Olejek geraniowy znany jest lepiej pod swoją pierwotną postacią - wiele osób może zaskoczyć jego pochodzenie i właściwości. Prócz zniewalającego, trwałego zapachu, ma wiele cennych zalet. To doskonały produkt, który pochodzi z natury, ma wszechstronne zastosowanie, jest bezpieczny i delikatny, a jednak skuteczny. Pobudzi zmysły, uspokoi umysł i wspomoże ciało. Czy znasz olejek geranium?
Olejek geranium - pozyskiwanie
Olejek geraniowy otrzymuje się z roślin należących do rodziny Geraniaceae z rodzaju Geranium (bodziszek) oraz Pelargonium (pelargonia), które uprawiane są z powodzeniem w każdym klimacie. Prócz niewątpliwych walorów estetycznych posiadają też bardzo cenną substancję, która ukryta jest w liściach i kwiatach - olejek eteryczny. Pozyskiwany dzięki metodzie destylacji parą wodną, oferuje szereg prozdrowotnych właściwości.
Chociaż znanych jest aż 700 odmian rośliny, olejek naturalny wytwarzany jest najczęściej z gatunku Pelargonium graveolens, znanego lepiej jako Pelargonia Pachnąca. Płyn ma delikatny żółty kolor, cechuje się intensywnym, słodkim, kwiatowo - ziołowym zapachem o dużej trwałości.
Hybryd co niemiara
Pelargonium graveolens doczekało się wielu hybrydy i mieszanek, które prócz tego, że różnią się wyglądem, mają odmienny zapach. Wśród specyficznych, ale nadal ciekawych aromatów można wymienić cynamonowo - różany, miętowo - różany czy cytrynowo - różany.
Gatunek (podobnie jak pochodzenie) ma ogromne znaczenie dla udziału poszczególnych składników olejku w jego zawartości. A skoro o składzie mowa...
Co zawiera olejek geraniowy?
Olejek geraniowy zawiera kilka ważnych substancji, wśród których znajdziemy między innymi: geraniol, citronellol, linalool, menton oraz kwasy - walerianowy i pelargonowy. Część nazw brzmi znajomo, możemy więc kojarzyć też właściwości.
Olejek geranium - właściwości
Wiele właściwości olejku geraniowego zostało potwierdzonych dzięki dokładnym badaniom. Część nadal podlega testom. Już teraz wiemy, że olejek działa przeciwdrobnoustrojowo - wykazuje aktywność przeciwbakteryjną, przeciwgrzybiczną, przeciwwirusową i przeciwpasożytniczą. Co ważniejsze, skutecznie neutralizuje kilka szczepów drobnoustrojów odpowiedzialnych za schorzenia dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego. W połączeniu z olejkiem z drzewa herbacianego eliminuje także poszczególne szczepy gronkowca.
Stosowany często jako delikatny środek przeciwzapalny, stymulujący układ immunologiczny i endokrynologiczny. Łatwo przenika przez skórę, może wspomóc leczenie drobnych oparzeń, owrzodzeń i egzem.
Nadaje się również do inhalacji, wykorzystywany w czasie infekcji (przeziębienia, grypy, zapalenia gardła i zatok) ułatwia oddychanie i oczyszcza. Pomaga uregulować ciśnienie krwi, uspokaja i przywraca spokój.
Olejek geranium - zastosowanie w aromaterapii
Badania już dawno pokazały, że zapach olejku geraniowego jest nie tylko kojący, ale i trwały. Z łatwością neutralizuje nieprzyjemne wonie, które trudno usunąć w inny sposób. Prócz oczywistego odświeżenia, ekstrakt poprawia nastrój i samopoczucie, wprowadza harmonię. Działa uspokajająco i antydepresyjnie. Skoro wiemy już po co, dowiedzmy się jak.
Do pary
Olejek geraniowy można wykorzystać na wiele sposobów, które przyniosą zaskakujące efekty. Jeśli zgadzamy się z twierdzeniem, że istota tkwi w prostocie, warto rozważyć połączenie olejku eterycznego z którymś z poniższych:
Więcej niż dwa dla koneserów
Olejek geraniowy można łatwo skomponować...lub przesadzić, próbując. Warto zwrócić uwagę na specyficzny słodki zapach - można go odpowiednio wydobyć dodając inne olejki kwiatowe lub zrównoważyć, dzięki zupełnie odmiennym zapachom (np. ziołowe, cytrynowe i egzotyczne). Aby opanować sztukę łączenia, zacznijmy od najprostszych kombinacji:
- 2 krople olejku geranium + 2 krople róży + 2 krople szałwii
Aromaterapia w domu, czyli kąpiel z dodatkami
Kąpiel z dodatkiem olejku geraniowego pobudzi zmysły i ukoi skołatane nerwy, zapewni poczucie relaksu i odprężenia - nawet po najcięższym dniu. Przygotowanie wymaga minimalnego wysiłku i w gruncie rzeczy przypomina zwykłą kąpiel, a efekty? Zachwycą. Do gorącej wody dodajemy 5-7 kropel olejku geraniowego - i tyle. Opcjonalnie można użyć także 10 ml oleju roślinnego, 2 łyżek miodu lub 10 ml mleka, by przy okazji dogłębnie odżywić skórę.
...i przyjemny masaż
Olejek geraniowy sprawdzi się doskonale w czasie masażu. Możliwości jest wiele, ale sprawdźmy podstawową recepturę:
Formułę można odpowiednio wzbogacić o uspokajające nuty lawendy, relaksującą szałwię lub energetyzującą pomarańczę, choć to oczywiście tylko sugestie. Jednym z najważniejszych czynników udanego masażu jest przecież wybór zapachu, a ten powinien być dopasowany do nastroju lub oczekiwanych efektów.
W przypadku problemu z cellulitem można spróbować nieco zmodyfikować przepis:
- 4 krople olejku geraniowego + 3 krople olejku paczulowego + 3 krople grejpfruta + 25 - 30 ml oleju nośnego
Co jeszcze? Masaż powinien być naprawdę energiczny i intensywny.
Olejek geranium - zastosowanie w kosmetyce
Olejek geranium może wspomóc walkę z kilkoma powszechnymi problemami - trądzikiem, cellulitem i łupieżem. Wykazuje delikatne działanie tonizujące, odświeżające i dezodorujące. Bierze udział w procesie obkurczania naczyń krwionośnych, ujędrnia i uelastycznia skórę. Pielęgnuje blizny i przyspiesza regenerację tkanek.
Wykorzystując olejek geraniowy, można stworzyć kilka skutecznych (i niezwykle aromatycznych) kosmetyków codziennego użytku. O czym mowa?
Domowe kosmetyki
Tonik z dodatkiem olejku geranium odświeży skórę, a ze względu na swoje antybakteryjne właściwości pomoże zwalczyć stany zapalne - zalecany jest więc do cery trądzikowej (lub takiej, która ma skłonność do powstawania niedoskonałości).
- 10 kropel olejku geranium + 250 ml wody destylowanej
Całość należy umieścić w butelce i stosować dwa razy dziennie - rano i wieczorem.
Kosmetyki pielęgnacyjne stosowane na co dzień można wzbogacić o 3 krople olejku geranium (na każde 10 ml produktu), aby poprawić wygląd cery. Jeśli chcemy wzmocnić efekt (np. w przypadku zmęczonej lub zwiotczałej skóry) warto dodać także 2 krople olejku pomarańczowego lub rumiankowego.
Olejek geranium na kleszcze
Badania wykazały, że olejek geraniowy ma właściwości insektobójcze. Odstrasza najbardziej uciążliwe (i najgroźniejsze) - kleszcze i komary. Jest to zasługa dwóch składników olejku - geraniolu i cytronelolu.
Naturalny preparat przeciwko insektom można stworzyć w formie olejku do stosowania punktowego:
...lub sprayu:
- 4-5 kropel + 10 ml wody
Każdy z preparatów można udoskonalić drugim olejkiem, który również wykazuje właściwości repelencyjne, jak np. miętowy, cedrowy lub tymiankowy - wzmocnią ochronę i stworzą wspaniałą kompozycję.
Olejek geranium - przeciwwskazania
Olejek geraniowy nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 6. roku życia, a także kobiet, które stosują środki antykoncepcyjne - olejek naturalny stymuluje wytwarzanie estrogenów. Eksperci odradzają także korzystanie z produktu w nierozcieńczonej formie bezpośrednio na skórę, ponieważ może wywołać podrażnienia.
Kobiety w ciąży lub w okresie laktacji powinny skonsultować się z lekarzem przed pierwszym zastosowaniem olejku geranium.
Olejek geranium to jeden ze specyfików, które zawdzięczamy naturze. Sprawdzi się w przypadku wielu powszechnych problemów i niestandardowych potrzeb. Samodzielnie lub w połączeniu, jest niezwykle łatwy w użyciu, a cały jego urok tkwi właśnie w prostocie - chyba, że mowa o składzie. Stosowany regularnie może zaskoczyć efektami, a takie niespodzianki lubi chyba każdy z nas.
"Produkcja i rozpylanie roztworów neutralizujących przykre zapachy powstałych na odnowie ekstraktów z geranium, kminku zwyczajnego, anyżu, jałowca pospolitego oraz czarnuszki" - T. Piecuch, B. Andriyevski, Ł. Andriyevska, B. Juraszka, A. Kowalczyk, Politechnika Koszalińska
"Przeciwgrzybicze działanie olejku geraniowego (Oleum Geranii)" - A. Kędzia, Zakład Mikrobiologii i Jamy Ustnej, Katedra Mikrobiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
"Wrażliwość bakterii beztlenowych na olejek geraniowy" - A. Kędzia, Zakład Mikrobiologii Jamy Ustnej, Katedra Mikrobiologii AM w Gdańsku
Powiązane wpisy
Olej z krokosza tłoczony na zimno - właściwości, zalety i praktyczne zastosowania
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) znany także jako szafran łąkowy to roślina, która przez stulecia była ceniona zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne zyskały uznanie na całym świecie. Jednym z najcenniejszych produktów pozyskiwanych z tej rośliny jest olej krokoszowy, który jest wytwarzany przez tłoczenie nasion krokosza na zimno. Proces ten pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze i zdrowotne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zimnotłoczonemu olejowi z krokosza barwierskiego. Omówimy jego właściwości, korzyści zdrowotne, zastosowania oraz przeciwwskazania do stosowania.
Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie, naturalny sposób na zdrowie i urodę
Olejek eteryczny z oregano to jeden z najbardziej cenionych naturalnych produktów stosowanych zarówno w medycynie naturalnej, jak i w codziennej pielęgnacji. Znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych - olejek z oregano może być używany na wiele sposobów, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie czym jest olejek eteryczny z oregano, jakie ma właściwości, jak jest produkowany, a także jak można go zastosować w różnych dziedzinach życia.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno - do czego można go używać i jakie ma właściwości?
W świecie zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków olej rzepakowy tłoczony na zimno zyskuje coraz większe uznanie. Jest to produkt o wyjątkowych właściwościach, który nie tylko wzbogaca nasze potrawy, ale także wspiera zdrowie i pielęgnację ciała. Czym jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, jak powstaje, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego powinien stać się stałym elementem codziennej diety? Dowiedz się jak prawidłowo przechowywać ten olej, aby zachować jego świeżość i pełnię wartości odżywczych, a także jak wykorzystać go w kuchni oraz w pielęgnacji skóry i włosów.
Olejek kajeputowy - jakie ma właściwości i do czego go wykorzystać?
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej oraz poszukiwania naturalnych metod pielęgnacji i leczenia olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle wartościowych olejków jest olejek kajeputowy - o charakterystycznym świeżym i kamforowym zapachu. W artykule przybliżymy czym jest kajeput, jak pozyskiwany jest jego naturalny olejek eteryczny oraz jakie właściwości i zastosowania posiada. Omówimy jego rolę w kosmetyce, właściwości lecznicze oraz inne możliwości wykorzystania w aromaterapii i relaksacji.
Szałwia muszkatołowa - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazani
Szałwia muszkatołowa to tajemnicza roślina o wyjątkowym aromacie, która od wieków fascynuje ludzi swoją wszechstronnością. Zyskuje coraz większą popularność nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce i aromaterapii. Co sprawia, że szałwia muszkatołowa jest tak wyjątkowa? Jakie skrywa właściwości i jak może wspierać nasze zdrowie? Zanurzmy się w fascynujący świat tej rośliny - odkrywając jej tajemnice, zastosowania i potencjalne korzyści oraz ryzyka. Czy szałwia muszkatołowa może stać się Twoim nowym, niezawodnym sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie?
Mięta pieprzowa - właściwości lecznicze, przeciwwskazania
Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona w wielu sytuacjach. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej - składowi, właściwościom oraz różnorodnym zastosowaniom. Dowiesz się również o przeciwwskazaniach, skutkach ubocznych oraz interakcjach z lekami i innymi ziołami. Na koniec omówimy olejek eteryczny z mięty pieprzowej oraz wykorzystanie w kosmetykach, suplementach diety oraz wyrobach medycznych.
Olej konopny - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga olej z konopi?
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają naturalne suplementy diety oraz produkty kosmetyczne oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Wśród nich szczególną uwagę zyskuje olej konopny tłoczony na zimno, który jest ceniony za swoje wyjątkowe właściwości odżywcze oraz szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji. W niniejszym artykule przybliżymy dokładnie, co sprawia, że olej konopny tłoczony na zimno jest tak wyjątkowy, jakie składniki zawiera i jak można go stosować, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści zdrowotnych.
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej - na co jest dobry?
Olejek eteryczny pichtowy to cenny ekstrakt pozyskiwany z jodły syberyjskiej - od dawna jest ceniony w tradycyjnej medycynie i nowoczesnej aromaterapii za swoje wyjątkowe właściwości lecznicze. Ten intensywnie aromatyczny olejek jest nie tylko potężnym sprzymierzeńcem w łagodzeniu stresu i poprawie nastroju, ale także znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie w jaki sposób olejek pichtowy jest pozyskiwany, jakie ma właściwości oraz w jaki sposób można go wykorzystać, aby poprawić jakość życia.
Olej z wiesiołka - jakie ma właściwości i na co pomaga?
Pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej wiesiołek zdążył zadomowić się na stałe w Europie. Pozyskiwany z niego olej z wiesiołka z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w farmakopei, jak i kosmetyce. Olej wiesiołkowy ma korzystny wpływ na skórę twarzy, układ hormonalny, a także układ sercowo-naczyniowy. Co warto wiedzieć o tak cennym oleju jakim jest olej z nasion wiesiołka? Jakie korzyści może przynieść jego codzienne zastosowanie dla naszego zdrowia?
Olejek imbirowy - odkryj jego magiczne właściwości
Imbir i jego właściwości znane są od tysiącleci zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Pozyskiwany z niego olejek imbirowy jest obecnie modnym i polecanym sposobem na zadbanie o własne zdrowie. Dlaczego tak jest? Niepozorny korzeń imbiru zawiera w sobie mnogość przeciwutleniaczy i substancji leczniczych, które można zastosować w dowolny sposób w formie silnie skoncentrowanego olejku. Co warto o nim wiedzieć, a także, dlaczego ma pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn naszego zdrowia?
Comments (0)