
Olejek cedrowy pozyskiwany jest z kory, liści i drewna drzewa cedrowego. Zawiera on wiele cennych składników, obecnych w cedrach atlaskich i himalajskich. Właściwości olejku cedrowego słusznie można określić jako prawdziwie wszechstronne. Jest to jeden z najpopularniejszych olejków w kosmetyce naturalnej, masażu, a zwłaszcza aromaterapii ze względu na mnogość swoich dobroczynnych cech.
Olejek cedrowy – jaka stoi za nim historia?
Dziś cedry stały się niestety rzadkością – w przeciwieństwie do odległej starożytności. Drewno cedrowe było ważnym budulcem mebli i statków, a także dodatkiem do biżuterii. Służyło także do impregnacji zwojów papirusowych, a także było stosowane w starożytnym Egipcie do balsamowania zmarłych faraonów i kapłanów. Dzięki swojemu unikatowemu w skali światowej zapachowi, niespotykanemu nigdzie indziej, jest dziś popularnym składnikiem perfum i kosmetyków.
Olejek cedrowy był stosowany na przestrzeni tysiącleci przez różnorodne kultury, w tym społeczności tak odległe dla Europy, jak rdzenni Amerykanie, czy Tybetańczycy, którzy leczyli za pomocą olejku drobne dolegliwości, jak kaszel i czkawkę, a także poważniejsze choroby.
W starożytnym Egipcie odkrycie właściwości przeciwdrobnoustrojowych i owadobójczych olejku cedrowego sprawiły, że był on cennym surowcem w procedurach mumifikacji. W tych i innych społecznościach drewno cedrowe było znane z relaksacji ciała i umysłu, dzięki czemu nadawało się idealnie do stosowania podczas ceremonii religijnych i obrzędów.
Technika produkcji - jak pozyskiwany jest olejek cedrowy?
Olejek eteryczny z drzewa cedrowego destylowany jest za pomocą pary wodnej. Kora, drewno i liście są siekane, a następnie wdmuchiwane do specjalnego urządzenia destylującego. Olej zawarty w częściach rośliny jest ekstrahowany za pomocą pary wodnej, a następnie oddzielony w specjalnym urządzeniu od skroplonej wody – hydrolatu.
Olej jest ostatecznie filtrowany, a następnie umieszczany w specjalnych, zacienionych beczkach lub bezpośrednio wtłaczany do butelek z ciemnym szkłem – chroniącym cenne właściwości olejku przed działaniem promieni słonecznych.
Właściwości olejku cedrowego – co stoi za jego skutecznością?
Olejek cedrowy ma liczne właściwości pozytywne dla ogólnego stanu zdrowia organizmu, a przede wszystkim skóry i włosów. Dzięki temu olejek eteryczny z cedru jest niezbędnikiem dla wielu miłośników aromaterapii i kosmetyki naturalnej. Wśród wszystkich jego właściwości wyróżnia się działanie przeciwgrzybicze, antyseptyczne, moczopędne i uspokajające.
Oprócz tego olejek cedrowy ma działanie:
- Antyseptyczne
- Moczopędne
- Grzybobójcze
- Wykrztuśne, zmniejszające kaszel
- Owadobójcze
- Uspokajające
- Dezodorujące
- Wspomagające krążenie krwi
- Przeciwzapalne
- Poprawia koncentrację
- Sprzyja zdrowemu metabolizmowi
- Wspomaga wzrost włosów zapobiega wypadaniu cebulek
- Łagodzi objawy skóry tłustej i podatnej na trądzik
- Ma działanie tonizujące
Gdy widzimy wszystkie te cechy, nietrudno się domyślić, dlaczego ten olejek eteryczny jest podstawą większości zestawów do aromaterapii. Jego zalety nie ograniczają się tylko do zdrowia, czy pielęgnacji skóry i włosów. Naturalny olejek eteryczny z cedru jest przede wszystkim bezpieczny, dzięki temu może być stosowany również w profilaktycznych masażach i relaksujących kąpielach.
Olejek eteryczny cedr - 1000 ml
Olejek cedrowy na włosy i skórę – czy jest pomocny?
Jakie cechy determinują skuteczność stosowania olejku cedrowego na włosy i skórę? Są to m.in.
- Ochrona cery tłustej – zwłaszcza trądzikowej. Tonizuje skórę dzięki właściwościom antyseptycznym i przeciwzapalnym
- Sprzyja gojeniu drobnych ran – jest również doskonałym środkiem antyseptycznym, więc bez problemu możemy go stosować do dezynfekcji drobnych ran
- Ma działanie dezodoryzujące – jest doskonałym naturalnym dezodorantem, relaksującym i o przyjemnym zapachu drewna
- Wpływa na kondycję włosów – będąc środkiem zwężającym naczynia krwionośne i promującym krążenie krwi, stymuluje mieszki włosowe, zwiększając krążenie i sprzyjając tym samym wzrostowi włosów. Jednocześnie spowalnia wypadanie włosów. Dzięki temu może być stosowany w leczeniu różnych rodzajów łysienia
- Poprawia stan skóry głowy – olejek eteryczny z drzewa cedrowego zmniejsza suchość i łuszczenie się skóry głowy. Zapobiega także problemom związanym z suchym łupieżem
- Ujędrnia skórę – jest ciekawym środkiem ujędrniającym skórę. Cedr ze względu na swoje właściwości jest także doskonałym naturalnym środkiem antycellulitowym
Olejek cedrowy w aromaterapii – jak skutecznie stosować?
Jak możemy skutecznie stosować olejek cedrowy w aromaterapii? Wystarczy dodać kilka kropli olejku eterycznego (od 10 do 20) do dyfuzora. Wiadomo, że głębokie wdychanie jego aromatu ułatwia zrelaksowane oddychanie i ułatwia zasypianie. Oprócz tego olejek może zostać dodany do estetycznego kominka zapachowego, wraz z dodatkiem wody w proporcjach 5-6 ml olejku i 50 ml wody.
Jeśli zaś jesteśmy w podróży, nic nie stoi na przeszkodzie do zastosowania go w ruchu! Wystarczy, że dynamicznie wetrzemy od 2 do 3 kropelek olejku na wewnętrzną stronę nadgarstków, następnie przybliżając je do okolic nosa i wdychając przez 2 minuty. Inną możliwością jest nałożenie tej samej ilości kropel na chusteczkę, zasięgając jej pomocy w trakcie, gdy odczuwamy napięcie i niepokój.
Należy pamiętać, iż sesje aromaterapii z olejkiem cedrowym powinny trwać od 10 do 15 minut. Ważna jest także odpowiednia ilość kropel i połączenie ich z bazą w postaci wody. Dzięki temu aromat nie będzie zbyt intensywny, a sama sesja będzie oferować szereg prozdrowotnych właściwości.

Jak pachnie olejek cedrowy?
Szeroko stosowany w użytku aromaterapeutycznym, olejek eteryczny z drzewa cedrowego znany jest ze swojego słodkiego, drzewnego zapachu. Został on scharakteryzowany jako rozgrzewający, pocieszający i uspokajający, w naturalny sposób sprzyjając odprężeniu całego organizmu.
Energetyzujący aromat olejku cedrowego pomaga odświeżyć i dezodoryzować wnętrza, jednocześnie odstraszając owady. Co więcej, jego właściwości przeciwgrzybicze pomagają zapobiegać rozwojowi grzybów i pleśni. Rzeczywiście, badania naukowe udowodniły, że jego orzeźwiająca nuta zwiększa aktywność ośrodkowego układu nerwowego, podczas gdy uspokajające właściwości rozluźniają ciało. Połączenie tych cech sprzyja poprawie koncentracji, jednocześnie zmniejszając nadpobudliwość.
Unikatowy aromat olejku eterycznego z cedru uspokaja szkodliwy stres i jest w stanie łagodzić napięcie, co z kolei sprzyja odpoczynkowi ciała, pomaga oczyścić umysł. Stosowany wieczorami zachęca do zasypiania, a sam sen jest niezwykle regenerujący i naprawczy, wpływając na homeostazę całego organizmu.
Olejek cedrowy – z czym najlepiej łączyć?
Jeśli chcemy zwiększyć zalety olejku cedrowego, warto go połączyć z dowolnym z następujących naturalnych olejków eterycznych, aby uzyskać mieszankę, która jest jednocześnie aromatyczna i pełna zdrowia:
- Olejek eteryczny z lawendy
- Olejek eteryczny z kadzidłowca
- Olejek eteryczny rozmarynowy
- Olejek eteryczny z bergamotki
- Olejek eteryczny z cytryny lub limonki
- Olejek eteryczny jaśminowy
Tak połączone olejki mogą być także stosowane w ramach przyjemnego masażu, nie tylko aromaterapii. Wystarczy, że rozcieńczymy olejek z drzewa cedrowego i dowolnego innego olejku z olejem nośnikowym (olejek jojoba, oliwa z oliwek), a następnie wmasujemy go w klatkę piersiową lub gardło.
Mieszaniny olejków można dodać także do ciepłej kąpieli, a jeśli obydwa olejki wpływają na kondycję włosów, można je rozcieńczyć w szamponie i odżywcze przed jej spłukaniem pod prysznicem.
„The Chemistry of Essential Oils and Artificial Perfumes; Volume 2” – E. J. Parry, Creative Media Partners, LLC, 2018.
„Handbook of Essential Oils: Science, Technology, and Applications” – K. H. Can Baser, G. Buchbauer, CRC Press, 2009.
„Clinical Aromatherapy: Essential Oils in Practice, Second Edition” – J. Buckle, Churchill Livingstone, 2003.
„Essential Aromatherapy: A Pocket Guide to Essential Oils and Aromatherapy” – S. E. Worwood, New World Library, 1995.
„Essential Oil in Taurus Cedar ( Cedrus libani A. Rich) Seeds” – N. Bilir, A. B. Avci, czasopismo naukowe Journal of Essential Oil Bearing Plants, 2013.
„Use of Novel Compounds for Pest Control: Insecticidal and Acaricidal Activity of Essential Oil Components from Heartwood of Alaska Yellow Cedar” – N. A. Panella, M. C. Dolan, J. J. Karchesy, Y. Xiong, J. Peralta-cruz, M. Khasawneh, J. A. Montenieri, G. O. Maupin, czasopismo naukowe Journal of Medical Entomology, Bioone, 2005.
„Antimicrobial activity of sugar beet lignocellulose films containing tung oil and cedarwood essential oil” – Z. Shen, D. P. Kamdem, czasopismo naukowe Cellulose, Springer, 2015.
„Chemical Composition and Antibacterial Activity of the Essential of Cedrus atlantica (Cedarwood oil)” – S. Zrira, M. Ghanmi, czasopismo naukowe Journal of Essential Oil Bearing Plants, 2016.
„The In Vitro Activity of Essential Oils against Helicobacter Pylori Growth and Urease Activity” – I. Korona-Głowniak, A. Głowniak-Lipa, A. Ludwiczuk, T. Baj, A. Malm, czasopismo naukowe Molecules, 2020.
„Odor-active constituents of Cedrus atlantica wood essential oil” – A. Uehara, B. Tommis, E. Belhassen, B. Satrani, M. Ghanmi, N. Baldovini, czasopismo naukowe Phytochemistry, Elsevier, 2017.
„Aromatic plants, spirituality, and sacred traditions” – S. M. Ross, czasopismo naukowe Holistic nursing practice, Wolters Kluwer, 2007.
„The sedative effects and mechanism of action of cedrol inhalation with behavioral pharmacological evaluation” – D. Kagawa, H. Jokura, R. Ochiai, I. Tokimitsu, H. Tsubone, czasopismo naukowe Planta Medica, Georg Thieme Verlag Stuttgart, 2003.
Powiązane wpisy

Olejek Styraksowy – tradycyjne remedium pełne zdrowia
Styraks jest wyjątkowym gatunkiem rośliny leczniczej, która od wieków była używana do celów terapeutycznych, kosmetycznych i przemysłowych. Obecnie olejek eteryczny, a także i żywica pozyskiwana ze styrakowca benzoesowego zdobywają na popularności w kręgach pasjonatów aromaterapii, czerpiąc z jego działania ogrom korzyści. Czym jest styrakowiec, a także jakimi cechami determinuje się pozyskiwany z niego olejek i żywica? Poznajmy potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z jego stosowania.

Olejek eteryczny z tangerynki - cytrusowa esencja zdrowia
Olejki eteryczne z cytrusów są jednymi z najkorzystniejszych środków w poprawie samopoczucia i pobudzenia do działania. Jednym z nich jest tangerynka, nietuzinkowy owoc cechujący się prozdrowotnymi właściwościami mandarynki i grejpfruta. Słodki smak, bez przesadnej kwaskowatości spowodował, że tangerynka jest idealnym dodatkiem do dań i soków, a także ciekawym źródłem prozdrowotnych olejków eterycznych. Co należy wiedzieć o olejku eterycznym Tangerine, a także, jak go stosować?

Naturalne kadzidła z żywicy i ziół - zdrowe dodatki do medytacji
Dzikie rośliny od tysiącleci były i są wykorzystywane na niezliczone sposoby. W przeszłości karmiły nas i przynosiły ukojenie w trudnych chwilach, odgrywając kluczową rolę w rozwoju ludzkości. Każda roślina ma swoje unikatowe właściwości lecznicze dla ludzkiego organizmu, a niektóre z nich mają również bardziej subtelne cechy, do dziś regularnie stosowane w formie kadzenia podczas różnorodnych rytuałów religijnych, a także w trakcie medytacji. Takie rośliny nazywa się naturalnymi kadzidłami.

Olejek eteryczny kocimiętka - przydatny także dla ludzi?
Zapewne każda osoba na świecie słyszała o unikatowym działaniu kocimiętki, rośliny uwielbianej przez domowe koty, a także ich większych kuzynów. Cytrusowy i charakterystyczny zapach przyciąga do kocimiętki nie tylko koty, lecz także i ludzi. Mało znanym faktem jest to, iż my także możemy skorzystać z potencjalnie pożytecznych efektów relaksacyjnych i prozdrowotnych kocimiętki. Roślina łagodzi stres i oferuje również szereg innych korzyści, które warto poznać.

Olejek eteryczny manuka - naturalny sposób na walkę z grzybicą paznokci i nie tylko
Pochodzący z tradycyjnej medycyny Maorysów olejek Manuka znany jest ze swoich unikalnych właściwości oczyszczających i urzekającego zapachu. Chociaż jest rzadko spotykany, olejek eteryczny z Manuka jest bardzo silnym środkiem przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, szczególnie przydatnym w przypadku schorzeń skórnych i laryngologicznych. Co należy wiedzieć o olejku pozyskiwanym z niepozornego nowozelandzkiego drzewa Manuka?

Olejek Wintergreen – cudowny składnik zdrowia rdzennych amerykanów
Olejek eteryczny Wintergreen to enigmatyczny składnik pomocny w przypadku bólu stawów i mięśni, który był stosowany przez rdzennych amerykanów od setek lat. Wintergreen, czy też Golteria rozesłana to obecnie roślina niezwykle popularna wśród osób aktywnych i zmagających się z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Cechuje się unikatowymi właściwościami przeciwzapalnymi, a także przeciwbólowymi i przeciwskurczowymi, które stanowią o skuteczności olejku Wintergreen. Co należy o nim wiedzieć?

Olejek Balsam Peru - południowoamerykański sekret zdrowia
Balsam peruwiański z drzewa balsamowego jest doskonałym przykładem tego, jak potężna i skuteczna może być siła natury, jeśli jest stosowana prawidłowo. Medycyna naturalna może być świetną alternatywą w wielu sytuacjach. Olejek balsamowy Peru dzięki swoim właściwościom stosowany jest od setek lat w krajach Ameryki Środkowej, Peru, Ekwadorze i Brazylii, gdzie znany jest jako silny środek antyseptyczny i antybakteryjny do leczenia podrażnień skórnych.

Przyjazne naturalne olejki eteryczne dla dzieci - czy są pomocne?
Naturalne olejki eteryczne mają różnorodne działanie lecznicze, na przykład są częstym pomocnikiem w zimnych porach roku. Mogą również wspomóc procesy regeneracyjne organizmu i wielu innych codziennych dolegliwości psychicznych i fizycznych, na które są nastawione również dzieci. Zastanawiamy się, czy olejki eteryczne są bezpieczne dla dzieci? Odpowiedź brzmi: tak! Przyjrzyjmy się zatem, jakie olejki będą skuteczną pomocą dla dzieci, obdarowując je wieloma pozytywnymi właściwościami.

Olejek palo santo - zdrowotny ekstrakt o duchowej sile
Olejek pozyskiwany ze świętego drzewa balsamicznego Palo Santo (Bursera graveolens), od wieków jest szeroko stosowany ze względu na swoje właściwości lecznicze i moc duchową. Olejek z Palo Santo ma właściwości moczopędne, przeciwreumatyczne, oczyszczające, antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Jednocześnie służy do zwalczania chorób o podłożu stresowym, enigmatyczny aromat zapewnia spokój ducha, oczyszczając ciało i umysł. Co ma do zaoferowania olejek z Palo Santo?

Olejek cedrowy - wszechstronna esencja na wiele dolegliwości
Olejek cedrowy pozyskiwany jest z kory, liści i drewna drzewa cedrowego. Zawiera on wiele cennych składników, obecnych w cedrach atlaskich i himalajskich. Właściwości olejku cedrowego słusznie można określić jako prawdziwie wszechstronne. Jest to jeden z najpopularniejszych olejków w kosmetyce naturalnej, masażu, a zwłaszcza aromaterapii ze względu na mnogość swoich dobroczynnych cech.
Comments (0)