Jakie są najlepsze olejki eteryczne do świec?

Popularność świec zapachowych gwałtownie wzrasta, niemal całkowicie zastępując świece bezzapachowe. W ostatnich latach w celu stworzenia ciepłej i przyjemnej zmysłowo atmosfery do świec zaczęto dodawać różnorodne olejki eteryczne. Czy jest to korzystna dla naszego zdrowia opcja? W jaki sposób olejki eteryczne do świec mogą wydzielać swoje właściwości zapachowe i zdrowotne? Aby odpowiedzieć na te pytania, przyjrzyjmy się bliżej olejkom do świeczek i ich zastosowaniu w domowym zaciszu.

Olejki eteryczne w praktyce – czy nadają się do świec?

Olejki eteryczne to ekstrakty roślinne pozyskiwane z korzeni, liści, kory lub kwiatów. Ekstrakty te poddaje się następnie destylacji z użyciem pary wodnej lub procesowi ekstrakcji rozpuszczalnikiem w celu wytworzenia silnie skoncentrowanego olejku. Olejki eteryczne niosą ze sobą charakterystyczną esencję rośliny, z której zostały pozyskane. Z tego względu są one naturalne, zazwyczaj występują w najczystszym możliwym stanie i nie są mieszane z żadnymi olejami nośnikowymi w celu zmniejszenia ich bazowego stężenia.

Olejki eteryczne dodawane do świec stanowią więc widoczną przeciwwagę dla obecnie popularnych, syntetycznych odpowiedników. Są mniej toksyczne i bardziej naturalne, oferując przy tym szereg korzyści związanych z ich właściwościami terapeutycznymi. Od redukcji stresu po poprawę jakości snu, olejki eteryczne nadają dodatkowy wymiar prostemu aktowi zapalenia świecy.

Najlepszym wyborem do zastosowania olejków eterycznych w praktyce są świece sojowe. Stanowią one zrównoważoną i przyjazną dla środowiska alternatywę. Świeczki wykonane z oleju sojowego palą się czyściej i dłużej niż tradycyjne świece parafinowe. Dzięki nim nie tylko unikamy sadzy i toksyn w swoim domu, ale także cieszymy się efektywniejszym rozprzestrzenianiem się aromatu, zapewniając czyste i całkowite uwolnienie każdej nuty olejku eterycznego.

Olejki do świeczek – na co zwrócić uwagę przy ich zastosowaniu?

Zanim zaczniemy samodzielnie stosować olejki eteryczne w świecach, należy wiedzieć, iż istnieje kilka zasad, które należy przestrzegać, aby osiągnąć optymalny i bezpieczny efekt. W rzeczywistości nie wszystkie nadają się do tego sposobu dyfuzji, dlatego ich odpowiedni wybór stanowi klucz do sukcesu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy stosowaniu olejków do świeczek?

  • Temperatura zapłonu – wszystkie olejki eteryczne są łatwopalne w różnych temperaturach. Moment ten nazywamy temperaturą zapłonu. Od określonej temperatury charakterystycznej dla każdego olejku eterycznego może on ulec zapłonowi lub denaturowaniu (utraceniu swoich właściwości). Dlatego ważne jest, aby mieć dobry termometr, zanim zaczniemy dodawać olejki eteryczne do świec. Przykładowo, olejek eteryczny z bergamotki ma temperaturę zapłonu 59°C. Oznacza to, że nie należy go podgrzewać powyżej 59°C. Tak więc, gdy wosk w świecy ulegnie rozpuszczeniu, należy poczekać, aż osiągnie temperaturę poniżej 59°C, zanim dodamy krople oleju z bergamotki;
  • Odpowiednia ilość olejku do świecy – wlanie do świecy zbyt dużej ilości olejków eterycznych może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Rzeczywiście, wydzielający się zapach może być zbyt silny, a nawet agresywny. Niektóre esencje mogą również działać drażniąco na drogi oddechowe. Zatem zalecane jest dodanie od 5 do 10% całkowitej masy świecy. Przykładowo, dla świecy o pojemności 120 ml należy dodać 12 lub 6 ml olejku eterycznego. Niezastosowanie się do tej zasady może przyczynić się do większego ryzyka zapalenia olejku;
  • Włączenie olejku eterycznego do świecy – ze względów jakościowych i bezpieczeństwa esencje dodawane są do świecy w określonym momencie, aby uniknąć ich kontaktu ze zbyt wysokimi temperaturami. W związku z tym wosk topi się w temperaturze ok. 80-100°C, a następnie, gdy stanie się płynny, należy przerwać ogrzewanie i pozostawić go do ostygnięcia. Gdy podłoże ma oczekiwaną temperaturę, możemy dodać olejek, ciesząc się jego właściwościami.

Jak łączyć olejki eteryczne do świec? –  synergia aromatów

Istnieje wiele olejków eterycznych, a każdy z ich ma swoje szczególne właściwości i charakterystyczny zapach. Jak się okazuje, wiele z nich może być łączonych w różnorodne, przyjemne pod względem aromatu mieszanki nadające się do zastosowania w świeczkach. Przykładowo, połączenie trawy cytrynowej i bergamotki nada orzeźwiająco-cytrusowej atmosfery w pomieszczeniu, pobudzając zmysły i uspokajając naszą psychikę. Z kolei olejek z róży geranium wraz z olejkiem Ylang-ylang nada świecy iście „ogrodowy” aromat, który zadziała na nas uspokajająco i wyciszająco.

Zatem, jak możemy zauważyć, potencjalnych kombinacji jest wiele. Niestety, nie wszystkie mogą być ze sobą połączone, choćby ze względu na istotne różnice pod względem aromatu, a także kompozycji i temperatury zapłonu. Zbyt różniące się pod jej względem olejki mogą zwiększyć ryzyko zapłonu, a tym samym wydzielenia potencjalnie niekorzystnych dla naszego zdrowia składników.

Wybór olejków eterycznych do świec – o jakich mowa?

Olejki eteryczne do świec oferują szeroką gamę zapachów, które można dobierać w zależności od gustu i pożądanego nastroju. Eksperymentowanie z różnymi olejkami to nie tylko świetny sposób na zachowanie zapachu ulubionych esencji i rozproszenie go po całej przestrzeni. To także okazja stworzenia wartościowej, indywidualnie zaprojektowanej kompozycji.

Aby ułatwić poszukiwanie odpowiedniego produktu, przygotowany został krótki zbiór najciekawszych olejków eterycznych nadających się do zastosowania w świecach.

Lawenda

Olejek lawendowy jest często pierwszym wyborem dla osób poszukujących spokojnego i uspokajającego działania. Jej słodko-kwiatowy aromat z ziołową nutą znany jest z działania antystresowego i promującego relaks. Z tego względu olejek ten jest szeroko stosowany przede wszystkim wieczorem, przed snem.

Temperatura zapłonu olejku z lawendy to 71°C.

Paczula

Paczula charakteryzuje się ziemistym i uspokajającym aromatem, który sprzyja m.in. w kreowaniu przestrzeni medytacyjnej. Umieszczony w świecy dezodoryzuje pomieszczenie, działa antyseptycznie i przeciwdepresyjnie, a także balansuje funkcjonowanie układu nerwowego.

Temperatura zapłonu olejku paczuli wynosi 116°C, z tego względu może być stosowany już przy świeżo stopionym wosku.

Geranium

Olejek eteryczny z róży geranium jest szeroko stosowany w aromaterapii ze względu na dużą liczbę zawartych w nim związków o działaniu terapeutycznym. Jako sprzymierzeniec naszego ciała, olejek dodany do świecy stosuje się w ramach tonizowania organizmu, poprawy gojenia się ran, czy redukcji stanów zapalnych. Właściwości aromatyzujące olejku wynikają z jego złożonej kompozycji, charakteryzującej się kwiecistym i świeżym zapachem.

Temperatura zapłonu olejku wynosi 86°C.

Ylang-ylang

Olejek Ylang-ylang o słodkim, miękkim, kwiatowym zapachu doskonale przywraca równowagę umysłu i zapewnia zauważalne poczucie spokoju. Tropikalny charakter olejku sprzyja wewnętrznemu odprężeniu, przywróceniu energii i zauważalnej poprawie nastroju. Ze względu na oryginalny aromat, olejek Ylang-ylang jest często stosowany w kwiecistych, zmysłowych mieszankach.

Temperatura zapłonu olejku Ylang-ylang wynosi 80°C.

Bergamota

Olejek bergamota to równoważąca i harmonizująca esencja, która może być stosowana w każdym pomieszczeniu, szczególnie w sytuacjach stresowych. Bergamotka, należąc do rodziny cytrusów, znana jest również ze swojego słodkiego i świeżego aromatu z nutą typowej dla cytrusów kwaśności. Zmniejsza napięcie psychiczne i może pomóc w zwalczeniu oznak i objawów melancholii.

Temperatura zapłonu olejku z bergamotki wynosi 59°C.

Lemongrass

Olejek lemongrass, znany również jako trawa cytrynowa znany jest ze swojego orzeźwiającego działania. Dzięki cytrusowemu aromatowi poprawia nasz nastrój, działa odprężająco i oczyszczająco, nadając się m.in. do dezodoryzacji pomieszczeń i redukcji unoszących się w powietrzu patogenów i zanieczyszczeń. Komfortowy charakter olejku lemongrass wzmacnia organizm, promuje wzmożoną chęć do działania.

Temperatura zapłonu olejku to 71°C.

Wetiwer

Olejek eteryczny wetywerii ekstrahowany jest z korzeni rośliny, nadając wyczuwalne poczucie zakorzenienia i bezpieczeństwa stosującym go osobom. Olejek do świec jest szczególnie polecany osobom poszukującym równowagi emocjonalnej, łagodzenia bólu i redukcji stanów zapalnych. Wspomaga również leczenie problemów z krążeniem w kończynach dolnych. Charakteryzuje się mocnym i uderzającym aromatem o piżmowych, ziemistych i drzewnych nutach.

Temperatura zapłonu olejku wetiwer wynosi równe 100°C.

Bibliografia

„A Basic How to Use Essential Oils Guide for Stress & Depression: 125 Aromatherapy Oil Diffuser & Healing Solutions for Stress, Anxiety, Depression, Sleep ... Recipes and Natural Home Remedies” – N. Connor, publikacja niezależna, 2019.

„Aromatherapy and Essential Oils for Beginners: Au Naturoil: A Guide for Stress Relief, Healing Remedies and Natural Cleaners - With Over 100 Essential Oil Recipes” – S. Burgess, Get Your eBook Published, 2015.

„Big Book of Botanical Crafts: How to Make Candles, Soaps, Scrubs, Sanitizers & More with Plants, Flowers, Herbs & Essential Oils” – S. Rose, Better Day Books, 2022.

„Essential Oils for Beginners: The Guide to Get Started with Essential Oils and Aromatherapy” – Althea Press, Callisto Media Inc., 2013.

„Essential oils for health : 100 amazing and unexpected uses for tea tree oil, peppermint oil, eucalyptus oil, lavender oil, and more” – K. Keniston-Pond, Adams Media, 2015.

„Everyday Healing with Essential Oils: The Ultimate Guide to DIY Aromatherapy and Essential Oil Natural Remedies for Everything from Mood and Hormone Balance to Digestion and Sleep” – J. Harrison, Castle Point Books, 2019.

„Llewellyn's Complete Book of Essential Oils: How to Blend, Diffuse, Create Remedies, and Use in Everyday Life” – S. Kynes, Llewellyn Publications, 2019.

Powiązane wpisy

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie

Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń