Dla ciała i zmysłów - poznaj olejek geranium

Olejek geraniowy znany jest lepiej pod swoją pierwotną postacią - wiele osób może zaskoczyć jego pochodzenie i właściwości. Prócz zniewalającego, trwałego zapachu, ma wiele cennych zalet. To doskonały produkt, który pochodzi z natury, ma wszechstronne zastosowanie, jest bezpieczny i delikatny, a jednak skuteczny. Pobudzi zmysły, uspokoi umysł i wspomoże ciało. Czy znasz olejek geranium?  

Olejek geranium - pozyskiwanie

Olejek geraniowy otrzymuje się z roślin należących do rodziny Geraniaceae z rodzaju Geranium (bodziszek) oraz Pelargonium (pelargonia), które uprawiane są z powodzeniem w każdym klimacie. Prócz niewątpliwych walorów estetycznych posiadają też bardzo cenną substancję, która ukryta jest w liściach i kwiatach - olejek eteryczny. Pozyskiwany dzięki metodzie destylacji parą wodną, oferuje szereg prozdrowotnych właściwości.

Chociaż znanych jest aż 700 odmian rośliny, olejek naturalny wytwarzany jest najczęściej z gatunku Pelargonium graveolens, znanego lepiej jako Pelargonia Pachnąca. Płyn ma delikatny żółty kolor, cechuje się intensywnym, słodkim, kwiatowo - ziołowym zapachem o dużej trwałości.

Hybryd co niemiara

Pelargonium graveolens doczekało się wielu hybrydy i mieszanek, które prócz tego, że różnią się wyglądem, mają odmienny zapach. Wśród specyficznych, ale nadal ciekawych aromatów można wymienić cynamonowo - różany, miętowo - różany czy cytrynowo - różany. 

Gatunek (podobnie jak pochodzenie) ma ogromne znaczenie dla udziału poszczególnych składników olejku w jego zawartości. A skoro o składzie mowa...

Co zawiera olejek geraniowy?

Olejek geraniowy zawiera kilka ważnych substancji, wśród których znajdziemy między innymi: geraniol, citronellol, linalool, menton oraz kwasy - walerianowy i pelargonowy. Część nazw brzmi znajomo, możemy więc kojarzyć też właściwości. 

Olejek geranium - właściwości

Wiele właściwości olejku geraniowego zostało potwierdzonych dzięki dokładnym badaniom. Część nadal podlega testom. Już teraz wiemy, że olejek działa przeciwdrobnoustrojowo - wykazuje aktywność przeciwbakteryjną, przeciwgrzybiczną, przeciwwirusową i przeciwpasożytniczą. Co ważniejsze, skutecznie neutralizuje kilka szczepów drobnoustrojów odpowiedzialnych za schorzenia dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego. W połączeniu z olejkiem z drzewa herbacianego eliminuje także poszczególne szczepy gronkowca.

Stosowany często jako delikatny środek przeciwzapalny, stymulujący układ immunologiczny i endokrynologiczny. Łatwo przenika przez skórę, może wspomóc leczenie drobnych oparzeń, owrzodzeń i egzem. 

Nadaje się również do inhalacji, wykorzystywany w czasie infekcji (przeziębienia, grypy, zapalenia gardła i zatok) ułatwia oddychanie i oczyszcza. Pomaga uregulować ciśnienie krwi, uspokaja i przywraca spokój. 

Olejek geranium - zastosowanie w aromaterapii

Badania już dawno pokazały, że zapach olejku geraniowego jest nie tylko kojący, ale i trwały. Z łatwością neutralizuje nieprzyjemne wonie, które trudno usunąć w inny sposób. Prócz oczywistego odświeżenia, ekstrakt poprawia nastrój i samopoczucie, wprowadza harmonię. Działa uspokajająco i antydepresyjnie. Skoro wiemy już po co, dowiedzmy się jak.

Do pary

Olejek geraniowy można wykorzystać na wiele sposobów, które przyniosą zaskakujące efekty. Jeśli zgadzamy się z twierdzeniem, że istota tkwi w prostocie, warto rozważyć połączenie olejku eterycznego z którymś z poniższych:

Więcej niż dwa dla koneserów

Olejek geraniowy można łatwo skomponować...lub przesadzić, próbując. Warto zwrócić uwagę na specyficzny słodki zapach - można go odpowiednio wydobyć dodając inne olejki kwiatowe lub zrównoważyć, dzięki zupełnie odmiennym zapachom (np. ziołowe, cytrynowe i egzotyczne). Aby opanować sztukę łączenia, zacznijmy od najprostszych kombinacji:

Aromaterapia w domu, czyli kąpiel z dodatkami

Kąpiel z dodatkiem olejku geraniowego pobudzi zmysły i ukoi skołatane nerwy, zapewni poczucie relaksu i odprężenia - nawet po najcięższym dniu. Przygotowanie wymaga minimalnego wysiłku i w gruncie rzeczy przypomina zwykłą kąpiel, a efekty? Zachwycą. Do gorącej wody dodajemy 5-7 kropel olejku geraniowego - i tyle. Opcjonalnie można użyć także 10 ml oleju roślinnego, 2 łyżek miodu lub 10 ml mleka, by przy okazji dogłębnie odżywić skórę. 

...i przyjemny masaż

Olejek geraniowy sprawdzi się doskonale w czasie masażu. Możliwości jest wiele, ale sprawdźmy podstawową recepturę:

Formułę można odpowiednio wzbogacić o uspokajające nuty lawendy, relaksującą szałwię lub energetyzującą pomarańczę, choć to oczywiście tylko sugestie. Jednym z najważniejszych czynników udanego masażu jest przecież wybór zapachu, a ten powinien być dopasowany do nastroju lub oczekiwanych efektów. 

W przypadku problemu z cellulitem można spróbować nieco zmodyfikować przepis:

Co jeszcze? Masaż powinien być naprawdę energiczny i intensywny.

Olejek geranium - zastosowanie w kosmetyce

Olejek geranium może wspomóc walkę z kilkoma powszechnymi problemami - trądzikiem, cellulitem i łupieżem. Wykazuje delikatne działanie tonizujące, odświeżające i dezodorujące. Bierze udział w procesie obkurczania naczyń krwionośnych, ujędrnia i uelastycznia skórę. Pielęgnuje blizny i przyspiesza regenerację tkanek. 

Wykorzystując olejek geraniowy, można stworzyć kilka skutecznych (i niezwykle aromatycznych) kosmetyków codziennego użytku. O czym mowa?

Domowe kosmetyki

Tonik z dodatkiem olejku geranium odświeży skórę, a ze względu na swoje antybakteryjne właściwości pomoże zwalczyć stany zapalne - zalecany jest więc do cery trądzikowej (lub takiej, która ma skłonność do powstawania niedoskonałości). 

Całość należy umieścić w butelce i stosować dwa razy dziennie - rano i wieczorem.

Kosmetyki pielęgnacyjne stosowane na co dzień można wzbogacić o 3 krople olejku geranium (na każde 10 ml produktu), aby poprawić wygląd cery. Jeśli chcemy wzmocnić efekt (np. w przypadku zmęczonej lub zwiotczałej skóry) warto dodać także 2 krople olejku pomarańczowego lub rumiankowego. 

Olejek geranium na kleszcze

Badania wykazały, że olejek geraniowy ma właściwości insektobójcze. Odstrasza najbardziej uciążliwe (i najgroźniejsze) - kleszcze i komary. Jest to zasługa dwóch składników olejku - geraniolu i cytronelolu.

Naturalny preparat przeciwko insektom można stworzyć w formie olejku do stosowania punktowego:

...lub sprayu:

Każdy z preparatów można udoskonalić drugim olejkiem, który również wykazuje właściwości repelencyjne, jak np. miętowy, cedrowy lub tymiankowy - wzmocnią ochronę i stworzą wspaniałą kompozycję. 

Olejek geranium - przeciwwskazania

Olejek geraniowy nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 6. roku życia, a także kobiet, które stosują środki antykoncepcyjne - olejek naturalny stymuluje wytwarzanie estrogenów. Eksperci odradzają także korzystanie z produktu w nierozcieńczonej formie bezpośrednio na skórę, ponieważ może wywołać podrażnienia.

Kobiety w ciąży lub w okresie laktacji powinny skonsultować się z lekarzem przed pierwszym zastosowaniem olejku geranium. 

Olejek geranium to jeden ze specyfików, które zawdzięczamy naturze. Sprawdzi się w przypadku wielu powszechnych problemów i niestandardowych potrzeb. Samodzielnie lub w połączeniu, jest niezwykle łatwy w użyciu, a cały jego urok tkwi właśnie w prostocie - chyba, że mowa o składzie. Stosowany regularnie może zaskoczyć efektami, a takie niespodzianki lubi chyba każdy z nas. 

Bibliografia

"Produkcja i rozpylanie roztworów neutralizujących przykre zapachy powstałych na odnowie ekstraktów z geranium, kminku zwyczajnego, anyżu, jałowca pospolitego oraz czarnuszki" - T. Piecuch, B. Andriyevski, Ł. Andriyevska, B. Juraszka, A. Kowalczyk, Politechnika Koszalińska  

"Przeciwgrzybicze działanie olejku geraniowego (Oleum Geranii)" - A. Kędzia, Zakład Mikrobiologii i Jamy Ustnej, Katedra Mikrobiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego  

"Wrażliwość bakterii beztlenowych na olejek geraniowy" - A. Kędzia, Zakład Mikrobiologii Jamy Ustnej, Katedra Mikrobiologii AM w Gdańsku

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń