Wśród wielu gatunków mięty to właśnie odmiana pieprzowa zyskała status najcenniejszej. Historia zastosowania leczniczego jest naprawdę imponująca. W poszukiwaniu najefektywniejszej metody wykorzystania atrybutów rośliny powstał olejek eteryczny - skoncentrowany ekstrakt o niezwykłych właściwościach. Naturalny, bezpieczny i bardzo skuteczny. Jak (i dlaczego) stosować olejek z mięty pieprzowej?
Olejek mięta pieprzowa - pozyskiwanie
Olejek eteryczny pozyskiwany jest metodą destylacji parą wodną ze świeżych liści mięty pieprzowej (Mentha piperita L.), która należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Roślina uprawiana jest na całym świecie, choć w największej ilości w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Mięta pieprzowa powstała ze skrzyżowania dwóch innych odmian - mięty zielonej i wodnej, łącząc najlepsze cechy obydwu.
Najważniejsza ze wszystkich
Istnieje kilkanaście gatunków, hybryd i odmian hodowlanych mięty, a to przecież nie koniec, nieustannie powstają nowe. Nie zmienia się jedno - ogromne znaczenie lecznicze mięty pieprzowej. Uważana za najważniejszą ze wszystkich stanowi naturalne uzupełnienie każdej domowej apteczki...i nie tylko.
Olejek mięta pieprzowa - właściwości
Choć główne składniki olejku z mięty pieprzowej to mentol (ok. 50%) i menton (ok. 20%), wyciąg zawiera ponad 30 innych substancji. Odpowiadają one za wiele właściwości, które można wykorzystać na wielu płaszczyznach.
Wysoka aktywność przeciwdrobnoustrojowa (obejmująca bakterie, wirusy i grzyby) ma duże znaczenie przy oczyszczaniu drobnych ran i zadrapań. Olejek z mięty pieprzowej przyspiesza proces gojenia - regeneruje naskórek i jest na ogół dobrze tolerowany (stanowi świetną alternatywę dla olejku lawendowego i drzewa herbacianego).
Olejek z mięty pieprzowej stosowany miejscowo wykazuje działanie przeciwzapalne i chłodzące, a w wyższych stężeniach także przeciwbólowe. W przemyśle farmaceutycznym jest ważnym składnikiem syropów i pastylek o działaniu spazmolitycznym (wykrztuśnym).
Jak wykazały badania, olejek z mięty pieprzowej zmniejsza też częstotliwość, czas trwania i nasilenie nudności, choć nie u wszystkich w takim samym stopniu.
Szerokie spektrum działania farmakologicznego robi wrażenie, ale przecież zapach też jest ważny, prawda?
Olejek z mięty pieprzowej - aromaterapia
Olejek z mięty pieprzowej cechuje się charakterystycznym zapachem - jest ostry i orzeźwiający. Łagodzi bóle głowy, dodaje energii, redukuje napięcie i niepokój, pomaga się skoncentrować.
Jak wykazały badania, zapach mięty pieprzowej poprawia pamięć, szybkość przetwarzania informacji i zwiększa czujność - wzmacnia funkcje poznawcze i stymuluje.
Olejek z mięty pieprzowej do masażu
Olejek z mięty pieprzowej stosowany zewnętrznie z pewnością przyniesie szereg korzyści - dla ciała i zmysłów.
Stosowany podczas masażu poprawia krążenie powierzchniowe i okołostawowe, a w konsekwencji przyspiesza usuwanie obrzęków i wysięków skórnych. Pomaga zniwelować ból mięśni i relaksuje. Trzeba jednak pamiętać, że olejek musi być odpowiednio rozcieńczony:
- 3 - 5 kropel olejku z mięty pieprzowej na 1 łyżkę oleju nośnego
...i do kąpieli
Olejek z mięty pieprzowej to idealny dodatek do kąpieli. Działa wzmacniająco i pobudzająco, ma świetny wpływ na skórę i niweluje świąd (różnego pochodzenia). To także remedium na bóle reumatyczne. Jak przygotować SPA we własnej łazience?
Do wanny z ciepłą wodą należy dodać nieco olejku z mięty pieprzowej. Najlepiej zacząć od 3 kropli - aromat jest naprawdę intensywny. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć (do maksymalnie 8 kropli). Do tego przyjemna muzyka, świece o zapachu lawendy i gotowe.
Olejek eteryczny mięta pieprzowa - 30 ml
Olejek eteryczny mięta pieprzowa - 1000 ml
Olejek mięta pieprzowa do inhalacji
Olejek z mięty pieprzowej oczyszcza powietrze, wspomaga funkcje oddechowe i łagodzi przekrwienie błoń śluzowych. Oznacza to, że jest niezastąpiony w czasie infekcji dróg oddechowych (szczególnie tych, którym towarzyszy kaszel) oraz astmy. Do kominka aromaterapeutycznego, dyfuzora lub nawilżacza powietrza wystarczy zaaplikować 2 - 4 krople (zależnie od preferencji).
Olejek z mięty pieprzowej do zadań specjalnych
W przypadku uciążliwych problemów z oddychaniem, z którymi boryka się coraz więcej osób, można wypróbować niezawodną mieszankę odświeżającą:
- 4 krople olejku z mięty pieprzowej + 3 krople lawendy + 2 krople eukaliptusa + 2 krople pomarańczy
A kombinacji może być dużo więcej. Z czym łączyć olejek mięta pieprzowa?
- eukaliptus
- rozmaryn
- cytryna
- grapefruit
- lawenda
- geranium
- pomarańcza
- frankincense
- oregano
Olejek z mięty pieprzowej i moc synergii
Olejki eteryczne warto łączyć. Dlaczego? By uzyskać ciekawy zapach lub wykorzystać synergię olejków, czyli korzyści, które płyną z odpowiedniego połączenia. O czym mowa?
- oczyszczenie powietrza: 3 krople olejku z mięty pieprzowej + 2 krople grapefruita + 3 krople drzewa sandałowego
- redukcja stresu: 3 krople olejku z mięty pieprzowej + 3 krople olejku lemongrasowego + 2 krople pomarańczy + 1 kropla frankincense
- na problemy z oddychaniem: 3 krople olejku z mięty pieprzowej + 2 krople lawendy + 2 krople cytryny
- na poprawę koncentracji: 3 krople olejku z mięty pieprzowej + 2 krople mandarynki + 2 krople rozmarynu
Olejek z mięty pieprzowej w kosmetyce
Wydaje się, że olejek z mięty pieprzowej nie znajduje dużego zastosowania w przemyśle kosmetycznym. Błąd. To jeden z najważniejszych składników wielu produktów do higieny jamy ustnej, ale też perfum, wód toaletowych i kosmetyków pielęgnacyjnych.
Olejek z mięty pieprzowej ma bardzo pozytywny wpływ na skórę twarzy. Tonizuje, odświeża, ściąga pory, rozjaśnia i wycisza niedoskonałości. Chociaż może używać go każdy, polecany jest szczególnie do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej.
Olejek z mięty pieprzowej pomoże też w walce z łupieżem - wystarczy dodać 2-3 krople do butelki z szamponem i używać regularnie.
Kosmetyczny must have, czyż nie?
Olejek mięta pieprzowa na insekty...i nie tylko
Olejek z mięty pieprzowej to doskonały - a przede wszystkim naturalny - repelent. Odstrasza insekty, nie tylko na zewnątrz, ale także te, które znajdują się w każdym domu. By zachować czystość mebli wypoczynkowych, jak łóżka, kanapy i fotele (gdzie gromadzą się niewidoczne drobnoustroje) warto zastosować spray oczyszczający. Jak stworzyć preparat?
W butelce z atomizerem należy dokładnie wymieszać dwa składniki:
- 20 kropli olejku z mięty pieprzowej + 250 ml wody
Meble należy regularnie spryskiwać - przynajmniej raz w tygodniu.
Olejek mięta pieprzowa na pająki
Pająki to zmora wielu mieszkań i domów. Choć są nieszkodliwe, nie należą do szczególnie lubianych. I tu pomocny okazuje się olejek miętowy. Zapach uwielbiany przez ludzi skutecznie odstrasza większość pajęczaków. Tam gdzie pojawiają się najczęściej wystarczy umieścić waciki nasączone olejkiem eterycznym - efekt będzie natychmiastowy.
Co ciekawe, sposób zadziała też na mrówki.
Olejek z mięty pieprzowej na kleszcze
Olejek miętowy wykazuje dużą skuteczność w odstraszaniu kleszczy. Nie ustępuje syntetycznym produktom, a jest naturalny, bezpieczny i nietoksyczny. Przygotowanie preparatu jest banalnie łatwe:
- 10-12 kropel olejku z mięty pieprzowej + 2 łyżki oleju bazowego (np. roślinny)
Repelent można (choć oczywiście nie trzeba) wzbogacić o olejek lawendowy lub geranium.
Warto wspomnieć, że...
