Najlepsze pochodzi z natury - czy znasz wszystkie zalety olejku z mięty pieprzowej?

Wśród wielu gatunków mięty to właśnie odmiana pieprzowa zyskała status najcenniejszej. Historia zastosowania leczniczego jest naprawdę imponująca. W poszukiwaniu najefektywniejszej metody wykorzystania atrybutów rośliny powstał olejek eteryczny - skoncentrowany ekstrakt o niezwykłych właściwościach. Naturalny, bezpieczny i bardzo skuteczny. Jak (i dlaczego) stosować olejek z mięty pieprzowej?

Olejek mięta pieprzowa - pozyskiwanie

Olejek eteryczny pozyskiwany jest metodą destylacji parą wodną ze świeżych liści mięty pieprzowej (Mentha piperita L.), która należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Roślina uprawiana jest na całym świecie, choć w największej ilości w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Mięta pieprzowa powstała ze skrzyżowania dwóch innych odmian - mięty zielonej i wodnej, łącząc najlepsze cechy obydwu.

Najważniejsza ze wszystkich

Istnieje kilkanaście gatunków, hybryd i odmian hodowlanych mięty, a to przecież nie koniec, nieustannie powstają nowe. Nie zmienia się jedno - ogromne znaczenie lecznicze mięty pieprzowej. Uważana za najważniejszą ze wszystkich stanowi naturalne uzupełnienie każdej domowej apteczki...i nie tylko.

Olejek mięta pieprzowa - właściwości

Choć główne składniki olejku z mięty pieprzowej to mentol (ok. 50%) i menton (ok. 20%), wyciąg zawiera ponad 30 innych substancji. Odpowiadają one za wiele właściwości, które można wykorzystać na wielu płaszczyznach.

Wysoka aktywność przeciwdrobnoustrojowa (obejmująca bakterie, wirusy i grzyby) ma duże znaczenie przy oczyszczaniu drobnych ran i zadrapań. Olejek z mięty pieprzowej przyspiesza proces gojenia - regeneruje naskórek i jest na ogół dobrze tolerowany (stanowi świetną alternatywę dla olejku lawendowego i drzewa herbacianego).

Olejek z mięty pieprzowej stosowany miejscowo wykazuje działanie przeciwzapalne i chłodzące, a w wyższych stężeniach także przeciwbólowe. W przemyśle farmaceutycznym jest ważnym składnikiem syropów i pastylek o działaniu spazmolitycznym (wykrztuśnym).

Jak wykazały badania, olejek z mięty pieprzowej zmniejsza też częstotliwość, czas trwania i nasilenie nudności, choć nie u wszystkich w takim samym stopniu.

Szerokie spektrum działania farmakologicznego robi wrażenie, ale przecież zapach też jest ważny, prawda?

Olejek z mięty pieprzowej - aromaterapia

Olejek z mięty pieprzowej cechuje się charakterystycznym zapachem - jest ostry i orzeźwiający. Łagodzi bóle głowy, dodaje energii, redukuje napięcie i niepokój, pomaga się skoncentrować.

Jak wykazały badania, zapach mięty pieprzowej poprawia pamięć, szybkość przetwarzania informacji i zwiększa czujność - wzmacnia funkcje poznawcze i stymuluje. 

Olejek z mięty pieprzowej do masażu

Olejek z mięty pieprzowej stosowany zewnętrznie z pewnością przyniesie szereg korzyści - dla ciała i zmysłów. 

Stosowany podczas masażu poprawia krążenie powierzchniowe i okołostawowe, a w konsekwencji przyspiesza usuwanie obrzęków i wysięków skórnych. Pomaga zniwelować ból mięśni i relaksuje. Trzeba jednak pamiętać, że olejek musi być odpowiednio rozcieńczony: 

 • 3 - 5 kropel olejku z mięty pieprzowej na 1 łyżkę oleju nośnego

...i do kąpieli

Olejek z mięty pieprzowej to idealny dodatek do kąpieli. Działa wzmacniająco i pobudzająco, ma świetny wpływ na skórę i niweluje świąd (różnego pochodzenia). To także remedium na bóle reumatyczne. Jak przygotować SPA we własnej łazience?

Do wanny z ciepłą wodą należy dodać nieco olejku z mięty pieprzowej. Najlepiej zacząć od 3 kropli - aromat jest naprawdę intensywny. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć (do maksymalnie 8 kropli). Do tego przyjemna muzyka, świece o zapachu lawendy i gotowe. 

Olejek mięta pieprzowa do inhalacji

Olejek z mięty pieprzowej oczyszcza powietrze, wspomaga funkcje oddechowe i łagodzi przekrwienie błoń śluzowych. Oznacza to, że jest niezastąpiony w czasie infekcji dróg oddechowych (szczególnie tych, którym towarzyszy kaszel) oraz astmy. Do kominka aromaterapeutycznego, dyfuzora lub nawilżacza powietrza wystarczy zaaplikować 2 - 4 krople (zależnie od preferencji).

Olejek z mięty pieprzowej do zadań specjalnych

W przypadku uciążliwych problemów z oddychaniem, z którymi boryka się coraz więcej osób, można wypróbować niezawodną mieszankę odświeżającą:

 • 4 krople olejku z mięty pieprzowej + 3 krople lawendy + 2 krople eukaliptusa + 2 krople pomarańczy 

A kombinacji może być dużo więcej. Z czym łączyć olejek mięta pieprzowa?

 • eukaliptus
 • rozmaryn
 • cytryna
 • grapefruit
 • lawenda
 • geranium
 • pomarańcza
 • frankincense
 • oregano

Olejek z mięty pieprzowej i moc synergii

Olejki eteryczne warto łączyć. Dlaczego? By uzyskać ciekawy zapach lub wykorzystać synergię olejków, czyli korzyści, które płyną z odpowiedniego połączenia. O czym mowa?

 • oczyszczenie powietrza: 3 krople olejku z mięty pieprzowej + 2 krople grapefruita + 3 krople drzewa sandałowego
 • redukcja stresu: 3 krople olejku z mięty pieprzowej + 3 krople olejku lemongrasowego + 2 krople pomarańczy + 1 kropla frankincense
 • na problemy z oddychaniem: 3 krople olejku z mięty pieprzowej + 2 krople lawendy + 2 krople cytryny 
 • na poprawę koncentracji: 3 krople olejku z mięty pieprzowej + 2 krople mandarynki + 2 krople rozmarynu

Olejek z mięty pieprzowej w kosmetyce

Wydaje się, że olejek z mięty pieprzowej nie znajduje dużego zastosowania w przemyśle kosmetycznym. Błąd. To jeden z najważniejszych składników wielu produktów do higieny jamy ustnej, ale też perfum, wód toaletowych i kosmetyków pielęgnacyjnych.

Olejek z mięty pieprzowej ma bardzo pozytywny wpływ na skórę twarzy. Tonizuje, odświeża, ściąga pory, rozjaśnia i wycisza niedoskonałości. Chociaż może używać go każdy, polecany jest szczególnie do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej.

Olejek z mięty pieprzowej pomoże też w walce z łupieżem - wystarczy dodać 2-3 krople do butelki z szamponem i używać regularnie. 

Kosmetyczny must have, czyż nie?

Olejek mięta pieprzowa na insekty...i nie tylko

Olejek z mięty pieprzowej to doskonały - a przede wszystkim naturalny - repelent. Odstrasza insekty, nie tylko na zewnątrz, ale także te, które znajdują się w każdym domu. By zachować czystość mebli wypoczynkowych, jak łóżka, kanapy i fotele (gdzie gromadzą się niewidoczne drobnoustroje) warto zastosować spray oczyszczający. Jak stworzyć preparat? 

W butelce z atomizerem należy dokładnie wymieszać dwa składniki:

 • 20 kropli olejku z mięty pieprzowej + 250 ml wody

Meble należy regularnie spryskiwać - przynajmniej raz w tygodniu. 

Olejek mięta pieprzowa na pająki

Pająki to zmora wielu mieszkań i domów. Choć są nieszkodliwe, nie należą do szczególnie lubianych. I tu pomocny okazuje się olejek miętowy. Zapach uwielbiany przez ludzi skutecznie odstrasza większość pajęczaków. Tam gdzie pojawiają się najczęściej wystarczy umieścić waciki nasączone olejkiem eterycznym - efekt będzie natychmiastowy.

Co ciekawe, sposób zadziała też na mrówki.

Olejek z mięty pieprzowej na kleszcze

Olejek miętowy wykazuje dużą skuteczność w odstraszaniu kleszczy. Nie ustępuje syntetycznym produktom, a jest naturalny, bezpieczny i nietoksyczny. Przygotowanie preparatu jest banalnie łatwe:

 • 10-12 kropel olejku z mięty pieprzowej + 2 łyżki oleju bazowego (np. roślinny)

Repelent można (choć oczywiście nie trzeba) wzbogacić o olejek lawendowy lub geranium.

Warto wspomnieć, że...

Jednym z pierwszych zastosowań mięty było...odświeżanie pomieszczeń - ziele rozrzucano po podłodze, a nadepnięcie - przypadkowe lub nie - powodowało uwolnienie wspaniałego zapachu. Można zrobić z tego użytek i dziś, choć (na szczęście) w nieco inny sposób. Siłę aromatu warto wykorzystać w czasie sprzątania, tworząc spray dezynfekujący na bazie olejku naturalnego:

 • 20 kropel olejku z mięty pieprzowej + 100 ml octu + 150 ml wody

Wiele osób zapomina, że warunki przechowywania produktu mają duże znaczenie dla zmian cech jakościowych olejku - czyli elementów składu i ich właściwości. Aby wyciąg zachował swoją skuteczność powinien znajdować się w w chłodnym miejscu, z dala od promieni słonecznych.

...istnieją też pewne przeciwwskazania

Olejek z mięty pieprzowej, szczególnie w dużych dawkach może być drażniący i szkodliwy, ponieważ zawiera związek zwany pulegonem, choć mowa tu raczej o śladowych ilościach - od 0,5% do 4,6%.

Zastosowanie olejku z mięty pieprzowej wymaga konsultacji z lekarzem w czasie długotrwałej kuracji farmakologicznej - wyciąg hamuje enzymy odpowiedzialne za rozkład wielu leków, potencjalnie zmieniając ich działanie.

Olejek z mięty pieprzowej nie powinien być stosowany u kobiet ciąży, w czasie laktacji, a także w przypadku małych dzieci i niemowląt.

Stosowanie olejku z mięty pieprzowej może przynieść znaczące korzyści - to wiadomo nie od dziś, choć zdaje się, że świat na chwilę zapomniał. Powrót do naturalnych rozwiązań to coraz popularniejszy wybór, który z pewnością nie jest tylko chwilową modą. Jak pokazują badania, skuteczność wyciągów z roślin jest bardzo wysoka, a ich aktywność niezwykle szeroka. Olejek z mięty pieprzowej to doskonałe potwierdzenie tezy, że najlepsze pochodzi z natury.

Bibliografia

"Charakterystyka i właściwości użytkowe surowców miętowych" - A. Kiełtyka - Dadasiewicz, A. Jabłońska - Trypuć, Z. Taraseviciene, A. Kubat- Sikorska, Ogród Roślin i Surowców Kosmetycznych, Centrum Innowacji Badań i Nauki, Katedra Technologii Produkcji Roślinnej i Towaroznawstwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Zakład Biologii Sanitarnej i Biotechnologii, Politechnika Białostocka, Institute of Agricultural and Food Science, Aleksandras Stulginskis University in Kaunas, Lithuania 

"Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) - roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych" - I. Mystkowska, K. Zarzecka, A. Baranowska, M. Gugala, Katedra Nauk Tchnicznych Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Katedra Agrotechnologii, Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlacach

"Działanie olejku z mięty pieprzowej na bakterie beztlenowe" - A. Kusiak, A. Kędzia, B. Molęda- Ciszewska, A. W. Kędzia, K. Maciejewska, A. Włodarkiewicz, E. Kwapisz, Katedra i Zakład Periodontologii i Chorób Błony Śluzowej Jamy Ustnej Ganskiego Uniwersytetu Medycznego, Zakład Mikrobiologii Jamy Ustnej, Katedra Mikrobiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Katedra Pielęgniarstwa Pediatrycznego, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Katerda i Klinika Chirurgii Szczękowo - Twarzowej i Stomatologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

"Peppermint oil" - B. Kingler, S. Chaudhary, Albert Einstein College of Medicine of Yeshiwa University, New York, Beth Israel Continuum Canter for Health and Healing, New York 

"Mentha piperita (Peppermint)" - E. Herro, S. E. Jacob, Division of Pediatric and Adolescent Dermatology, University of California, San Diego-Rady Children's Hospital, California

"Essential Oils, Part V: Peppermint Oil, Lavender Oil and Lemongrass Oil" - A. de Groot, E. Schmidt, czasopismo naukowe Dermatitis, ACDS

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń