Cedrzyniec kalifornijski - rytualne kadzidło o bogatych właściwościach

Cedrzyniec kalifornijski znany jest pod wieloma różnymi nazwami. Zwany także cedrem kadzidłowym, jest naturalnym i przyjemnym źródłem kadzideł i bogatych we właściwości lecznicze olejków eterycznych. Ze względu na swój unikatowy zapach i odprężający aromat, stosowany jest w zabiegach oczyszczających i dezodoryzujących. Co warto wiedzieć o cedrzyńcu, a także pozyskiwanym z niego kadzidle i naturalnym olejku eterycznym?

Cedrzyniec kalifornijski – pochodzenie i historia

Cedr kalifornijski (Calocedrus decurrens), zwany także cedrzyńcem, jest wiecznie zielonym jednopiennym drzewem iglastym pochodzącym z zachodniego pasma wybrzeża Pacyfiku w Stanach Zjednoczonych. Spotykany od Oregonu po Kalifornię, jest rośliną o bogatym zastosowaniu. Z drewna cedrzyńca kalifornijskiego produkowane są, chociażby ołówki.

Czerwonawo-brązowa kora znana jest ze swoich doskonałych właściwości palnych, z tego też względu stosowana jest z powodzeniem jako kadzidło. To także od tej cechy pochodzi jedna z nazw drzewa, czyli cedr kadzidłowy. Pomimo nazewnictwa, cedrzyniec kalifornijski w niewielkim stopniu przypomina natywny dla rejonów Afryki i Azji cedr. Wygląd cedrzyńca bliższy jest roślinom z rodziny cyprysowatych, takim jak żywotnik. Co istotne, wszystkie wymienione gatunki znajdują swoje zastosowanie w rytuałach i ceremoniach religijnych, w których używane są jako kadzidła.

Cedrzyniec kalifornijski wydaje się bardzo odporny na gorący i suchy klimat, jednocześnie z powodzeniem wytrzymuje ekstremalnie niskie temperatury sięgające nawet -25°C.

Cedrzyniec kalifornijski – jakie ma właściwości lecznicze?

Zalety, jakie posiada cedrzyniec kalifornijski, a dokładniej pozyskiwane z niego liście i kora, są obecnie wykorzystywane do zwalczania różnorodnych chorób i dolegliwości. Choć roślina stosowana jest przeważnie jako ozdoba, czy też jako oryginalny materiał do produkcji koszy, ołówków i rzeźb, posiada ona pewne zaskakujące właściwości lecznicze. O jakich mowa?

  • Zwalcza objawy łojotoku – olejek eteryczny cedrowy skutecznie zwalcza objawy wykwitów łojotokowych, takich jak łupież, trądzik, czy utrzymujące się nierzadko przez wiele lat pryszcze. Wypryski spowodowane są nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych, o których regulację dba miejscowo nakładany olejek;
  • Zapobiega infekcjom – kadzidło z cedrzyńca kalifornijskiego jest niezbędną pomocą w zapobieganiu stanom zakaźnym układu oddechowego. Sprzyja również profilaktyce infekcji dróg moczowych, a także zapobiega infekcjom nabytych już ran na skórze. Oprócz ochrony przed różnymi mikroorganizmami, które mogą zainfekować rany, działa również jako doskonały środek antyseptyczny;
  • Sprzyja dobrostanowi dróg oddechowych – aby zwalczyć stany, które często atakują drogi oddechowe, takie jak suchy kaszel i przekrwienie błony śluzowej nosa, zaleca się regularne stosowanie kadzidła cedrowego. Aromatyczne właściwości kadzidełka wpłyną pozytywnie na stan dróg oddechowych, m.in. działając wykrztuśnie na zalegającą w płucach flegmę;
  • Ma właściwości przeciwzapalne – niezbędne do łagodzenia i zmniejszenia stanów zapalnych w dotkniętych obszarach ciała. Stosowanie olejku, czy też kadzidła polecane jest osobom cierpiącym na schorzenia układu kostnego, a także sportowcom, u których dochodzi do urazów i stanów zapalnych mięśni całego ciała.

Naturalne kadzidło - Cedrzyniec Kalifornijski

KAD-CED-PECZ
Cedr (cedrzyniec kalifornijski) w formie naturalnego kadzidła od wieków pełnił ważną rolę w obrzędach wielu kultur (dzięki swoim właściwościom oczyszczającym oraz odpędzającym złą energię). Po zapaleniu pęczek cedru pozostawia po sobie przyjemnie ciężki, drzewno-imbirowy aromat, który pozwala się zrelaksować.
Dostępny
17,90 zł

Kadzidło cedrowe – czym się charakteryzuje?

Kadzidło cedrowe pozyskiwane z cedrzyńca kalifornijskiego jest jednym z ciekawszych, choć mało rozpowszechnionych rodzajów kadzideł. Otrzymywane z dorastającego do 40 m wysokości cedrzyńca, znane jest ze swoich właściwości oczyszczających.

Do produkcji kadzidła cedrowego stosowane są liście, a także kora cedrzyńca kalifornijskiego. Unikatowe nuty zapachowe uzupełniają się i wzmacniają uczucie relaksu z takimi zapachami jak lawenda, eukaliptus, czy drzewo sandałowe.

Jak zostało już wspomniane, kadzidło cedrowe bogate jest we właściwości lecznicze, choć do dziś nie wiadomo, jaka substancja znajdująca się w cedrzyńcu kalifornijskim odpowiada za charakterystyczne działanie rośliny. Wiadomo jednak, iż kadzidło może być stosowane z powodzeniem na wiele dolegliwości. Wspomaga poprawę nastroju, łagodzi stres, niepokój, a także cechuje się bezpośrednim działaniem na funkcjonowanie wielu układów narządów.

Kadzidło cedrowe – jaki ma zapach?

Kadzidło z cedrzyńca kalifornijskiego charakteryzuje się świeżym, drzewnym aromatem o gorących nutach, rozgrzewających w zimne, ponure dni. Oprócz tego jest bardzo przyjemne nie tylko dla zmysłów węchu, lecz także naszego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Aromat kadzidła cedrowego jest w stanie uspokoić umysł i zmniejszyć niepokój, co czyni go idealnym do stosowania podczas medytacji lub w chwilach przewlekłego stresu.

Ze względu na swoje unikatowe właściwości aromatyzujące, odmienne od rozpowszechnionych kadzideł indyjskich, czy nepalskich, cedrzyniec kalifornijski polecany jest w rytuałach oczyszczania energetycznego i praktykach medytacji charakterystycznych dla rdzennych Amerykanów.  

Kadzidło cedrowe – działanie na organizm człowieka

Cedr kalifornijski jest jednym z wielu świętych dla plemion rdzennych Amerykanów drzew. Jego drewno stosowane było od setek lat do produkcji koszy i rzeźb totemicznych o wielkiej mocy. Liście i kora z kolei używane były w produkcji drzewnych kadzideł, które do dziś cechują się następującym działaniem na ludzki organizm:

  • Antyseptyczne i przeciwzapalne – jest naturalnym lekarstwem na dolegliwości układu oddechowego, takie jak zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, czy przewlekła astma
  • Zwiotczające mięśnie i uspokajające nerwy – kadzidło cedrowe stosowane jest w celu zmniejszenia stresu i niepokoju, a także poprawy jakości snu oraz łagodzenia bólu mięśni i głowy
  • Poprawia koncentrację i pamięć – stosowane w aromaterapii umożliwia stworzenie spokojnej i harmonijnej atmosfery w pomieszczeniu, pozytywnie wpływającej na funkcje kognitywne człowieka

W kulturze rdzennych Amerykanów kadzidło z cedrzyńca kalifornijskiego tradycyjnie służyło do oczyszczania środowiska i odpędzania złych duchów. Uważa się również, iż jego aromat pomaga połączyć się z naturą i wewnętrznym, zamkniętym przez współczesny świat duchem.

Kadzidło cedrowe - cedrzyniec kalifornijski

Olejek eteryczny cedrowy – pomocny na wiele sposobów

Olejek eteryczny cedrowy jest substancją otrzymywaną z destylacji drewna cedru -  co prawda nie kalifornijskiego, ale jego bliskiego brata altaskiego. Cechuje się bogactwem właściwości leczniczych i aromatycznych. Pozyskiwany jest w procesie destylacji z zastosowaniem pary wodnej młodych gałązek i igieł.

Olejek cedrowy wyróżnia się na tle innych olejków. Identyfikowany jest poprzez ciemnożółty kolor, czasem lepką i krystalizującą się konsystencję, a także drzewny i niezwykle ciepły aromat. Olejek cedrowy stosowany jest w zwalczaniu chorób układu oddechowego. Ułatwia oddychanie, korzystnie wpływając na górne drogi oddechowe, a także układ nerwowy. Z tego względu można go stosować w aromaterapii, czy masażu jako skuteczny dodatek dezodoryzujący i odkażający.

Warto pamiętać, iż olejek pozyskiwany z cedru jest praktycznym elementem kuracji zapobiegającej trądzikowi, czy kontrolującej produkcję tłuszczu łojowego. Zapobiega również wypadaniu włosów (przy stosowaniu miejscowym), a także powstawaniu łupieżu. Utrzymuje skórę wolną od toksyn, a także kontroluje poziom wydzielanego potu.  

Kod rabatowy Bilovit
Bibliografia

„Drzewa” – B. P. Kremer, W. Matuszkiewicz, Świat Książki, 1996.

„Identification of odorants in wood of Calocedrus decurrens (Torr.) Florin by aroma extract dilution analysis and two-dimensional gas chromatography-mass spectrometry/olfactometry” – L. Schreiner, H. M. Loos, A. Buettner, czasopismo naukowe Analytical and Bioanalytical Chemistry, Springer, 2017.

„Discovery and development of anticancer agents from plants” – F. Valeriote et al., czasopismo naukowe Journal of Experimental Therapeutics & Oncology, Wiley, 2002.

„New Pinane Derivatives Found in Essential Oils of Calocedrus decurrens” – G. Garcia, L. Tissandie, J. J. Filippi, F. Tomi, czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2017.

„Chemical Composition and Antimicrobial Activities of Essential Oils of Some Coniferous Plants Cultivated in Egypt” – T. A. Ibrahim et al., czasopismo naukowe Iranian Journal of Pharmaceutical Research, 2017.

„Composition of the heartwood essential oil of incense cedar (Calocedrus decurrens Torr.)” – S. Veluthoor et al., czasopismo naukowe Holzforschung, Walter de Gruyter, 2011.

„Diterpenes of Calocedrus decurrens” – L. J. Gough, J. S. Mills, czasopismo naukowe Phytochemistry, Elsevier, 1974.

 
 
 

Powiązane wpisy

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie

Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń

Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zakupy!

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymać kod rabatowy na zakupy oraz być na bieżąco z aktualnymi promocjami.