Dlaczego warto stosować olejek eteryczny May Chang?

Olejki eteryczne coraz częściej są stosowane w zaciszu domowym. Decyduje o tym fakt, że posiadają one niezwykle przyjemne aromaty oraz mają właściwości prozdrowotne i lecznicze. Jednym z nich, zyskującym dopiero popularność w naszym kraju, jest olejek eteryczny May chang, który charakteryzuje się słodkim cytrusowym zapachem. Oprócz tego, że z powodzeniem można stosować go do aromaterapii, to doskonale sprawdzi się także podczas codziennej pielęgnacji, masażów czy kąpieli. Jeżeli szukasz informacji na temat olejku May chang, który pozyskiwany jest z drzewa występującego w Azji, dobrze trafiłaś. Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego warto posiadać olejek May chang i jak go stosować, by wydobyć z niego wszystko to, co najlepsze.

Co to jest May chang?

Zanim skupimy się na najbardziej interesującej kwestii dotyczącej olejku eterycznego may chang, mianowicie jego cennych właściwościach, warto dowiedzieć się, czym jest may chang. Olejek ten możemy spotkać także pod nazwą Litsea cubeba. May chang to tropikalne drzewo rosnące w Azji, dokładniej w jej południowo-wschodniej części, a jego najczęstszym miejscem występowania są Chiny.  

To, co przede wszystkim wyróżnia jasnożółty olejek eteryczny may chang na tle innych, to jego niespotykany, lekki, ale zarazem słodki zapach z nutą cytrusów. Niektórzy mylą jego zapach z innym, znacznie droższym olejem pozyskiwanym z werbeny cytrynowej lub powszechnie stosowanym olejkiem z trawy cytrynowej, od którego jest jednak delikatniejszy. 

Jak pozyskiwany jest olejek May chang?

Olejki pozyskiwane z drzewa Litsea cubeba można podzielić na dwa rodzaje - pochodzące z liści lub owoców. May chang to olejek otrzymywany przy pomocy destylacji parą wodną z dojrzałych owoców. Olejek pochodzący z owoców cechuje się znacznie silniejszymi właściwościami, szczególnie jeżeli mowa o aromaterapii. Ma na to wpływ większa zawartość cytralu, który wpływa na intensywność zapachu olejku. Oprócz tego olejek may chang posiada w swoim składzie limonen, który należy do związków chemicznych mających silne właściwości przeciwbakteryjne. 

Olejek eteryczny may chang - 10 ml

OET-MAY-10
Olejek may chang wytwarzany jest z owoców tropikalnego drzewa Litsea cubeba, które należy do rodziny Lauraceae. Roślina pochodzi z Chin, ale spotykana jest też w innych krajach Azji (m. in. w Indonezji i Tajwanie). Dzięki niezwykłym właściwościom may chang nazywany jest "olejkiem spokoju". Cechuje go lekki, świeży, ale słodki i ciepły zapach z delikatnymi...
Dostępny
14,99 zł

Olejek eteryczny may chang - 1000 ml

OET-MAY-1000
Olejek may chang wytwarzany jest z owoców tropikalnego drzewa Litsea cubeba, które należy do rodziny Lauraceae. Roślina pochodzi z Chin, ale spotykana jest też w innych krajach Azji (m. in. w Indonezji i Tajwanie). Dzięki niezwykłym właściwościom may chang nazywany jest "olejkiem spokoju". Cechuje go lekki, świeży, ale słodki i ciepły zapach z delikatnymi...
Obecnie brak na stanie
559,00 zł

May Chang - olejek eteryczny o wyjątkowych właściwościach aromaterapeutycznych

Olejek may chang, chociaż egzotyczny, nie obciąża naszego portfela. Z tego powodu warto posiadać go w swoim domu i na co dzień cieszyć się jego właściwościami. Olejek may chang może być stosowany nie tylko do aromaterapii, ale także na skórę całego ciała, również twarzy. Jego słodki i rześki zapach wpływa na wysoki komfort podczas jego stosowania.

Olejek wpływa pozytywnie na cały organizm, działając przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Sprawdzi się więc podczas przeziębień i osłabienia organizmu, szczególnie podczas naturalnej domowej aromaterapii. Mówi się także o wpływie olejku eterycznego may chang na opóźnianie procesów starzenia organizmu, także skóry.

Cenne właściwości olejku may chang doceniane są także w stanach depresyjnych oraz silnego podenerwowania, gdyż działa on uspokajająco i wyciszająco. Wykazuje działanie rozkurczowe, co jest szczególnie istotne podczas bólów menstruacyjnych. 

Innym zastosowaniem olejku may chang jest użycie go na skórę w celu odstraszania komarów, kleszczy i innych insektów. Nie od dziś wiadomo, że naturalne kosmetyki mające chronić nas przed ukąszeniami są mniej drażniące na nasze drogi oddechowe, ale także łagodniejsze dla skóry. Nie oznacza to jednak, że są mniej skuteczne! Domowe repelenty bazujące na naturalnych olejkach mogą być także stosowane przez dzieci. Wystarczy may chang połączyć z innym olejkiem, mającym właściwości odstraszające insekty. W tym celu sprawdzi się na przykład olejek eukaliptusowy czy amirysowym. 

Co ciekawe, w ziołolecznictwie stosowane są wszystkie części pochodzące z drzewa Litsea cubeba - liście, owoce, a nawet kora. Azjaci wykorzystują owoce may chang jako zamiennik pieprzu kubeba, który wyglądem przypomina kardamon. Zarówno may chang, jak i wspomniany pieprz mają zdolność poprawy humoru i łagodzą oznaki stresu. Z kolei dojrzałe już owoce, które są niezwykle aromatyczne i posiadają lekko gorzki smak, wykorzystywane są w Medycynie Chińskiej jako surowiec mający właściwości przeciwbólowe i rozgrzewające. 

May chang na skórę twarzy i ciała

Wszystkie miłośniczki świadomej pielęgnacji powinny wypróbować olejek eteryczny may chang podczas swoich codziennych rytuałów. Szczególnie posiadaczki cer mieszanych i tłustych docenią właściwości olejku z azjatyckiego drzewa. May chang działa antybakteryjnie i łagodząco, więc wpływa na redukcję zaczerwienień skóry, łagodzenie zmian potrądzikowych oraz zapobiega powstawaniu nowych wyprysków. Ma także właściwości ściągające, co może zmniejszać ilość wydzielanego sebum na twarzy.

Jak używać olejku may chang na skórę? Przede wszystkim olejek należy rozcieńczyć, łącząc go z innym łagodnym olejem. Nałożony samodzielnie na skórę może ją przesuszyć i podrażnić, dlatego zaleca się używanie go zawsze z innym produktem. Doskonale pasują do niego olej ogórecznikowy czy rydzowy, które działają łagodząco i kojąco. Produkty oleiste najlepiej nakładać na sam koniec swojej rutyny pielęgnacyjnej, ponieważ tworzą one doskonałą barierę umożliwiającą wchłanianie lżejszych kosmetyków i składników aktywnych w głąb skóry. Pielęgnacja olejkami pozwala także utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, co jest szczególnie ważne dla posiadaczek cer suchych i wrażliwych. 

Oprócz tego olejek may chang z powodzeniem może być stosowany także na inne partie na ciele. Masaż z olejkiem jest skuteczny w walce z cellulitem, zwłaszcza gdy wykonany jest specjalną szczotką do masowania ciała. Regularne poddawanie się takiemu zabiegowi wpływa na poprawę ukrwienia skóry, a co więcej, na jej wygładzenie i napięcie. Wiele gabinetów kosmetycznych i masażu posiada w swojej ofercie usługę, polegającą na masowaniu ciała z użyciem tego drogocennego olejku eterycznego.

Olejek may chang najlepiej współgra z następującymi olejkami:

Aromaterapia z olejkiem May Chang - jak korzystać z jego właściwości?

Aromaterapia odpowiednim rodzajem olejku eterycznego może znacząco pomóc w niektórych dolegliwościach, na przykład podczas zaburzeń snu czy problemów z oddychaniem. Nie inaczej jest w przypadku olejku may chang, który rekomendowany jest do systematycznej aromaterapii w celu odprężenia oraz rozluźnienia. Jest także pomocny w walce z owadami, więc dodanie kilku kropel do wody w parowniku może zminimalizować ryzyko ukąszenia praktycznie do zera. Oprócz tego słodki i przyjemny zapach olejku poprawia nastrój, dodatkowo wypełniając pomieszczenie niesamowitym aromatem cytrusów, który będzie przyjemniejszy od tradycyjnych odświeżaczy powietrza.

Olejek May chang ciekawskim okiem

Dzięki słodkiemu, ale nie drażniącemu zapachowi olejku eterycznego may chang, jest on często spotykany w kompozycjach zapachowych markowych perfum. Używany jest także w celu perfumowania innych produktów kosmetycznych, na przykład naturalnych mydeł czy balsamów. Inną ciekawostką o may chang jest jego szerokie zastosowanie w domowym gospodarstwie. Już kilka kropel olejku połączonych z innymi naturalnymi składnikami może pomóc w walce o czysty i pachnący dom. Niweluje kuchenne zapachy, a dodatkowo oczyszcza powietrze i zapobiega namnażaniu się bakterii. 

Warto również wspomnieć, że olejek May chan może być używany do relaksujących kąpieli ciała czy stóp. Zmniejsza potliwość ciała oraz ma działanie odmładzające i oczyszczające z toksyn. W zależności od osobistych preferencji olejek można każdorazowo mieszać z innymi naturalnymi olejami, tworząc perfekcyjną mieszankę do kąpieli. 

Drogocenne właściwości i piękny zapach olejku may chang z całą pewnością w niedługim czasie podbiją rynek kosmetyczny. Jak widać, sprawdzi się on zarówno w pielęgnacji ciała, kąpielach, aromaterapii i wielu innych sytuacjach, więc warto, by zajął miejsce w naszych kosmetyczkach. Naturalne olejki eteryczne są niezastąpione w walce z owadami, szczególnie komarami i mogą być aplikowane również na dziecięcą, delikatną skórę. 

Bibliografia

"Możliwości wykorzystania aromaterapii w gabinecie kosmetycznym.", J. Pal, A. Piotrowska, Koło Naukowe przy Zakładzie Biochemii i Podstaw Kosmetologii AWF w Krakowie al. Jana Pawła II 78

"Analysis of chemical constituents and antimicrobial activity of essential oils in three species from May Chang tree", X. Wang, X. Liang, M. Gao, L. Wu, Y. Wang, Y. Chen, Natural Product research and developmed

"Herbal Medicine - Expanded Commission E Monographs", M. Blumenthal, A. Goldberg, J. Brinckmann, American Botanical Council

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń