Ranking - najlepsze odświeżające naturalne olejki eteryczne na brzydkie zapachy

Węch odgrywa kluczową rolę w życiu każdego człowieka. Znoszenie ciężkich, nieprzyjemnych zapachów stanowi ogromne wyzwanie dla naszych zmysłów, choćby przez wysoką temperaturę i wilgoć, wpływające na ich intensywność. Szeroka gama domowych sposobów często wystarcza, aby wnieść do mieszkania powiew świeżości. Jednakże to właśnie odświeżające olejki eteryczne mogą pomóc w całkowitym unicestwieniu przykrych zapachowych niespodzianek. Jakie naturalne neutralizatory zapachów warto stosować w domu?

Olejki eteryczne – jak działają na brzydkie zapachy?

Olejki eteryczne, w przeciwieństwie do wielu komercyjnych odświeżaczy powietrza są naturalnymi neutralizatorami zapachów o bogatych, odświeżających właściwościach. Te aromatyczne esencje są ekstrahowane z roślin przeważnie w nieszkodliwym procesie destylacji za pomocą pary wodnej. Dzięki temu pozyskiwane z nich substancje aktywne cechują się działaniem silnie sprzężonym z ich naturalnymi mechanizmami obronnymi. Wysoko skoncentrowane esencje w postaci olejków eterycznych wydzielają występujące w roślinach związki zapachowe, których właściwości antyseptyczne i oczyszczające skutecznie pozbywają się przykrych zapachów pochodzenia naturalnego i syntetycznego.

Z kolei sztuczne odświeżacze powietrza i aerozole oprócz wytwarzania odpadów, które nie zawsze nadają się do recyklingu, zawierają syntetyczne substancje zapachowe, które często mają działanie drażniące skórę i drogi oddechowe, uczulające, a także szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia.

Stosowanie olejków eterycznych zapobiega przykrym efektom wywoływanym przez sztuczne neutralizatory zapachów. Co więcej, umożliwiają bezpośredni kontakt z prawdziwymi, naturalnymi zapachami roślin. Chociaż może się wydawać, iż olejki eteryczne zawierają olej, w rzeczywistości są substancjami bezolejowymi i nieplamiącymi.

Naturalne neutralizatory zapachów – jakie są najlepsze?

Zmysł węchu sprzężony jest z milionami receptorów, które mogą przypisywać i rozpoznawać zapachy. Na przykład toksyczne i szkodliwe dla zdrowia zapachy są natychmiastowo rozpoznawane przez ludzki organizm, aby zadbać o odpowiednią ochronę naszych ciał. Z kolei aromaty uwalniane przez olejki eteryczne wyzwalają w ciele szereg prozdrowotnych reakcji, wpływających na nasz ogólny dobrostan. Stosowanie ich w dezodoryzowaniu domu jest zatem nie tylko ciekawym zabiegiem upiększającym, lecz także profilaktycznym, redukującym m.in. ryzyko zakażeń bakteryjnych i wirusowych.

Jakie olejki eteryczne na brzydkie zapachy mogą dezodoryzować pomieszczenie, a także pozbyć się nierzadko groźnych dla naszego zdrowia aromatów? Jaki olejek jest także najlepszy? Aby lepiej odpowiedzieć na powyższe pytania, przedstawiamy ranking najciekawszych olejków eterycznych neutralizujących zapachy.

Olejek eteryczny grejpfrutowy

Świeży i pikantny zapach olejku grejpfrutowego cechuje się odświeżającymi właściwościami, które pobudzają zmysły i zachęcają do działania. Co więcej, olejek eliminuje także nieprzyjemne zapachy, których nie możemy się pozbyć. Zawarta w nim substancja aktywna, limonen odznacza się działaniem bakteriobójczym i przeciwwirusowym, ułatwia oddychanie, a także wspiera dezodoryzację pomieszczenia.

Aby skorzystać z dobrodziejstw olejku eterycznego z grejpfruta w celu pozbycia się nieprzyjemnych zapachów, możesz:

  • Dodać od 10 do 15 kropel olejku wprost do napełnionego wodą dyfuzora
  • Zmieszać olejek z wodą w proporcjach 20 kropel na 0,5 litra wody, a następnie rozprowadzić po pomieszczeniu za pomocą atomizera

Olejek eteryczny pomarańczowy

Olejki eteryczne pochodzące od cytrusów, takich jak pomarańcze doskonale nadają się do aromatyzowania przestrzeni. Pomarańcza eliminuje nieprzyjemne zapachy, zastępując je świeżym i odmładzającym, owocowym aromatem. Olejek z pomarańczy nadaje się również do relaksu, walki z bezsennością, czy uspokojeniu zszarganych nieprzyjaznymi zapachami nerwów.

Olejek z pomarańczy ze względu na dużą zawartość limonenu i linalolu nadaje się do stosowania w takich miejscach jak kuchnia, łazienka lub w zakamarkach, które pozostają zamknięte przez długi czas. W jaki sposób można zastosować orzeźwiające atuty olejku z pomarańczy?

  • Dodaj od 15 do 25 kropel olejku bezpośrednio do nebulizatora
  • Zmieszaj olejek z wodą w pojemniku z atomizerem w proporcjach 10-20 kropel na 0,5 litra przegotowanej wody, następnie rozprowadź mieszaninę po pomieszczeniu
  • Zastosuj olejek w połączeniu z naturalnymi neutralizatorami zapachów do podłóg czy szyb, tak przygotowaną mieszanką umyj powierzchnie wydzielające przykre zapachy

Olejek eteryczny cedrowy

Niepozorne drzewo cedrowe znane jest ze swojego unikatowego olejku eterycznego. Olejek cedrowy przynosi szereg korzyści dla zdrowia człowieka, na przykład poprzez działanie przeciwgrzybicze. Dzięki tej funkcji, a także właściwościom antybakteryjnym i dezodoryzującym, odświeżający olejek może być z powodzeniem stosowany w neutralizacji brzydkich zapachów.

Jak stosować olejek cedrowy?

  • W przypadku dyfuzji dodaj od 3 do 5 kropel olejku do dyfuzora z wodą, a następnie uruchom urządzenie
  • Dodaj olejek do butelki z atomizerem wypełnionej wodą, przygotowaną mieszaninę rozprowadź po danej przestrzeni
  • W ramach zastosowania na dowolnej powierzchni mieszamy olejek z dowolnym środkiem czyszczącym (np. mydłem) w ilości 3 do 5 kropel

Olejek eteryczny miętowy

Olejek z mięty jest jednym z najlepszych olejków, jakie możemy wykorzystać w naturalnej neutralizacji przykrych zapachów w domu. Wypełni pomieszczenia przyjemnym i długotrwałym aromatem. To jednak nie koniec jego zalet. Zapach mięty pomaga nam również w infekcjach dróg oddechowych i zatkanym nosie.

Odświeżające właściwości pomagają również w ochronie układu odpornościowego, dbając o zdrowie układu oddechowego w momencie astmy i przeziębień. Dezodoryzujące i ściągające właściwości przydają się również przy bólach głowy i migrenach. Jak stosować olejek z mięty?

  • Olejek może zostać dodany bezpośrednio do dyfuzora (wraz z wodą) lub nebulizatora w ilości od 5 do 15 kropel
  • Zmieszaj go z wodą w proporcjach 25 kropel olejku na 0,5 litra wody. Uzyskasz wysokiej jakości środek zapachowy, który można rozprowadzić po pomieszczeniu przy zastosowaniu atomizera

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego pomaga w kontrolowaniu zapachu w momentach nadmiernej wilgoci w domu. Spowalnia powstawanie pleśni, działa odkażająco, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Można go stosować w miejscach takich jak łazienka, zamknięte szafy z odzieżą, czy w kuchni.

Jego drzewny zapach ma zdolność całkowitej dezynfekcji powietrza, gwarantując tym samym dobrą ochronę przed wirusami w zimie. Jak zastosować w praktyce pozytywne właściwości olejku z drzewa herbacianego?

  • Nałóż od 2 do 4 kropel na ściereczkę, którą zetrzesz źródło nieświeżego zapachu
  • Olejek można również zmieszać z wodą do mycia podłogi
  • Dodaj od 4 do 5 kropel olejku do wypełnionego wodą dyfuzora ultradźwiękowego

Olejek eteryczny rozmarynowy

Olejek rozmarynowy ma szerokie zastosowanie jako składnik aromatyczny w przemyśle kosmetycznym. Jest jednym ze składników mydeł, perfum, czy kremów, choćby ze względu na swój unikatowy zapach, a także idące za nim właściwości odświeżające. Sprawiają one, że jest niezbędnym elementem każdego domostwa.

Rozmaryn jest bardzo przydatny w walce z astmą, zapaleniem zatok, grypą, a także w łagodzeniu migren i redukcji nieznośnych zapachów, które mogą wpływać na objawienie się powyższych dolegliwości. Olejek może być stosowany m.in.:

  • W ramach usunięcia przykrych zapachów dodaj od 2 do 5 kropel olejku do 45% alkoholu, a później przygotowaną mieszaninę rozprowadź za pomocą atomizera
  • Dodaj kilka kropel (5 do 10) do dyfuzora znajdującego się w domu, a następnie przeprowadź ok. trzech 30-minutowych sesji odświeżających w ciągu dnia

Olejek eteryczny eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy ma odświeżające i rewitalizujące działanie. Ze względu na bogactwo naturalnych środków przeciwutleniających, antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych, może być z powodzeniem stosowany w redukcji nadmiernego, przytłaczającego brzydkiego zapachu. Olejek eteryczny neutralizując zapachy, dezodoryzuje przestrzeń, pozbywając się z powietrza groźnych i szkodliwych toksyn.

Jak stosować odświeżający olejek z eukaliptusa?

  • Dodaj kilka kropli olejku (5 do 10) do gorącej wody i wdychaj powstałą parę, która jednocześnie rozprowadzi się po pomieszczeniu
  • Możesz wlać od 3 do 5 kropel olejku wprost do dyfuzora lub kominka ceramicznego, a następnie uruchomić go na czas ok. 1 godziny

Olejki eteryczne – neutralizatory zapachów o prozdrowotnym działaniu

Dbając o czystość domu, wskazane jest, aby wybierać naturalne alternatywy dla chemicznych odświeżaczy powietrza. Olejki eteryczne neutralizujące przykre zapachy są zdrowym krokiem naprzód, ponieważ oprócz oczyszczania powietrza, oferują jednocześnie wiele prozdrowotnych korzyści. Niektóre olejki mają działanie antyinfekcyjne, odkażające, czy immunostymulujące.

Żaden olejek nie jest najlepszy, ale dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu ich zalet, można stworzyć uniwersalny, naturalny odświeżacz powietrza DIY. Jak zrobić naturalny neutralizator zapachów? Przedstawiamy dwie ciekawe propozycje kombinacji przedstawionych powyżej olejków eterycznych.

  • Wymieszaj olejek z drzewa herbacianego wraz z olejkiem pomarańczowym i rozmarynowym – taką mieszankę można zastosować w dyfuzji, w równych ilościach, wraz ze wskazówkami znajdującymi się na urządzeniu. Tak stosowane połączenie olejków, do 3 razy dziennie jest w stanie skutecznie zneutralizować nawet najsilniejsze zapachy, przynosząc przyjemny, odświeżający aromat
  • Zmieszaj olejek z mięty z olejkiem z eukaliptusa i cedru – ta synergia olejków zarezerwowana jest wyłącznie dla osób dorosłych ze względu na obecność eukaliptusa. Łagodzi błony śluzowe i oskrzela, oczyszcza nieprzyjemną atmosferę, a także koi układ oddechowy
  • Bądź wybierz nasz autorski blend Antyodor stworzony wyłącznie z 100% naturalnych olejków eterycznych

Olejek eteryczny Antyodor - 10 ml

OETB-AOD-10
Blend Antyodor to wyjątkowo orzeźwiające i starannie dobrane połączenie 100% naturalnych olejków eterycznych: cytryny, limonki, drzewa herbacianego, lawendy i mięty pieprzowej. Sprawdzi się idealnie podczas chęci odświeżenia pomieszczenia, bowiem powstał on właśnie z myślą o zniwelowaniu brzydkich zapachów.
Dostępny
8,49 zł
Bibliografia

„Citrus Essential Oils: Flavor and Fragrance” – M. Sawamura, Wiley, 2010.

„Clinical Aromatherapy: Essential Oils in Healthcare, Third Edition” – J. Buckle, Churchill Livingstone, 2014.

„Clinical Aromatherapy: Essential Oils in Practice, Second Edition” – J. Buckle, Churchill Livingstone, 2003.

„Essential Aromatherapy: A Pocket Guide to Essential Oils and Aromatherapy” – S. E. Worwood, New World Library, 1995.

„Essential Oils for a Clean and Healthy Home” – K. Schwartz, Adams Media, 2015.

„Handbook of Essential Oils: Science, Technology, and Applications” – K. H. Can Baser, G. Buchbauer, CRC Press, 2009.

„Homemade Natural Remedies: 80 Organic Beauty Recipes On A Budget For A Healthy Life: (Essential Oils, Diffuser Recipes and Blends, Aromatherapy): Volume 3 (Natural Remedies, Stress Relief)” – L. Brenner, CreateSpace Independent Publishing, 2016.

„Mixing Essential Oils for Magic: Aromatic Alchemy for Personal Blends” – S. Kynes, Llewellyn Publications, 2013.

„The Chemistry of Essential Oils and Artificial Perfumes” – E. Parry, Scott, Greenwood and Son, 1921.

„The Encyclopedia of Essential Oils: The Complete Guide to the Use of Aromatic Oils In Aromatherapy, Herbalism, Health, and Well Being” – J. Lawless, Conari Press, 2013.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń