Kocanka włoska – na co pomaga?
Badania wykazały, iż kocanka włoska, a także pozyskiwany z niej olej może wspomagać zwalczanie infekcji i zmniejszenie stanów zapalnych. Istnieją dowody, sugerujące, iż kocanka może zmniejszać objawy alergii, zwłaszcza na podłożu kontaktowego zapalenia skóry, powodowanego bezpośrednią interakcją ciała z alergenami.
Stosowanie kocanki włoskiej jest również wskazane na wszelakie problemy związane z działalnością drobnoustrojów. Zioło stosowane w ramach aromaterapii zdaje się zwalczać przeziębienia i kaszel, mogąc również pomóc w zmniejszeniu istniejących już stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.
Wraz z powyższymi, kocanka pomaga w szybszym gojeniu się ran, chociaż mechanizmy stojące za tym działaniem nie są do końca zbadane. Wiadome jest, iż właściwości przeciwdrobnoustrojowe kocanki mogą pomóc w zapobieganiu infekcjom, co z kolei pomaga w gojeniu się ran.
Kocanka włoska jest również tradycyjnie stosowana w leczeniu różnych problemów trawiennych, takich jak:
bóle brzucha
niestrawność
refluks
zaparcia
Aromatyczna kocanka włoska – zastosowanie w kuchni
Kocanka włoska ma wiekową tradycję stosowania ściętych kwiatów i liści w świecie kulinariów. Jest ciekawym wzbogaceniem naszej kuchni pod względem smakowym i zdrowotnym. Zastosowanie jej jako przyprawy cechuje ją pikantnym i aromatycznym smakiem, przypominającym nieco curry.
Kwiaty kocanki doskonale nadają się do aromatyzowania dań opartych na ryżu, zup i gulaszy. Można ją również stosować w aromatyzacji olejów i octu. Ponieważ kocanka posiada bardzo intensywny aromat, już niewielkie ilości ziół czy kwiatów wystarczą, aby uszlachetnić smak potraw.
Olejek z kocanki włoskiej – skuteczne remedium na wiele dolegliwości?
Kocanka włoska ma również długą tradycję stosowania medycznego. Uważa się, że roślina ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące ból, a przy tym poprawia nastrój. Pozyskiwany z niej naturalny olejek eteryczny, zawierający bogactwo prozdrowotnych flawonoidów jest często stosowany w leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik, egzema i niegojące się rany. W aromaterapii zaś naturalny olejek z kocanki włoskiej stosowany jest w celu łagodzenia nadmiernego stresu i towarzyszącego mu niepokoju - posiada właściwości uspokajające.
Warto również wspomnieć o składnikach aktywnych olejku. Do najciekawszych z nich należą:
Bogactwo substancji aktywnych wyjaśnia potencjał terapeutyczny olejku. Dzięki temu jego właściwości mogą być wykorzystywane zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrzngo, ponieważ jego spożycie jest zwykle dobrze tolerowane przez organizm i nie wiąże się z ryzykiem potencjalnych skutków ubocznych.
Comments (0)