Niestety nadal zbyt mało ilość osób posiada wiedzę, czym dokładnie są oleje tłoczone na zimno. Z tego względu pragniemy wyjaśnić, czym są oleje tłoczone na zimno, jak je stosować, a także, w jaki sposób wykorzystać je praktycznie w kuchni i nie tylko, bowiem cechują się bogactwem właściwości odżywczych, wartych uwagi w każdej kuchni.
Oleje tłoczone na zimno – co to znaczy?
Określenie „tłoczony na zimno”, czy „zimnotłoczny” oznacza, iż dany olej został uzyskany z pierwszego tłoczenia, bez nadmiernego ciepła ani sztucznych dodatków (substancji chemicznych), które osłabiłyby jego zapach i właściwości. Terminem oleju tłoczonego na zimno określamy oleje, które nie zostały podgrzane do temperatury większej niż 40 stopni w trakcie procesu tłoczenia nasion, dzięki czemu zachowują one zdrową i aromatyczną konsystencję. Temperatura tłoczenia jest najistotniejsza w tym rodzaju olejów.
Oleje zimnotłoczone mają niesamowite właściwości zdrowotne, zachowują wszystkie swoje pierwotne właściwości i składniki odżywcze w przeciwieństwie do olejów tłoczonych na gorąco. Podobnie jak w przypadku jednego z najpopularniejszych olei, czyli oliwy z oliwek - o jakości decyduje metoda jego wytwarzania, tzw. ekstrakcja. Oleje pozyskiwane na zimno najczęściej są wytwarzane przez zastosowanie prasy ślimakowej.
Tłoczenie na zimno za pomocą prasy ślimakowej odbywa się wraz z zastosowaniem nasion, owoców, orzechów lub innych całych roślin uprawianych najczęściej metodami ekologicznymi. Tłoczone w niskiej temperaturze chronione są przed jełczeniem, kwasami tłuszczowymi trans i innymi chemikaliami stosowanymi w procesie przetwarzania. Oleje są prasowane bez dodatkowych ekstrakcji chemicznych i rozpuszczalników, takich jak heksan, zachowując oryginalny smak i wartości odżywcze. Również z tego względu, oleje roślinne zimnotłoczne są zazwyczaj nieco droższe od innych rodzajów olei.
Oleje zimnotłoczone bez sztucznych dodatków – jakie mają właściwości?
Oleje tłoczone na zimno, jak już wskazaliśmy, pozyskiwane są w niezwykle delikatnym procesie, polegającym na ekstrakcji oleju z roślin bez dodatkowej obróbki cieplnej. Na ogół są one następnie filtrowane i butelkowane, bez dalszej rafinacji. Ich znaczącymi zaletami sąm.in.:
Zachowanie pierwotnego smaku – oleje naturalne niepoddawane dalszej obróbce cechują się wyrazistym, mocno wyczuwalnym smakiem - są nierafinowane, dlatego przewyższą tym samym konwencjonalne oleje rafinowane.
Zachowują witaminy – rośliny, z których powstają oleje zimnotłoczone to naturalne skarbnice prozdrowotnych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Podobnie zachowane są niektóre związki roślinne, które mogą mieć m.in. właściwości przeciwutleniające, czy przeciwzapalne.
Zawierają silne przeciwutleniacze – oleje najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia mogą zawierać więcej przeciwutleniaczy niż te, które zostały poddane obróbce cieplnej. Naukowcy uważają, że związki te mogą być częściowo odpowiedzialne za korzyści płynące z diet stosujących oleje zimnotłoczne, mowa tu m.in. o mocniejszych kościach i zmniejszonym ryzyku chorób serca i mózgu, a także niektórych rodzajów raka (np. wątroby, czy jelit).
Bogactwo tłuszczy nienasyconych – ponieważ proces tłoczenia na zimno przeprowadzany jest w temperaturze pokojowej, oleje te zawierają znacznie więcej tłuszczów nienasyconych, pomocnych w obniżeniu złego cholesterolu (LDL), który powoduje choroby serca.
Nadają się do dań zimnych i gorących – w porównaniu z olejami rafinowanymi, oleje zimnotłoczne stosowane są zarówno w daniach na zimno (np. dressingi do sałatek) oraz do aromatyzowania dań ciepłych i deserów.
Comments (0)