Czym różnią się oleje tłoczone na zimno od tradycyjnych olejów?

Niestety nadal zbyt mało ilość osób posiada wiedzę, czym dokładnie są oleje tłoczone na zimno. Z tego względu pragniemy wyjaśnić, czym są oleje tłoczone na zimno, jak je stosować, a także, w jaki sposób wykorzystać je praktycznie w kuchni i nie tylko, bowiem cechują się bogactwem właściwości odżywczych, wartych uwagi w każdej kuchni.

Oleje tłoczone na zimno – co to znaczy?

Określenie „tłoczony na zimno”, czy „zimnotłoczny” oznacza, iż dany olej został uzyskany z pierwszego tłoczenia, bez nadmiernego ciepła ani sztucznych dodatków (substancji chemicznych), które osłabiłyby jego zapach i właściwości. Terminem oleju tłoczonego na zimno określamy oleje, które nie zostały podgrzane do temperatury większej niż 40 stopni w trakcie procesu tłoczenia nasion, dzięki czemu zachowują one zdrową i aromatyczną konsystencję. Temperatura tłoczenia jest najistotniejsza w tym rodzaju olejów.

Oleje zimnotłoczone mają niesamowite właściwości zdrowotne, zachowują wszystkie swoje pierwotne właściwości i składniki odżywcze w przeciwieństwie do olejów tłoczonych na gorąco. Podobnie jak w przypadku jednego z najpopularniejszych olei, czyli oliwy z oliwek - o jakości decyduje metoda jego wytwarzania, tzw. ekstrakcja. Oleje pozyskiwane na zimno najczęściej są wytwarzane przez zastosowanie prasy ślimakowej.

Tłoczenie na zimno za pomocą prasy ślimakowej odbywa się wraz z zastosowaniem nasion, owoców, orzechów lub innych całych roślin uprawianych najczęściej metodami ekologicznymi. Tłoczone w niskiej temperaturze chronione są przed jełczeniem, kwasami tłuszczowymi trans i innymi chemikaliami stosowanymi w procesie przetwarzania. Oleje są prasowane bez dodatkowych ekstrakcji chemicznych i rozpuszczalników, takich jak heksan, zachowując oryginalny smak i wartości odżywcze. Również z tego względu, oleje roślinne zimnotłoczne są zazwyczaj nieco droższe od innych rodzajów olei.

Oleje zimnotłoczone bez sztucznych dodatków – jakie mają właściwości?

Oleje tłoczone na zimno, jak już wskazaliśmy, pozyskiwane są w niezwykle delikatnym procesie, polegającym na ekstrakcji oleju z roślin bez dodatkowej obróbki cieplnej. Na ogół są one następnie filtrowane i butelkowane, bez dalszej rafinacji. Ich znaczącymi zaletami sąm.in.:

  • Zachowanie pierwotnego smaku – oleje naturalne niepoddawane dalszej obróbce cechują się wyrazistym, mocno wyczuwalnym smakiem - są nierafinowane, dlatego przewyższą tym samym konwencjonalne oleje rafinowane.

  • Zachowują witaminy – rośliny, z których powstają oleje zimnotłoczone to naturalne skarbnice prozdrowotnych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Podobnie zachowane są niektóre związki roślinne, które mogą mieć m.in. właściwości przeciwutleniające, czy przeciwzapalne.

  • Zawierają silne przeciwutleniacze – oleje najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia mogą zawierać więcej przeciwutleniaczy niż te, które zostały poddane obróbce cieplnej. Naukowcy uważają, że związki te mogą być częściowo odpowiedzialne za korzyści płynące z diet stosujących oleje zimnotłoczne, mowa tu m.in. o mocniejszych kościach i zmniejszonym ryzyku chorób serca i mózgu, a także niektórych rodzajów raka (np. wątroby, czy jelit).

  • Bogactwo tłuszczy nienasyconych – ponieważ proces tłoczenia na zimno przeprowadzany jest w temperaturze pokojowej, oleje te zawierają znacznie więcej tłuszczów nienasyconych, pomocnych w obniżeniu złego cholesterolu (LDL), który powoduje choroby serca.

  • Nadają się do dań zimnych i gorących – w porównaniu z olejami rafinowanymi, oleje zimnotłoczne stosowane są zarówno w daniach na zimno (np. dressingi do sałatek) oraz do aromatyzowania dań ciepłych i deserów.

Oleje tłoczone na zimno nierafinowane – gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Oleje zimnotłoczone są ważnym składnikiem zrównoważonej diety, a także, pielęgnacji. Oleje zimnotłoczne są nie tylko skutecznym dodatkiem spożywczym, lecz także pielęgnacyjnym. Gdzie oleje pozyskiwane na zimno znajdują swoje zastosowanie?

  • Kuchnia – oleje roślinne mogą być dodawane bez obaw jako dressing do przygotowanych sałatek, a także ciepłych, już nałożonych na talerz potraw. Sprawdzają się w połączeniu z typowymi dla diety śródziemnomorskiej daniami, a więc rybami, makaronami, warzywami i owocami.

  • Pielęgnacja skóry i włosów – oleje zimnotłoczne są ciekawymi dodatkami w kosmetyce pielęgnacji skóry, zwłaszcza suchej, wrażliwej i wymagającej stałej pielęgnacji. Odżywcze, pełne naturalnych związków zdrowotnych oleje dzięki olejowaniu poprawiają zdrowie skóry głowy i włosów.

  • Dodatek do masażu – oleje zimnotłoczone działają jako nieszkodliwy dla skóry nośnik. Wraz z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych są w stanie wyzwolić swoje działanie przeciwzapalne, ujędrniające i przeciwutleniające, przynosząc ulgę w masażu podrażnionych, obolałych miejsc na całym ciele.

Nierafinowane oleje zimnotłoczone – jak ich używać?

Oleje tłoczone na zimno nie mogą być podgrzewane. Na ogół nie są stabilne termicznie i szybko uwalniają szkodliwe substancje ze względu na niższą temperaturę wymaganą do ich utleniania i spalania. Po otwarciu olej powinien być przechowywany w lodówce i spożyty w ciągu 4 do 6 tygodni. 

Oleje tłoczone na zimno Bilovit

Najzdrowsze i najlepsze oleje zimnotłoczone – o jakich mowa?

Oleje zimnotłoczone mogą być stosowane na różnorodne sposoby. Każdy z nich cechuje się również innym smakiem i właściwościami godnymi uwagi. Wybór najciekawszego oleju zimnotłocznego może stanowić nie lada wyzwanie. Z tego względu pragniemy przedstawić zbiór najzdrowszych olejów tłoczonych na zimno, które nadadzą się do codziennego stosowania.

  • Olej lniany – cechuje się lekko orzechowym, trawiastym i harmonijnym smakiem, a także wysoką zawartością kwasów omega-3. Ze względu na smak olej lniany nadaje się jako niekonwencjonalny dressing do ziemniaków, kanapek, pierogów sałatek, dań mięsnych i wielu innych. Olej lniany może być również spożywany prosto z łyżeczki.

  • Olej z ostropestu – stosunkowo mało znany, stosowany jest jako domowy środek na wzdęcia i zaparcia. Olej z ostropestu plamistego stosuje się klasycznie jako sos do sałatek. Jest również przydatny jako olej nośnikowy do skóry, bogactwo substancji mających działanie detoksykujące (np. sylimaryna) sprawia, że olej z ostropestu sprawdzi się także na problemy z wątrobą.

  • Olej z czarnuszki – pozyskiwany z nasion czarnuszki charakteryzuje się dominującym smakiem, ocenianym jako delikatnie pieprzny. Zawiera witaminy A, B i C, a także duże ilości kwasu foliowego, prozdrowotnie wpływając na cały organizm. W gotowaniu stosowany jest jako dodatek nadający delikatnej pikantności potrawom. Olej z czarnuszki bywa stosowany w celu wsparcia odporności dorosłych, jak i dzieci.

  • Olej z wiesiołka – szczególnie bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza kwas gamma-linolenowy. W kosmetyce nadaje się do skóry zniszczonej i suchej, w kuchni zaś jako dressing do sałatek i dań zimnych - ze względu na delikatny smak wiesiołka. Zawiera kwas oleinowy, polifenole i witaminę E, wpływające na regulację krążenia krwi i wzmocnienie mięśnia sercowego.

Popularne są także: olej słonecznikowy, olej rzepakowy olej z pestek dyni, olej makowy, olej kokosowy nierafinowany.

Oleje roślinne tłoczone na zimno – w jaki sposób przechowywać?

Aby zachować jakość delikatnego oleju zimnotłocznego, należy go chronić przed światłem, tlenem i ciepłem nie tylko podczas procesów tłoczenia i filtrowania. Odpowiednie przechowywanie odgrywa kluczową rolę w tym, aby olej przez długi czas zachował świeżość i pierwotny aromat.

Oleje zimnotłoczone powinny być przechowywane w butelkach z ciemnego szkła, ponieważ przezroczyste butelki wystawiają zawartość na działanie powietrza i światła dziennego, uruchamiających reakcję łańcuchową powstawania wolnych rodników. Z tego względu oleje powinny być umieszczone w lodówce.

Kod rabatowy Bilovit
Bibliografia

„Fats and Oils: The Complete Guide to Fats and Oils in Health and Nutrition” – E. Udo, Alive Books, 1986.

„Cold Pressed Oils: Green Technology, Bioactive Compounds, Functionality, and Applications” – M. F. Ramadan, Academic Press, 2020.

„Characterization of cold-pressed onion, parsley, cardamom, mullein, roasted pumpkin, and milk thistle seed oils” – J. Parry et al., czasopismo naukowe Journal of the American Oil Chemists’ Society, Springer-Verlag, 2006.

„Effects of cold-pressed and vitamin E-enriched flaxseed oils on lipid profile and antioxidant status in high-fat fed rats” – Y. Xiao et al., czasopismo naukowe European Journal of Lipid Science and Technology, Wiley, 2012.

„Editorial: Cold Pressed Oils: A Green Source of Specialty Oils” – A. Durazzo, M. F. Ramadan, M. Lucarini, czasopismo naukowe Frontiers in Nutrition, Frontiers, 2021.

„Characteristics and Antioxidant Potential of Cold-Pressed Oils-Possible Strategies to Improve Oil Stability” – M. Grajzer et al., czasopismo naukowe Foods, MDPI, 2020.

„Natural Oils for Skin-Barrier Repair: Ancient Compounds Now Backed by Modern Science” – A. R. Vaughn, A. K. Clark, R. K. Sivamani, V. Y. Shi, czasopismo naukowe American Journal of Clinical Dermatology, Springer, 2018.

„Chemical characterization of a variety of cold-pressed gourmet oils available on the Brazilian market” – N. Cicero et al., czasopismo naukowe Food Research International, Elsevier, 2018.

Powiązane wpisy

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie

Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń