
Olejek geraniowy znany jest lepiej pod swoją pierwotną postacią - wiele osób może zaskoczyć jego pochodzenie i właściwości. Prócz zniewalającego, trwałego zapachu, ma wiele cennych zalet. To doskonały produkt, który pochodzi z natury, ma wszechstronne zastosowanie, jest bezpieczny i delikatny, a jednak skuteczny. Pobudzi zmysły, uspokoi umysł i wspomoże ciało. Czy znasz olejek geranium?
Olejek geranium - pozyskiwanie
Olejek geraniowy otrzymuje się z roślin należących do rodziny Geraniaceae z rodzaju Geranium (bodziszek) oraz Pelargonium (pelargonia), które uprawiane są z powodzeniem w każdym klimacie. Prócz niewątpliwych walorów estetycznych posiadają też bardzo cenną substancję, która ukryta jest w liściach i kwiatach - olejek eteryczny. Pozyskiwany dzięki metodzie destylacji parą wodną, oferuje szereg prozdrowotnych właściwości.
Chociaż znanych jest aż 700 odmian rośliny, olejek naturalny wytwarzany jest najczęściej z gatunku Pelargonium graveolens, znanego lepiej jako Pelargonia Pachnąca. Płyn ma delikatny żółty kolor, cechuje się intensywnym, słodkim, kwiatowo - ziołowym zapachem o dużej trwałości.
Hybryd co niemiara
Pelargonium graveolens doczekało się wielu hybrydy i mieszanek, które prócz tego, że różnią się wyglądem, mają odmienny zapach. Wśród specyficznych, ale nadal ciekawych aromatów można wymienić cynamonowo - różany, miętowo - różany czy cytrynowo - różany.
Gatunek (podobnie jak pochodzenie) ma ogromne znaczenie dla udziału poszczególnych składników olejku w jego zawartości. A skoro o składzie mowa...
Co zawiera olejek geraniowy?
Olejek geraniowy zawiera kilka ważnych substancji, wśród których znajdziemy między innymi: geraniol, citronellol, linalool, menton oraz kwasy - walerianowy i pelargonowy. Część nazw brzmi znajomo, możemy więc kojarzyć też właściwości.
Olejek geranium - właściwości
Wiele właściwości olejku geraniowego zostało potwierdzonych dzięki dokładnym badaniom. Część nadal podlega testom. Już teraz wiemy, że olejek działa przeciwdrobnoustrojowo - wykazuje aktywność przeciwbakteryjną, przeciwgrzybiczną, przeciwwirusową i przeciwpasożytniczą. Co ważniejsze, skutecznie neutralizuje kilka szczepów drobnoustrojów odpowiedzialnych za schorzenia dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego. W połączeniu z olejkiem z drzewa herbacianego eliminuje także poszczególne szczepy gronkowca.
Stosowany często jako delikatny środek przeciwzapalny, stymulujący układ immunologiczny i endokrynologiczny. Łatwo przenika przez skórę, może wspomóc leczenie drobnych oparzeń, owrzodzeń i egzem.
Nadaje się również do inhalacji, wykorzystywany w czasie infekcji (przeziębienia, grypy, zapalenia gardła i zatok) ułatwia oddychanie i oczyszcza. Pomaga uregulować ciśnienie krwi, uspokaja i przywraca spokój.
Olejek geranium - zastosowanie w aromaterapii
Badania już dawno pokazały, że zapach olejku geraniowego jest nie tylko kojący, ale i trwały. Z łatwością neutralizuje nieprzyjemne wonie, które trudno usunąć w inny sposób. Prócz oczywistego odświeżenia, ekstrakt poprawia nastrój i samopoczucie, wprowadza harmonię. Działa uspokajająco i antydepresyjnie. Skoro wiemy już po co, dowiedzmy się jak.
Do pary
Olejek geraniowy można wykorzystać na wiele sposobów, które przyniosą zaskakujące efekty. Jeśli zgadzamy się z twierdzeniem, że istota tkwi w prostocie, warto rozważyć połączenie olejku eterycznego z którymś z poniższych:
Więcej niż dwa dla koneserów
Olejek geraniowy można łatwo skomponować...lub przesadzić, próbując. Warto zwrócić uwagę na specyficzny słodki zapach - można go odpowiednio wydobyć dodając inne olejki kwiatowe lub zrównoważyć, dzięki zupełnie odmiennym zapachom (np. ziołowe, cytrynowe i egzotyczne). Aby opanować sztukę łączenia, zacznijmy od najprostszych kombinacji:
- 2 krople olejku geranium + 2 krople róży + 2 krople szałwii
Aromaterapia w domu, czyli kąpiel z dodatkami
Kąpiel z dodatkiem olejku geraniowego pobudzi zmysły i ukoi skołatane nerwy, zapewni poczucie relaksu i odprężenia - nawet po najcięższym dniu. Przygotowanie wymaga minimalnego wysiłku i w gruncie rzeczy przypomina zwykłą kąpiel, a efekty? Zachwycą. Do gorącej wody dodajemy 5-7 kropel olejku geraniowego - i tyle. Opcjonalnie można użyć także 10 ml oleju roślinnego, 2 łyżek miodu lub 10 ml mleka, by przy okazji dogłębnie odżywić skórę.
...i przyjemny masaż
Olejek geraniowy sprawdzi się doskonale w czasie masażu. Możliwości jest wiele, ale sprawdźmy podstawową recepturę:
Formułę można odpowiednio wzbogacić o uspokajające nuty lawendy, relaksującą szałwię lub energetyzującą pomarańczę, choć to oczywiście tylko sugestie. Jednym z najważniejszych czynników udanego masażu jest przecież wybór zapachu, a ten powinien być dopasowany do nastroju lub oczekiwanych efektów.
W przypadku problemu z cellulitem można spróbować nieco zmodyfikować przepis:
- 4 krople olejku geraniowego + 3 krople olejku paczulowego + 3 krople grejpfruta + 25 - 30 ml oleju nośnego
Co jeszcze? Masaż powinien być naprawdę energiczny i intensywny.

Olejek geranium - zastosowanie w kosmetyce
Olejek geranium może wspomóc walkę z kilkoma powszechnymi problemami - trądzikiem, cellulitem i łupieżem. Wykazuje delikatne działanie tonizujące, odświeżające i dezodorujące. Bierze udział w procesie obkurczania naczyń krwionośnych, ujędrnia i uelastycznia skórę. Pielęgnuje blizny i przyspiesza regenerację tkanek.
Wykorzystując olejek geraniowy, można stworzyć kilka skutecznych (i niezwykle aromatycznych) kosmetyków codziennego użytku. O czym mowa?
Domowe kosmetyki
Tonik z dodatkiem olejku geranium odświeży skórę, a ze względu na swoje antybakteryjne właściwości pomoże zwalczyć stany zapalne - zalecany jest więc do cery trądzikowej (lub takiej, która ma skłonność do powstawania niedoskonałości).
- 10 kropel olejku geranium + 250 ml wody destylowanej
Całość należy umieścić w butelce i stosować dwa razy dziennie - rano i wieczorem.
Kosmetyki pielęgnacyjne stosowane na co dzień można wzbogacić o 3 krople olejku geranium (na każde 10 ml produktu), aby poprawić wygląd cery. Jeśli chcemy wzmocnić efekt (np. w przypadku zmęczonej lub zwiotczałej skóry) warto dodać także 2 krople olejku pomarańczowego lub rumiankowego.
Olejek geranium na kleszcze
Badania wykazały, że olejek geraniowy ma właściwości insektobójcze. Odstrasza najbardziej uciążliwe (i najgroźniejsze) - kleszcze i komary. Jest to zasługa dwóch składników olejku - geraniolu i cytronelolu.
Naturalny preparat przeciwko insektom można stworzyć w formie olejku do stosowania punktowego:
...lub sprayu:
- 4-5 kropel + 10 ml wody
Każdy z preparatów można udoskonalić drugim olejkiem, który również wykazuje właściwości repelencyjne, jak np. miętowy, cedrowy lub tymiankowy - wzmocnią ochronę i stworzą wspaniałą kompozycję.
Olejek geranium - przeciwwskazania
Olejek geraniowy nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 6. roku życia, a także kobiet, które stosują środki antykoncepcyjne - olejek naturalny stymuluje wytwarzanie estrogenów. Eksperci odradzają także korzystanie z produktu w nierozcieńczonej formie bezpośrednio na skórę, ponieważ może wywołać podrażnienia.
Kobiety w ciąży lub w okresie laktacji powinny skonsultować się z lekarzem przed pierwszym zastosowaniem olejku geranium.
Olejek geranium to jeden ze specyfików, które zawdzięczamy naturze. Sprawdzi się w przypadku wielu powszechnych problemów i niestandardowych potrzeb. Samodzielnie lub w połączeniu, jest niezwykle łatwy w użyciu, a cały jego urok tkwi właśnie w prostocie - chyba, że mowa o składzie. Stosowany regularnie może zaskoczyć efektami, a takie niespodzianki lubi chyba każdy z nas.
"Produkcja i rozpylanie roztworów neutralizujących przykre zapachy powstałych na odnowie ekstraktów z geranium, kminku zwyczajnego, anyżu, jałowca pospolitego oraz czarnuszki" - T. Piecuch, B. Andriyevski, Ł. Andriyevska, B. Juraszka, A. Kowalczyk, Politechnika Koszalińska
"Przeciwgrzybicze działanie olejku geraniowego (Oleum Geranii)" - A. Kędzia, Zakład Mikrobiologii i Jamy Ustnej, Katedra Mikrobiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
"Wrażliwość bakterii beztlenowych na olejek geraniowy" - A. Kędzia, Zakład Mikrobiologii Jamy Ustnej, Katedra Mikrobiologii AM w Gdańsku
Powiązane wpisy

Olejek Styraksowy – tradycyjne remedium pełne zdrowia
Styraks jest wyjątkowym gatunkiem rośliny leczniczej, która od wieków była używana do celów terapeutycznych, kosmetycznych i przemysłowych. Obecnie olejek eteryczny, a także i żywica pozyskiwana ze styrakowca benzoesowego zdobywają na popularności w kręgach pasjonatów aromaterapii, czerpiąc z jego działania ogrom korzyści. Czym jest styrakowiec, a także jakimi cechami determinuje się pozyskiwany z niego olejek i żywica? Poznajmy potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z jego stosowania.

Olejek eteryczny z tangerynki - cytrusowa esencja zdrowia
Olejki eteryczne z cytrusów są jednymi z najkorzystniejszych środków w poprawie samopoczucia i pobudzenia do działania. Jednym z nich jest tangerynka, nietuzinkowy owoc cechujący się prozdrowotnymi właściwościami mandarynki i grejpfruta. Słodki smak, bez przesadnej kwaskowatości spowodował, że tangerynka jest idealnym dodatkiem do dań i soków, a także ciekawym źródłem prozdrowotnych olejków eterycznych. Co należy wiedzieć o olejku eterycznym Tangerine, a także, jak go stosować?

Naturalne kadzidła z żywicy i ziół - zdrowe dodatki do medytacji
Dzikie rośliny od tysiącleci były i są wykorzystywane na niezliczone sposoby. W przeszłości karmiły nas i przynosiły ukojenie w trudnych chwilach, odgrywając kluczową rolę w rozwoju ludzkości. Każda roślina ma swoje unikatowe właściwości lecznicze dla ludzkiego organizmu, a niektóre z nich mają również bardziej subtelne cechy, do dziś regularnie stosowane w formie kadzenia podczas różnorodnych rytuałów religijnych, a także w trakcie medytacji. Takie rośliny nazywa się naturalnymi kadzidłami.

Olejek eteryczny kocimiętka - przydatny także dla ludzi?
Zapewne każda osoba na świecie słyszała o unikatowym działaniu kocimiętki, rośliny uwielbianej przez domowe koty, a także ich większych kuzynów. Cytrusowy i charakterystyczny zapach przyciąga do kocimiętki nie tylko koty, lecz także i ludzi. Mało znanym faktem jest to, iż my także możemy skorzystać z potencjalnie pożytecznych efektów relaksacyjnych i prozdrowotnych kocimiętki. Roślina łagodzi stres i oferuje również szereg innych korzyści, które warto poznać.

Olejek eteryczny manuka - naturalny sposób na walkę z grzybicą paznokci i nie tylko
Pochodzący z tradycyjnej medycyny Maorysów olejek Manuka znany jest ze swoich unikalnych właściwości oczyszczających i urzekającego zapachu. Chociaż jest rzadko spotykany, olejek eteryczny z Manuka jest bardzo silnym środkiem przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, szczególnie przydatnym w przypadku schorzeń skórnych i laryngologicznych. Co należy wiedzieć o olejku pozyskiwanym z niepozornego nowozelandzkiego drzewa Manuka?

Olejek Wintergreen – cudowny składnik zdrowia rdzennych amerykanów
Olejek eteryczny Wintergreen to enigmatyczny składnik pomocny w przypadku bólu stawów i mięśni, który był stosowany przez rdzennych amerykanów od setek lat. Wintergreen, czy też Golteria rozesłana to obecnie roślina niezwykle popularna wśród osób aktywnych i zmagających się z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Cechuje się unikatowymi właściwościami przeciwzapalnymi, a także przeciwbólowymi i przeciwskurczowymi, które stanowią o skuteczności olejku Wintergreen. Co należy o nim wiedzieć?

Olejek Balsam Peru - południowoamerykański sekret zdrowia
Balsam peruwiański z drzewa balsamowego jest doskonałym przykładem tego, jak potężna i skuteczna może być siła natury, jeśli jest stosowana prawidłowo. Medycyna naturalna może być świetną alternatywą w wielu sytuacjach. Olejek balsamowy Peru dzięki swoim właściwościom stosowany jest od setek lat w krajach Ameryki Środkowej, Peru, Ekwadorze i Brazylii, gdzie znany jest jako silny środek antyseptyczny i antybakteryjny do leczenia podrażnień skórnych.

Przyjazne naturalne olejki eteryczne dla dzieci - czy są pomocne?
Naturalne olejki eteryczne mają różnorodne działanie lecznicze, na przykład są częstym pomocnikiem w zimnych porach roku. Mogą również wspomóc procesy regeneracyjne organizmu i wielu innych codziennych dolegliwości psychicznych i fizycznych, na które są nastawione również dzieci. Zastanawiamy się, czy olejki eteryczne są bezpieczne dla dzieci? Odpowiedź brzmi: tak! Przyjrzyjmy się zatem, jakie olejki będą skuteczną pomocą dla dzieci, obdarowując je wieloma pozytywnymi właściwościami.

Olejek palo santo - zdrowotny ekstrakt o duchowej sile
Olejek pozyskiwany ze świętego drzewa balsamicznego Palo Santo (Bursera graveolens), od wieków jest szeroko stosowany ze względu na swoje właściwości lecznicze i moc duchową. Olejek z Palo Santo ma właściwości moczopędne, przeciwreumatyczne, oczyszczające, antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Jednocześnie służy do zwalczania chorób o podłożu stresowym, enigmatyczny aromat zapewnia spokój ducha, oczyszczając ciało i umysł. Co ma do zaoferowania olejek z Palo Santo?

Olejek cedrowy - wszechstronna esencja na wiele dolegliwości
Olejek cedrowy pozyskiwany jest z kory, liści i drewna drzewa cedrowego. Zawiera on wiele cennych składników, obecnych w cedrach atlaskich i himalajskich. Właściwości olejku cedrowego słusznie można określić jako prawdziwie wszechstronne. Jest to jeden z najpopularniejszych olejków w kosmetyce naturalnej, masażu, a zwłaszcza aromaterapii ze względu na mnogość swoich dobroczynnych cech.
Comments (0)