Olej z wiesiołka - jakie ma właściwości i na co pomaga?

Pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej wiesiołek zdążył zadomowić się na stałe w Europie. Pozyskiwany z niego olej z wiesiołka z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w farmakopei, jak i kosmetyce. Olej wiesiołkowy ma korzystny wpływ na skórę twarzy, układ hormonalny, a także układ sercowo-naczyniowy. Co warto wiedzieć o tak cennym oleju jakim jest olej z nasion wiesiołka? Jakie korzyści może przynieść jego codzienne zastosowanie dla naszego zdrowia? 

Wiesiołek – co warto o nim wiedzieć?

Pochodzący z kontynentu północnoamerykańskiego wiesiołek (Oenothera) to rodzaj roślin łodygowych o dużych, charakterystycznie zabarwionych na żółto kwiatach. Wiesiołek jest tradycyjnie stosowany przez rdzennych amerykanów w postaci naparu, do którego wykorzystuje się wszystkie części nadziemne rośliny. Tradycyjne napary z wiesiołka używane były w celu leczenia ran, chorób skóry i redukcji nieprzyjemnych objawów układu oddechowego, chociażby astmy.

Do Europy wiesiołek, jak i uzyskiwany z niego olej trafiły przypadkowo dopiero w XVIII wieku. W rzeczywistości nasiona tej rośliny stały się przypadkowymi pasażerami w balastowej części łodzi. Od tamtego czasu wiesiołka można spotkać w wielu krajach europejskich. W samej Polsce można odnaleźć kilkanaście gatunków wiesiołka, z których najpopularniejszym jest wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis). Jak wskazuje popularna nazwa, wiesiołek ten żyje dwa lata - w pierwszym roku wytwarza korzenie, łodygi i liście, w drugim kwiaty i owoce. 

Olej z nasion wiesiołka tłoczony na zimno – czym się charakteryzuje?

Olej z wiesiołka od dawna stosowany jest w medycynie tradycyjnej do leczenia różnorodnych dolegliwości. Począwszy od kaszlu po zmarszczki i bóle menstruacyjne. Jego bogactwo odżywcze, zarówno niezwykłe, jak i interesujące, przyciąga ciekawość świata nauki. Olej z wiesiołka jest obecnie badany pod kątem wszystkich jego rzekomych i udowodnionych korzyści zdrowotnych.

Sam olej pozyskiwany jest z maleńkich suszonych nasion. Charakteryzuje się bladożółtym odcieniem, a także słodkim i przyjemnym zapachem. Aby zachować wszystkie składniki odżywcze zawarte w roślinie, olej ten jest na ogół ekstrahowany poprzez tłoczenie na zimno. Olej ekstrahowany z nasion wiesiołka zawiera wysokie stężenie kwasu gamma-linolenowego (GLA), kwasu tłuszczowego Omega-6, znanego ze swoich właściwości przeciwzapalnych i kondycjonujących skórę. 

Olej z wiesiołka zimnotłoczony - 250 ml

WIES-OL-250
Olej z wiesiołka pomaga utrzymać zdrowie w najlepszej kondycji. Olej jest naturalny, niefiltrowany i nierafinowany, tłoczony na zimno w polskiej olejarni. Nie posiada żadnych konserwantów ani dodatków, dzięki czemu zachowuje swoje prozdrowotne właściwości do miesiąca od otwarcia butelki, gdy trzymasz go w lodówce.
Dostępny
69,90 zł

Nienasycone kwasy tłuszczowe - jakie ma właściwości olej z wiesiołka tłoczony na zimno?

Olej z wiesiołka zimnotłoczony znany jest z wielu korzyści zdrowotnych powiązanych z bogactwem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych ważnych składników odżywczych. Szereg badań klinicznych udokumentował, iż rzeczywiście, olej z wiesiołka charakteryzuje się następującymi, potwierdzonymi naukowo właściwościami:

 • Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) wykazano, że olej z wiesiołka zmniejsza objawy PMS, takie jak bóle głowy, skurcze, ból w klatce piersiowej i drażliwość.

 • Poprawia zdrowie skóry – olej wiesiołkowy może pomóc poprawić zdrowie skóry dzięki zawartości niezbędnych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do utrzymania nawilżenia i miękkości skóry; może być stosowany także na skórę głowy lub do olejowania włosów.

 • Zmniejsza stany zapalne – uważa się, że niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w oleju z wiesiołka mogą zmniejszać stany zapalne w organizmie, co może pomóc złagodzić objawy chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

 • Łagodzi objawy astmy – wykazano, że olej z wiesiołka pomaga zmniejszać stan zapalny w płucach, co może poprawić czynność układu oddechowego u osób chorych na astmę.

 • Pomaga regulować poziom cukru we krwi – olej z wiesiołka zdaje się poprawiać wrażliwość na insulinę, a także obniża poziom cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę typu 2.

 • Poprawia zdrowie serca – pozyskiwany z wiesiołka olej, dzięki wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

 • Łagodzi objawy menopauzy – wykazano, że tłoczony na zimno olej z wiesiołka pomaga zredukować uderzenia gorąca i inne objawy towarzyszące menopauzie dzięki zawartości kwasu gamma-linolenowego.

 • Poprawia funkcjonowanie mózgu – olej z NASION wiesiołka wspomaga poprawę pamięci i funkcji poznawczych u osób starszych. 

Korzyści - na co pomaga olej wiesiołkowy?

Olej z wiesiołka był tradycyjnie stosowany w leczeniu różnych schorzeń związanych z funkcjonowaniem układu hormonalnego, jak i ogólnym stanem zdrowia. Tradycyjne zastosowanie oleju, a także potwierdzenie jego atutów dzięki rozwojowi współczesnej medycyny wykazało, iż olej może stanowić istotną pomoc m.in. w:

 • Zapobieganiu hipercholesterolemii i zaburzeniom sercowo-naczyniowym – olej bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe i fitosterole. Te niezwykłe związki znane są ze swojego działania hipocholesterolemicznego i kardioprotekcyjnego, ograniczającego powstawanie miażdżycy. W tym sensie stosowanie oleju z wiesiołka przyczynia się do zapobiegania zaburzeniom sercowo-naczyniowym i często towarzyszącym im wysokim poziomom cholesterolu.

 • Redukcji stanów zapalnych – jedną ze szczególnych cech oleju jest bogactwo kwasu gamma-linolenowego. Ten konkretny kwas tłuszczowy bierze udział w produkcji prostaglandyn typu 1. Hormony te regulują reakcję zapalną organizmu. Dzięki temu olej z wiesiołka, przynajmniej częściowo, hamuje mechanizmy odpowiedzialne za stany zapalne, w tym obrzęk, ból i zaczerwienienie.

 • Pomoc w schudnięciu – olej wiesiołkowy nie tuczy, co więcej, jest nawet skutecznym sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Dzieje się tak dlatego, iż zawiera wspomniany już kwas gamma-linolenowy, czyli olej roślinny, który łatwo i szybko wchłania się przez organizm. Tym samym reguluje apetyt, mając działanie silnie nasycające. Z tego powodu ten kwas Omega-6 zapobiega gromadzeniu się tłuszczu i wspomaga jego eliminację, ułatwiając utratę masy ciała.

 • Ulga w zaburzeniach hormonalnych – zawarty w oleju z nasion wiesiołka kwas gamma-linolenowy uczestniczy w produkcji prostaglandyn, hormonów, które wpływają na równowagę hormonalną, a w szczególności na produkcję progesteronu. Stosowanie oleju z wiesiołka może pomóc złagodzić objawy związane ze zmianami hormonalnymi w cyklu miesiączkowym, a także zredukować niekorzystne objawy menopauzy.

 • Zapobieganie osteoporozie – osteoporoza dotyka głównie kobiety po przebytej menopauzie. Badania przeprowadzone w latach 90 wykazały, iż suplementacja oleju z wiesiołka w połączeniu z olejami rybnymi i wapniem może poprawić ogólną gęstość kości.

Korzyści związane z regularnym stosowaniem oleju z wiesiołka nie kończą się na tym. Składniki zawarte w oleju pomagają również zmniejszyć stan zapalny w naczyniach krwionośnych i utrzymać odpowiednie krążenie krwi. Ponadto olej z wiesiołka może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i regulować znajdujący się w niej poziom lipidów, co sprzyja lepszemu zdrowiu układu krążenia. Te korzyści sprawiają, że olej z wiesiołka jest naturalną opcją uzupełniającą leczenie takich schorzeń, jak wysokie ciśnienie krwi i choroby układu krążenia.

Kod rabatowy - Bilovit

Olej z wiesiołka na skórę twarzy i problemy skórne – czy jest to skuteczna kuracja?

Zimnotłoczony olej z wiesiołka jest od wieków stosowany w celu ochrony i łagodzenia wrażliwej, suchej lub dojrzałej skóry. Kwasy tłuszczowe obecne w tym oleju nadają mu silne właściwości nawilżające. Odbudowują płaszcz lipidowy, który chroni skórę twarzy przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto jest bogaty w witaminę E i kwasy triterpenowe, znane ze swoich właściwości przeciwutleniających, w szczególności ograniczających pojawienie się zmarszczek i drobnych linii wizualnie postarzających skórę. Właśnie ze względu na tę właściwość olej z nasion wiesiołka jest powszechnie stosowany w kosmetyce, głównie w postaci kremów.

Co więcej, olej z wiesiołka jest również pomocnym sprzymierzeńcem w leczeniu nieestetycznego trądziku, który będąc źródłem wielu kompleksów, uważany jest za dolegliwość o podłożu hormonalnym, jak i zapalnym. Olej ze względu na działanie promujące równowagę hormonalną i redukcję stanów zapalnych wykazuje widoczne zmniejszenie liczby zmian trądzikowych na skórze i ich nasilenia.

Olej z wiesiołka w ciąży – jak wpływa na okres ciąży i płodność?

Olej wiesiołkowy od wielu lat badany jest pod kątem potencjalnej skuteczności w promowaniu płodności u kobiet. Niektóre wstępne badania sugerują, że olej z wiesiołka może pomóc zmniejszyć rozmiar i nawroty torbieli jajników, mających wpływ na ogólną płodność kobiet. Zaobserwowano również, iż olej z wiesiołka może mieć istotnie pozytywny wpływ na poprawienie jakości jaj, regulację cyklu menstruacyjnego i zwiększenie szansy na ciąże. Uważa się, że jest to spowodowane zdolnością oleju do równoważenia poziomu hormonów i poprawy ogólnej funkcji hormonalnej organizmu. Olej jest również niezwykle popularnym środkiem wśród kobiet w okresie ciąży, zwłaszcza po 36 tygodniu. Wpływając na ciśnienie krwi, a także redukcję stanów zapalnych poprawia ukrwienie macicy, dostarczając składników, które wspierają zarówno ciało kobiety, jak i nienarodzone dziecko.

Zimnotłoczony olej z wiesiołka do picia – czy ten suplement diety jest skuteczny?

Jedną z form stosowania wewnętrznego oleju jest jego picie. Ten wariant stanowi równie skuteczną, jak kapsułki formę kuracji. Jeśli decydujemy się na przyjmowanie oleju z wiesiołka w postaci płynnej, zalecana dzienna dawka to jedna łyżka stołowa, co w przybliżeniu odpowiada 15 ml oleju. Zawarte w nim składniki w pierwszej kolejności trafiają do żołądka i jelit, a następnie do krwiobiegu, regulując pracę całego organizmu.

W przypadku picia oleju z wiesiołka należy wybrać stałą porę dnia, a także pamiętać o regularnym przyjmowaniu suplementu. Cały proces należy powtarzać każdego dnia, aż do momentu pojawienia się pierwszych widocznych efektów. Olej do picia może być dodawany do potraw w postaci dressingu lub naparu do picia.

Olej z wiesiołka w postaci tabletek – jak stosować?

Chociaż może pomóc, gdy jest stosowany zewnętrznie, to właśnie wewnętrzne przyjmowanie oleju z wiesiołka może rozwinąć jego pełen potencjał. Aby ułatwić przyjmowanie oleju, najlepiej stosować go w postaci suplementów diety, np. tabletek i kapsułek. Dobroczynne działanie oleju z wiesiołka odczuwalne jest na ogół po kilku miesiącach jego stosowania, kiedy to organizm przyzwyczaja się do jego stałej obecności. Jak dawkować olej z wiesiołka w postaci tabletek? Zaleca się spożywać ok. 1500 mg dziennie. Warto pamiętać, aby nie przekraczać dawek wskazanych na opakowaniu lub ulotce danego suplementu diety.

Bibliografia

„A meta-analysis of randomized, placebo-controlled clinical trials of Efamol evening primrose oil in atopic eczema. Where do we go from here in light of more recent discoveries?” – N. L. Morse, P. M. Clough, czasopismo naukowe Current Pharmaceutical Biotechnology, BenthamScience, 2006.

„Calcium, gamma-linolenic acid and eicosapentaenoic acid supplementation in senile osteoporosis” – M. C. Kruger, H. Coetzer, R. de Winter, G. Gericke, D. H. van Papendorp, czasopismo naukowe Aging, Editrice Kurtis, 1998.

„Effect of a compound containing isoflavones, primrose oil and vitamin E in two different doses on climacteric symptoms” – M. J. Cancelo Hidalgo et al., czasopismo naukowe Journal of Obstetrics and Gynaecology, Taylor&Francis, 2006.

„Effect of high doses of essential fatty acids on the postviral fatigue syndrome” – P. O. Behan, W. M. Behan, D. Horrobin, czasopismo naukowe Acta Neurologica Scandinavica, Wiley, 1990.

„Evening Primrose (Oenothera biennis) Biological Activity Dependent on Chemical Composition” – M. Timoszuk, K. Bielawska, E. Skrzydlewska, czasopismo naukowe Antioxidants, MDPI, 2018.

„Evening Primrose (Oenothera biennis) Oil in Management of Female Ailments” – M. Mahboubi, czasopismo naukowe Journal of Menopausal Medicine, The Korean Society of Menopause, 2019.

„Evening primrose oil and fish oil for severe chronic mastalgia: a randomized, double-blind, controlled trial” – J. Blommers et al., czasopismo naukowe American Journal of Obstetrics and Gynecology, Elsevier, 2002.

„Evening primrose oil: a comprehensive review of its bioactives, extraction, analysis, oil quality, therapeutic merits, and safety” – M. A. Farag et al., czasopismo naukowe Food & Function, Royal Society of Chemistry, 2023.

„Herbal medicines for the treatment of rheumatoid arthritis: a systematic review” – K. L. Soeken, S. A. Miller, E. Ernst, czasopismo naukowe Rheumatology, Oxford University Press, 2003.

„Herbal therapy for treating rheumatoid arthritis” – M. Cameron, J. J. Gagnier, S. Chrubasik, czasopismo naukowe The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library, 2011.

„Herbs, vitamins and minerals in the treatment of premenstrual syndrome: a systematic review” – A. M. Whelan, T. M. Jurgens, H. Naylor, czasopismo naukowe The Canadian Journal of Clinical Pharmacology, Pulsus, 2009.

„Is evening primrose oil of value in the treatment of premenstrual syndrome?” – D. Budeiri, A. Li Wan Po, J. C. Dornan, czasopismo naukowe Controlled Clinical Trials, Elsevier, 1996.

Powiązane wpisy

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń