu lub rury uprzednio oczyszczonych z zalegających resztek i możliwego do zdjęcia brudu. Następnie dodaj taką samą ilość octu zmieszanego z wodą w stosunku 1:4. Odczekaj ok. pół godziny, a następnie wypłucz przestrzeń za pomocą gorącej wody. Dzięki temu kamień, tłuszcz i przykre zapachy staną się przeszłością.

Soda kalcynowana a soda oczyszczona – czym się różnią?

Jaka jest różnica między sodą oczyszczoną a sodą kalcynowaną? Obydwie substancje spotykane są w postaci białego proszku. Co więcej, obydwie cechują się właściwościami zasadowymi. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Soda kalcynowana jest niezwykle lekka, niemalże puszysta. Z kolei soda oczyszczona jest gęstsza i cięższa. Czym jeszcze różnią się obydwa rodzaje sody?

  • Soda kalcynowana E500 (I) – węglan sodu w przeciwieństwie do wodorowęglanu nie może być bezpośrednio spożywany. Podczas stosowania węglanu sodu zalecane jest również używanie rękawiczek, gdyż jest znacznie bardziej podrażniający niż soda oczyszczona. Jest również zdecydowanie skuteczniejszym związkiem czyszczącym i odtłuszczającym;
  • Soda oczyszczona E500 (II) – wodorowęglan sodu to skuteczny środek przydatny w ogrodnictwie, gotowaniu, kosmetykach i poprawy stanu zdrowia. Może być spożywany, a także używany do sprzątania domostwa. Jest składnikiem wielu produktów spożywczych, to właśnie wodorowęglan sodu widzimy najczęściej na półkach sklepów spożywczych.

Soda kalcynowana – gdzie ją kupić?

Soda kalcynowana jest dostępna w niektórych sklepach spożywczych, hurtowniach chemicznych, a także w ofercie internetowej. Aby odnaleźć najlepszy produkt, należy kierować się opiniami klientów, datą produkcji danej partii produktu, a także sposobem jej wytworzenia.

Węglan sodu należy przechowywać w suchym miejscu, aby zapobiec tworzeniu się zbitych, trudnych do rozbicia grudek. Warto również pamiętać, aby dobrze oznakować opakowanie, a także umieścić je z dala od dzieci i produktów przypominających wyglądem sodę oczyszczoną.

Boraks dziesięciowodny - 1000 g

BORAKS-1000
Boraks to nieorganiczny związek chemiczny, który występuje naturalnie w przyrodzie. Odkryty został na dnie wysuszonych jezior w Tybecie, skąd sprowadzono substancję na Półwysep Arabski. Do powszechnego użytku wszedł dopiero pod koniec XIX wieku. Choć stosowany od dawna, z pewnością nie stracił na wartości. Boraks to produkt o wszechstronnym zastosowaniu -...
Obecnie brak na stanie
10,90 zł

Naturalne kadzidło - Szałwia Biała

KAD-SBI-PECZ
Szałwia biała (indiańska) w formie naturalnego kadzidła od wieków stosowana była w ceremoniach rytualnych w celu odkażenia i oczyszczenia pomieszczenia z negatywnej energii oraz złych emocji. Płonąca szałwia jako kadzidło oczyszczające wykorzystywana jest do okadzania pomieszczeń - pozostawia po sobie intensywny ziołowo-kadzidłowy aromat.
Dostępny
12,99 zł

Nadwęglan sodu - 1000 g

NADWEGSODU-1000
Nadwęglan sodu, zwany także tlenkiem aktywnym lub ekologicznym wybielaczem to proszek rozpuszczalny w wodzie, który znajdziemy nie tylko w zakładach produkcyjnych, ale i w gospodarstwach domowych. Jest to niezwykle uniwersalny utleniacz o szerokim spektrum działania.
Obecnie brak na stanie
16,90 zł
Bibliografia

„CRC Handbook of Chemistry and Physics” – W. M. Haynes, CRC Press, 2016.

„Technologia chemiczna nieorganiczna” – J. Kępiński, Państwowe Wydawnictwo Narodowe, 1984.

„Technologia sody” – A. Bukowski, Państwowe Wydawnictwa Techniczne, 1958.

„Sodium Carbonate: A Versatile Material” – T. Lister, Royal Society of Chemistry, 2000.

„Sodium carbonate revisited” – M. Dusek, G. Chapuis, M. Meyer, V. Petricek, czasopismo naukowe Acta Crystallographica. Section B, Structural Science, IUCr Journals, 2003.

„Inactivation of foot-and-mouth disease virus by citric acid and sodium carbonate with deicers” – J-K. Hong et al., czasopismo naukowe Applied and Environmental Microbiology, Atypon, 2015.

„New process for conversion of hazardous industrial effluent of ceramic industry into nanostructured sodium carbonate and their application in textile industry” – N. Dabas, K. K. Yadav, A. K. Ganguli, M. Jha, czasopismo naukowe Journal of Environmental Management, Elsevier, 2019.

„Inhibitory effect of sodium bicarbonate and sodium carbonate on spore germination of Bacillus subtilis” – Y. Hachisuka, N. Kato, N. Asano, czasopismo naukowe Journal of Bacteriology, Atypon, 1956.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń