Pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej wiesiołek zdążył zadomowić się na stałe w Europie. Pozyskiwany z niego olej z wiesiołka z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w farmakopei, jak i kosmetyce. Olej wiesiołkowy ma korzystny wpływ na skórę twarzy, układ hormonalny, a także układ sercowo-naczyniowy. Co warto wiedzieć o tak cennym oleju jakim jest olej z nasion wiesiołka? Jakie korzyści może przynieść jego codzienne zastosowanie dla naszego zdrowia?
Wiesiołek – co warto o nim wiedzieć?
Pochodzący z kontynentu północnoamerykańskiego wiesiołek (Oenothera) to rodzaj roślin łodygowych o dużych, charakterystycznie zabarwionych na żółto kwiatach. Wiesiołek jest tradycyjnie stosowany przez rdzennych amerykanów w postaci naparu, do którego wykorzystuje się wszystkie części nadziemne rośliny. Tradycyjne napary z wiesiołka używane były w celu leczenia ran, chorób skóry i redukcji nieprzyjemnych objawów układu oddechowego, chociażby astmy.
Do Europy wiesiołek, jak i uzyskiwany z niego olej trafiły przypadkowo dopiero w XVIII wieku. W rzeczywistości nasiona tej rośliny stały się przypadkowymi pasażerami w balastowej części łodzi. Od tamtego czasu wiesiołka można spotkać w wielu krajach europejskich. W samej Polsce można odnaleźć kilkanaście gatunków wiesiołka, z których najpopularniejszym jest wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis). Jak wskazuje popularna nazwa, wiesiołek ten żyje dwa lata - w pierwszym roku wytwarza korzenie, łodygi i liście, w drugim kwiaty i owoce.
Olej z nasion wiesiołka tłoczony na zimno – czym się charakteryzuje?
Olej z wiesiołka od dawna stosowany jest w medycynie tradycyjnej do leczenia różnorodnych dolegliwości. Począwszy od kaszlu po zmarszczki i bóle menstruacyjne. Jego bogactwo odżywcze, zarówno niezwykłe, jak i interesujące, przyciąga ciekawość świata nauki. Olej z wiesiołka jest obecnie badany pod kątem wszystkich jego rzekomych i udowodnionych korzyści zdrowotnych.
Sam olej pozyskiwany jest z maleńkich suszonych nasion. Charakteryzuje się bladożółtym odcieniem, a także słodkim i przyjemnym zapachem. Aby zachować wszystkie składniki odżywcze zawarte w roślinie, olej ten jest na ogół ekstrahowany poprzez tłoczenie na zimno. Olej ekstrahowany z nasion wiesiołka zawiera wysokie stężenie kwasu gamma-linolenowego (GLA), kwasu tłuszczowego Omega-6, znanego ze swoich właściwości przeciwzapalnych i kondycjonujących skórę.
Nienasycone kwasy tłuszczowe - jakie ma właściwości olej z wiesiołka tłoczony na zimno?
Olej z wiesiołka zimnotłoczony znany jest z wielu korzyści zdrowotnych powiązanych z bogactwem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych ważnych składników odżywczych. Szereg badań klinicznych udokumentował, iż rzeczywiście, olej z wiesiołka charakteryzuje się następującymi, potwierdzonymi naukowo właściwościami:
Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) – wykazano, że olej z wiesiołka zmniejsza objawy PMS, takie jak bóle głowy, skurcze, ból w klatce piersiowej i drażliwość.
Poprawia zdrowie skóry – olej wiesiołkowy może pomóc poprawić zdrowie skóry dzięki zawartości niezbędnych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do utrzymania nawilżenia i miękkości skóry; może być stosowany także na skórę głowy lub do olejowania włosów.
Zmniejsza stany zapalne – uważa się, że niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w oleju z wiesiołka mogą zmniejszać stany zapalne w organizmie, co może pomóc złagodzić objawy chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.
Łagodzi objawy astmy – wykazano, że olej z wiesiołka pomaga zmniejszać stan zapalny w płucach, co może poprawić czynność układu oddechowego u osób chorych na astmę.
Pomaga regulować poziom cukru we krwi – olej z wiesiołka zdaje się poprawiać wrażliwość na insulinę, a także obniża poziom cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę typu 2.
Poprawia zdrowie serca – pozyskiwany z wiesiołka olej, dzięki wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
Łagodzi objawy menopauzy – wykazano, że tłoczony na zimno olej z wiesiołka pomaga zredukować uderzenia gorąca i inne objawy towarzyszące menopauzie dzięki zawartości kwasu gamma-linolenowego.
Poprawia funkcjonowanie mózgu – olej z NASION wiesiołka wspomaga poprawę pamięci i funkcji poznawczych u osób starszych.
Korzyści - na co pomaga olej wiesiołkowy?
Olej z wiesiołka był tradycyjnie stosowany w leczeniu różnych schorzeń związanych z funkcjonowaniem układu hormonalnego, jak i ogólnym stanem zdrowia. Tradycyjne zastosowanie oleju, a także potwierdzenie jego atutów dzięki rozwojowi współczesnej medycyny wykazało, iż olej może stanowić istotną pomoc m.in. w:
Zapobieganiu hipercholesterolemii i zaburzeniom sercowo-naczyniowym – olej bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe i fitosterole. Te niezwykłe związki znane są ze swojego działania hipocholesterolemicznego i kardioprotekcyjnego, ograniczającego powstawanie miażdżycy. W tym sensie stosowanie oleju z wiesiołka przyczynia się do zapobiegania zaburzeniom sercowo-naczyniowym i często towarzyszącym im wysokim poziomom cholesterolu.
Redukcji stanów zapalnych – jedną ze szczególnych cech oleju jest bogactwo kwasu gamma-linolenowego. Ten konkretny kwas tłuszczowy bierze udział w produkcji prostaglandyn typu 1. Hormony te regulują reakcję zapalną organizmu. Dzięki temu olej z wiesiołka, przynajmniej częściowo, hamuje mechanizmy odpowiedzialne za stany zapalne, w tym obrzęk, ból i zaczerwienienie.
Pomoc w schudnięciu – olej wiesiołkowy nie tuczy, co więcej, jest nawet skutecznym sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Dzieje się tak dlatego, iż zawiera wspomniany już kwas gamma-linolenowy, czyli olej roślinny, który łatwo i szybko wchłania się przez organizm. Tym samym reguluje apetyt, mając działanie silnie nasycające. Z tego powodu ten kwas Omega-6 zapobiega gromadzeniu się tłuszczu i wspomaga jego eliminację, ułatwiając utratę masy ciała.
Ulga w zaburzeniach hormonalnych – zawarty w oleju z nasion wiesiołka kwas gamma-linolenowy uczestniczy w produkcji prostaglandyn, hormonów, które wpływają na równowagę hormonalną, a w szczególności na produkcję progesteronu. Stosowanie oleju z wiesiołka może pomóc złagodzić objawy związane ze zmianami hormonalnymi w cyklu miesiączkowym, a także zredukować niekorzystne objawy menopauzy.
Zapobieganie osteoporozie – osteoporoza dotyka głównie kobiety po przebytej menopauzie. Badania przeprowadzone w latach 90 wykazały, iż suplementacja oleju z wiesiołka w połączeniu z olejami rybnymi i wapniem może poprawić ogólną gęstość kości.
Korzyści związane z regularnym stosowaniem oleju z wiesiołka nie kończą się na tym. Składniki zawarte w oleju pomagają również zmniejszyć stan zapalny w naczyniach krwionośnych i utrzymać odpowiednie krążenie krwi. Ponadto olej z wiesiołka może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i regulować znajdujący się w niej poziom lipidów, co sprzyja lepszemu zdrowiu układu krążenia. Te korzyści sprawiają, że olej z wiesiołka jest naturalną opcją uzupełniającą leczenie takich schorzeń, jak wysokie ciśnienie krwi i choroby układu krążenia.
Olej z wiesiołka na skórę twarzy i problemy skórne – czy jest to skuteczna kuracja?
Zimnotłoczony olej z wiesiołka jest od wieków stosowany w celu ochrony i łagodzenia wrażliwej, suchej lub dojrzałej skóry. Kwasy tłuszczowe obecne w tym oleju nadają mu silne właściwości nawilżające. Odbudowują płaszcz lipidowy, który chroni skórę twarzy przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto jest bogaty w witaminę E i kwasy triterpenowe, znane ze swoich właściwości przeciwutleniających, w szczególności ograniczających pojawienie się zmarszczek i drobnych linii wizualnie postarzających skórę. Właśnie ze względu na tę właściwość olej z nasion wiesiołka jest powszechnie stosowany w kosmetyce, głównie w postaci kremów.
Co więcej, olej z wiesiołka jest również pomocnym sprzymierzeńcem w leczeniu nieestetycznego trądziku, który będąc źródłem wielu kompleksów, uważany jest za dolegliwość o podłożu hormonalnym, jak i zapalnym. Olej ze względu na działanie promujące równowagę hormonalną i redukcję stanów zapalnych wykazuje widoczne zmniejszenie liczby zmian trądzikowych na skórze i ich nasilenia.
Olej z wiesiołka w ciąży – jak wpływa na okres ciąży i płodność?
Olej wiesiołkowy od wielu lat badany jest pod kątem potencjalnej skuteczności w promowaniu płodności u kobiet. Niektóre wstępne badania sugerują, że olej z wiesiołka może pomóc zmniejszyć rozmiar i nawroty torbieli jajników, mających wpływ na ogólną płodność kobiet. Zaobserwowano również, iż olej z wiesiołka może mieć istotnie pozytywny wpływ na poprawienie jakości jaj, regulację cyklu menstruacyjnego i zwiększenie szansy na ciąże. Uważa się, że jest to spowodowane zdolnością oleju do równoważenia poziomu hormonów i poprawy ogólnej funkcji hormonalnej organizmu. Olej jest również niezwykle popularnym środkiem wśród kobiet w okresie ciąży, zwłaszcza po 36 tygodniu. Wpływając na ciśnienie krwi, a także redukcję stanów zapalnych poprawia ukrwienie macicy, dostarczając składników, które wspierają zarówno ciało kobiety, jak i nienarodzone dziecko.
Zimnotłoczony olej z wiesiołka do picia – czy ten suplement diety jest skuteczny?
Jedną z form stosowania wewnętrznego oleju jest jego picie. Ten wariant stanowi równie skuteczną, jak kapsułki formę kuracji. Jeśli decydujemy się na przyjmowanie oleju z wiesiołka w postaci płynnej, zalecana dzienna dawka to jedna łyżka stołowa, co w przybliżeniu odpowiada 15 ml oleju. Zawarte w nim składniki w pierwszej kolejności trafiają do żołądka i jelit, a następnie do krwiobiegu, regulując pracę całego organizmu.
W przypadku picia oleju z wiesiołka należy wybrać stałą porę dnia, a także pamiętać o regularnym przyjmowaniu suplementu. Cały proces należy powtarzać każdego dnia, aż do momentu pojawienia się pierwszych widocznych efektów. Olej do picia może być dodawany do potraw w postaci dressingu lub naparu do picia.
Olej z wiesiołka w postaci tabletek – jak stosować?
Chociaż może pomóc, gdy jest stosowany zewnętrznie, to właśnie wewnętrzne przyjmowanie oleju z wiesiołka może rozwinąć jego pełen potencjał. Aby ułatwić przyjmowanie oleju, najlepiej stosować go w postaci suplementów diety, np. tabletek i kapsułek. Dobroczynne działanie oleju z wiesiołka odczuwalne jest na ogół po kilku miesiącach jego stosowania, kiedy to organizm przyzwyczaja się do jego stałej obecności. Jak dawkować olej z wiesiołka w postaci tabletek? Zaleca się spożywać ok. 1500 mg dziennie. Warto pamiętać, aby nie przekraczać dawek wskazanych na opakowaniu lub ulotce danego suplementu diety.
„A meta-analysis of randomized, placebo-controlled clinical trials of Efamol evening primrose oil in atopic eczema. Where do we go from here in light of more recent discoveries?” – N. L. Morse, P. M. Clough, czasopismo naukowe Current Pharmaceutical Biotechnology, BenthamScience, 2006.
„Calcium, gamma-linolenic acid and eicosapentaenoic acid supplementation in senile osteoporosis” – M. C. Kruger, H. Coetzer, R. de Winter, G. Gericke, D. H. van Papendorp, czasopismo naukowe Aging, Editrice Kurtis, 1998.
„Effect of a compound containing isoflavones, primrose oil and vitamin E in two different doses on climacteric symptoms” – M. J. Cancelo Hidalgo et al., czasopismo naukowe Journal of Obstetrics and Gynaecology, Taylor&Francis, 2006.
„Effect of high doses of essential fatty acids on the postviral fatigue syndrome” – P. O. Behan, W. M. Behan, D. Horrobin, czasopismo naukowe Acta Neurologica Scandinavica, Wiley, 1990.
„Evening Primrose (Oenothera biennis) Biological Activity Dependent on Chemical Composition” – M. Timoszuk, K. Bielawska, E. Skrzydlewska, czasopismo naukowe Antioxidants, MDPI, 2018.
„Evening Primrose (Oenothera biennis) Oil in Management of Female Ailments” – M. Mahboubi, czasopismo naukowe Journal of Menopausal Medicine, The Korean Society of Menopause, 2019.
„Evening primrose oil and fish oil for severe chronic mastalgia: a randomized, double-blind, controlled trial” – J. Blommers et al., czasopismo naukowe American Journal of Obstetrics and Gynecology, Elsevier, 2002.
„Evening primrose oil: a comprehensive review of its bioactives, extraction, analysis, oil quality, therapeutic merits, and safety” – M. A. Farag et al., czasopismo naukowe Food & Function, Royal Society of Chemistry, 2023.
„Herbal medicines for the treatment of rheumatoid arthritis: a systematic review” – K. L. Soeken, S. A. Miller, E. Ernst, czasopismo naukowe Rheumatology, Oxford University Press, 2003.
„Herbal therapy for treating rheumatoid arthritis” – M. Cameron, J. J. Gagnier, S. Chrubasik, czasopismo naukowe The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library, 2011.
„Herbs, vitamins and minerals in the treatment of premenstrual syndrome: a systematic review” – A. M. Whelan, T. M. Jurgens, H. Naylor, czasopismo naukowe The Canadian Journal of Clinical Pharmacology, Pulsus, 2009.
„Is evening primrose oil of value in the treatment of premenstrual syndrome?” – D. Budeiri, A. Li Wan Po, J. C. Dornan, czasopismo naukowe Controlled Clinical Trials, Elsevier, 1996.
Powiązane wpisy
Olej z krokosza tłoczony na zimno - właściwości, zalety i praktyczne zastosowania
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) znany także jako szafran łąkowy to roślina, która przez stulecia była ceniona zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne zyskały uznanie na całym świecie. Jednym z najcenniejszych produktów pozyskiwanych z tej rośliny jest olej krokoszowy, który jest wytwarzany przez tłoczenie nasion krokosza na zimno. Proces ten pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze i zdrowotne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zimnotłoczonemu olejowi z krokosza barwierskiego. Omówimy jego właściwości, korzyści zdrowotne, zastosowania oraz przeciwwskazania do stosowania.
Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie, naturalny sposób na zdrowie i urodę
Olejek eteryczny z oregano to jeden z najbardziej cenionych naturalnych produktów stosowanych zarówno w medycynie naturalnej, jak i w codziennej pielęgnacji. Znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych - olejek z oregano może być używany na wiele sposobów, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie czym jest olejek eteryczny z oregano, jakie ma właściwości, jak jest produkowany, a także jak można go zastosować w różnych dziedzinach życia.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno - do czego można go używać i jakie ma właściwości?
W świecie zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków olej rzepakowy tłoczony na zimno zyskuje coraz większe uznanie. Jest to produkt o wyjątkowych właściwościach, który nie tylko wzbogaca nasze potrawy, ale także wspiera zdrowie i pielęgnację ciała. Czym jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, jak powstaje, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego powinien stać się stałym elementem codziennej diety? Dowiedz się jak prawidłowo przechowywać ten olej, aby zachować jego świeżość i pełnię wartości odżywczych, a także jak wykorzystać go w kuchni oraz w pielęgnacji skóry i włosów.
