7 najlepszych olejków eterycznych, które pobudzą Twoje zmysły i poprawią nastrój!

Wraz z nadchodzącą wiosną powraca słońce, kwitnące kwiaty i życie w każdym zakamarku Polski. W takiej sytuacji jedną z najlepszych decyzji jest wejście w nowy sezon z chęcią do działania i energią! Olejki eteryczne są tu doskonałymi sprzymierzeńcami, które towarzyszą nam i wspierają nas w każdej chwili, czy to ze względu na właściwości immunostymulujące, przeciwbólowe, czy pobudzające. Przyjrzyjmy się zatem, jakie olejki na pobudzenie przydatne są w wiosnę, a także i w ciągu całego roku.

Ranking najlepszych olejków eterycznych na pobudzenie – ekstrakty pełne energii

Olejki eteryczne to czysta esencja rośliny. Przywołują miłe wspomnienia i poprawiają nastrój. Efekt ich działania w ramach aromaterapii, czy domowego masażu jest natychmiastowy. Jak się okazuje, zapachy potrafią znacznie więcej, odgrywają ważną rolę w przekształcaniu niezbędnego nam aminokwasu, tryptofanu w neuroprzekaźnik, jakim jest serotonina i hormon melatoninę.

Dlaczego o tym wspominamy? Tryptofan oprócz bycia aminokwasem zapewniającego nam „uczucie szczęścia” jest także ściśle powiązany z pobudzeniem i zapewnieniem nam większych pokładów energii w sytuacjach, gdy doskwieramy jej brak. I tu z pomocą przychodzą dobrze nam znane olejki eteryczne, które mają szczególny wpływ na powyższy stan rzeczy. Dla przykładu olejek eteryczny z limonki, który zawiera dużą ilość substancji zapachowej, jaką jest limonen, działa pobudzająco, przeciwbólowo i antystresowo.

Za to wszystko odpowiedzialne są cząsteczki zapachowe, które trafiają bezpośrednio do mózgu, oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, pobudzając go do wytwarzania i syntezy, lub tłumienia niektórych substancji, jak chociażby kortyzolu odpowiedzialnego za stres.

Dzięki temu wiemy, że pobudzające olejki eteryczne, oprócz podniesienia energii wpływają na organizm w następujący sposób:

  • Działają przeciwwirusowo
  • Mają działanie przeciwzapalne
  • Są skutecznymi adaptogenami
  • Oprócz pobudzenia uspokajają stargane nerwy
  • Działają regenerująco i przeciwdrobnoustrojowo

Jakie olejki na pobudzenie są zatem najlepsze? Poniżej przedstawiamy ranking najciekawszych olejków, mających ogromny potencjał w chwilach chronicznego zmęczenia i wyczerpania.

Imbir

Czy to w świecie kulinariów, czy medycyny, imbir nie przestaje nas zaskakiwać swoimi niezliczonymi prozdrowotnymi zaletami. Przemieniony w czysty olejek eteryczny przeznaczony specjalnie do aromaterapii lub masażu, staje się okazałym sprzymierzeńcem dla naszego zdrowia, działając jak prawdziwy tonik.

Olejek eteryczny z imbiru ma właściwości energetyzujące, pozwalające zachować formę i przeciwdziałające zmęczeniu. Jak wykorzystać jego dobrodziejstwa? W ramach aromaterapii wystarczy dodać od 2 do 5 kropel olejku wprost do dyfuzora napełnionego wodą, bądź 10-15 kropel do nebulizatora. Z kolei w ramach masażu mieszamy 2 krople olejku imbirowego z dowolnym olejem nośnikowym.

Bazylia

Olejek bazyliowy to niecodzienny sprzymierzeniec w pobudzeniu nas do działania. Stosowany w aromaterapii lub masażu pomaga odzyskać energię poprzez aktywację produkcji hormonów w naszym organizmie. W szczególności mowa tu o dopaminie, znanej każdemu człowiekowi pod nazwą „hormonu szczęścia”.

Olejek szczególnie sprawdza się w sytuacjach nadmiernego stresu i przemęczenia spowodowanego pracą lub zbyt dużą ilością obowiązków. Najbezpieczniej jest wdychać 1 lub 2 kropelki bezpośrednio z chusteczki, nie więcej, gdyż olejek z bazylii ma niezwykle silne działanie i musi być stosowany w bardzo małych dawkach. Kolejną możliwością jest domowa dyfuzja za pomocą dyfuzora ultradźwiękowego z użyciem od 3 do 5 kropel, bądź aromaterapia za pomocą standardowego kominka ceramicznego.

Kardamon

Kardamon należy do roślin z rodziny Zingiberaceae, podobnie jak imbir i kurkuma. Olejek eteryczny z kardamonu znany jest z przyjemnego kamforowego i korzennego zapachu, a także pomocnego działania energetyzującego. Co więcej, stosowany jest również dezodoryzująco oraz ze względu na swoje właściwości stymulujące metabolizm.

Za jego właściwości pobudzające odpowiadają liczne monoterpeny, które działają również tonizująco na cały organizm. Właściwość ta wyjaśniona jest stymulacją kory nadnerczy. W aplikacji na skórę zalecane jest dodanie 1 kropli olejku kardamonowego do 4 kropel dowolnego oleju nośnikowego i wmasowania w dowolne miejsce na ciele.

W aromaterapii za pomocą dyfuzji należy wlać od 3 do 8 kropel olejku eterycznego do dyfuzora ultradźwiękowego. Sesja aromaterapeutyczna może być wykonywana wedle potrzeb, najczęstsza polecana forma to do 3 razy dziennie przez 15 minut.

Kminek

Olejek kminkowy stosowany jest od setek lat w ramach pobudzenia trawienia, czy immunostymulacji. Co ciekawe, oprócz bogatej kompozycji w postaci monoterpenów, odpowiedzialnych za właściwości przeciwzakaźne i przeciwskurczowe, olejek z kminku jest także naturalnym środkiem uspokajającym stargane nerwy i pobudzającym do działania.

Olejek eteryczny z kminku należy zawsze rozcieńczać w oleju roślinnym, jeśli decydujemy się na aplikację naskórną. Wystarczy połączyć 1 lub 2 krople olejku z kminku z 5 kroplami oleju roślinnego. W ramach domowej aromaterapii zalecamy nałożenie kilku kropli na chusteczkę lub wewnętrzną stronę nadgarstków i głębokie wdychanie przez 2 do 3 minut.

Limonka (limetka)

Olejek eteryczny z limonki rewitalizuje, podnosi na duchu i pomaga nam skupić się nad postawionym zadaniem. Jego silne działanie przeciwlękowe i pobudzające wynika przede wszystkim z jednego z głównych składników, limonenu, który znajdziemy również w cytrynie, czy pomarańczy i mandarynce.

Cytrusowy aromat uwalnia endorfin i jest bardzo przydatny w poprawie nastroju i energii. Olejku można bez przeszkód użyć w dyfuzorze, aby przeniknął otoczenie aromatycznymi nutami. Dodając od 5 do 10 kropel olejku do dyfuzora, pomoże nam złagodzić bóle głowy, czy zmęczenie psychiczne.

Mandarynka

Olejek eteryczny z mandarynki zawiera cenne ilości witamin, minerałów i enzymów, dzięki czemu ma szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Mandarynka jest dobrym środkiem pobudzającym, dodaje pozytywnej energii w sytuacjach zmęczenia i braku sił witalnych. Działa również rozluźniająco na układ nerwowy, a także ma moc regeneracyjną i antyoksydacyjną. W ten sposób staje się skutecznym sprzymierzeńcem w walce ze stresem czy lekkimi objawami depresji.

Olejek z mandarynki można wykorzystać w zrównoważeniu pH skóry twarzy, jeśli dodamy od 3 do 5 kropli do kremu nawilżającego na noc. Należy pamiętać o unikaniu bezpośredniej ekspozycji na słońce przez 12 godzin po aplikacji. Z kolei w aromaterapii stosujemy od 5 do 15 kropel ze względu na łagodność mandarynki, ciesząc się pobudzającymi zmysły sesjami.

Czarny pieprz

Kolejny niezwykle ciekawy olejek poprawiający nastrój i pobudzający do działania. Nic dziwnego, czarny pieprz jest w końcu jedną z najczęściej używanych przypraw na całym świecie, także w Polsce. Stosowanie olejku eterycznego z czarnego pieprzu zalecane jest w sytuacji, gdy musimy rozgrzać ciało i pobudzić psychikę w momentach zmęczenia i ospałości. Cząsteczki pieprzu modulują także wydzielanie cząsteczek odpowiedzialnych za przenoszenie bólu, co czyni go silnym środkiem przeciwbólowym.

Olejek z czarnego pieprzu należy stosować przede wszystkim w aromaterapii. Dlaczego? Wdychanie olejku eterycznego z pieprzy znacznie zwiększa stężenie adrenaliny w osoczu, zwiększając produktywność, siłę fizyczną i odporność na stres.

Jeśli znajdujemy się w saunie, możemy dodać od 5 do 10 kropel do wody, którą polewamy schłodzone kamienie w saunie. Z kolei w ramach domowej aromaterapii dodajemy od 3 do 5 kropel wprost do dyfuzora lub nebulizatora. Jeśli jednak nie możemy użyć atutów dyfuzji lub kąpieli w saunie, skuteczne jest również wmasowanie 2 kropel na wewnętrzną stronę nadgarstków i powolne wdychanie oparów przez 2 do 3 minut.

Olejki eteryczne na energię - naturalna recepta na poprawę samopoczucia!

Wysokiej jakości esencje zapachowe odgrywają kluczową rolę w aromaterapii. Zapachy wyraźnie wpływają na naszą percepcję i wzbudzają emocje, które następnie przetwarzane są w układzie limbicznym i kontrolowane bez świadomego zaangażowania.

Różne ekstrakty stosuje się w przypadku złego samopoczucia, zmęczenia i braku energii, często spowodowanych niskim poziomem serotoniny i brakiem światła słonecznego zimą. Powyższych objawów możemy się zatem szybko i skutecznie pozbyć za pomocą olejków eterycznych o działaniu pobudzającym.

Warto pamiętać, iż oprócz stosowania olejków w ramach aromaterapii powszechne są również samodzielne sesje z wykorzystaniem urządzeń zapachowych, masażu, czy w trakcie gorącej kąpieli. Wybierając olejki eteryczne, należy wybierać jedynie certyfikowane produkty oparte w 100% na naturalnym składzie.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń