Jak (i po co) stosować olejek eukaliptusowy?

Trend na naturalne rozwiązania zdaje się nie przemijać i to z pewnością szybko się nie zmieni. Olejki eteryczne doskonale wpisują się w tę kategorię. Świetnym przykładem jest olejek eukaliptusowy, który spokojnie może rywalizować z syntetycznym farmaceutykami. Szerokie zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce i aromaterapii stanowi najlepszy dowód skuteczności. Jak (i po co) stosować olejek eukaliptusowy?

Olejek eukaliptusowy - pozyskiwanie

Eukaliptus został odkryty na terenie Tasmanii, w naturze rośnie więc w Australii. Ze względu na klimat uprawiany jest powszechnie w większości krajów basenu morza Śródziemnego oraz na południowych wybrzeżach Azji. Spośród 600 różnych gatunków, tylko kilka wykorzystuje się do produkcji olejku eterycznego. Cenny ekstrakt pozyskiwany jest z liści i świeżych wierzchołków gałęzi metodą destylacji parą wodną. 

Skład składowi nierówny 

Głównym składnikiem najczęściej występującego olejku eterycznego (Eucalyptus globulus) jest eukaliptol ( lub bardziej fachowo cyneol), którego procentowa zawartość wacha się pomiędzy 70-85% w zależności od miejsca pochodzenia produktu. Chyba, że mówimy o innych rodzajach (Eucalyptus kochii i Eucalyptus polybractea), tam substancja występuje w większym stężeniu i może wynosić nawet 95%. Za co odpowiada ten związek? Sprawdźmy.

Olejek eukaliptusowy - właściwości

Olejek z eukaliptusa charakteryzuje się szerokim zakresem aktywności przeciwdrobnoustrojowej, działa grzybobójczo i przeciwwirusowo. Testy wykazały, że doskonale radzi sobie z bakteriami wyizolowanymi z dróg oddechowych. Już brzmi dobrze, a to przecież dopiero początek. 

Naukowcy zaobserwowali także właściwości przeciwzapalne (hamuje mediatory stanu zapalnego i biosyntezę czynników zapalnych). Działanie wykorzystuje się w terapii infekcji górnych dróg oddechowych (jak przeziębienie, grypa, problemy z zatokami i kaszel). Olejek eteryczny orzeźwia i ułatwia oddychanie, szczególnie gdy stosuje się go w formie inhalacji.   

Olejek z eukaliptusa przywraca fizjologiczne funkcje błon śluzowych dolnych dróg oddechowych i usprawnia pracę miejscowych czynników obronnych, rozrzedza wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie. Jak pokazują badania, największą skuteczność osiąga w stężeniu ok. 12%. 

To raczej powszechnie znane właściwości. A co z tymi, o których nie wiemy?

Mniej znane właściwości olejku eukaliptusowego 

Olejek eukaliptusowy skutecznie łagodzi dolegliwości związane z reumatyzmem, artretyzmem i bólem mięśni (np. po intensywnym treningu). Sprawdzi się też jako repelent przeciw komarom i innym insektom - skutecznie je odstrasza.

Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, a więc spowalnia starzenie się komórek. Dobrze czyści, odświeża i dezynfekuje pomieszczenia.

Olejek eukaliptusowy - zastosowanie w aromaterapii

Olejek eukaliptusowy ma bardzo specyficzny, "czysty" zapach, jego głębię trudno jednak opisać - niektórzy czują kamforę lub nuty drzewne, inni słodki aromat - wszak każdy z nas zapach rozumie trochę inaczej.

Ale olejek na większość działa jednakowo - pobudza, zmniejsza ospałość, uczucie zmęczenia i stres. Dodaje energii i witalności. Sprawdzi się w sytuacjach wymagających skupienia i koncentracji.  

Z czym łączyć olejek eukaliptusowy?

Olejek eukaliptusowy może wydawać się wyzwaniem, jeśli chodzi o tworzenie kompozycji. Czy faktycznie? Wbrew pozorom pasuje do niego wiele innych zapachów. Które z nich są najpopularniejsze?

Aromaterapia w kąpieli

Kąpiel z dodatkiem olejku eukaliptusowego to doskonały pomysł na przyjemną formę aromaterapii, połączona jest przecież z inhalacją. Do wanny wypełnionej ciepłą wodą (najlepiej o temperaturze ok. 35oC) należy wlać 5 kropli ekstraktu. Opary uwolnią się pod wpływem ciepła, a kąpiel oczyści nie tylko ciało, ale i zatoki. Zabieg powinien trwać przynajmniej 30 minut.

Masaż leczniczy

Olejek eukaliptusowy można wykorzystać do masażu, który nie dosyć, że zrelaksuje, to jeszcze złagodzi dolegliwości chorobowe (związane z infekcją) lub bólowe. Spójrzmy na najpopularniejsze połączenia terapeutyczne:

Olejek eukaliptusowy na zatoki

Olejek eukaliptusowy sprawdzi się doskonale w przypadku problemów z zatokami. Aby przeprowadzić skuteczną inhalację, nie potrzeba wiele. Wystarczy naczynie z gorącą wodą (o minimalnej temperaturze 60oC), kilka kropel olejku eterycznego i to wszystko. Opary trafią do dróg oddechowych a poprawa powinna nastąpić bardzo szybko. 

Olejek eukaliptusowy - zastosowanie w kosmetyce

Olejek eukaliptusowy wykorzystuje się często przy produkcji perfum (ze względu na zapach) i kosmetyków, dzięki właściwościom. Produkt sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ale jest szczególnie polecany przy istniejących chorobach i niedoskonałościach, jak np. trądzik lub łuszczyca. Olejek naturalny zmniejsza stany zapalne, reguluje wydzielanie sebum oraz przyspiesza gojenie krost i wyprysków.  

Jeśli kilka kropel wyciągu dodamy do ulubionego balsamu, możemy liczyć na poprawę jakości skóry. Stanie się gładka i rozświetlona. Olejek w szamponie zmniejszy problem przetłuszczania się włosów, stany zapalne skóry głowy oraz łupież. Pamiętajmy, by nie przekroczyć zalecanego przez dermatologów stężenia, które wynosi maksymalnie 12%.   

Olejek eukaliptusowy - przeciwwskazania

Olejek eukaliptusowy jest niezwykle skuteczny, ale jak każda substancja (nawet ta naturalna), może wywołać niepożądane skutki, warto więc przyjrzeć się przeciwwskazaniom. Przed pierwszym użyciem warto przeprowadzić próbę uczuleniową. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, mocne pieczenie lub wysypka produkt należy rozcieńczyć lub - w najgorszym przypadku - zrezygnować z olejku.

Kobiety w ciąży lub w okresie laktacji powinny skonsultować się z lekarzem, zanim zastosują produkt w jakiejkolwiek formie. Podobnie z dziećmi, które nie przekroczyły 6. roku życia - olejek raczej nie jest zalecany. 

Należy uważać na twarz, szczególnie w okolicach oczu i nosa. Produktu nie powinno się też stosować na uszkodzony naskórek. Olejek eteryczny, chociaż tak dobroczynny dla ludzi, szkodzi zwierzętom domowym, szczególnie kotom. 

Olejek eukaliptusowy i jego niezwykle właściwości warto poznać - na teraz lub na przyszłość. To przecież substancja, którą znajdziemy w naturze, bezpieczna i sprawdzona. Dla poprawy nastroju, na powszechne problemy i przewlekłe choroby. Troska o zdrowie może być przecież skuteczna i jednocześnie przyjemna.  

Bibliografia

"Surowce roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego" - G. Nowak, J. Nawrot, Katedra i Zakład Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

"Olejki eteryczne jako substancje aktywne lub konserwanty w kosmetykach" - M. Adaszyńska, Maria Swarcewicz, Zakład Syntezy Organicznej i Technologii Leków, Wydział technologii i Inżynierii Chemicznej, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

"Działanie in vitro olejku eukaliptusowego na (Oleum Eucalypti) na bakterie mikroaerofilne" - A. Kędzia, A.W. Kędzia, Katedra Auksologii Klinicznej i Pielęgniarstwa Pediatrycznego, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu 

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń