Kwasek cytrynowy to niezwykle wszechstronna substancja. Występuje w ludzkim organizmie, a także we wszystkich żywych istotach. Ponadto stosowany jest jako naturalny środek konserwujący i składnik leków produkowanych przez przemysł farmaceutyczny. Ma nieograniczone zastosowania ze względu na swoje unikatowe właściwości chemiczne. Co warto wiedzieć o kwasku cytrynowym, a także tym, w jaki sposób wykorzystać jego potencjał?
Kwasek cytrynowy – czym dokładniej jest?
Kwasek cytrynowy jest naturalnie występującym kwasem karboksylowym. Wyekstrahowany po raz pierwszy przez Carla Wilhelma Scheela ponad 200 lat temu z owoców cytrusowych, od których zawdzięcza swoją nazwę.
Substancja jest bezbarwna, charakteryzuje się słabą kwaśnością. Występuje naturalnie w wielu owocach i warzywach. Najwyższe stężenia kwasku cytrynowego można spotkać, m.in. w owocach cytrusowych. W przemyśle substancja stosowana jest jako środek aromatyzujący i konserwujący w różnych produktach spożywczych, kosmetycznych i farmaceutycznych.
W organizmie ludzkim kwasek cytrynowy po dostaniu się do krwioobiegu trafia bezpośrednio do moczu, gdzie zmniejsza jego kwasowość. Wykazano również, iż ma właściwości przeciwutleniające, alkalizujące i przeciwzapalne. Ze względu na swój kwasowy charakter może być drażniący dla niektórych osób z wrażliwym układem trawiennym, refluksem żołądkowym, alergiami lub nadwrażliwą skórą.
Kwasek cytrynowy – z czego jest produkowany?
Kwas cytrynowy, jak już zostało wspomniane, jest powszechnym dodatkiem w wielu codziennie używanych produktach. Choć występuje naturalnie w owocach i ich sokach, a także warzywach, nie jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla naszego zdrowia.
Niegdyś kwasek cytrynowy pozyskiwany był z owoców cytrusowych. Obecnie jest jednak produkowany w warunkach laboratoryjnych, wykorzystując do tego szereg procesów biotechnicznych związanych z użyciem glukozy, melasy lub skrobi i fermentacji grzybowej z udziałem grzyba o nazwie Aspergillus Niger.
W Europie kwasek cytrynowy jest dopuszczony do stosowania jako dodatek do żywności, znajdując się na liście składników pod kodem E330.
Kwasek cytrynowy – na co jest przydatny?
Kwasek cytrynowy tworzy stabilne, rozpuszczalne mieszaniny z metalami ciężkimi, takimi jak żelazo, miedź i nikiel. Ma również działanie konserwujące i przeciwutleniające. Ze względu na swoją zdolność zapobiegania krzepnięciu krwi, służy jako jeden ze środków stosowanych w konserwacji pobieranych próbek krwi. Jednakże, jak wygląda zastosowanie kwasku cytrynowego w warunkach domowych?
Oto niektóre z najczęstszych zastosowań kwasku cytrynowego:
- Konserwacja żywności i napojów, także w domu
- Dodanie cytrusowego lub kwaśnego smaku do żywności
- Środek dezodoryzujący
- Regulator pH i alkalizator
- Rozpuszczalnik przy czyszczeniu i odtłuszczaniu powierzchni
Kwasku cytrynowego można używać również jako uniwersalnego środka do pomocy domowej. Zadba o czystość pralek, zmywarek, a także rur, czajników, czy nawet przydomowych basenów. Dowiedzmy się więcej o potencjalnych korzyściach wynikających z zastosowania kwasku cytrynowego w domu.
Comments (0)