Olejek eteryczny manuka - naturalny sposób na walkę z grzybicą paznokci i nie tylko

Pochodzący z tradycyjnej medycyny Maorysów olejek Manuka znany jest ze swoich unikalnych właściwości oczyszczających i urzekającego zapachu. Chociaż jest rzadko spotykany, olejek eteryczny z Manuka jest bardzo silnym środkiem przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, szczególnie przydatnym w przypadku schorzeń skórnych i laryngologicznych. Co należy wiedzieć o olejku pozyskiwanym z niepozornego nowozelandzkiego drzewa Manuka?

Olejek Manuka (Leptospermum scoparium) – jak jest pozyskiwany?

Drzewo Manuka, w terminologii naukowej znane jako Leptospermum scoparium jest endemicznym gatunkiem Nowej Zelandii. Manuka rośnie w całej Nowej Zelandii i jest szczególnie często spotykana na bardziej suchych, wschodnich wybrzeżach Wyspy Północnej i Południowej.

Olejek z Leptospermum scoparium otrzymywany jest w wyniku destylacji z parą wodną dwóch najbardziej bogatych w olejek części rośliny – liści i małych gałązek. Gdy para przechodzi przez liście i gałązki, skrapla się, a olej ze względu na swoją gęstość unosi się na powierzchni skroplonej wody, z której jest następnie odprowadzany.

Sam olejek jest stosunkowo nową substancją w świecie nauki, gdyż po raz pierwszy został rozpoznany dopiero w latach 70 ubiegłego wieku. Z kolei już od lat 80 manuka uprawiana jest w celach komercyjnych, głównie w celu uzyskania z niej olejku eterycznego, a także produkowanego przez pszczoły unikatowego miodu z wiecznie zielonych krzewów manuki.

Olejek Manuka – jakie ma właściwości?

Za prozdrowotne właściwości olejku Manuka odpowiadają główne składniki aktywne rośliny. Jest to alfa-pinen (działanie antyseptyczne), humulen (przeciwzapalne) i leptospermon (przeciwbakteryjne). Ostatni z nich jest także składnikiem specyficznym dla krzewów z rodziny mirtowatych, a także to dzięki niemu manuka zawdzięcza swoją naukową nazwę.

Olejek Manuka charakteryzuje się właściwościami:

  • Przeciwbakteryjnymi – manuka jest sprzymierzeńcem nie do powstrzymania w walce różnorodnych infekcji laryngologicznych, takich jak zapalenie oskrzeli, przeziębienia, grypa, zapalenia zatok i kaszel. Za te działanie odpowiadają liczne triketony, składniki o właściwościach przeciwwirusowych
  • Przeciwgrzybicznymi – olejek dzięki składnikom aktywnym spowalnia i przeciwdziała rozwojowi wielu grzybów, a także powiązanych z nimi grzybic
  • Dezynfekującymi – niezwykle skuteczne przy wszelkiego rodzaju infekcjach skóry. Rzeczywiście, olejek Manuka może być stosowany w leczeniu ropni, czyraków, a także opryszczki, trądziku i wielu więcej
  • Wykrztuśnymi – jego właściwości oczyszczające umożliwiają złagodzenie zatorów zalegających w drogach oddechowych poprzez wspomaganie usuwania śluzu z gardła i oskrzeli

Olejek Manuka – wskazania i zastosowanie

Olejek z Leptospermum scoparium może być stosowany na wiele różnorodnych problemów skórnych, oddechowych, czy także związanych z drogami wewnętrznymi organizmu. Wskazania co do zastosowania olejku eterycznego z Manuka prezentują się następująco:

  • Stosowanie na skórze i paznokciach (masaże, zimne okłady, kąpiel) – trądzik, zapalenie oskrzeli, oparzenia, ukąszenia owadów, grzybice, brodawczaki, pęcherze
  • Stosowanie w profilaktyce dróg oddechowych (dyfuzja, aromaterapia, wdychanie) – zapobieganie infekcjom, kaszel, katar, grypa, sezonowe przeziębienia
  • Stosowanie w drogach wewnętrznych – zapalenie jamy ustnej, zapalenie dziąseł, nieświeży oddech

Należy pamiętać, iż w przypadku ran zewnętrznych i stanów takich jak opryszczka, blizny lub pryszcze, olejek Manuka można wcierać w dotknięty obszar od jednego do dwóch razy dziennie.

Z kolei w ramach domowej aromaterapii olejek można wdychać bezpośrednio znad miski z gorącą wodą, przez okres od pięciu do dziesięciu minut. W ramach masażu, tak jak i innych rodzajów podania bezpośrednio na skórę zalecane jest połączenie olejku z olejem nośnikowym (np. olej jojoba, arganowy, oliwa z oliwek).

Olejek eteryczny manuka - 10 ml

OET-MUK-10
Olejek eteryczny manuka pozyskiwany jest z nowozelandzkiego krzewu leptospermum scoparium. W procesie produkcji wykorzystuje się liście, nasiona, korę i żywicę, które poddane procesowi destylacji parą wodną wytwarzają niezwykle cenny produkt - olejek eteryczny. Co ciekawe, krzew manuka wytwarza także bardzo zdrowy miód, który cieszy się dużą...
Dostępny
38,90 zł

Olejek eteryczny manuka – pomocny na trądzik?

Główną przyczyną trądziku jest bezpośrednio powiązana z nim nadprodukcja sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe naszego organizmu. Aby zmniejszyć obrzęki, a tym samym poprawić wygląd i zdrowie skóry, należy kontrolować populację bakterii żywiących się sebum w zatkanych porach.

