Dlaczego olejek z kocanki włoskiej jak tak popularny? 6 niesamowitych właściwości, które musisz poznać

Kocanka włoska jest niezwykle ciekawą rośliną leczniczą, stosunkowo wciąż słabo znaną w Polsce. Używana głównie do dań opartych na roślinach i aromatyzowania potraw orientalnych, jest również źródłem wszechstronnego olejku eterycznego. Działając na wiele obszarów ludzkiego organizmu, pomaga w leczeniu szeregu dolegliwości zewnętrznych i wewnętrznych. Czym jest kocanka włoska? Jak wykorzystać pozyskiwany z niej olej? Jakie właściwości posiada olejek z kocanki włoskiej?

Kocanka włoska – co to takiego?

Nieśmiertelnik żółty, czy Helichrysum italicum, pod tymi nazwami kryje się właśnie kocanka włoska. Jest to niedużych rozmiarów krzew o jasnożółtych kwiatach, pochodzący z ciepłych regionów Europy i Afryki. Po zmiażdżeniu wydziela bardzo wyraźny, intensywny zapach, a ukryte w niej właściwości z powodzeniem są stosowane w kuchni i medycynie naturalnej od setek lat.

Kocanka włoska jest źródłem bogatego w składniki aktywne olejku eterycznego, którego właściwości stosowane są w tradycyjnej medycynie naturalnej i kuchni krajów basenu Morza Śródziemnego. Jej działanie rewitalizujące i prozdrowotne spowodowało, iż ekstrahowany z niej naturalny olejek stosowany jest dziś stosowany nie tylko w kuchni, lecz także w aromaterapii, domowych masażach i w środkach do pielęgnacji skóry.

Kocanka włoska – właściwości zdrowotne

Roślina cechuje się szeregiem prozdrowotnych cech. Mowa o właściwościach:

 • przeciwbólowych

 • przeciwzapalnych

 • wykrztuśnych

 • przeciwskurczowych

 • antybakteryjnych

 • grzybobójczych

 • relaksujących

Dzięki zawartości olejków eterycznych, substancji gorzkich i flawonoidów kocanka włoska ma również udowodnione naukowo działanie trawienne i wspomagające naturalne mechanizmy obronne organizmu.

Olejek eteryczny kocanka włoska - 10 ml

OET-KOC-10
Olejek eteryczny Kocanka Włoska pozyskiwany jest z rośliny o nazwie Helichrysum italicum, która występuje naturalnie w rejonie Morza Śródziemnego i na teranach południowej Europy. Przy produkcji ekstraktu wykorzystuje się metodę destylacji z parą wodną zielonych części byliny. Proces należy przeprowadzić nie później niż 24 godziny od zbioru, ponieważ...
Dostępny
69,02 zł

Kocanka włoska – na co pomaga?

Badania wykazały, iż kocanka włoska, a także pozyskiwany z niej olej może wspomagać zwalczanie infekcji i zmniejszenie stanów zapalnych. Istnieją dowody, sugerujące, iż kocanka może zmniejszać objawy alergii, zwłaszcza na podłożu kontaktowego zapalenia skóry, powodowanego bezpośrednią interakcją ciała z alergenami.

Stosowanie kocanki włoskiej jest również wskazane na wszelakie problemy związane z działalnością drobnoustrojów. Zioło stosowane w ramach aromaterapii zdaje się zwalczać przeziębienia i kaszel, mogąc również pomóc w zmniejszeniu istniejących już stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Wraz z powyższymi, kocanka pomaga w szybszym gojeniu się ran, chociaż mechanizmy stojące za tym działaniem nie są do końca zbadane. Wiadome jest, iż właściwości przeciwdrobnoustrojowe kocanki mogą pomóc w zapobieganiu infekcjom, co z kolei pomaga w gojeniu się ran.

Kocanka włoska jest również tradycyjnie stosowana w leczeniu różnych problemów trawiennych, takich jak:

 • bóle brzucha

 • niestrawność

 • refluks

 • zaparcia

Aromatyczna kocanka włoska – zastosowanie w kuchni

Kocanka włoska ma wiekową tradycję stosowania ściętych kwiatów i liści w świecie kulinariów. Jest ciekawym wzbogaceniem naszej kuchni pod względem smakowym i zdrowotnym. Zastosowanie jej jako przyprawy cechuje ją pikantnym i aromatycznym smakiem, przypominającym nieco curry.

Kwiaty kocanki doskonale nadają się do aromatyzowania dań opartych na ryżu, zup i gulaszy. Można ją również stosować w aromatyzacji olejów i octu. Ponieważ kocanka posiada bardzo intensywny aromat, już niewielkie ilości ziół czy kwiatów wystarczą, aby uszlachetnić smak potraw.

Olejek z kocanki włoskiej – skuteczne remedium na wiele dolegliwości?

Kocanka włoska ma również długą tradycję stosowania medycznego. Uważa się, że roślina ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące ból, a przy tym poprawia nastrój. Pozyskiwany z niej naturalny olejek eteryczny, zawierający bogactwo prozdrowotnych flawonoidów jest często stosowany w leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik, egzema i niegojące się rany. W aromaterapii zaś naturalny olejek z kocanki włoskiej stosowany jest w celu łagodzenia nadmiernego stresu i towarzyszącego mu niepokoju - posiada właściwości uspokajające.

Warto również wspomnieć o składnikach aktywnych olejku. Do najciekawszych z nich należą:

 • Laktony seskwiterpenowe

 • Triterpeny

 • Kwas kawowy i ursolowy

 • Beta-sitosterol

 • Flawonoidy

 • Nerol, eugenol, linalol i inozytol

Bogactwo substancji aktywnych wyjaśnia potencjał terapeutyczny olejku. Dzięki temu jego właściwości mogą być wykorzystywane zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrzngo, ponieważ jego spożycie jest zwykle dobrze tolerowane przez organizm i nie wiąże się z ryzykiem potencjalnych skutków ubocznych.

Kocanka włoska - olejek eteryczny Bilovit

Olejek kocanka włoska a aromaterapia – co warto o niej wiedzieć?

W aromaterapii olejek z kocanki włoskiej wykorzystuje się na różne sposoby. Można go odparować w dyfuzorze, aby stworzyć uspokajającą atmosferę. Często łączy się go z innymi olejkami w celu wzmocnienia efektów przeciwzapalnych i uspokajających.

Dobrze komponuje się z olejkami takimi jak: olejek lawendowy, olejek rozmarynowy i olejek z drzewa herbacianego. Należy również pamiętać, że naturalny olejek eteryczny z kocanki jest bardzo silny i powinien być stosowany w małych ilościach. Naturalny olejek eteryczny z kocanki można również wdychać po spryskaniu szmatki lub chusteczki. Ze względu na swoją dobrą nośność w powietrzu zalecane jest stosowanie od 5 do 10 kropel olejku za pomocą dyfuzora lub nebulizatora.

Naturalny olejek eteryczny z kocanki włoskiej – jakie ma właściwości?

Dzięki ciekawym właściwościom zdrowotnym naturalny olejek eteryczny z kocanki włoskiej jest często wykorzystywany do różnorodnych celów. Cechuje się on:

 • Potencjałem przeciwzapalnym – naturalny olejek ten jest powszechnie stosowany w maściach i naturalnych środkach łagodzących stany zapalne, bóle mięśni i stawów.

 • Wspomaganiem dobrej kondycji skóry – olejek można stosować jako środek wspomagający walkę z trądzikiem. Jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe sprzyjają regeneracji dotkniętej infekcjami skóry.

 • Zwalczaniem bezsenności – olejek stosowany w ramach domowej aromaterapii, masażu i kąpieli wpływa relaksacyjnie na ośrodkowy układ nerwowy (OUN), redukując nadmierne pobudzenie i niepokój wpływający na problemy z zaśnięciem.

 • Redukcją dyskomfortu trawiennego – olejek wykorzystywany jest do zwalczania różnych dolegliwości trawiennych. Zarówno herbata z wysuszonych kwiatostanów, jak i naturalny olejek eteryczny przyczyniają się do stymulacji soków żołądkowych. W rzeczywistości jego spożycie wiąże się z łagodzeniem bólu brzucha, zgagi, niestrawności i zaparć.

 • Działaniem przeciwgrzybicznym i przeciwwirusowym – olejek pomaga hamować rozwój niektórych bakterii w infekcjach dróg oddechowych (ułatwia oddychanie) i skóry. Zatrzymuje także rozwój niektórych gatunków grzybów, powiązanych z pleśniawką (miejscowym zapaleniem błon śluzowych), chorób skóry i innych infekcji.

 • Pobudzeniem układu immunologicznego – flawonoidy i floroglucyny wykazują potencjał immunostymulujący. W ten sposób łagodzi bóle głowy, objawy grypy, przeziębienia i opryszczki.

Olejek z kocanki włoskiej a zmiany trądzikowe

Olejek z kocanki włoskiej może być stosowany w postaci kremów w leczeniu problemów skórnych. Świetnie sprawdzi się w leczeniu napięć skóry, ujędrniając miejsca dotknięte siniakami.

Stosowany miejscowo olejek powinien być zawsze rozcieńczany w oleju nośnym lub kremie. Jego zalety w zakresie układu krążeniowego sprawiają, że jest interesującym dodatkiem do kremów lub maści używanych w leczeniu problemów powiązanych z rozszerzonymi naczyniami włosowatymi. Sprzyja więc pielęgnacji cery trądzikowej, przyspiesza gojenie, a także redukuje uczucie ciężkich nóg, a nawet zapalenie żył. Jest silnym środkiem rozrzedzającym krew.

Olejek jako składnik aktywny domowych balsamów jest prawdziwym sprzymierzeńcem skóry skłonnej do trądziku, pokrytej bliznami, łuszczycy, a nawet suchej i sączącej egzemy. Kocanka jest prawdziwym lekarstwem na uzyskanie pięknej i delikatnej skóry.

Kod rabatowy Bilovit
Bibliografia

„An Overview of the Biological Effects of Some Mediterranean Essential Oils on Human Health” – H. S. Elshafie, I. Camele, czasopismo naukowe Bioactive Natural Products, Hindawi, 2017.

„Constituents and Antimicrobial Activity of the Essential Oils from Flower, Leaf and Stem of Helichrysum armenium” – K-A. Oji, A. Shafaghat, czasopismo naukowe Natural Products Communications, Sage, 2012.

„Essential Oils, Part IV: Contact Allergy” – A. C. de Groot, E. Schmidt, czasopismo naukowe Dermatitis, Mary Ann Liebert, 2016.

„Phenolic compounds of Helichrysum italicum” - G. G. Zapesochnaya, T. V. Dzyadevich, B. S. Karasartov, czasopismo naukowe Chemistry of Natural Compounds, Springer, 1990.

„Coumarins and flavonoids of the flowers of Helichrysum italicum” - B. S. Karasartov, V. A. Kurkin, G. G. Zapesochnaya, czasopismo naukowe Chemistry of Natural Compounds, Springer, 1992.

„Anti-inflammatory and antioxidant properties of Helichrysum italicum” – A. Sala et al., czasopismo naukowe Journal of Pharmacy and Pharmacology, Wiley, 2002.

„Helichrysum italicum: From traditional use to scientific data” – A. Viegas et al., czasopismo naukowe Journal of Ethnopharmacology, Elsevier, 2014.

„Composition of Helichrysum italicum (Roth) G. Don fil. subsp. italicum essential oils from Corsica (France)” – A. Bianchini et al., czasopismo naukowe Flavour and Fragrance Journal, Wiley, 2001.

„Composition of essential oils of Helichrysum italicum (Roth) G. Don fil subsp. italicum from Tuscan archipelago islands” – J. Paolini et al., czasopismo naukowe Flavour and Fragrance Journal, Wiley, 2006.

Powiązane wpisy

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie

Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń