Masaże to bez wątpienia idealne uzupełnienie codziennej pielęgnacji naszej skóry i całego zdrowia. Zapewniają wiele korzyści, od pobudzenia krążenia krwi po poprawę stanów zapalnych i redukcję uporczywego stresu. Jeśli do tego dodamy odrobinę specjalnych olejków eterycznych do masażu, zyskamy wiele dodatkowych korzyści. Co należy zatem wiedzieć o domowych masażach przeprowadzanych z dodatkiem aromatycznych olejków eterycznych? Jak pomagają naszemu zdrowiu, a także, jakie olejki warto wybrać?
Olejki do masażu – co warto o nich wiedzieć?
Masaż przeprowadzony z dodatkiem olejków eterycznych oddziałuje na cały organizm. Zastosowanie kompozycji eterycznych w połączeniu z delikatnym masażem zapewnia doskonały relaks, sprzyja eliminacji nagromadzających się toksyn z organizmu, a także wpływa na poprawę krążenia żylnego.
Ponadto olejki do masażu ciała działają również jako regulatory różnych funkcji naszego organizmu. Rzeczywiście, połączenie ukierunkowanych gestów z akompaniamentem olejku eterycznego umożliwia widoczne ograniczenie, czy nawet eliminację niektórych zaburzeń organizmu, takich jak wzdęcia, mrowienia, nudności, uczucie ciężkości na nogach i wiele więcej.
Zatem, jaki dobry olejek polecany jest przy masażu? Jak można zauważyć, nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi, gdyż wielość istniejących na rynku olejków cechuje się unikatowymi właściwościami przy kontakcie ze skórą ciała. W ramach ułatwienia poszukiwań pragniemy przedstawić krótki ranking najciekawszych olejków do masażu, które z łatwością głęboko odżywią skórę, dostarczając jej niezbędnych antyoksydantów i innych, równie cennych składników.
Melisa
Olejek eteryczny z melisy to prawdziwy sprzymierzeniec dobroczynnych masaży. Właściwości olejku z melisy tłumaczy się obecnością związków aktywnych występujących w liściach i częściach nadziemnych rośliny, odpowiadających za jej uspokajający i prozdrowotny charakter.
Stosowany w ramach aplikacji na skórze, olejek eteryczny z melisy wpływa korzystnie na samopoczucie, trudności w trawieniu, nadciśnienie, a także tachykardię i bóle układu mięśniowo-szkieletowego, regenerując ciało poprzez antyseptyczne i tonizujące działanie. Jak skorzystać z pomocnych właściwości olejku z melisy w masażu?
- Masaż relaksacyjny – wystarczy rozcieńczyć jedną kroplę olejku eterycznego z dziewięcioma kroplami oleju nośnikowego, a następnie delikatnie wmasować wzdłuż kręgosłupa i splotów;
- Prozdrowotny masaż stawów i mięśni – rozcieńczony olejek z melisy w oleju nośnikowym wmasować w dotknięty obszar.
Olejek eteryczny melisa - 1000 ml
Goździk
Goździk odpowiada za charakterystyczny zapach towarzyszący nam w trakcie świąt. Bogaty w eugenol charakteryzuje się nie tylko przyjemnym aromatem, lecz także udowodnionym naukowo działaniem przeciwbólowym, przeciwbakteryjnym i antyseptycznym.
Olejek goździkowy stosowany w ramach masażu rozgrzewa skórę, tonizuje ją i nadaje jej delikatności w dotyku. Stosowany jest również w łagodzeniu wielu rodzajów bólu, takich jak stany zapalne, reumatyzm, choroba zwyrodnieniowa stawów i bóle mięśni. Jak poprawnie aplikować olejek eteryczny z goździków na skórę?
- Masaż przeciwbólowy – w przypadku bólu mięśni, migren lub zaburzeń trawienia wystarczy rozcieńczyć pojedynczą kroplę olejku eterycznego w 5 kroplach oleju nośnikowego, a następnie nałożyć i wmasować w dotknięty obszar;
- Masaż relaksacyjny – od 2 do 5 kropel olejku wraz z 10 kroplami oleju nośnikowego delikatnie wmasowujemy w plecy i kręgosłup.
Olejek eteryczny goździk z pąków - 30 ml
Olejek eteryczny goździk z pąków - 1000 ml
Lawenda
Olejek lawendowy znany jest ze swojego zmysłowego, unikatowego aromatu, a także szerokiej gamie pozytywnych właściwości leczniczych. Za powyższe cechy odpowiadają główne składniki lawendy, czyli linalol i octan linalilu, które mają udowodnione działanie przeciwbólowe i przeciwskurczowe.
Składniki aktywne olejku mają również działanie regenerujące i przyspieszające gojenie się skóry, niezwykle pomocne w trądziku. Z kolei sam aromat olejku oddziałuje uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, relaksując przeciążony stresorami organizm. Jak stosować olejek lawendowy w ramach masażu?
- Problemy skórne – 1 kropla olejku eterycznego rozcieńczona w 4 kroplach oleju nośnikowego nadaje się na wszelkie przypadki oparzeń słonecznych i dermatozy. Olejek delikatnymi ruchami należy wmasować w okolice twarzy, pozostawiając go do całkowitego wyschnięcia;
- Masaż głowy – 2 do 5 kropel olejku należy rozprowadzić równomiernie po skórze głowy i włosach;
- Masaż relaksacyjny – od 1 do 5 kropel olejku eterycznego wraz z dodatkiem 10 kropel oleju nośnikowego równomiernie wmasować w ciało, skronie i brzuch.
Olejek eteryczny lawenda - 1000 ml
Cynamon
Cynamon był niegdyś pożądaną przyprawą, symbolem władzy, bogactwa i zdrowia. W aromaterapii i masażach olejek eteryczny z cynamonu jest również synonimem życiodajnej energii. Korzenny i ciepły zapach ma silne działanie przeciwinfekcyjne i bakteriobójcze, z tego względu stosowany na skórze powinien być uprzednio rozcieńczony za pomocą oleju nośnikowego.
Właściwości antyseptyczne i antyoksydacyjne olejku cynamonowego mają szerokie spektrum zastosowań na skórze. Począwszy od leczenia trądziku, stanów zapalnych o podłożu wirusowym i grzybiczym, aż po możliwość uzyskania delikatnej, zarumienionej cery. Jak wykorzystać atuty olejku z cynamonu w masażu ciała?
- Masaż twarzy – 1 kropla olejku wraz z 10 kroplami oleju nośnikowego powinna być wmasowana w obszary twarzy dotknięte stanami zapalnymi. Po kilkunastu minutach olejek należy spłukać letnią wodą;
- Masaż relaksacyjny – tonizujące działanie cynamonu objawia się w połączeniu 2 do 5 kropel olejku z dowolnym olejem nośnikowym. Przygotowaną mieszankę delikatnie wmasowujemy w bolące obszary ciała, kręgosłup, brzuch i okolice stawów.
Olejek eteryczny cynamon z kory - 10 ml
Olejek eteryczny cynamon z kory - 1000 ml
Tymianek
Olejek tymiankowy ma intensywny, ziołowy aromat. Olejek ten oprócz zastosowania w aromaterapii jest kluczowym dodatkiem do relaksujących masaży po intensywnym wysiłku fizycznym. Nakładany na skórę zapewnia również bezpośrednie wsparcie immunologiczne i przeciwutleniające, redukując tym samym aktywność działających w komórkach skóry wolnych rodników.
Za unikatowe właściwości olejku eterycznego z tymianku odpowiada występujący w nim linalol, który charakteryzuje się działaniem antyseptycznym, przeciwutleniającym i przeciwwirusowym. Stosowany w masażu poprawia krążenie krwi, redukuje napięcie mięśni, a także działa przeciwbólowo, mogąc tym samym zaradzić dużej liczbie problemów skórnych. W jaki sposób zastosować olejek tymiankowy w masażu?
- Masaż regenerujący – 1 do 2 kropel olejku z dodatkiem 5 kropel oleju nośnikowego dostarcza skórze składników regenerujących. Dzięki temu masaż twarzy i ciała olejkiem poprawia stan skóry dotkniętej trądzikiem, lekkimi oparzeniami i wszelkimi rodzajami dermatozy;
- Masaż relaksacyjny – można nałożyć kilka czystych kropel oleju na skórę, wmasowując go w kręgosłup, górną część pleców, klatki piersiowej i stawów.
Olejek eteryczny tymianek - 30 ml
Olejek eteryczny tymianek - 1000 ml
Eukaliptus
Olejek eukaliptusowy jest doskonałym dodatkiem do masażu. Jego odświeżające i orzeźwiające działanie wspomaga proces regeneracji przy napięciu i nadmiernym zmęczeniu mięśni. Mentolowy aromat olejku eukaliptusowego wprowadza również w stan gotowości do działania, łagodzi stres i zwalcza zmęczenie psychiczne.
Oprócz powyższych olejek z eukaliptusa to jeden z najlepszych środków stosowanych na skórze w leczeniu infekcji dróg oddechowych, takich jak nieżyt nosa i uporczywy kaszel. Podobnie jak w przypadku innych olejków, eukaliptus powinien być rozcieńczony w oleju nośnikowym. Jak zatem skorzystać z właściwości olejku eukaliptusowego?
- Masaż regeneracyjny – olejek eukaliptusowy wspomaga reakcje przeciwzapalne i przeciwbólowe w skórze. Wystarczy nałożyć od 2 do 3 kropel olejku wraz z 5 kroplami oleju nośnikowego na dotknięte obszary ciała, aby olejek ukoił bolesne odczucia;
- Masaż relaksacyjny – stosowany w postaci 2 kropel rozcieńczonych w 10 kroplach oleju nośnikowego nadaje się do relaksującego masażu. Wystarczy wmasować przygotowaną mieszaninę bezpośrednio na skórę całego ciała, aby w pełni wykorzystać uspokajający potencjał olejku.
Olejek eteryczny eukaliptus - 10 ml
Olejek eteryczny eukaliptus - 1000 ml
Rozmaryn
Prozdrowotne zastosowanie olejku eterycznego z rozmarynu zostało potwierdzone szeregiem badań klinicznych przeprowadzonych przez największe instytucje zdrowotne na świecie. Olejek rozmarynowy stosowany w ramach masażu poprawia zaburzenia trawienia, a także zwalcza problemy związane z nieprawidłowym krążeniem krwi i reumatyzmem. Z kolei w przypadku zmęczenia sprawi, iż poczujemy się wydajniejsi, psychicznie, jak i fizycznie.
Olejek rozmarynowy to także prawdziwy zastrzyk energii, sprawdzając się w masażach regeneracyjnych po intensywnym wysiłku fizycznym. Zapewnia zmęczonym mięśniom energię potrzebną do kolejnych wyzwań. Co więcej, stosowany na skórze nadaje jej blasku, a także wpływa na poprawę czynności naczyń krwionośnych znajdujących się tuż pod skórą, wpływając na poprawę jej kondycji i ogólnego zdrowia. Jak zatem użyć olejku eterycznego z rozmarynu w masażu ciała?
- Masaż regeneracyjny – wystarczy nałożyć od 2 do 5 kropel olejku rozcieńczonego w 10 kroplach oleju nośnikowego na bolesne części ciała, aby ożywić organizm, zwiększyć czujność i wpłynąć regenerująco na dotknięte obszary ciała;
- Masaż relaksacyjny – delikatnie wmasowane 5 kropel olejku z dodatkiem 10 kropel oleju nośnikowego na skórę wykazuje właściwości stymulujące w walce ze zmęczeniem, poprawiając częstość akcji serca, ciśnienie krwi w obszarze podskórnym. Olejek wmasowany w ciało ułatwia także osiągnięcie dobrego nastroju psychofizycznego.
Olejek eteryczny rozmaryn - 1000 ml
Masaż ciała z olejkami eterycznymi – rozpieszcza ciało i umysł
Substancje aktywne znajdujące się w olejkach docierają do mózgu poprzez zmysł węchu, a także wsiąkają poprzez znajdujące się w skórze pory, wywołując określone reakcje prozdrowotne. Dzięki temu aplikacja olejku eterycznego może z powodzeniem zadbać o nasz wewnętrzny komfort i zdrowie na wielu płaszczyznach.
Masaż ciała wraz z dodatkiem olejków eterycznych przynosi ukojenie skórze, a także naszej psychice. Olejki dbają o dodatkowe nawilżenie skóry, dostarczając jej mnogości substancji sprawiających, iż staje się ona zdrowsza od wewnątrz i piękniejsza, gładsza i błyszcząca na zewnątrz. Aby zmaksymalizować dobroczynne działanie masażu, należy dobierać wyłącznie w 100% czyste olejki, a także stosować je z dodatkiem oleju nośnikowego, który zadba o odpowiednie zabezpieczenie skóry.
„Antimicrobial and antioxidant properties of some commercial essential oils” – M. Tiziana Baratta et al., czasopismo naukowe Flavour and Fragrance Journal, Wiley, 1998.
„Aroma-therapeutic Effects of Massage Blended Essential Oils on Humans” – T. Hongratanaworakit, czasopismo naukowe Natural Product Communications, Sage, 2011.
„Aromatherapy and Essential Oils: A Map of the Evidence” – M. Freeman, C. Ayers, C. Peterson, D. Kansagara, Department of Veterans Affairs, 2019.
„Essential oils for health : 100 amazing and unexpected uses for tea tree oil, peppermint oil, eucalyptus oil, lavender oil, and more” – K. Keniston-Pond, Adams Media, 2015.
„Immunological and Psychological Benefits of Aromatherapy Massage” – H. Kuriyama et al., czasopismo naukowe Evidence-based Complementary and Alternative Medicine, Hindawi, 2005.
„Massage with essential oils: a quality of life strategy” – S. Hildebrand, czasopismo naukowe Journal of Clinical Nursing, Wiley, 1992.
„Pain relief assessment by aromatic essential oil massage on outpatients with primary dysmenorrhea: a randomized, double-blind clinical trial” – M-C. Ou et al., czasopismo naukowe The journal of obstetrics and gynaecology research, Wiley, 2012.
„The essential oils of three unusual Eucalypts: Eucalyptus curtisii, E. rubiginosa and E. tenuipes (Myrtaceae)” – J. Brophy, P. Forster, R. Goldsack, czasopismo naukowe Flavour and Fragrance Journal, Wiley, 1998.
„Therapeutic Effect and Mechanisms of Essential Oils in Mood Disorders: Interaction between the Nervous and Respiratory Systems” – T. Fung, B. Lau, S. Ngai, H. Tsang, czasopismo naukowe International Journal of Molecular Sciences, MDPI, 2021.
Powiązane wpisy
Olej z krokosza tłoczony na zimno - właściwości, zalety i praktyczne zastosowania
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) znany także jako szafran łąkowy to roślina, która przez stulecia była ceniona zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne zyskały uznanie na całym świecie. Jednym z najcenniejszych produktów pozyskiwanych z tej rośliny jest olej krokoszowy, który jest wytwarzany przez tłoczenie nasion krokosza na zimno. Proces ten pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze i zdrowotne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zimnotłoczonemu olejowi z krokosza barwierskiego. Omówimy jego właściwości, korzyści zdrowotne, zastosowania oraz przeciwwskazania do stosowania.
Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie, naturalny sposób na zdrowie i urodę
Olejek eteryczny z oregano to jeden z najbardziej cenionych naturalnych produktów stosowanych zarówno w medycynie naturalnej, jak i w codziennej pielęgnacji. Znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych - olejek z oregano może być używany na wiele sposobów, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie czym jest olejek eteryczny z oregano, jakie ma właściwości, jak jest produkowany, a także jak można go zastosować w różnych dziedzinach życia.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno - do czego można go używać i jakie ma właściwości?
W świecie zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków olej rzepakowy tłoczony na zimno zyskuje coraz większe uznanie. Jest to produkt o wyjątkowych właściwościach, który nie tylko wzbogaca nasze potrawy, ale także wspiera zdrowie i pielęgnację ciała. Czym jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, jak powstaje, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego powinien stać się stałym elementem codziennej diety? Dowiedz się jak prawidłowo przechowywać ten olej, aby zachować jego świeżość i pełnię wartości odżywczych, a także jak wykorzystać go w kuchni oraz w pielęgnacji skóry i włosów.
Olejek kajeputowy - jakie ma właściwości i do czego go wykorzystać?
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej oraz poszukiwania naturalnych metod pielęgnacji i leczenia olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle wartościowych olejków jest olejek kajeputowy - o charakterystycznym świeżym i kamforowym zapachu. W artykule przybliżymy czym jest kajeput, jak pozyskiwany jest jego naturalny olejek eteryczny oraz jakie właściwości i zastosowania posiada. Omówimy jego rolę w kosmetyce, właściwości lecznicze oraz inne możliwości wykorzystania w aromaterapii i relaksacji.
Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie
Comments (0)