Kadzidło cedrowe – czym się charakteryzuje?
Kadzidło cedrowe pozyskiwane z cedrzyńca kalifornijskiego jest jednym z ciekawszych, choć mało rozpowszechnionych rodzajów kadzideł. Otrzymywane z dorastającego do 40 m wysokości cedrzyńca, znane jest ze swoich właściwości oczyszczających.
Do produkcji kadzidła cedrowego stosowane są liście, a także kora cedrzyńca kalifornijskiego. Unikatowe nuty zapachowe uzupełniają się i wzmacniają uczucie relaksu z takimi zapachami jak lawenda, eukaliptus, czy drzewo sandałowe.
Jak zostało już wspomniane, kadzidło cedrowe bogate jest we właściwości lecznicze, choć do dziś nie wiadomo, jaka substancja znajdująca się w cedrzyńcu kalifornijskim odpowiada za charakterystyczne działanie rośliny. Wiadomo jednak, iż kadzidło może być stosowane z powodzeniem na wiele dolegliwości. Wspomaga poprawę nastroju, łagodzi stres, niepokój, a także cechuje się bezpośrednim działaniem na funkcjonowanie wielu układów narządów.
Kadzidło cedrowe – jaki ma zapach?
Kadzidło z cedrzyńca kalifornijskiego charakteryzuje się świeżym, drzewnym aromatem o gorących nutach, rozgrzewających w zimne, ponure dni. Oprócz tego jest bardzo przyjemne nie tylko dla zmysłów węchu, lecz także naszego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Aromat kadzidła cedrowego jest w stanie uspokoić umysł i zmniejszyć niepokój, co czyni go idealnym do stosowania podczas medytacji lub w chwilach przewlekłego stresu.
Ze względu na swoje unikatowe właściwości aromatyzujące, odmienne od rozpowszechnionych kadzideł indyjskich, czy nepalskich, cedrzyniec kalifornijski polecany jest w rytuałach oczyszczania energetycznego i praktykach medytacji charakterystycznych dla rdzennych Amerykanów.
Kadzidło cedrowe – działanie na organizm człowieka
Cedr kalifornijski jest jednym z wielu świętych dla plemion rdzennych Amerykanów drzew. Jego drewno stosowane było od setek lat do produkcji koszy i rzeźb totemicznych o wielkiej mocy. Liście i kora z kolei używane były w produkcji drzewnych kadzideł, które do dziś cechują się następującym działaniem na ludzki organizm:
- Antyseptyczne i przeciwzapalne – jest naturalnym lekarstwem na dolegliwości układu oddechowego, takie jak zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, czy przewlekła astma
- Zwiotczające mięśnie i uspokajające nerwy – kadzidło cedrowe stosowane jest w celu zmniejszenia stresu i niepokoju, a także poprawy jakości snu oraz łagodzenia bólu mięśni i głowy
- Poprawia koncentrację i pamięć – stosowane w aromaterapii umożliwia stworzenie spokojnej i harmonijnej atmosfery w pomieszczeniu, pozytywnie wpływającej na funkcje kognitywne człowieka
W kulturze rdzennych Amerykanów kadzidło z cedrzyńca kalifornijskiego tradycyjnie służyło do oczyszczania środowiska i odpędzania złych duchów. Uważa się również, iż jego aromat pomaga połączyć się z naturą i wewnętrznym, zamkniętym przez współczesny świat duchem.
Comments (0)