Uważany za jeden z najważniejszych egzotycznych olejków eterycznych, ceniony za głęboki aromat oraz ogromną wartość leczniczą i terapeutyczną. Niezwykle łatwy w użyciu i wszechstronny w zastosowaniu - olejek lemongrasowy. Czy na co dzień wykorzystuje się pełnię jego właściwości? Jesteś doświadczonym użytkownikiem czy dopiero zaczynasz? Sprawdź, co tak naprawdę oferuje olejek z trawy cytrynowej.
Olejek lemongrasowy - pozyskiwanie
Olejek lemongrasowy pozyskiwany jest z ziela palczatki cytrynowej (Cymbopogon citratus) poprzez destylację z parą wodną. Choć roślina pochodzi z terenów południowych Indii i Sri Lanki, uprawiana jest obecnie wszędzie tam, gdzie panuje sprzyjający uprawie tropikalny klimat.
Głównym składnikiem olejku z trawy cytrynowej jest cytral, który stanowi 65% - 85% całego składu. Skąd ta rozbieżność? Udział poszczególnych substancji zależny jest od pochodzenia geograficznego.
Olejek lemongrasowy swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu, świeżemu zapachowi - jest cytrynowo - trawiasty i zielny z nieco ziemistą nutą.
Olejek lemongrasowy - właściwości
Olejek lemongrasowy wykazuje aktywność przeciwdrobnoustrojową - stosowany miejscowo leczy rany i zapobiega zakażeniom - jak pokazują badania, niszczy bakterie lekooporne, które wywołują choroby skóry, płuc i jelit. Stosowany w formie inhalacji w przebiegu infekcji (bakteryjnych i wirusowych) oraz astmy ułatwia oddychanie i odświeża.
Olejek z trawy cytrynowej posiada właściwości przeciwzapalne, a regularnie stosowany może również zmniejszać objawy bólowe - szczególnie u osób cierpiących na problemy układu ruchu.
Olejek lemongrasowy wykazuje działanie przeciwutleniające, oczyszcza i pielęgnuje skórę, poprawia też kondycję włosów i paznokci.
Co przyniesie przyszłość?
Antymikotyczne właściwości olejku lemongrasowego dają dużą nadzieję, by stał się skuteczną alternatywą w leczeniu grzybic, które coraz gorzej reagują na środki farmakologiczne. A może być jeszcze lepiej...
Jak uważają naukowcy, olejek z trawy cytrynowej wykazuje potencjał w hamowaniu rozwoju i neutralizacji niektórych komórek nowotworowych - niestety, na wyniki badań trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
Olejek lemongrasowy - zastosowanie
Olejek lemongrasowy zachwyca mnogością zastosowań, szkoda byłoby nie wykorzystać wszystkich dostępnych możliwości. Trzeba je najpierw dobrze poznać, bo poza oczywistymi, jest jeszcze szereg innych - nieznanych, a bardzo przydatnych.
Olejek lemongrasowy w kosmetyce
Olejek lemongrasowy znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Ze względu na swój aromat wykorzystywany jest często przy produkcji perfum. Co ciekawe, w niskich stężeniach ma zapach...fiołków.
Olejek z trawy cytrynowej doskonale wymiata wolne rodniki, widocznie poprawiając kondycję skóry. Sprawdzi się także w pielęgnacji włosów. Do ulubionego szamponu, odżywki lub kremu wystarczy dodać kilka kropel preparatu, by cieszyć się zdrową cerą i pięknymi kosmykami.
Aby w pełni wykorzystać właściwości olejku eterycznego można też stworzyć oczyszczający tonik domowej roboty:
- 6 kropel olejku lemongrasowego + 250 ml wody destylowanej
Składniki należy umieścić w buteleczce, dokładnie wymieszać i używać codziennie - rano i wieczorem.
Olejek lemongrasowy na insekty
Olejek lemongrasowy jest doskonałym repelentem, który skutecznie odstrasza insekty - to rozwiązanie naturalne, bezpieczne i ekologiczne. Dodatkowo, każdy może bez trudu stworzyć mieszankę samodzielnie, używając zaledwie kilku produktów.
Olejek lemongrasowy na komary
Olejek lemongrasowy skutecznie odstrasza komary, chroniąc przed nieprzyjemnymi skutkami ukłucia. Uniwersalna mgiełka może być stosowana na skórę, ale z powodzeniem sprawdzi się także w domu - spryskując ubrania, pościel lub zasłony można łatwo wyeliminować problem z komarami:
- 20 kropel olejku lemongrasowego + 250 ml wody
Całość należy umieścić w butelce z atomizerem i używać w razie potrzeby (pamiętając, by wcześniej dokładnie wstrząsnąć mieszankę).
Olejek lemongrasowy na kleszcze
Olejek z trawy cytrynowej uchroni przed kleszczami, a więc i groźnymi chorobami, które przenoszą. Skoro lepiej zapobiegać, niż leczyć warto stworzyć skuteczny repelent:
- 10 kropel olejku z trawy cytrynowej + 2 łyżki oleju bazowego (np. kokosowy lub ze słodkich migdałów)
Całość należy dokładnie zmieszać i nałożyć na skórę przynajmniej 30 minut przed planowanym wyjściem z domu.
Aby dodatkowo wzmocnić mieszankę, można dodać olejku z drzewa herbacianego, lawendowego, cedrowego lub geranium - pamiętając o proporcjach - nie należy przekraczać 10 kropli wybranych olejków (łącznie).
Olejek z trawy cytrynowej w aromaterapii
Olejek lemongrasowy działa uspokajająco - relaksuje i odpręża, łagodzi niepokój, orzeźwia i wprawia w pozytywny nastrój. Pozwala szybciej zasnąć i poprawia jakość snu. Produkt może zniwelować ból głowy i pomóc w przypadku nawracających migren. W Brazylii olejek stosowany jest często w czasie upalnych dni, by schłodzić ciało i ożywić umysł.
Jak używać? W kominku aromaterapeutycznym lub dyfuzorze należy umieścić 3 - 4 krople olejku eterycznego - to wszystko, by cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Olejek lemongrasowy - relaks czy tropikalna energia?
Olejek lemongrasowy doskonale współgra z innymi olejkami eterycznymi. Stosując odpowiednie proporcje, można wzmocnić relaksacyjny charakter zapachu lub podkreślić tropikalny efekt. Wszystko zależy od aromatów, które dodamy do wyciągu z trawy cytrynowej. A warto wypróbować na przykład te:
- bazylia
- mięta
- drzewo cedrowe
- lawenda
- ylang ylang
- eukaliptus
- frankincense
Należy pamiętać, że olejek z trawy cytrynowej w dużej ilości może zdominować każdy zapach, lepiej zachować umiar.
A gdyby zmieszać kilka olejków naraz?
Co może być zaskoczeniem, olejek lemongrasowy doskonale komponuje się ze wszystkimi aromatami cytrusowymi i rzadko kiedy jest "przesadzony". Dla potwierdzenia, warto wypróbować cytrusową mieszankę:
- 3 krople olejku z trawy cytrynowej + 2 krople limonki + 2 krople cytryny
Jeśli jednak odświeżająca kompozycja to za mało, są też inne możliwości:
- 3 krople olejku z trawy cytrynowej + 3 krople lawendy + 3 krople eukaliptusa
- 2 krople olejku z trawy cytrynowej + 2 krople majeranku + 2 krople pomarańczy
- 4 krople olejku z trawy cytrynowej + 3 krople frankincense + 2 krople grejpfruta
- 4 krople olejku z trawy cytrynowej + 3 krople lawendy + 2 krople rozmarynu
Jest z czego wybierać, prawda?
Olejek lemongrasowy do masażu
Olejek lemongrasowy wykorzystywany jest często w czasie leczniczego masażu - łagodzi objawy reumatyzmu i zapalenia stawów, działa przeciwbólowo i niweluje obrzęki. Poprawnie wykonany zabieg poprawi krążenie, a olejek wpłynie pozytywnie na kondycję skóry. Na początek wystarczy prosta receptura:
- 8 kropel olejku lemongrasowego + 10 ml oleju nośnego (np. kokosowy lub słonecznikowy)
Olejek lemongrasowy do kąpieli
Kąpiel z dodatkiem olejku lemongrasowego oczyści skórę i ukoi zmysły. Do wanny wypełnionej ciepłą wodą wystarczy dodać ok. 5 kropel produktu. Aby wzmocnić efekt pielęgnacyjny, kąpiel można uzupełnić o niewielką ilość oleju roślinnego lub 4 łyżki miodu.
Olejek lemongrasowy na co dzień
Olejek lemongrasowy zapewni piękny zapach...w szafie. Kwadratowy kawałek cienkiego materiału (np. gaza lub bawełniana ściereczka) należy zasypać herbatą i dodać ok. 20 kropel olejku z trawy cytrynowej. Całość można złożyć i związać rogi sznurkiem lub ozdobną wstążką, by następnie umieścić pachnącą saszetkę na jednej z półek.
Olejek z trawy cytrynowej posłuży także jako aromatyczny, ale i skuteczny środek do czyszczenia powierzchni. W butelce z atomizerem wystarczy zmieszać kilka składników:
- 6 kropel trawy cytrynowej + 6 kropel lawendy + 6 kropel bergamotki + 4 łyżki alkoholu + woda (do zalania butelki)
Może to sprawi, że sprzątanie stanie się trochę przyjemniejszą czynnością?
Olejek lemongrasowy - na co uważać?
Olejek z trawy cytrynowej musi być odpowiednio przechowywany, ale nawet wtedy data ważności produktu jest ograniczona - z czasem skład ulega utlenieniu, a właściwości zmieniają się i słabną.
Olejek nie jest wskazany dla kobiet w ciąży, w okresie laktacji i dzieci poniżej 12 roku życia. Produkt nie wykazuje fototoksyczności, jak np. olejek cytrynowy, ale częściej uczula.
Znaczenie olejku lemongrasowego w kontekście wartości leczniczej stale wzrasta, stąd nieustające zainteresowanie produktem. To doskonała alternatywa dla konwencjonalnej medycyny, ale i forma terapii wspomagającej w wielu schorzeniach. Aż trudno uwierzyć, że produkt jest dziełem natury. Bezpiecznym, ekologicznym i skutecznym - w zasięgu każdego.
"Scientific basis for the therapeutic use of Cymbopogon citrate, stapf (Lemon grass)" - G. Shah, R. Shri, V. Panchal, N. Sharma, B. Singh, A. S. Mann, Department of Pharmacognosy, Department of Pharmaceutical Chemistry, Department of Pharmacology,
"Ocena aktywności olejku lemongrasowego wobec grzybów chorobotwórczych" - N. Gordzielik, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Jagielloński, Bis college of Pharmacy, Departments of Pharmaceutical Sciences and Drug Research, Punjabi University
"Cymbopogon citratus", Plants of the World Online, Royal Botanical Gardens, Kew
"Reviev of pharmacological activity of Cymbopogon citratus" - K. Manvitha, B. Bidya, Department of Pharmacognosy, Al - Ameen College of Pharmacy, India Department of Pharma chemistry, M S Ramaiah College of Pharmacy, India
"Cymbopogon citratus" - O. A. Lawal, A. L. Ogundajo, N. O. Avoseh, I. A. Ogunwande, Medicinal spices and vegetables from Africa, Therapeutic Potential against Metabolic, Inflammatory, Infectious and Sistemic Diseases, Academic Press
Powiązane wpisy
Olej z krokosza tłoczony na zimno - właściwości, zalety i praktyczne zastosowania
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) znany także jako szafran łąkowy to roślina, która przez stulecia była ceniona zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne zyskały uznanie na całym świecie. Jednym z najcenniejszych produktów pozyskiwanych z tej rośliny jest olej krokoszowy, który jest wytwarzany przez tłoczenie nasion krokosza na zimno. Proces ten pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze i zdrowotne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zimnotłoczonemu olejowi z krokosza barwierskiego. Omówimy jego właściwości, korzyści zdrowotne, zastosowania oraz przeciwwskazania do stosowania.
Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie, naturalny sposób na zdrowie i urodę
Olejek eteryczny z oregano to jeden z najbardziej cenionych naturalnych produktów stosowanych zarówno w medycynie naturalnej, jak i w codziennej pielęgnacji. Znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych - olejek z oregano może być używany na wiele sposobów, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie czym jest olejek eteryczny z oregano, jakie ma właściwości, jak jest produkowany, a także jak można go zastosować w różnych dziedzinach życia.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno - do czego można go używać i jakie ma właściwości?
W świecie zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków olej rzepakowy tłoczony na zimno zyskuje coraz większe uznanie. Jest to produkt o wyjątkowych właściwościach, który nie tylko wzbogaca nasze potrawy, ale także wspiera zdrowie i pielęgnację ciała. Czym jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, jak powstaje, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego powinien stać się stałym elementem codziennej diety? Dowiedz się jak prawidłowo przechowywać ten olej, aby zachować jego świeżość i pełnię wartości odżywczych, a także jak wykorzystać go w kuchni oraz w pielęgnacji skóry i włosów.
Olejek kajeputowy - jakie ma właściwości i do czego go wykorzystać?
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej oraz poszukiwania naturalnych metod pielęgnacji i leczenia olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle wartościowych olejków jest olejek kajeputowy - o charakterystycznym świeżym i kamforowym zapachu. W artykule przybliżymy czym jest kajeput, jak pozyskiwany jest jego naturalny olejek eteryczny oraz jakie właściwości i zastosowania posiada. Omówimy jego rolę w kosmetyce, właściwości lecznicze oraz inne możliwości wykorzystania w aromaterapii i relaksacji.
Szałwia muszkatołowa - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazani
Szałwia muszkatołowa to tajemnicza roślina o wyjątkowym aromacie, która od wieków fascynuje ludzi swoją wszechstronnością. Zyskuje coraz większą popularność nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce i aromaterapii. Co sprawia, że szałwia muszkatołowa jest tak wyjątkowa? Jakie skrywa właściwości i jak może wspierać nasze zdrowie? Zanurzmy się w fascynujący świat tej rośliny - odkrywając jej tajemnice, zastosowania i potencjalne korzyści oraz ryzyka. Czy szałwia muszkatołowa może stać się Twoim nowym, niezawodnym sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie?
Mięta pieprzowa - właściwości lecznicze, przeciwwskazania
Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona w wielu sytuacjach. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej - składowi, właściwościom oraz różnorodnym zastosowaniom. Dowiesz się również o przeciwwskazaniach, skutkach ubocznych oraz interakcjach z lekami i innymi ziołami. Na koniec omówimy olejek eteryczny z mięty pieprzowej oraz wykorzystanie w kosmetykach, suplementach diety oraz wyrobach medycznych.
Olej konopny - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga olej z konopi?
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają naturalne suplementy diety oraz produkty kosmetyczne oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Wśród nich szczególną uwagę zyskuje olej konopny tłoczony na zimno, który jest ceniony za swoje wyjątkowe właściwości odżywcze oraz szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji. W niniejszym artykule przybliżymy dokładnie, co sprawia, że olej konopny tłoczony na zimno jest tak wyjątkowy, jakie składniki zawiera i jak można go stosować, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści zdrowotnych.
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej - na co jest dobry?
Olejek eteryczny pichtowy to cenny ekstrakt pozyskiwany z jodły syberyjskiej - od dawna jest ceniony w tradycyjnej medycynie i nowoczesnej aromaterapii za swoje wyjątkowe właściwości lecznicze. Ten intensywnie aromatyczny olejek jest nie tylko potężnym sprzymierzeńcem w łagodzeniu stresu i poprawie nastroju, ale także znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie w jaki sposób olejek pichtowy jest pozyskiwany, jakie ma właściwości oraz w jaki sposób można go wykorzystać, aby poprawić jakość życia.
Olej z wiesiołka - jakie ma właściwości i na co pomaga?
Pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej wiesiołek zdążył zadomowić się na stałe w Europie. Pozyskiwany z niego olej z wiesiołka z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w farmakopei, jak i kosmetyce. Olej wiesiołkowy ma korzystny wpływ na skórę twarzy, układ hormonalny, a także układ sercowo-naczyniowy. Co warto wiedzieć o tak cennym oleju jakim jest olej z nasion wiesiołka? Jakie korzyści może przynieść jego codzienne zastosowanie dla naszego zdrowia?
Olejek imbirowy - odkryj jego magiczne właściwości
Imbir i jego właściwości znane są od tysiącleci zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Pozyskiwany z niego olejek imbirowy jest obecnie modnym i polecanym sposobem na zadbanie o własne zdrowie. Dlaczego tak jest? Niepozorny korzeń imbiru zawiera w sobie mnogość przeciwutleniaczy i substancji leczniczych, które można zastosować w dowolny sposób w formie silnie skoncentrowanego olejku. Co warto o nim wiedzieć, a także, dlaczego ma pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn naszego zdrowia?
Comments (0)