Jednym z pierwszych zastosowań mięty było...odświeżanie pomieszczeń - ziele rozrzucano po podłodze, a nadepnięcie - przypadkowe lub nie - powodowało uwolnienie wspaniałego zapachu. Można zrobić z tego użytek i dziś, choć (na szczęście) w nieco inny sposób. Siłę aromatu warto wykorzystać w czasie sprzątania, tworząc spray dezynfekujący na bazie olejku naturalnego:
- 20 kropel olejku z mięty pieprzowej + 100 ml octu + 150 ml wody
Wiele osób zapomina, że warunki przechowywania produktu mają duże znaczenie dla zmian cech jakościowych olejku - czyli elementów składu i ich właściwości. Aby wyciąg zachował swoją skuteczność powinien znajdować się w w chłodnym miejscu, z dala od promieni słonecznych.
...istnieją też pewne przeciwwskazania
Olejek z mięty pieprzowej, szczególnie w dużych dawkach może być drażniący i szkodliwy, ponieważ zawiera związek zwany pulegonem, choć mowa tu raczej o śladowych ilościach - od 0,5% do 4,6%.
Zastosowanie olejku z mięty pieprzowej wymaga konsultacji z lekarzem w czasie długotrwałej kuracji farmakologicznej - wyciąg hamuje enzymy odpowiedzialne za rozkład wielu leków, potencjalnie zmieniając ich działanie.
Olejek z mięty pieprzowej nie powinien być stosowany u kobiet ciąży, w czasie laktacji, a także w przypadku małych dzieci i niemowląt.
Stosowanie olejku z mięty pieprzowej może przynieść znaczące korzyści - to wiadomo nie od dziś, choć zdaje się, że świat na chwilę zapomniał. Powrót do naturalnych rozwiązań to coraz popularniejszy wybór, który z pewnością nie jest tylko chwilową modą. Jak pokazują badania, skuteczność wyciągów z roślin jest bardzo wysoka, a ich aktywność niezwykle szeroka. Olejek z mięty pieprzowej to doskonałe potwierdzenie tezy, że najlepsze pochodzi z natury.
"Charakterystyka i właściwości użytkowe surowców miętowych" - A. Kiełtyka - Dadasiewicz, A. Jabłońska - Trypuć, Z. Taraseviciene, A. Kubat- Sikorska, Ogród Roślin i Surowców Kosmetycznych, Centrum Innowacji Badań i Nauki, Katedra Technologii Produkcji Roślinnej i Towaroznawstwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Zakład Biologii Sanitarnej i Biotechnologii, Politechnika Białostocka, Institute of Agricultural and Food Science, Aleksandras Stulginskis University in Kaunas, Lithuania
"Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) - roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych" - I. Mystkowska, K. Zarzecka, A. Baranowska, M. Gugala, Katedra Nauk Tchnicznych Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Katedra Agrotechnologii, Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlacach
"Działanie olejku z mięty pieprzowej na bakterie beztlenowe" - A. Kusiak, A. Kędzia, B. Molęda- Ciszewska, A. W. Kędzia, K. Maciejewska, A. Włodarkiewicz, E. Kwapisz, Katedra i Zakład Periodontologii i Chorób Błony Śluzowej Jamy Ustnej Ganskiego Uniwersytetu Medycznego, Zakład Mikrobiologii Jamy Ustnej, Katedra Mikrobiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Katedra Pielęgniarstwa Pediatrycznego, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Katerda i Klinika Chirurgii Szczękowo - Twarzowej i Stomatologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
"Peppermint oil" - B. Kingler, S. Chaudhary, Albert Einstein College of Medicine of Yeshiwa University, New York, Beth Israel Continuum Canter for Health and Healing, New York
"Mentha piperita (Peppermint)" - E. Herro, S. E. Jacob, Division of Pediatric and Adolescent Dermatology, University of California, San Diego-Rady Children's Hospital, California
"Essential Oils, Part V: Peppermint Oil, Lavender Oil and Lemongrass Oil" - A. de Groot, E. Schmidt, czasopismo naukowe Dermatitis, ACDS
Powiązane wpisy
Olej z krokosza tłoczony na zimno - właściwości, zalety i praktyczne zastosowania
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) znany także jako szafran łąkowy to roślina, która przez stulecia była ceniona zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne zyskały uznanie na całym świecie. Jednym z najcenniejszych produktów pozyskiwanych z tej rośliny jest olej krokoszowy, który jest wytwarzany przez tłoczenie nasion krokosza na zimno. Proces ten pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze i zdrowotne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zimnotłoczonemu olejowi z krokosza barwierskiego. Omówimy jego właściwości, korzyści zdrowotne, zastosowania oraz przeciwwskazania do stosowania.
Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie, naturalny sposób na zdrowie i urodę
Olejek eteryczny z oregano to jeden z najbardziej cenionych naturalnych produktów stosowanych zarówno w medycynie naturalnej, jak i w codziennej pielęgnacji. Znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych - olejek z oregano może być używany na wiele sposobów, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie czym jest olejek eteryczny z oregano, jakie ma właściwości, jak jest produkowany, a także jak można go zastosować w różnych dziedzinach życia.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno - do czego można go używać i jakie ma właściwości?
W świecie zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków olej rzepakowy tłoczony na zimno zyskuje coraz większe uznanie. Jest to produkt o wyjątkowych właściwościach, który nie tylko wzbogaca nasze potrawy, ale także wspiera zdrowie i pielęgnację ciała. Czym jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, jak powstaje, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego powinien stać się stałym elementem codziennej diety? Dowiedz się jak prawidłowo przechowywać ten olej, aby zachować jego świeżość i pełnię wartości odżywczych, a także jak wykorzystać go w kuchni oraz w pielęgnacji skóry i włosów.
Olejek kajeputowy - jakie ma właściwości i do czego go wykorzystać?
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej oraz poszukiwania naturalnych metod pielęgnacji i leczenia olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle wartościowych olejków jest olejek kajeputowy - o charakterystycznym świeżym i kamforowym zapachu. W artykule przybliżymy czym jest kajeput, jak pozyskiwany jest jego naturalny olejek eteryczny oraz jakie właściwości i zastosowania posiada. Omówimy jego rolę w kosmetyce, właściwości lecznicze oraz inne możliwości wykorzystania w aromaterapii i relaksacji.
Szałwia muszkatołowa - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazani
Szałwia muszkatołowa to tajemnicza roślina o wyjątkowym aromacie, która od wieków fascynuje ludzi swoją wszechstronnością. Zyskuje coraz większą popularność nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce i aromaterapii. Co sprawia, że szałwia muszkatołowa jest tak wyjątkowa? Jakie skrywa właściwości i jak może wspierać nasze zdrowie? Zanurzmy się w fascynujący świat tej rośliny - odkrywając jej tajemnice, zastosowania i potencjalne korzyści oraz ryzyka. Czy szałwia muszkatołowa może stać się Twoim nowym, niezawodnym sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie?
Mięta pieprzowa - właściwości lecznicze, przeciwwskazania
Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona w wielu sytuacjach. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej - składowi, właściwościom oraz różnorodnym zastosowaniom. Dowiesz się również o przeciwwskazaniach, skutkach ubocznych oraz interakcjach z lekami i innymi ziołami. Na koniec omówimy olejek eteryczny z mięty pieprzowej oraz wykorzystanie w kosmetykach, suplementach diety oraz wyrobach medycznych.
Olej konopny - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga olej z konopi?
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają naturalne suplementy diety oraz produkty kosmetyczne oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Wśród nich szczególną uwagę zyskuje olej konopny tłoczony na zimno, który jest ceniony za swoje wyjątkowe właściwości odżywcze oraz szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji. W niniejszym artykule przybliżymy dokładnie, co sprawia, że olej konopny tłoczony na zimno jest tak wyjątkowy, jakie składniki zawiera i jak można go stosować, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści zdrowotnych.
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej - na co jest dobry?
Olejek eteryczny pichtowy to cenny ekstrakt pozyskiwany z jodły syberyjskiej - od dawna jest ceniony w tradycyjnej medycynie i nowoczesnej aromaterapii za swoje wyjątkowe właściwości lecznicze. Ten intensywnie aromatyczny olejek jest nie tylko potężnym sprzymierzeńcem w łagodzeniu stresu i poprawie nastroju, ale także znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie w jaki sposób olejek pichtowy jest pozyskiwany, jakie ma właściwości oraz w jaki sposób można go wykorzystać, aby poprawić jakość życia.
Olej z wiesiołka - jakie ma właściwości i na co pomaga?
Pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej wiesiołek zdążył zadomowić się na stałe w Europie. Pozyskiwany z niego olej z wiesiołka z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w farmakopei, jak i kosmetyce. Olej wiesiołkowy ma korzystny wpływ na skórę twarzy, układ hormonalny, a także układ sercowo-naczyniowy. Co warto wiedzieć o tak cennym oleju jakim jest olej z nasion wiesiołka? Jakie korzyści może przynieść jego codzienne zastosowanie dla naszego zdrowia?
Olejek imbirowy - odkryj jego magiczne właściwości
Imbir i jego właściwości znane są od tysiącleci zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Pozyskiwany z niego olejek imbirowy jest obecnie modnym i polecanym sposobem na zadbanie o własne zdrowie. Dlaczego tak jest? Niepozorny korzeń imbiru zawiera w sobie mnogość przeciwutleniaczy i substancji leczniczych, które można zastosować w dowolny sposób w formie silnie skoncentrowanego olejku. Co warto o nim wiedzieć, a także, dlaczego ma pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn naszego zdrowia?
Comments (0)