Kwasek cytrynowy - sposób na ekologiczne pranie i sprzątanie

Kwasek cytrynowy to niezwykle wszechstronna substancja. Występuje w ludzkim organizmie, a także we wszystkich żywych istotach. Ponadto stosowany jest jako naturalny środek konserwujący i składnik leków produkowanych przez przemysł farmaceutyczny. Ma nieograniczone zastosowania ze względu na swoje unikatowe właściwości chemiczne. Co warto wiedzieć o kwasku cytrynowym, a także tym, w jaki sposób wykorzystać jego potencjał?

Kwasek cytrynowy – czym dokładniej jest?

Kwasek cytrynowy jest naturalnie występującym kwasem karboksylowym. Wyekstrahowany po raz pierwszy przez Carla Wilhelma Scheela ponad 200 lat temu z owoców cytrusowych, od których zawdzięcza swoją nazwę.

Substancja jest bezbarwna, charakteryzuje się słabą kwaśnością. Występuje naturalnie w wielu owocach i warzywach. Najwyższe stężenia kwasku cytrynowego można spotkać, m.in. w owocach cytrusowych. W przemyśle substancja stosowana jest jako środek aromatyzujący i konserwujący w różnych produktach spożywczych, kosmetycznych i farmaceutycznych.

W organizmie ludzkim kwasek cytrynowy po dostaniu się do krwioobiegu trafia bezpośrednio do moczu, gdzie zmniejsza jego kwasowość. Wykazano również, iż ma właściwości przeciwutleniające, alkalizujące i przeciwzapalne. Ze względu na swój kwasowy charakter może być drażniący dla niektórych osób z wrażliwym układem trawiennym, refluksem żołądkowym, alergiami lub nadwrażliwą skórą.

Kwasek cytrynowy – z czego jest produkowany?

Kwas cytrynowy, jak już zostało wspomniane, jest powszechnym dodatkiem w wielu codziennie używanych produktach. Choć występuje naturalnie w owocach i ich sokach, a także warzywach, nie jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla naszego zdrowia.

Niegdyś kwasek cytrynowy pozyskiwany był z owoców cytrusowych. Obecnie jest jednak produkowany w warunkach laboratoryjnych, wykorzystując do tego szereg procesów biotechnicznych związanych z użyciem glukozy, melasy lub skrobi i fermentacji grzybowej z udziałem grzyba o nazwie Aspergillus Niger.

W Europie kwasek cytrynowy jest dopuszczony do stosowania jako dodatek do żywności, znajdując się na liście składników pod kodem E330.

Kwasek cytrynowy – na co jest przydatny?

Kwasek cytrynowy tworzy stabilne, rozpuszczalne mieszaniny z metalami ciężkimi, takimi jak żelazo, miedź i nikiel. Ma również działanie konserwujące i przeciwutleniające. Ze względu na swoją zdolność zapobiegania krzepnięciu krwi, służy jako jeden ze środków stosowanych w konserwacji pobieranych próbek krwi. Jednakże, jak wygląda zastosowanie kwasku cytrynowego w warunkach domowych?

Oto niektóre z najczęstszych zastosowań kwasku cytrynowego:

  • Konserwacja żywności i napojów, także w domu
  • Dodanie cytrusowego lub kwaśnego smaku do żywności
  • Środek dezodoryzujący
  • Regulator pH i alkalizator
  • Rozpuszczalnik przy czyszczeniu i odtłuszczaniu powierzchni

Kwasku cytrynowego można używać również jako uniwersalnego środka do pomocy domowej. Zadba o czystość pralek, zmywarek, a także rur, czajników, czy nawet przydomowych basenów. Dowiedzmy się więcej o potencjalnych korzyściach wynikających z zastosowania kwasku cytrynowego w domu.

Kwasek cytrynowy - 1000 g

KWASCYTR-1000
Kwasek cytrynowy ma długą historię - początki sięgają 1784 roku. Produkcja na skalę przemysłową rozpoczęła się 100 lat później, a obecnie każdego roku powstaje więcej niż dwa miliony ton substancji. Kwasek cytrynowy niezmiennie stanowi jeden z najbardziej wszechstronnych, naturalnych środków czyszczących. Bezpieczny, ekologiczny i skuteczny sposób...
Dostępny
19,90 zł

Kwasek cytrynowy na osad z kamienia – jak używać?

Osady z kamienia na armaturze lub pod prysznicem stanowią nierzadko duży problem. Plamy powstałe przez rozszerzanie się kamienia można usunąć z dowolnej powierzchni za pomocą kwasku cytrynowego.

Kwas cytrynowy doskonale sprawdza się jako odkamieniacz w zimnej lub letniej wodzie, w przeciwnym razie (tj. z udziałem gorącej wody), mogą tworzyć się dodatkowe osady ze świeżo powstałego cytrynianu wapnia, szczególnie w przypadku wyjątkowo twardej wody.

Kwasek cytrynowy do czajnika – czy pomaga usunąć kamień?

Kwasek cytrynowy sprawdzi się doskonale także jako potencjalny domowy środek odkamieniający do czajników, zwłaszcza, iż nie przenosi nieprzyjemnego zapachu tak jak również często stosowany ocet.

Należy jednak zachować tutaj wyjątkową ostrożność i używać kwasku wyłącznie na zimnych czajnikach. Po podgrzaniu kwasek rozpada się na słabo rozpuszczalny cytrynian wapnia, który osiada na dnie i ściankach czajnika.

Kwasek cytrynowy do pralki – wszechstronny i niezwykle pomocny

Kwasek cytrynowy można stosować również jako odkamieniacz do pralek. Wystarczy dodać sześć do ośmiu łyżek roztworu do pustego urządzenia i uruchomić je w najniższej możliwej temperaturze, aż do całkowitego rozpuszczenia.

Co więcej, stosowanie sproszkowanego kwasku cytrynowego w pralce może być wykorzystane w ramach:

  • Domowego proszku do prania – jako środek o wszechstronnym działaniu na tkaniny może być przydatny np. do płukania i oczyszczania prania. Kwasek cytrynowy wraz z popularną i wszechstronną sodą oczyszczoną umożliwia przygotowanie taniego, skutecznego i ekologicznego detergentu;
  • Środka wybielającego – jeżeli na naszych ubraniach nawet po praniu pojawiają się nieestetyczne plamy, można je skutecznie usunąć za pomocą kwasku cytrynowego;
  • Zmiękczacza do tkanin – kwasek cytrynowy jest ciekawym środkiem zmiękczającym tkaniny przy białym praniu. Aby to zrobić, wystarczy rozpuścić ok. 3 do 5 łyżeczek w jednym litrze wody. Następnie dodajemy jedną lub dwie nakrętki roztworu do przegródki na płyn zmiękczający.

W porównaniu do innych dostępnych na rynku środków do prania kwasek cytrynowy ma tę zaletę, iż nie pozostawia żadnych syntetycznych i chemicznych pozostałości na tkaninach, czy we wnętrzu pralki. Jednocześnie, gdy zastosujemy kwasek cytrynowy do zmiękczania czy wybielania tkanin, skutecznie zapobiegnie osadzaniu się warstw kamienia w pralce.

Najlepszą efektywność kwasku cytrynowego w pralce zaobserwowano wraz z zastosowaniem sody oczyszczonej, dzięki której może być używany również jako środek do kolorowych i ciemnych rzeczy.

Kwasek cytrynowy do sprzątania Bilovit

Kwasek cytrynowy do oczka wodnego – jak wpływa na środowisko wodne?

Jeśli posiadamy oczko wodne, inwazja glonów potencjalne zabójczych dla środowiska wodnego stanowi duże zagrożenia. Usunięcie nie zawsze jest łatwe i często zajmuje wiele czasu. Kwasek cytrynowy sprawdzi się tu jako skuteczny, ekologiczny i domowy sposób na zwalczenie glonów w oczku wodnym.

Kwasek obniża wartość pH wody i usuwa z niej wszystkie ważne składniki odżywcze, które są niezbędne dla dalszego przetrwania i reprodukcji glonów. Wystarczy dodać trochę kwasu cytrynowego do wody i pozostawić oczko na kilka dni. Ważne, żeby był to czysty kwasek. Pierwsze rezultaty będą widoczne już po kilku dniach. Kwasek cytrynowy sprawdzi się również jako środek dezynfekujący wodę.

Kwasek cytrynowy do basenu – czy jest skuteczny?

Kwasek cytrynowy jest także ciekawym wyborem w czyszczeniu basenów. Jest jednym z niewielu domowych, ekologicznych środków pomagających w usunięciu zielonego barwnika z wody w basenie. Co więcej, można go używać do czyszczenia drabinek basenowych i innych metalowych powierzchni. Kwasek cytrynowy działa właściwie na każdy element basenu, można nim usunąć osady z kamienia i brudu, a także nakładające się warstwy rdzy.

Żeby wykorzystać właściwości kwasku cytrynowego w basenie, wystarczy dodać do wody ok. 50 gramów kwasku cytrynowego na każde pięć metrów sześciennych wody. Basen powinien być czysty już po okresie ok. 24 godzin.

Bibliografia

„Antibacterial Activity of Citrus Fruit Juices Against Vibrio Species” – H. Tomotake et al., czasopismo naukowe Journal of Nutritional Science and Vitaminology, Stage, 2006.

„Antioxidant properties of citric acid interfere with the uricase-based measurement of circulating uric acid” – E. M. Ryan et al., czasopismo naukowe Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis, Elsevier, 2019.

„Citric Acid Biotechnology” – B. Kristiansen, J. Linden, M. Mattey, Taylor & Francis, 1998.

„Citric acid production using immobilized conidia of Aspergillus niger TMB 2022” – S. S. Tsay, K. Y. To, czasopismo naukowe Biotechnology and Bioengineering, Wiley, 1987.

„Citric Acid: A Multifunctional Pharmaceutical Excipient” – M. Lambros et al., czasopismo naukowe Pharmaceutics, MDPI, 2022.

„Citric Acid” – A. Apelblat, Springer, 2014.

„Did granny know best? Evaluating the antibacterial, antifungal and antiviral efficacy of acetic acid for home care procedures” – M-K. Zinn, D. Bockmühl, czasopismo naukowe BMC Microbiology, BMC, 2020.

„Pretreatment of indian cane molasses for increased production of citric acid” – S. Kundu et al., czasopismo naukowe Biotechnology and Bioengineering, Wiley, 1984.

„Systems metabolic engineering for citric acid production by Aspergillus niger in the post-genomic era” – Z. Tong et al., czasopismo naukowe Microbial Cell Factories, BMC, 2019.

Powiązane wpisy

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie

Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń