Dlaczego olejek eteryczny Tulsi jest nazywany świętym eliksirem życia?

Wszyscy znamy bazylię jako niezwykle wyrazistą, aromatyczną roślinę stosowaną w kuchni. Pomimo tego, mało osób wie o jej dalekiej kuzynce, „świętej bazylii” Tulsi. Uważana za zioło adaptogenne, przynosi ludzkiemu organizmowi szereg dobroczynnych korzyści. Co należy wiedzieć o mniej znanej odmianie bazylii, a także pozyskiwanym z niej olejku Tulsi? W jaki sposób wpływa na organizm, a także jakie korzyści możemy uzyskać ze stosowania naturalnego olejku?

Bazylia Azjatycka – czym się wyróżnia?

Tulsi, również znana jako „święta bazylia”, "eliksir życia", czy też bazylia azjatycka, jest małym, krzaczastym krzewem o ciemnozielonych liściach i różowych, przypominających lawendę kwiatach. Tulsi jest także powszechnie znana jako Ocimum sanctum, występuje głównie w Azji, przede wszystkim w regionie Indii.

Pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej roślina ma długą tradycję stosowania w ajurwedyjskich praktykach zdrowotnych oraz ceremoniach religijnych. Dzięki swoim prozdrowotnym własnościom w sanskrycie opisywana była właśnie jako „święta bazylia”, czy też „królowa ziół”.

W Ajurwedzie bazylia azjatycka traktowana jest jako adaptogen. Adaptogenami określamy rośliny równoważące i łagodzące stres fizyczny oraz psychiczny. Ze względu na gorzkie substancje i olejek bogaty w kamfen i eugenol, zioło charakteryzuje się działaniem antyseptycznym, uśmierzającym ból i wzmacniającym układ sercowo-naczyniowy.

Olejek Tulsi – co to takiego?

Olejek Tulsi jest jednym z najczęściej stosowanych składników bazylii azjatyckiej. Stosowany od dawna w Ajurwedzie, nazywany jest „eliksirem życia”, ze względu na szereg dobroczynnych właściwości adaptogennych, wspomagających codzienne funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Ponieważ olejek jest bardzo bogaty w organiczne związki chemiczne znane ze swoich właściwości oczyszczających i przeciwutleniających, stanowi znaczącą rolę w poprawie stanu zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Olejek z holy basil jest obecnie powszechnie zalecany w celu wspierania naturalnych mechanizmów obronnych organizmu, a także minimalizowaniu postępujących oznak starzenia.

Olejek z Tulsi – jak jest pozyskiwany?

Do produkcji ciepłego, bogatego w składniki chemiczne olejku eterycznego Tulsi hodowcy i zbieracze przygotowują się już w styczniu i lutym. Obcinając górne partie rośliny, pozostawiają nienaruszone korzenie, aby zapewnić ich wzrost przez następne sezony. Taka praktyka zbiorów zapewnia niezwykle urodzajne plony, z których następnie powstaje naturalny olejek eteryczny.

Liście Ocimum sanctumpoddawane destylacji za pomocą pary wodnej. Otrzymywany w ten sposób olejek prezentuje zróżnicowany skład, do którego zaliczamy takie grupy substancji, jak m.in.:

 • Fenole, w tym eugenol

 • Metyleugenol

 • Monoterpenol

 • Beta-kariofilen

 • Trans-beta-elemen

 • Polifenole

 • Estry

 • Seskwiterpeny

Jak pachnie naturalny olejek Tulsi?

W porównaniu do swojej bliskiej kuzynki, bazylii pospolitej, zapach świętej bazylii jest bogatszy, cieplejszy i bardziej balsamiczny. Zapach olejku z Tulsi przypomina mieszankę cynamonu, mięty, goździków i spotykanej w rejonie Morza Śródziemnego bazylii z nutą lukrecji. Zapach olejku opisywany jest jako ciepły, klarowny i podnoszący na duchu.

Dzięki wyjątkowej kompozycji dopełniających się nut olejek z Tulsi może być łączony z olejkami cytrusowymi i kwiatowymi choćby olejkiem eterycznym z bergamotki, cytryny, limonki, czy szałwii i geranium.

Olejek eteryczny Tulsi - 10 ml

OET-TUL-10
Olejek Tulsi (Ocimum sanctum) to produkt pozyskiwany z bazylii azjatyckiej, która stosowana jest od wieków w tradycyjnej medycynie hinduskiej, chińskiej oraz tajskiej. Olejek pozyskiwany jest metodą destylacji parowej. Nie tylko oczyszcza powietrze, ale także wspiera układ oddechowy, nerwowy oraz przewód pokarmowy, przy jednoczesnej ochronie organizmu...
Dostępny
21,90 zł

Jakie właściwości posiada "święta bazylia" - naturalny olejek eteryczny Tulsi?

Pozyskiwany ze świętej bazylii olejek zaliczany jest do substancji adaptogennych. Oznacza to, że pomaga on organizmowi przystosować się do różnych rodzajów stresu, niezależnie od ich podłoża. Rzeczywiście, olejek Tulsi cechuje się jednoznacznym działaniem adaptogennym i przeciwutleniającym, potwierdzonym przez szereg badań klinicznych.

O jakich innych właściwościach zdrowotnych olejku warto wiedzieć?

 • Właściwości przeciwutleniające –więta bazylia" jest bogata w bardzo mocne, naturalne związki przeciwutleniające, które pomagają w pozbyciu się toksyn i nagromadzonych w ciele wolnych rodników;

 • Właściwości trawienne i ochronne – olejek jest w stanie przeciwdziałać wpływowi stresu na układ trawienny, a tym samym zapobiegać powstawaniu wrzodów. Co więcej, olejek poprawia mechanizmy obronne układu trawiennego poprzez redukcję gromadzącego się kwasu żołądkowego, przedłużając życie komórek tworzących błony śluzowe żołądka i jelit;

 • Właściwości adaptogenne – olejek bazylia azjatycka pomaga naszemu organizmowi przystosować się i odpowiednio reagować nie tylko na stres emocjonalny, lecz także stres fizyczny, a nawet stres oksydacyjny;

 • Właściwości antydepresyjne – ajurwedyjska roślina i pozyskiwany z niej olejek ma właściwości przeciwlękowe i antydepresyjne, porównywalne do leków antydepresyjnych, takich jak diazepam. Pomaga poprawić nastrój i złagodzić niepokój, stymulując poprawę czasu reakcji i funkcji poznawczych;

 • Właściwości regulujące cholesterol – bazylia azjatycka pomaga skutecznie kontrolować poziom cholesterolu we krwi. Jej właściwości obniżające cholesterol i przeciwutleniające pomagają zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Działając na stres metaboliczny, olejek Tulsi może sprzyjać również zdrowej utracie wagi;

 • Właściwości lecznicze – ekstrakt, jakim jest olejek z Tulsi ma znaczne właściwości antybakteryjne. Sprzyja poprawnej szybkości gojenia się ran, a także ma działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Zastosowanie - na co jest pomocny olejek z Tulsi?

Ze względu na różnorodność właściwości zdrowotnych naturalnego olejku eterycznego Tulsi, może być on z powodzeniem stosowany na wiele potencjalnych dolegliwości. Jakie zastosowanie posiada olejek z Tulsi?

 • Rozstrój żołądka – olejek "święta bazylia" zadba o złagodzenie stresu metabolicznego w żołądku, redukując nieprzyjemny ucisk w rejonie brzucha;

 • Gojenie ran i ukąszeń owadów – namoczenie kompresu z gazy mieszaniną gorącej wody i olejku z Tulsi może skutecznie wyeliminować obrzęki powstałe po ukąszeniach owadów, np. komarów, a także przeciwdziałać aktywności drobnoustrojowej w okolicy świeżych ran;

 • Zapobiega przeziębieniom – skuteczność świętej bazylii spotykamy również w leczeniu dolegliwości górnych dróg oddechowych. Wystarczy dodać do miski z gorącą wodą od 2 do 3 kropel olejku, a następnie wdychać leczniczą parę przez okres 5 do 10 minut od 2 do 3 razy dziennie;

 • Pomoc w problemach ze snem – olejek eteryczny "święta bazylia" sprzyja zdrowemu snu. Wystarczy dodać od kilka kropli olejku do dyfuzora lub nebulizatora przed snem, aby uspokoić nadmierne pobudzenie organizmu, a tym samym zapewnić dobry sen;

 • Detoksykacja organizmu – olejek pomaga również wyeliminować metale ciężkie i toksyny obecne w organizmie.  

Olejek eteryczny Tulsi - Bilovit

Olejki eteryczne ze "świętej bazylii" w aromaterapii – co warto wiedzieć?

Olejek "eliksir życia" jest ciekawym urozmaiceniem domowej aromaterapii. Można go stosować w inhalacjach za pomocą gorącej wody, w dyfuzorze, a także w ramach bezpośredniego wdychania wydzielanych przez niego substancji aromatycznych, rozprowadzonych na skórze.

Stosowany w aromaterapii działa relaksująco na skroniowe bóle głowy, objawy przeziębienia i grypy, a także inne dolegliwości dróg oddechowych. W dyfuzorze aromat olejku "święta bazylia" rozprowadzany jest po całym pomieszczeniu, dezodoryzując otoczenie, a także odstraszając owady dzięki właściwościom aktywnego kwasu rozmarynowego i eugenolu.

Czy olejek Tulsi jest bezpieczny? Jakie ma przeciwwskazania do stosowania?

Olejek pozyskiwany ze świętej bazylii jest bezpieczny dla zdrowia, jednakże nie jest zalecany do stosowania wśród diabetyków przyjmujących insulinę. Ze względu na potencjalne działanie olejku obniżające poziom cukru, stosowanie ekstraktu może grozić zakłóceniem odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

Bazylia azjatycka nie jest zalecana także kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a także dzieciom poniżej 6 roku życia. Pomimo tego, roślina jest z powodzeniem stosowana od tysiącleci w indyjskiej medycynie ajurwedyjskiej, przynosząc szereg przekonujących wyników z zakresu zdrowia człowieka.

Bibliografia

„Antifungal activity of Ocimum sanctum Linn. (Lamiaceae) on clinically isolated dermatophytic fungi” – S. Balakumar, S. Rajan, T. Thirunalasundari, S. Jeeva, czasopismo naukowe Asian Pacific Journal of Tropical Medicine, Elsevier, 2011.

„Antimicrobial Activity and HPLC Fingerprinting of Crude Ocimum Extracts” – S. S. Deo, F. Inam, R. P. Mahashabde, czasopismo naukowe Journal of Chemistry, Hindawi, 2010.

„Cardioprotective potential of Ocimum sanctum in isoproterenol induced myocardial infarction in rats” – M. Sharma et al., czasopismo naukowe Molecular and Cellular Biochemistry, Springer, 2001.

„Chronic oral administration of Ocimum sanctum Linn. augments cardiac endogenous antioxidants and prevents isoproterenol-induced myocardial necrosis in rats” – S. Sood, D. Narang, A. K. Dinda, S. K. Maulik, czasopismo naukowe Journal of Pharmacy and Pharmacology, Oxford Academic, 2005.

„Diversified potentials of Ocimum sanctum Linn (Tulsi): An exhaustive survey” – E. Singh, S. Sharma, J. Dwivedi, S. Sharma, czasopismo naukowe Journal of Natural Product and Plant Resources, Scholars Research Library, 2012.

„Effect of Tulasi (Ocimum sanctum) leaf powder supplementation on blood sugar levels, serum lipids and tissues lipids in diabetic rats” – V. Rai, U. Iyer, V. Mani, czasopismo naukowe Plant Foods for Human Nutrition, Springer, 1997.

„Evaluation of antioxidant and neuroprotective effect of Ocimum sanctum on transient cerebral ischemia and long-term cerebral hypoperfusion” – S. U. Yanpallewar, S. Rai, M. Kumar, S. B. Acharya, czasopismo naukowe Pharmacology Biochemistry and Behavior, Elsevier, 2004.

„Note Polyphenols of Ocimum sanctum from Suriname” – H. Skaltsa, O. Tzakou, M. Singh, czasopismo naukowe Pharmaceutical Biology, Taylor & Francis, 2008.

„Ocimum Sanctum-The Indian holy power Medicinal plant” – S. B. Lomate, P. Khakre, czasopismo naukowe International Journal of Research and Analytical Reviews, IJRAR, 2019.

„Review of Botany, Phytochemistry, Pharmacology, Contemporary applications and Toxicology of Ocimum sanctum” – M. Baseer, K. Jain, czasopismo naukowe International Journal of Pharmacy & Life Sciences, Sakun Publishing House, 2016.

„Therapeutic benefits of holy basil (TULSI) in general and oral medicine: A review” – S. Bhateja, G. Arora, czasopismo naukowe International Journal of Research in Ayurveda and Pharmacy, Moksha Publishing House, 2012.

„Tulsi: The Indian Holy power Plant” – S. Das, D. Vasudevan, czasopismo naukowe Indian Journal of Natural Products and Resources, NIScPR, 2006.

Powiązane wpisy

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie

Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń

Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zakupy!

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymać kod rabatowy na zakupy oraz być na bieżąco z aktualnymi promocjami.