Olejek kajeputowy - jakie ma właściwości i do czego go wykorzystać?
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej oraz poszukiwania naturalnych metod pielęgnacji i leczenia olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle wartościowych olejków jest olejek kajeputowy - o charakterystycznym świeżym i kamforowym zapachu. W artykule przybliżymy czym jest kajeput, jak pozyskiwany jest jego naturalny olejek eteryczny oraz jakie właściwości i zastosowania posiada. Omówimy jego rolę w kosmetyce, właściwości lecznicze oraz inne możliwości wykorzystania w aromaterapii i relaksacji.
Szałwia muszkatołowa - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazani
Szałwia muszkatołowa to tajemnicza roślina o wyjątkowym aromacie, która od wieków fascynuje ludzi swoją wszechstronnością. Zyskuje coraz większą popularność nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce i aromaterapii. Co sprawia, że szałwia muszkatołowa jest tak wyjątkowa? Jakie skrywa właściwości i jak może wspierać nasze zdrowie? Zanurzmy się w fascynujący świat tej rośliny - odkrywając jej tajemnice, zastosowania i potencjalne korzyści oraz ryzyka. Czy szałwia muszkatołowa może stać się Twoim nowym, niezawodnym sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie?
Mięta pieprzowa - właściwości lecznicze, przeciwwskazania
Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona w wielu sytuacjach. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej - składowi, właściwościom oraz różnorodnym zastosowaniom. Dowiesz się również o przeciwwskazaniach, skutkach ubocznych oraz interakcjach z lekami i innymi ziołami. Na koniec omówimy olejek eteryczny z mięty pieprzowej oraz wykorzystanie w kosmetykach, suplementach diety oraz wyrobach medycznych.
Olej konopny - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga olej z konopi?
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają naturalne suplementy diety oraz produkty kosmetyczne oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Wśród nich szczególną uwagę zyskuje olej konopny tłoczony na zimno, który jest ceniony za swoje wyjątkowe właściwości odżywcze oraz szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji. W niniejszym artykule przybliżymy dokładnie, co sprawia, że olej konopny tłoczony na zimno jest tak wyjątkowy, jakie składniki zawiera i jak można go stosować, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści zdrowotnych.
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej - na co jest dobry?
Olejek eteryczny pichtowy to cenny ekstrakt pozyskiwany z jodły syberyjskiej - od dawna jest ceniony w tradycyjnej medycynie i nowoczesnej aromaterapii za swoje wyjątkowe właściwości lecznicze. Ten intensywnie aromatyczny olejek jest nie tylko potężnym sprzymierzeńcem w łagodzeniu stresu i poprawie nastroju, ale także znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie w jaki sposób olejek pichtowy jest pozyskiwany, jakie ma właściwości oraz w jaki sposób można go wykorzystać, aby poprawić jakość życia.
Olej z wiesiołka - jakie ma właściwości i na co pomaga?
Pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej wiesiołek zdążył zadomowić się na stałe w Europie. Pozyskiwany z niego olej z wiesiołka z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w farmakopei, jak i kosmetyce. Olej wiesiołkowy ma korzystny wpływ na skórę twarzy, układ hormonalny, a także układ sercowo-naczyniowy. Co warto wiedzieć o tak cennym oleju jakim jest olej z nasion wiesiołka? Jakie korzyści może przynieść jego codzienne zastosowanie dla naszego zdrowia?
Olejek imbirowy - odkryj jego magiczne właściwości
Imbir i jego właściwości znane są od tysiącleci zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Pozyskiwany z niego olejek imbirowy jest obecnie modnym i polecanym sposobem na zadbanie o własne zdrowie. Dlaczego tak jest? Niepozorny korzeń imbiru zawiera w sobie mnogość przeciwutleniaczy i substancji leczniczych, które można zastosować w dowolny sposób w formie silnie skoncentrowanego olejku. Co warto o nim wiedzieć, a także, dlaczego ma pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn naszego zdrowia?
Comments (0)