Rozstępy są problemem spotykającym ludzi na całym świecie. Dotykają one zarówno kobiet, jak i mężczyzn niezależnie od ich wieku i przeżytych doświadczeń. Gdy już się pojawią, nie są łatwe w całkowitym wyeliminowaniu. W jaki sposób można pozbyć się rozstępów? Jak się okazuje, pomocne mogą być olejki eteryczne na rozstępy, które dzięki swoim właściwościom regenerującym rozjaśnią i wygładzą nieestetyczne zmiany skórne. Co warto wiedzieć o najciekawszych olejkach na rozstępy?
Rozstępy – czym dokładniej są?
Rozstępy to cienkie paski, które pojawiają się na skórze w wyniku wzrostu, ciąży lub przyrostu masy ciała, a także powolnego starzenia się organizmu. Ślady te powstają, gdy pozbawione elastyczności włókna skóry ulegają pęknięciu, tym samym rozciągając ją i pozostawiając widoczne pasma.
Kiedy włókna skóry pękają, rozstęp przypomina wyglądem czerwony lub różowy ślad, który jest spowodowany nagłym procesem zapalnym, którego doświadcza skóra. Z czasem jednak ślad zmienia się w bardziej jednolitą białą linię. Takie rozstępy są najtrudniejsze do usunięcia i choć nie da się ich całkowicie wyeliminować, dobre olejki eteryczne na rozstępy mogą pomóc poprawić ich wygląd.
Dobry olejek na rozstępy – czyli jaki?
Problem rozstępów może dotyczyć m.in.:
- Brzucha
- Ramion
- Klatki piersiowej
- Pośladków
- Ud
Rozstępy są dobrze znane kobietom w ciąży, choć mogą spotkać każdą osobę, niezależnie od jej płci, masy ciała i wieku. W rzeczywistości każda nagła zmiana masy ciała i poziomu hormonów w organizmie może spowodować nagłe pojawienie się rozstępów.
Olejki eteryczne w połączeniu z olejami roślinnymi są korzystną pomocą dla osób chcących zapobiegać powstawaniu rozstępów, czy zmniejszyć ich obecność dzięki właściwościom nawilżającym, regenerującym, ściągającym i leczniczym.
Uważa się, iż stosowanie olejków eterycznych wpływa korzystnie na ukrwienie skóry i elastyczność tkanki łącznej, redukując widoczne zmiany naskórne. W ramach ułatwienia poszukiwań najciekawszych olejków na rozstępy przygotowaliśmy ranking, w którym można znaleźć najskuteczniejsze olejki do walki z rozstępami.
Drzewo herbaciane
Olejek z drzewa herbacianego na rozstępy charakteryzuje się silnym działaniem antybakteryjnym i dezynfekującym. Nadaje się do gojenia wszelkich ran i zadrapań. Skutecznie leczy i orzeźwia blizny, które pojawiają się na ciele na skutek działania procesów hormonalnych, przyrostu wagi, czy powolnej utraty kondycji skóry.
Olejek jest również doskonałym źródłem nawilżenia i regeneracji tkanki komórkowej. W naturalny sposób poprawia wygląd naskórka, rozjaśnia przebarwienia i eliminuje świeże, jak i nieco starsze rozstępy.
Jak zastosować olejek z drzewa herbacianego?
- Przed aplikacją należy go wymieszać z kremem lub olejem nośnikowym, a następnie użyć do masażu;
- Kilka kropel olejku można dodać do ciepłej wody i stosować podczas kąpieli.
Olejek eteryczny drzewo herbaciane - 30 ml
Emulsja do sauny drzewo herbaciane - 250 ml
Grejpfrut
Właściwości olejku grejpfrutowego znane są ze swojego bogatego działania łagodzącego, ściągającego, a także przeciwzapalnego, niezwykle pomocnego w łagodzeniu bóli i zapaleń skóry, mięśni i stawów. Limonen, najobficiej występujący związek w olejku grejpfrutowym wykazuje silne działanie ściągające, które wykazuje zauważalną skuteczność w redukcji powstających rozstępów.
Olejek, podobnie jak sam owoc, bogaty jest również w przeciwutleniacze, takie jak witamina C, A i likopen. Wpływają one pozytywnie na układ limfatyczny, który odgrywa rolę w mechanizmie detoksykacji organizmu. Stosowanie olejku zwiększa również aktywność samych gruczołów limfatycznych, które pobudzają dobre krążenie, odpowiedni przepływ wody w organizmie, a także redukują negatywne skutki cellulitu i rozstępów.
Jak stosować olejek grejpfrutowy na rozstępy?
- Zmieszaj dwie lub trzy krople z olejem nośnikowym, aby złagodzić widoczność rozstępów;
- Nałóż kilka kropli na skórę, aby pobudzić węzły chłonne i funkcje regeneracyjne skóry.
Olejek eteryczny grejpfrut - 1000 ml
Imbir
Choć imbir nie jest znanym produktem kosmetycznym, olejek eteryczny z imbiru ma więcej korzyści dla skóry, niż może się nam wydawać. W rzeczywistości jest on sprzymierzeńcem piękna, przydatnym w redukcji powstających rozstępów na skórze.
Ma właściwości lecznicze i przeciwutleniające, jego miejscowe stosowanie ma szereg pozytywnych skutków, ponieważ przeciwdziała widocznym oznakom starzenia i łagodzi zmiany na twarzy i ciele (takie jak trądzik lub rozstępy). Olejek imbirowy wyposażony jest w bogaty zasób antyoksydantów, a także związków gojących i łagodząco-tonizujących, pomocnych w walce z rozstępami.
Jak zatem skorzystać z dobrodziejstw olejku imbirowego?
- Zmieszaj od 5 do 10 kropel olejku z olejem nośnikowym. Następnie delikatnie nałóż olejek na skórę w miejscach, w których widoczne są rozstępy.
Olejek eteryczny imbir - 1000 ml
Geranium
Geranium jest bardzo skutecznym lekarstwem na skórę. Odmładza komórki skóry i pomaga kontrolować produkcję sebum w przypadku cery tłustej. Jednakże przede wszystkim wspomaga zachowanie elastyczności skóry i odmładza matową, pokrytą rozstępami skórę.
Olejek z geranium ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające, równoważące, tonizujące, a także pobudzające na duchu. Działa stymulująco na układ limfatyczny, pomagając tym samym zmniejszyć zatrzymywanie wody w ciele, jednocześnie promując poprawne wydalanie toksyn. Geranium skutecznie wpływa na redukcję rozstępów, a dzięki swoim właściwościom leczniczym pomaga skórze z czasem stosowania zmniejszyć widoczność już istniejących rozstępów.
Jak stosować olejek eteryczny geraniowy?
- W łyżce oleju roślinnego wymieszaj 2 krople olejku eterycznego z geranium. Nakładaj ruchami okrężnymi na dotknięte rozstępami obszary ciała do dwóch razy dziennie.
Olejek eteryczny geranium - 1000 ml
Lawenda
Olejek lawendowy jest bardzo skuteczny w redukcji rozstępów. Ma również niezwykle charakterystyczny i uspokajający aromat. Ekstrahowany za pomocą destylacji z parą wodną działa jako dobry tonik do skóry, rewitalizując ją przy regularnym stosowaniu.
Przydatny w zapobieganiu uszkodzeniom skóry, olejek lawendowy jest pomocnym sojusznikiem także ze względu na swoje działanie odmładzające. Stosowany jest jako główny składnik kremów i olejków do masażu, które służą usuwaniu rozstępów.
Jak usunąć rozstępy za pomocą olejku lawendowego?
- Wymieszaj 2 krople olejku lawendowego w dowolnym oleju nośnikowym. Nakładaj przygotowaną mieszaninę na dotknięte rozstępami części ciała;
- Dodaj od 3 do 5 kropel olejku do ciepłej wody, wykorzystując jego potencjał w przyjemnej kąpieli.
Olejek eteryczny lawenda - 1000 ml
Rozmaryn
Olejek rozmarynowy ma wiele zalet, dlatego bardzo często wykorzystuje się go jednakowo w kosmetyce, celach leczniczych, a nawet kuchni. Ekstrahowany z rozmarynu, aromatycznej rośliny stosowanej w obszarze basenu Morza Śródziemnego od czasów starożytnych, charakteryzuje się szeregiem pomocnych w leczeniu rozstępów właściwości zdrowotnych.
Eliminuje bakterie i patogeny ze skóry, pomagając w jej szybkiej regeneracji. Właściwości ściągające i dezynfekujące sprawiają, iż jest skutecznym środkiem w korygowaniu niedoskonałości, takich jak rozstępy. Co więcej, olejek rozmarynowy bogaty jest w kwas kawowy i flawonoidy, które czynią go silnym przeciwutleniaczem. Z tego powodu stosowany jest również w celu ochrony skóry przed przedwczesnym starzeniem się, nadaje jej jędrność, elastyczność i blask, usuwając przy tym nieestetyczne zmiany skórne, m.in. rozstępy.
Jak zastosować olejek z rozmarynu w przeciwdziałaniu rozstępom?
- Zmieszaj od 2 do 5 kropli olejku ze swoim ulubionym kremem lub olejem nośnikowym i zastosuj go przed snem, nakładając mieszaninę bezpośrednio na miejsca dotknięte rozstępami.
Olejek eteryczny rozmaryn - 1000 ml
Jałowiec
Jałowiec jest bardzo dobrym lekarstwem na skórę. Ma właściwości detoksykujące i oczyszczające, skutecznie łagodzi różnorodne dolegliwości skórne. Jest często stosowany w leczeniu takich dolegliwości skórnych jak zapalenia, egzema i łuszczyca.
Odżywczy charakter olejku, który wynika z zawartości licznych minerałów, niezbędnych aminokwasów i witamin powoduje, iż jest on również bardzo przydatny w przypadku takich problemów, jak rozstępy i spowolnione gojenie się blizn. Ściągające i łagodzące cechy olejku nadadzą skórze natychmiastowego blasku, poprawiając jej kondycję na poziomie komórkowym.
Jak stosować olejek jałowcowy na rozstępy?
- Nałóż od 3 do 5 kropel olejku wraz z dodatkiem oleju nośnikowego na miejsca z rozstępami, czekając ok. 10 do 15 minut na jego wchłonięcie. Zabieg powtarzaj 2-3 razy dziennie przez okres dwóch tygodni.
Olejek eteryczny jałowiec - 10 ml
Olejek eteryczny jałowiec - 1000 ml
Olejki eteryczne na rozstępy – skuteczne panaceum?
Dobre olejki eteryczne na rozstępy mogą z powodzeniem poprawić stan naszej skóry naznaczonej bliznami i rozstępami. Stosowane w masażach przynoszą szereg korzystnych rezultatów, choć należy mieć na uwadze, iż nie są one cudownymi lekarstwami pozbawionymi problemów.
Olejki na rozstępy w ciąży powinny być wybierane i stosowane wraz z poradą lekarską, gdyż niektóre z nich, jak np. olejek geraniowy, czy grejpfrutowy mają działanie stymulujące produkcje niektórych ludzkich hormonów, w tym estrogenów.
„Art of Prevention: Essential Oils - Natural Products Not Necessarily Safe” – A. Sindle, K. Martin, czasopismo naukowe International Journal of Women’s Dermatology, WDSIJWD, 2021.
„Biological activities of frankincense essential oil in human dermal fibroblasts” – X. Han, D. Rodriguez, T. L. Parker, czasopismo naukowe Biochim Open, Elsevier, 2017.
„Essential oils and functional herbs for healthy aging” – S. Agatonovic-Kustrin, E. Kustrin, D. W. Morton, czasopismo naukowe Neural Regeneration Research, Wolters, 2019.
„Essential oils as novel human skin penetration enhancers” – A. C. Williams, B. W. Barry, czasopismo naukowe International Journal of Pharmaceutics, Elsevier, 1989.
„Geranium and Lemon Essential Oils and Their Active Compounds Downregulate Angiotensin-Converting Enzyme 2 (ACE2), a SARS-CoV-2 Spike Receptor-Binding Domain, in Epithelial Cells” – K. J. Senthil Kumar et al., czasopismo naukowe Plants, MDPI, 2020.
„Olfactory stimulatory with grapefruit and lavender oils change autonomic nerve activity and physiological function” – K. Nagai, A. Niijima, Y. Horii, J. Shen, M. Tanida, czasopismo naukowe Autonomic Neuroscience, Elsevier, 2014.
„Potential of Juniperus communis L as a nutraceutical in human and veterinary medicine” – R. Raina, P. K. Verma, R. Peshin, H. Kour, czasopismo naukowe Heliyon, Elsevier, 2019.
„Skin Ageing: Natural Weapons and Strategies” – I. Binic et al., czasopismo naukowe Evidence Based Complementary and Alternative Medicine, Hindawi, 2013.
„Skin Penetration of Terpenes from Essential Oils and Topical Vehicles” – K. Cal, czasopismo naukowe Planta Medica, Thieme Medical Publishers, 2006.
„The Effect of Ten Essential Oils on Several Cutaneous Drug-Resistant Microorganisms and Their Cyto/Genotoxic and Antioxidant Properties” – K. Kozcis et al., czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2019.
„The Effects of Lavender Essential Oil on Wound Healing: A Review of the Current Evidence” – R. Samuelson, M. Lobl, S. Higgins, D. Clarey, A. Wysong, czasopismo naukowe Journal of Alternative and Complementary Medicine, Mary Ann Liebert, 2020.
„The Phytochemical Composition, Biological Effects and Biotechnological Approaches to the Production of High-Value Essential Oil from Geranium” – L. Kumar Narnoliya, J. S. Jadaun, S. P. Singh, czasopismo naukowe Essential Oil Research, Springer, 2019.
„The Use of Natural Ingredients in the Treatment of Alopecias with an Emphasis on Central Centrifugal Cicatricial Alopecia: A Systematic Review” – N. Ezekwe, M. King, J. C. Hollinger, czasopismo naukowe The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, Matrix Medical Communications, 2020.
Powiązane wpisy
Olej z krokosza tłoczony na zimno - właściwości, zalety i praktyczne zastosowania
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) znany także jako szafran łąkowy to roślina, która przez stulecia była ceniona zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne zyskały uznanie na całym świecie. Jednym z najcenniejszych produktów pozyskiwanych z tej rośliny jest olej krokoszowy, który jest wytwarzany przez tłoczenie nasion krokosza na zimno. Proces ten pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze i zdrowotne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zimnotłoczonemu olejowi z krokosza barwierskiego. Omówimy jego właściwości, korzyści zdrowotne, zastosowania oraz przeciwwskazania do stosowania.
Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie, naturalny sposób na zdrowie i urodę
Olejek eteryczny z oregano to jeden z najbardziej cenionych naturalnych produktów stosowanych zarówno w medycynie naturalnej, jak i w codziennej pielęgnacji. Znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych - olejek z oregano może być używany na wiele sposobów, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie czym jest olejek eteryczny z oregano, jakie ma właściwości, jak jest produkowany, a także jak można go zastosować w różnych dziedzinach życia.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno - do czego można go używać i jakie ma właściwości?
W świecie zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków olej rzepakowy tłoczony na zimno zyskuje coraz większe uznanie. Jest to produkt o wyjątkowych właściwościach, który nie tylko wzbogaca nasze potrawy, ale także wspiera zdrowie i pielęgnację ciała. Czym jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, jak powstaje, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego powinien stać się stałym elementem codziennej diety? Dowiedz się jak prawidłowo przechowywać ten olej, aby zachować jego świeżość i pełnię wartości odżywczych, a także jak wykorzystać go w kuchni oraz w pielęgnacji skóry i włosów.
Olejek kajeputowy - jakie ma właściwości i do czego go wykorzystać?
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej oraz poszukiwania naturalnych metod pielęgnacji i leczenia olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle wartościowych olejków jest olejek kajeputowy - o charakterystycznym świeżym i kamforowym zapachu. W artykule przybliżymy czym jest kajeput, jak pozyskiwany jest jego naturalny olejek eteryczny oraz jakie właściwości i zastosowania posiada. Omówimy jego rolę w kosmetyce, właściwości lecznicze oraz inne możliwości wykorzystania w aromaterapii i relaksacji.
Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie
Comments (0)