Gdy bakterie atakują każdy gruczoł łojowy, wytwarzają enzymy, które uszkadzają jego ścianki, powodując pękanie porów i rozprzestrzenianie się zarazków na otaczające tkanki. Olejek Manuka zabija bakterie odpowiedzialne za trądzik, niezależnie od tego, czy stosujemy go naskórnie, czy w ramach inhalacji za pomocą kąpieli parowej. To właśnie ta forma jest najczęściej polecaną w ramach walki z uporczywym trądzikiem.

Wystarczy, iż dodamy od 2 do 5 kropel olejku do miski z gorącą wodą, a następnie umieścimy twarz w bezpiecznej odległości bezpośrednio nad miską. Para przedostanie się na skórę i pod nią, sukcesywnie eliminując bakterie odpowiedzialne za trądzik.

Olejek manuka – działanie na skórę twarzy

Kadyny, triketony i seskwiterpenole to związki chemiczne, które zawarte są w ogromnych ilościach w olejku Manuka. Co ciekawe, mogą one pomóc w leczeniu różnorodnych schorzeń i dolegliwości, pojawiających się na skórze twarzy.

Jak zostało już wspomniane, olejek Manuka wykazuje doskonałe działanie przeciwdrobnoustrojowe przeciwko szerokiej gamie występujących na naszych twarzach mikroorganizmów. Ostatnie badania naukowe udowadniają, iż olejek Manuka może być stosowany w przypadku różnych schorzeń skóry twarzy, takich jak trądzik, wypryski, pryszcze, wysypki, czy łuszczyce, a nawet oparzenia słoneczne.

Olejek Manuka najefektywniej działa na skórę wraz z dodatkiem oleju nośnikowego. Nakładany bezpośrednio na dotknięty obszar skóry od trzech do czterech razy dziennie zapewni szybką poprawę stanu już po kilku dniach.

Olejek eteryczny z manuki – czy przeciwdziała grzybicy paznokci?

Olejek Manuka wykazuje niecodzienne, prozdrowotne działanie na wiele obszarów ciała. Jednymi z nich są także części dotknięte wszelakimi rodzajami grzybów. W przypadku infekcji grzybiczych w grę wchodzą właściwości grzybobójcze triketonów zawartych w olejku Manuka. Należy tu wspomnieć, iż olejek eteryczny z Leptospermum scoparium określany jest jako jeden z najsilniejszych olejków eterycznych o działaniu przeciwgrzybicznym, deklasując tak znane olejki, jak chociażby olejek z drzewa herbacianego.

Aby zaradzić grzybicy paznokci z wykorzystaniem olejku Manuka, należy rozpocząć od regularnego nakładania olejku na dotknięte grzybicą paznokcie do dwóch razy dziennie, przykrywać je cienką bawełnianą warstwą tkaniny. Pomocne może być również moczenie stóp w kąpieli z olejkiem Manuka. Wystarczy dodać od 5 do 15 kropel olejku do 2 litrów letniej wody i moczyć w niej zainfekowane paznokcie przez około 15 minut. Czynność można powtarzać od czterech do sześciu razy w tygodniu.

Olejek manuka – ciekawostki warte poznania

O jakich ciekawostkach warto wiedzieć, sięgając po olejek Manuka?

  • Wysokiej jakości olejek Manuka ma ziemisty, drzewny i lekko cierpki zapach.
  • Leptospermum scoparium zwykle dorasta do 2-5 metrów wysokości, choć spotyka się także okazy sięgające 15 metrów.
  • Nazwa „Mānuka” wywodzi się z języka maoryskiego. Termin ten oznacza „mirt nowozelandzki”.
  • Pomimo bliskich konotacji z Nową Zelandią, roślinę napotkamy także w południowo-wschodniej części Australii.
  • Olejek Manuka świetnie komponuje się z bazylią, eukaliptusem, lawendą, miętą pieprzową, czy oregano i tymiankiem.
Bibliografia

„Investigations of kanuka and manuka essential oils for in vitro treatment of disease and cellular inflammation caused by infectious microorganisms” – C-C. Chen et al., czasopismo naukowe Journal of Microbiology, Immunology, and Infection, Chinese Society of Microbiology, 2016.

„Essential oils from New Zealand manuka: triketone and other chemotypes of Leptospermum scoparium” – M. H. Douglas, czasopismo naukowe Phytochemistry, Elsevier, 2004.

„Mānuka Oil-A Review of Antimicrobial and Other Medicinal Properties” – W. H. Tesfaye, czasopismo naukowe Pharmaceuticals, MDPI, 2020.

„Manuka Oil, A Natural Herbicide with Preemergence Activity” – E. F. Dayan, J. Howell, J. P. Marais, D. Ferreira, M. Koivunen, czasopismo naukowe Weed Science, Allen Press Online Publishing, 2011.

„Topical Administration of Manuka Oil Prevents UV-B Irradiation-Induced Cutaneous Photoaging in Mice” – O. S. Kwon, S. H. Jung, B. S. Yang, czasopismo naukowe         Evidence-based Complementary and Alternative Medicine, Oxford University Press, 2013.

„Virucidal Activity of a β-Triketone-Rich Essential Oil of Leptospermum scoparium (Manuka Oil) Against HSV-1 and HSV-2 in Cell Culture” – J. Reichling, C. Koch, E. Stahl-Biskup, C. Sojka, P. Schnitzler, czasopismo naukowe Planta Medica, Thieme Medical Publishers, 2005.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń