Olej lniany tłoczony na zimno - jakie ma właściwości oraz jak go używać?

Nie wszystkie oleje są takie same, a olej lniany zdaje się najlepszym tego przykładem. Olej lniany tłoczony na zimno to niezwykle cenny produkt promujący zdrowie, oczyszczający organizm i uzupełniający niedobory wielu składników odżywczych. Cechuje się łagodnym, lekko orzechowym smakiem, a także bogactwem substancji aktywnych zachowanych poprzez delikatne tłoczenie na zimno. Co warto wiedzieć o zimnotłocznym oleju lnianym i jego działaniu na nasze ciała?

Oleje zimnotłoczne – czym dokładniej są?

Za nim skupimy się na oleju lnianym i jego szerokim zastosowaniu kulinarnym, jak i zdrowotnym, warto przyjrzeć się temu, czym dokładniej są oleje zimnotłoczne? Jeśli chcemy dodać do naszej codziennej diety zdrowe produkty, prędzej czy później nasze kroki zostaną skierowane ku olejom tłoczonym na zimno. Uważane za lepszej jakości i zdrowsze od olejów rafinowanych, dzięki niskim temperaturom i brakowi rafinacji zachowują przez długi czas swoje składniki aktywne.

Oleje tłoczone na zimno wyciskane są z roślin i nasion za pomocą wyjątkowo delikatnych pras śrubowych, bez dodatkowej obróbki cieplnej. Następnie są zwykle filtrowane i butelkowane, pomijając przy tym aspekt rafinowania. Dzięki temu olej tłoczony na zimno nadaje się wyłącznie do stosowania na zimno, aromatyzowania dań ciepłych.

Olej z siemienia lnianego – jakie ma właściwości zdrowotne?

Olej lniany pozyskiwany z nasion lnu zwyczajnego bywa nazywany także jako "olej lniany budwigowy" i jest roślinnym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3. Ze względu na swój naturalny osad zawierający lignany i inne składniki aktywne stanowi doskonały naturalny środek zdrowotny. Cechuje się wieloma pożytecznymi właściwościami o zróżnicowanym działaniu. Dotyczą one niemal wszystkich układów narządów człowieka. O jakich właściwościach zatem mowa?

  • Obniżenie złego cholesterolu – olej lniany tłoczony na zimno zwiększa ilość dobrego cholesterolu, a także zapobiega miażdżycy. Zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, poprawiając przy tym ogólne krążenie krwi. Redukuje również prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, udaru mózgu i nadciśnienia;

  • Wspiera układ pokarmowy – poprawia motorykę jelit, likwiduje zaparcia. Pobudza również do pracy oczyszczoną z toksyn wątrobę;

  • Wpływa na zdrowie mózgu – zapobiega niszczeniu komórek nerwowych, poprawia również przewodzenie impulsów nerwowych. Tym samym wspomaga pracę układu nerwowego, w tym mózgu. Sprzyja dobrej pamięci i koncentracji;

  • Ma działanie odchudzające – przyspiesza procesy metaboliczne, stymulując rozkład tkanki tłuszczowej. W rezultacie wpływa na prawidłową masę ciała oraz spadek masy tłuszczowej;

  • Reguluje pracę układu hormonalnego – normalizuje tło hormonalne;

  • Wzmacnia odporność – ma działanie regenerujące, a wysokie stężenie kwasów Omega-3 i witaminy E wspomaga cały układ immunologiczny.

Co znajdziemy w jego składzie oleju lnianego?

Olej lniany jest jednym z nielicznych olejów jadalnych o wyższej zawartości kwasów tłuszczowych Omega-3 niż Omega-6. Ponadto tłoczony na zimno olej jest bogatym źródłem witaminy E. Witamina E jest szczególnie przydatna w procesach regeneracyjnych skóry. W jego składzie znajdziemy również substancje towarzyszące, takie jak sterole, czy witamina B. Bogaty jest również w magnez, potas i żelazo. Pierwsze dwa wymienione minerały odgrywają ważną rolę w przekazywaniu bodźców do komórek nerwowych i mięśniowych. Magnez przyczynia się również do poprawy stabilności kości, natomiast żelazo jest cennym składnikiem wpływającym na transport tlenu we krwi.

Olej lniany na zimno – do czego stosować?

Olej lniany ma wszechstronne zastosowanie, można go stosować zarówno w kuchni, jak i do pielęgnacji skóry. W kuchni nie należy gotować, czy smażyć potraw na oleju lnianym, gdyż podgrzanie powoduje utratę ważnych składników odżywczych.

Zimnotłoczony olej lniany natomiast bardzo dobrze nadaje się do dań na zimno, sałatek, twarogów i jogurtów. Można go również przyjmować w czystej postaci bezpośrednio z łyżki. Jednakże nie każdej osobie odpowiada taka forma, dlatego też na rynku można znaleźć olej lniany w kapsułkach.

W kosmetologii olej lniany ma również szerokie zastosowanie. Stosowany bezpośrednio na skórę poprawia jej kondycję, nawilża ją i odmładza. Produkt z połączeniem kremów i maseczek, a także w czystej postaci, może posłużyć do skutecznego natłuszczania twarzy na noc. Olej wzmacnia również i stymuluje wzrost włosów. Wcierany w skórę głowy lub używany do olejowania włosów charakteryzuje się dobrym wchłanianiem, dzięki czemu nie ma problemów z jego usunięciem.

Olej lniany – na co pomaga?

Olej lniany tłoczony na zimno może pomóc na wiele sposobów i mieć pozytywny wpływ na cały organizm. Jednak na długi czas zapomniane praktyki profilaktyczne dopiero w ostatnich latach odzyskują na popularności. Zwłaszcza że olej lniany jest cennym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3. Na co więc pomaga zimnotłoczony olej lniany?

  • Reguluje ciśnienie krwi, poziom lipidów i cukru we krwi – kwasy tłuszczowe Omega-3 mogą obniżać ciśnienie krwi. Mają różnorodne, prozdrowotne działanie na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Olej reguluje również poziom lipidów we krwi, przy regularnym przyjmowaniu poziom cholesterolu można obniżyć, a jego wartości widocznie poprawić. Co więcej, według współczesnych badań sprzyja również redukcji i zapobieganiu objawów cukrzycy. Reguluje poziom cukru we krwi, mogąc faktycznie zapobiec chorobie cukrzycowej;

  • Poprawia parametry zdrowia nerek – nerki odpowiadają przede wszystkim za wypłukiwanie toksyn z organizmu w postaci moczu. Dlatego są też bardzo podatne na stany zapalne. Zimnotłoczony olej lniany w badaniu przeprowadzonym na przewlekle chorych pacjentach z problemami nerek wykazał pozytywny wpływ na czynność narządów. Za powyższe działanie zdaje się odpowiadać udział kwasów tłuszczowych Omega-3 i kwasu alfa-linolenowego;

  • Odżywia skórę – zimnotłoczony olej lniany ma szczególny wpływ na skórę. Osoby cierpiące na dermatozę i łuszczycę polecają olej lniany, jako skuteczny środek łagodzący swędzenie i dostarczający skórze ważnych składników odżywczych. Regeneruje i uzdrawia skórę od wewnątrz, przywracając jej elastyczność i poprawną wilgotność;

  • Działanie odchudzające – jeśli chcemy schudnąć, warto pomyśleć nad zastosowaniem oleju lnianego w procesie odchudzania. Tłuszcze odgrywają główną rolę w utracie wagi, a zdrowe tłuszcze, takie jak olej lniany są bardzo ważne w całym procesie. Poprawia motorykę jelit, a także eliminuje ochotę na słodycze i potrawy zawierające duże ilości tłuszczu. Promuje również dodatni wydatek energetyczny, stymulując spalanie tkanki tłuszczowej w całym ciele.

Picie oleju lnianego – czy można go pić?

Stosowanie oleju lnianego znane jest od tysiącleci i zostało szczególnie zanotowane w historii starożytnej Grecji. Jest to prawdopodobnie pierwszy olej produkowany w historii Europy już w czasach antycznych. Od tamtego czasu do dziś jedną z najczęstszych metod stosowania oleju lnianego było jego picie.

Dzięki piciu nawet kilkunastu kropel oleju dziennie z dodatkiem wody lub soku owocowego dostarczamy do organizmu wszystkie cenne składniki, które uaktywniają cały organizm, promując jego regenerację i poprawę stanu zdrowotnego. Olej można łączyć z napojami, a także stosować samodzielnie, czy to w formie pitnej, czy gotowej do kupienia formie łatwych w przełknięciu kapsułek, które neutralizują jego smak.

Olej lniany tłoczony na zimno – olejowanie włosów

Nasze włosy każdego dnia narażone są na stres środowiskowy, niezależnie, czy jest to wpływ pogody, upału lub niewłaściwej pielęgnacji i nadmiernych zabiegów chemicznych. Niezdrowy stan włosów prowadzi do rozdwajania się końcówek, puszenia i łamania. Olej lniany budwigowy jest tutaj ciekawym remedium. Ma działanie przeciwzapalne i regenerujące komórki skóry głowy. Dzięki temu nadaje włosom elastyczności, połysku i nawilżenia, poprawia ich wizualną gęstość i pobudza je do dalszego, przyśpieszonego porostu. 

Kod rabatowy Bilovit

Zimnotłoczony olej lniany – z czym warto łączyć?

Olej lniany można stosować jako codzienny dodatek w kuchni. Można go również łączyć z wieloma suplementami diety, a także podawać zwierzętom domowym. W kuchni olej lniany budwigowy powinien być używany na zimno, łącząc się z dressingami, dipami, daniami na bazie twarogu, koktajlami i napojami owsianymi. Olej lniany tłoczony na zimno dodaje smaku ugotowanemu, lekko wystudzonemu jedzeniu.

Olej lniany z twarogiem – smaczne i zdrowe połączenie

Na osobną uwagę zasługuje połączenie oleju lnianego z twarogiem. Tradycyjną specjalnością ze Śląska są gotowane ziemniaki w mundurkach podawane z olejem lnianym i twarogiem. Jak się okazuje, połączenie twarogu i oleju lnianego ma wiele pozytywnych skutków dla naszego zdrowia. Dieta zawierająca duże ilości białka wraz z olejem lnianym promuje perystaltykę jelit, wspomagając przepływ aktywnych składników odżywczych oleju i aminokwasów zawartych w twarogu, przynosząc zauważalny wpływ na zdrowie układu nerwowego, jak i mięśniowego.

Co więcej, olej lniany budwigowy został dogłębnie przebadany w połączeniu z twarogiem przez niemiecką dietetyczkę dr. Johannę Budwig, od której nazwiska pochodzi jedna ze stosowanych nazw oleju lnianego. Odkryła ona, iż połączenie twarogu z olejem lnianym i jego naturalną kompozycją lignanów i innych związków bioaktywnych przyczynia się do zauważalnej poprawy zdrowia pacjentów chorujących na choroby serca, czy cukrzycę.

Olej lniany zimnotłoczony – jak wygląda poprawne przechowywanie?

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas stosowania oleju lnianego tłoczonego na zimno, jest jego zdolność do szybkiego utleniania się na powietrzu. Wiedząc o tym, technologia produkcji oleju lnianego stosuje metody zapobiegające przedostawaniu się tlenu i światła słonecznego do wnętrza butelki. Olej lniany powinien znajdować się zawsze w ciemnych butelkach.

Przed otwarciem butelki z olejem należy ją przechowywać w temperaturze pokojowej, w zaciemnionym pomieszczeniu, do którego nie docierają promienie słoneczne. Po otwarciu zaś należy przechowywać go w lodówce - niska temperatura i zamknięte środowisko zmniejszy stopień utleniania się składników odżywczych z oleju, który przez długi czas pozostanie smaczny i świeży.

Bibliografia
  • „Characterization of flaxseed oil emulsions” – P-E. Lee, W-S. Choo, czasopismo naukowe Journal of Food Science and Technology, Springer, 2015.

  • „Dietary Flaxseed as a Strategy for Improving Human Health” – M. Parikh et al., czasopismo naukowe Nutrients, MDPI, 2019.

  • „Dietary supplementation with flaxseed oil lowers blood pressure in dyslipidaemic patients” – G. K. Paschos et al., czasopismo naukowe European Journal of Clinical Nutrition, Nature, 2007.

  • „Effects of Flaxseed Interventions on Circulating Inflammatory Biomarkers: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials” – M. Rahimlou et al., czasopismo naukowe Advances in Nutrition, Elsevier, 2019.

  • „Effects of Flaxseed Oil on Serum Lipids and Lipoproteins in Hemodialysis Patients: a Randomized Controlled Trial” – M. Mirfatahi et al., czasopismo naukowe Iranian Journal of Kidney Diseases, IJKD, 2016.

  • „Effects of flaxseed supplementation on functional constipation and quality of life in a Chinese population: A randomized trial” – J. Sun et al., czasopismo naukowe Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition, HEC Press, 2020.

  • „Efficacy of flaxseed oil compared with fish oil supplementation in the treatment of coronary heart disease: a retrospective study” – W. Jiang et al., czasopismo naukowe Journal of Thoracic Disease, AME, 2022.

  • „Efficacy of topical Linum usitatissimum L. (flaxseed) oil in knee osteoarthritis: A double-blind, randomized, placebo-controlled clinical trial” – S. Mosavat et al., czasopismo naukowe Complementary therapies in clinical practice, Elsevier, 2018.

  • „Flaxseed Bioactive Compounds: Chemical Composition, Functional Properties, Food Applications and Health Benefits-Related Gut Microbes” – A. Mueed et al., czasopismo naukowe Foods, MDPI, 2022.

  • „High alpha-linolenic acid flaxseed (Linum usitatissimum): some nutritional properties in humans” – S. C. Cunnane et al., czasopismo naukowe The British Journal of Nutrition, Cambridge, 1993.

  • „Intervention with flaxseed and borage oil supplements modulates skin condition in women” – S. De Spirt et al., czasopismo naukowe The British Journal of Nutrition, Cambridge, 2009.

  • „Meta-analysis of the effects of flaxseed interventions on blood lipids” – A. Pan et al., czasopismo naukowe The American Journal of Clinical Nutrition, Elsevier, 2009.

  • „The cardiovascular effects of flaxseed and its omega-3 fatty acid, alpha-linolenic acid” – D. Rodriguez-Leyva et al., czasopismo naukowe The Canadian Journal of Cardiology, Elsevier, 2010.

„The Short-Term Effects of Olive Oil and Flaxseed Oil for the Treatment of Constipation in Hemodialysis Patients” – C. Ramos et al., czasopismo naukowe Journal of Renal Nutrition, NKF, 2015.

Powiązane wpisy

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń