Jaki olejek eteryczny na kaszel jest najlepszy?

Grypa i inne schorzenia układu oddechowego niejednokrotnie objawiają się uciążliwym kaszlem. W sezonie jesienno-zimowym infekcje wirusowe i bakteryjne nasilają się, wskutek czego wiele osób poszukuje sprawdzonych i bezpiecznych sposobów na złagodzenie kaszlu. W tym okresie warto wykorzystać dobrodziejstwo naturalnych olejków eterycznych. 

Jaki olejek na kaszel jest najlepszy?

Skuteczny olejek eteryczny na kaszel może mieć działanie przeciwskurczowe, wykrztuśne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Właściwości lecznicze aromatów z ziół, kwiatów i owoców są wykorzystywane już od tysięcy lat. Istnieje wiele badań, które potwierdzają ich skuteczność w walce z kaszlem i innymi dolegliwościami. Zastanawiając się, jaki olejek na kaszel zastosować, należy wybierać wyłącznie spośród naturalnych, certyfikowanych produktów uzyskanych z wysokiej jakości surowców. Przedstawiamy ranking najlepszych olejków eterycznych polecanych przez aromaterapeutów klinicznych w walce z kaszlem.

Drzewo herbaciane

Olejek herbaciany uznawany jest za jeden z najsilniej działających, naturalnych środków antyseptycznych. W jego składzie znajdują się związki fenolowe i terpeny, które odpowiadają za właściwości przeciwbakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybiczne. Mechanizm działania olejku z drzewa herbacianego polega na destabilizacji i niszczeniu błony komórkowej bakterii i wirusów odpowiedzialnych za schorzenia układu oddechowego.

Aby usunąć przyczynę kaszlu i złagodzić wywołane nim dolegliwości bólowe można wykonać inhalację z użyciem olejku herbacianego. Inhalacja powinna odbyć się za pomocą inhalatora, który kieruje opary bezpośrednio w jamę ustną i nozdrza. Wdychana para nawilża drogi oddechowe i uwalnia śluz, jednocześnie ułatwiając odkrztuszanie. Inhalację można wykonać także bez nebulizatora, dodając kilka kropel olejku do miski z gorącą wodą. Opary należy wdychać przez około 5 minut, przykrywając głowę ręcznikiem. 

Eukaliptus

Do produkcji olejku eterycznego z eukaliptusa wykorzystywane są zaledwie trzy z kilkuset gatunków drzewa eukaliptusowego. Jego główny składnik - cyneol - wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Ponadto, olejek eukaliptusowy działa jako środek wykrztuśny i rozszerza naczynia krwionośne, co może przynieść znaczną ulgę osobom, które zmagają się z duszącym kaszlem.

Aby wykorzystać jego dobroczynne działanie, wystarczy przed snem rozproszyć na poduszce 5 kropli olejku. Jeżeli kaszel powoduje uciążliwy ból i pieczenie gardła, eukaliptus można stosować miejscowo, wcierając 1-2 krople olejku w klatkę piersiową i szyję. 

Rozmaryn

Olejek eteryczny rozmaryn pozyskiwany jest z liści i gałęzi krzewu rosnącego w rejonie Morza Śródziemnego. Jego skuteczność w leczeniu schorzeń dróg oddechowych wynika z silnych właściwości antyseptycznych i przeciwzapalnych. Co więcej, rozmarynowy olejek eteryczny na kaszel rozluźnia mięśnie gładkie tchawicy.

Zawarty w jego składzie cyneol zmniejsza częstotliwość napadów kaszlu. Łagodzi przekrwienie gardła, udrażnia drogi oddechowe i zmniejsza stany zapalne. Podobnie jak olejek eukaliptusowy, rozmaryn można stosować miejscowo bezpośrednio na skórę. 2 krople olejku należy rozmieszać z połową łyżki oleju kokosowego lub innego oleju bazowego, a następnie wetrzeć w klatkę piersiową. 

Tymianek

Olejek tymiankowy uzyskuje się z ziela tymianku pospolitego. Od lat stosowany jest w medycynie ludowej jako skuteczny środek na kaszel suchy i mokry. Starożytni Grecy wykorzystywali tymianek w leczeniu różnych dolegliwości układu oddechowego. Wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne, bakteriobójcze i odkażające. Pobudza ruch rzęsek znajdujących się w drogach oddechowych, tym samym ułatwiając odkrztuszanie. Łagodzi obrzęk gardła i przyspiesza regenerację podrażnionych błon śluzowych.

Antyseptyczne działanie składników znajdujących się w olejku tymiankowym pomaga zwalczać infekcje gardła odpowiedzialne za kaszel. Inhalację należy wykonać przy użyciu 3-5 kropli olejku na miskę parującej wody. Zapalenie gardła można leczyć płukanką wodną z dodatkiem 2 kropli olejku eterycznego z tymianku. 

Sosna

Do produkcji olejku eterycznego sosnowego wykorzystywane są igły sosny zwyczajnej. Należy do najczęściej stosowanych przez Polaków olejków eterycznych z uwagi na właściwości:

  • antyseptyczne
  • bakteriobójcze
  • przeciwzakaźne
  • przeciwbólowe
  • rozgrzewające

Ma świeży i żywiczny zapach, przez co inhalacje z jego użyciem są wyjątkowo przyjemne. Olejek eteryczny sosna rozszerza naczynia krwionośne i ułatwia oddychanie. Upłynnia wydzielinę zalegającą w dolnych drogach oddechowych, wspomagając odkrztuszanie. Jego działanie przeciwbólowe warto wykorzystać, gdy kaszel powoduje silny ból gardła. 5-10 kropel olejku sosnowego należy wymieszać z kilkoma łyżeczkami gorącej wody, a następnie wdychać opary pod przykryciem lub zastosować specjalne urządzenie do inhalacji. Kilka krople olejku warto dodać także do kąpieli aromaterapeutycznej, by złagodzić kaszel.

Manuka

Szukając odpowiedzi na to, jaki olejek na kaszel sprawdzi się najlepiej, nie sposób pominąć olejku manuka. Pozyskiwany jest z krzewu manuka, który Maorysi z Nowej Zelandii od stuleci wykorzystują w leczeniu chorób dróg oddechowych. Z uwagi na wysoką zawartość przeciwbakteryjnych związków triketonowych wykazuje podobne działanie do olejku z drzewa herbacianego. Posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe i pomaga zwalczać szczepy bakterii odpornych na antybiotyki.

Olejek eteryczny manuka oczyszcza układ oddechowy, dlatego jest skuteczną bronią w walce z kaszlem. Inhalację z wykorzystaniem tego naturalnego środka należy wykonać podobnie jak w wypadku pozostałych olejków. Już 10-15 minut wdychania oparów może przynieść znaczną ulgę i zniwelować uporczywy kaszel.

Mięta pieprzowa

Miętowy olejek eteryczny na kaszel to jeden z najskuteczniejszych środków pochodzenia naturalnego. Zawarty w jego składzie mentol działa chłodząco i łagodzi drapanie w gardle, które może powodować kaszel suchy. Olejek wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe.

Mięta pieprzowa rozluźnia mięśnie gładkie oskrzeli, usprawniając przepływ powietrza i zmniejszając częstotliwość kaszlu. Wdychanie oparów mentolu daje wrażenie łatwości oddechu pomimo kaszlu i kataru. Olejek z mięty pieprzowej najlepiej stosować tradycyjnie, mieszając kilka lub kilkanaście kropel w misce gorącej wody, a następnie wykonując inhalację. 

O czym warto pamiętać wybierając olejek eteryczny na kaszel?

Wiesz już, jaki olejek na kaszel polecają specjaliści w zakresie aromaterapii. Wybierz ten, którego zapach najbardziej ci odpowiada i który wykazuje działanie dopasowane do twoich dolegliwości. Sięgając po olejki eteryczne, stosuj się do zaleceń na opakowaniu. Aby złagodzić kaszel, możesz wykorzystać jeden ze wspomnianych wyżej olejków lub zastosować kombinację kilku o zbliżanym działaniu. Pamiętaj, że aromaterapię można łączyć z innymi metodami medycyny tradycyjnej i niekonwencjonalnej, by spotęgować efekt leczniczy. 

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń