Najlepsze olejki eteryczne na koncentrację i pamięć - jak pobudzić swoje zmysły?

Niektóre olejki eteryczne, dzięki swoim aktywnym cząsteczkom, mogą nam pomóc pobudzić naszą wydajność intelektualną, zwiększyć koncentrację, a nawet działać jako naturalne remedium przeciwko zmęczeniu. Po jakie olejki eteryczne na pamięć i koncentrację warto sięgnąć w okresach wzmożonej pracy umysłowej? Jak w pełni bezpiecznie wykorzystać zawarty w nich, ukryty potencjał? Aby odpowiedzieć na te pytania, przyjrzyjmy się z bliska światu olejków eterycznych.

Jaki olejek na koncentrację i poprawę pamięci – o których warto wiedzieć więcej?

Wiele olejków eterycznych może nas wesprzeć w stresujących sytuacjach, gdy potrzebujemy być w pełni sił. W jaki sposób olejki mogą nam w tym pomóc? Dzięki niektórym z ich aromatycznych składników, czyli cząsteczek o wyraźnym działaniu na funkcje kognitywne mózgu mogą one przynieść nam szereg niesamowitych korzyści terapeutycznych.

Utrzymanie koncentracji w świecie pełnym rozpraszaczy może być trudne. We współczesnym świecie bodźce docierają do nas z każdego zakamarka, począwszy od powiadomień w telefonach, po dostęp do nieskończonych możliwości rozrywki. Aby pomóc zapanować nad towarzyszącym nam na co dzień przebodźcowaniu, wzmocnić naszą energię czy koncentrację, coraz większa rzesza ludzi sięga po olejki eteryczne, naturalne środki, które zawierają w swoim składzie cząsteczki aktywne o działaniu przeciwzmęczeniowym, stymulującym układ nerwowy, a nawet harmonizującym.

Jakie olejki eteryczne na lepszą koncentrację są najlepsze? Aby ułatwić poszukiwanie najlepszych związków aromatycznych o silnym działaniu na nasz umysł, przedstawiamy ranking 7 naturalnych olejków o szerokim profilu działania, które mogą pomóc w poprawie koncentracji, a także pośrednio, pamięci.

Olejek eteryczny z pomarańczy

Olejek eteryczny z pomarańczy ze względu na swój słodki owocowy aromat, który jest wynikiem nagromadzonego w nim linalolu i limonenu, podnosi na duchu i ma właściwości poprawiające nastrój, które natychmiast wywołują uśmiech na twarzy. Olejek pomarańczowy wspomoże naszą wewnętrzną motywację, zachęcając do pozytywnego myślenia w obliczu zbliżających się obowiązków.

Stres i stany depresyjne często powodują uczucie zmęczenia, a tym samym obniżenie produktywności i kreatywności. Olejek pomarańczowy pomaga czuć się bardziej produktywnym, zwalczając ciążące na nas uczucie lęku i depresji. Ma silny zapach, który utrzymuje się znacznie dłużej niż większość olejków.

Jak skorzystać z pozytywnego działania olejku pomarańczowego?

  • Podanie na skórę – rozcieńczyć 1 kroplę olejku pomarańczowego w 4 kroplach oleju roślinnego i delikatnie wmasować w skronie, maksymalnie do 3 razy dziennie. Ze względu na fotouczulające działanie olejku nie wystawiaj się na słońce przez co najmniej 6 godzin po nałożeniu olejku na skórę;
  • Aromaterapia – olejek nadaje się do zastosowania w nebulizatorach i dyfuzorach. Wystarczy dodać od 5 do 7 kropel olejku bezpośrednio do urządzenia, ciesząc się jego przyjemnym aromatem w trakcie 15-minutowej sesji.  

Olejek eteryczny neroli

Olejek eteryczny neroli to produkt otrzymywany w wyniku destylacji z parą wodną białych, woskowatych kwiatów drzewa gorzkiej pomarańczy. Charakteryzuje się delikatnym kwiatowym aromatem z wyczuwalnymi nutami cytrusowymi. Ze względu na swój skład i właściwości jest często stosowany zarówno w medycynie naturalnej, jak i kosmetyce. W szczególności należy zwrócić uwagę na jego przeciwlękowe i stymulujące działanie, które z całą pewnością wspomogą naszą produktywność i chęć do podjęcia działania, także w sytuacjach nadmiernego stresu.

Olejek neroli jest bezpieczny i dobrze tolerowany. Stosowany jest w aromaterapii i masażach. Olejek neroli słynie również ze swojego działania regulującego napięcie nerwowe, wspomagając tym samym pamięć i koncentrację intelektualną.

W jaki sposób zastosować olejek z neroli?

  • Podanie na skórę – rozcieńczyć 1 kroplę olejku w 4 kroplach dowolnego oleju roślinnego i delikatnie wmasować w wewnętrzną część nadgarstków;
  • Aromaterapia – olejek z neroli można wdychać bezpośrednio z butelki przez okres 5 minut lub dodać do ulubionego dyfuzora w postaci 5 kropel. Olejek może być w taki sposób wdychany nawet do 3 razy dziennie.

Olejek eteryczny z mandarynki

Cytrusowy, a zarazem słodki zapach mandarynki jest bardzo wyraźny, jednocześnie sprzyjając naszej wewnętrznej koncentracji. Ma działanie odświeżające, energetyzujące i pobudzające. Przede wszystkim pomaga w pracy wymagającej intensywnego myślenia lub kalkulacji.

Olejek z mandarynki działa podobnie jak olejek pomarańczowy, pomagając w zwalczaniu doświadczanej przez wiele osób depresji i pesymistycznych nastrojów związanych z dużą ilością obowiązków wymagających wysokiego pobudzenia umysłowego. Olejek może również wspomóc redukcję stresu, jednocześnie wprawiając nas w dobry nastrój, także w sytuacjach wzmożonego napięcia.

Jak stosować olejek z mandarynki?

  • Podanie na skórę – rozcieńczyć 1 do 2 kropel olejku w 4 kroplach dowolnego oleju roślinnego i delikatnie wmasować we wewnętrzną stronę nadgarstków, splot słoneczny, łuki stóp lub wzdłuż kręgosłupa;
  • Aromaterapia – w dyfuzji wystarczy dodać od 3 do 5 kropel do ulubionego kominka lub dyfuzora. Olejek z mandarynki sprawdza się w synergii z innymi pobudzającymi olejkami.

Olejek eteryczny z bazylii

Bazylia jest zwykle używana jako zioło, które zapewnia nieograniczone korzyści smakowe w kuchni, jednakże olejek bazyliowy ma również wiele zastosowań, które mogą przynieść korzyści dla umysłu i ciała. Olejek bazyliowy jest często stosowany w celu wyostrzenia koncentracji i zapewnienia jasności umysłu podczas nauki lub wykonywania wymagającego zadania, a także złagodzenia uczucia niepokoju i zapewnienia ulgi.

Olejek bazyliowy zawiera składnik chemiczny zwany linalolem, naturalną substancję chemiczną, która ma zdolność relaksowania umysłu i ciała poprzez wpływ na neuroprzekaźniki, takie jak serotonina i dopamina. Istnieją badania, które wykazały, że linalol może zmniejszyć szkodliwe skutki stresu oksydacyjnego na pamięć, tym samym wykazując silny wpływ na poprawę skupienia i koncentracji.

W jaki sposób możemy wykorzystać olejek bazyliowy?

  • Aromaterapia – rozprowadzić od 5 do 7 kropel olejku po pomieszczeniu za pomocą dyfuzora do aromaterapii, wdychając rozproszony aromat w trakcie 15-minutowej sesji do 3 razy dziennie;
  • Bezpośrednie wdychanie – umieścić od 2 do 3 kropel olejku bazyliowego na szmatce lub waciku i oddychać nim głęboko w ciągu dnia, aby zachować ciągłą koncentrację.

Olejek eteryczny rozmarynowy

Jedną z najważniejszych korzyści i zastosowań olejku rozmarynowego jest poprawa funkcjonowania mózgu i uwagi. Olejek eteryczny z rozmarynu jest szczególnie stosowany w celu poprawy koncentracji i zapamiętywania informacji. Istnieją badania, które pokazują, że wdychanie aromatu olejku rozmarynowego może pomóc w zapobieganiu rozkładowi acetylocholiny. Acetylocholina jest substancją chemiczną występującą w mózgu, istotną dla myślenia, koncentracji i pamięci. Zdaje się, iż olejek rozmarynowy poprzez swój profil działania wywiera wpływ na zdolność poprawienia pamięci, czego przykładem jest szereg badań klinicznych, udowadniających jego cechy.

Olejek z rozmarynu charakteryzuje się ziołowym, świeżym zapachem, który wspomaga pobudzenie zmysłów i umysłu. Połączenie tych cech pomaga w zapamiętywaniu, a także koncentracji i uwadze. Co więcej, rozmaryn może również złagodzić towarzyszący nam ból fizyczny.

Jak stosować olejek z rozmarynu?

  • Podanie na skórę – rozcieńczyć maksymalnie 2 krople olejku w 6 kroplach dowolnego oleju nośnikowego i delikatnie wmasować w kręgosłup lub splot słoneczny;
  • Aromaterapia – rozprowadzić olejek eteryczny w postaci 6 do 8 kropel w ulubionym dyfuzorze lub nebulizatorze, następnie wdychając go przez kilka minut. Może być stosowany do 3 razy dziennie;
  • Bezpośrednie wdychanie – wdychać olejek eteryczny bezpośrednio z butelki przez kilka sekund do 5 razy dziennie.

Olejek eteryczny z grejpfruta

Owocowy zapach grejpfruta ma wiele korzyści zdrowotnych dla ciała i umysłu. Właściwości przeciwutleniające olejku grejpfrutowego wspomagają zdrowe krążenie krwi w całym organizmie. Pomaga także w uwalnianiu większej ilości kwasów tłuszczowych, które nasz organizm wykorzystuje do wytworzenia większej ilości energii.

Olejek grejpfrutowy to także olejek widocznie poprawiający nastrój. Zatem jego codzienne zastosowanie wprawi nas w lepszy nastrój, przygotowując do skupienia się na swoich zadaniach z pozytywnym nastawieniem.

Jak zastosować olejek z grejpfruta?

  • Podanie na skórę – rozcieńczyć od 2 do 3 kropel olejku w 10 kroplach dowolnego oleju nośnikowego i delikatnie wmasować w wewnętrzną stronę nadgarstków. Należy mieć na uwadze, iż olejek jest fotouczulający, przez co należy unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych co najmniej 6 godzin po nałożeniu olejku na skórę;
  • Aromaterapia – olejek w ilości 5 kropel należy dodać do dyfuzora lub nebulizatora w celu dyfuzji, ciesząc się jego zapachem w trakcie 10-minutowych sesji do 2 razy dziennie.

Olejek eteryczny z bergamotki

Ta wyjątkowa roślina cytrusowa ma działanie relaksujące nerwy i równoważące psychicznie. Olejek zawiera podobne składniki aktywne co lawenda, wyjaśniając tym samym jego działanie relaksujące. Pomaga przy objawach zmęczenia i wzmacnia umysł w czasie nadmiernego stresu psychicznego.

Orzeźwiający aromat cytrusów, którym charakteryzuje się olejek z bergamotki, poprawia również w widoczny sposób nastrój i oczyszcza umysł. Olejek bergamotowy sprzyja pozytywnej atmosferze nauki i zwiększa motywację. Olejek dodaje również pewności siebie i poczucia wewnętrznej energii, wpływając na poprawę funkcji kognitywnych, w tym koncentracji.

W jaki sposób stosować olejek z bergamotki?

  • Podanie na skórę – rozcieńczyć maksymalnie 2 krople olejku w 6 kroplach dowolnego oleju nośnikowego, a następnie delikatnie wmasować w wewnętrzną stronę nadgarstków, splot słoneczny lub skronie;
  • Aromaterapia – do dyfuzora lub kominka aromaterapeutycznego dodać od 3 do 7 kropel olejku, ciesząc się jego pobudzającym aromatem w trakcie 15-minutowej sesji powtarzanej 3 razy dziennie;
  • Bezpośrednie wdychanie – umieścić od 2 do 4 kropel olejku bezpośrednio na chusteczce lub spryskać za jego pomocą ubrania. Energetyzujący zapach olejku będzie nam towarzyszył przez cały dzień, dodając motywacji do działania.

Najlepsze olejki eteryczne na koncentrację – aromatyczni sprzymierzeńcy dobrego nastroju

Wymienione olejki można wykorzystać do stworzenia własnego, indywidualnego zapachu koncentrującego. Kupując olejki eteryczne, warto zadbać o to, aby były w 100% naturalne.

Aby zachować skupienie i koncentrację, musimy pozostać zrelaksowani i wypoczęci. Niektóre olejki eteryczne, jak zostało wykazane powyżej, mają silne właściwości pobudzające i wspomagające funkcje kognitywne, mogą tym samym pomóc nam w zachowaniu wewnętrznej harmonii. Jednakże, wraz z nimi warto zadbać o odpowiedni sen, dietę, a także regularną aktywność fizyczną, które wspomogą nas w dążeniu do poprawy koncentracji i pamięci, także w sytuacjach nadmiernego stresu i przytłoczenia.

Bibliografia

„A Basic How to Use Essential Oils Guide for Stress & Depression: 125 Aromatherapy Oil Diffuser & Healing Solutions for Stress, Anxiety, Depression, Sleep ... Recipes and Natural Home Remedies Book 2)” – N. Connor, Niezależne wydanie, 2019.

„Aromatherapy for dementia” – E. L. Ball et al., czasopismo naukowe Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library, 2020.

„Biological Activities and Safety of Citrus spp. Essential Oils” – N. S. Dosoky, W. N. Setzer, czasopismo naukowe International Journal of Molecular Sciences, MDPI, 2018.

 „Effects of Olfactory Stimulation with Aroma Oils on Psychophysiological Responses of Female Adults” – N-Y. Choi, Y-T. Wu, S-A. Park, czasopismo naukowe International Journal of Environmental Research and Public Health, MDPI, 2022.

„Essential Oils as a Potential Neuroprotective Remedy for Age-Related Neurodegenerative Diseases: A Review” – A. Abd Rashed, A. Abd Rahman, D. Gunasegavan Rathi, czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2021.

„Essential Oils: Chemistry and Pharmacological Activities” – D. P. de Sousa et al., czasopismo naukowe Biomolecules, MDPI, 2023.

„Essential Oils: Pharmaceutical Applications and Encapsulation Strategies into Lipid-Based Delivery Systems” – C. Cimino et al., czasopismo naukowe Pharmaceutics, MDPI, 2021.

„Plasma 1,8-cineole correlates with cognitive performance following exposure to rosemary essential oil aroma” – M. Moss, L. Oliver, czasopismo naukowe Therapeutic Advances in Psychopharmacology, Sage, 2012.

„The Effects of Essential Oils on the Nervous System: A Scoping Review” – A. Sattayakhom, S. Wichit, P. Koomhin, czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2023.

„Therapeutic Blending With Essential Oil: Decoding the Healing Matrix of Aromatherapy” – R. Park Totilo, Rebecca at the Well Foundation, 2013.

Powiązane wpisy

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie

Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń