Olejek eteryczny z wetiweru jest popularnym w aromaterapii środkiem, głównie ze względu na swoje unikatowe właściwości. Łagodzi objawy stresu, odstrasza owady i przeciwdziała większym zmianom skórnym. Oprócz tego jest doskonałym składnikiem wielu perfum, ze względu na swój tropikalny zapach, uziemiający stargane myśli i nerwy. Do czego stosowany jest olejek z wetiwerii, a także jakie zastosowanie niosą jego charakterystyczne cechy?
Olejek eteryczny Wetiwer – co to takiego?
Wetiweria jest wieloletnią rośliną, naturalnie porastającą żyzne tereny Sri Lanki, Afryki i Azji. Korzenie wetiwerii znane są ze swojej niezwykłej na skalę światową budowy. Mogą osiągać rozmiary nawet do 3 metrów głębokości. Według miejscowych legend Sri Lanki spożywanie rośliny, a także pozyskiwanego z niej olejku umożliwiało czerpanie pierwotnej „siły życiowej” naszej planety.
Do ekstrakcji olejku eterycznego wykorzystuje się suchy korzeń, przy zastosowaniu klasycznej metody destylacji z parą wodną. Uzyskiwany olejek wetiweriowy, używany jest jako środek zapachowy, a także w różnego rodzaju rytuałach pielęgnacyjnych i zdrowotnych. Nośnikiem podczas ekstrakcji oleju jest gorąca para, oddzielająca organiczne składniki wetiwerii, odsłaniając czysty, wysoko stężony olej o niepozornej, ciemnobrązowej barwie.
Olejek Wetiwerowy – jaki ma zapach?
Olejek z wetiwerii charakteryzuje się ciężkim i ziemistym aromatem, przypominającym typowe dla tropików, drzewne nuty. W przeszłości zapach wetiwerii uważany był za typowo męski zapach, obecnie jednak jest również postrzegany jako ważna nuta w zapachach kobiecych i unisex. Zapach przypominający drzewo sandałowe, palo santo i paczulę dobrze komponuje się w połączeniu z innymi egzotycznymi olejkami, jak geranium, cynamon, czy bergamotka.
Unikatowe właściwości zapachowe olejku umożliwiają mu skuteczne odstraszanie owadów, w tym komarów, czy moli. Z tych względów stosowany jest na szeroką skalę w perfumach i produktach higieny osobistej. Warto wspomnieć, iż na rynku produktów perfumeryjnych nie występuje syntetyczna wersja tego olejku, ponieważ złożony profil aromatyczny, z którego się składa, jest owocem niezwykłej naturalnej synergii ponad 100 różnych składników, których nie można wytworzyć drogą chemiczną.
Olejek Wetiwerowy – co definiuje jego pozytywne właściwości?
Olejek z wetiweru koncentruje w sobie mnogość substancji o właściwościach przeciwutleniających. Zaliczamy do nich takie składniki, jak:
- Furfural
- Wetiwazulen
- Kwas palmitynowy
- Kwas benzoesowy
- Wetiron
- Khusimol
- Vetivon A- i B-
Olejek eteryczny z wetiwerii jest łatwo rozpuszczalny w alkoholach, a także jest łatwo mieszalny w olejach nośnikowych. Nie rozpuszcza się w wodzie. Z tego względu przypisuje mu się następujące właściwości:
- Przeciwzapalne
- Antyseptyczne
- Kojące
- Odprężające
- Stymulujące popęd płciowy
- Antyoksydacyjne
Olejek Wetiwerowy – główne zastosowania zdrowotne
Ze względu na swój ciekawy skład, olejek eteryczny wetiwerowy znalazł zastosowanie w aromaterapii, masażu i w celu ogólnej poprawy samopoczucia. W rzeczywistości istnieją badania, które potwierdzają jego skuteczność w ww. praktykach. Są to m.in.:
- Pomoc w zmniejszeniu zmęczenia psychicznego – dzięki działaniu odprężającemu zmniejsza stres i poprawia czujność. Odświeżające właściwości olejku stymulują aktywność elektryczną mózgu i pomagają poprawić sprawność umysłową
- Redukuje stres i niepokój – przeciwlękowe działanie olejku wetiwerowego jest dobrze znane w medycynie tradycyjnej. Świat nauki potwierdza pozytywnie działanie olejku, bazując na badaniach przeprowadzonych na szczurach, które wystawione na aromat olejku wetiwerowego wydawały się bardziej zrelaksowane po kilkunastominutowej sesji
- Zwalcza wolne rodniki – ze względu na liczną zawartość związków przeciwutleniających, olejek jest dobrym sposobem na złagodzenie negatywnego wpływu wolnych rodników. Ich wzmożona aktywność wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób przewlekłych i przedwczesnym starzeniem
- Chroni przed owadami – olejek z wetiwerii jest jednym z najpopularniejszych naturalnych repelentów. Ze względu na swój skład jest wysoce toksyczny dla gatunków takich jak komary, mole, mszyce i kleszcze.
Olejek eteryczny Wetiwer – jak poprawnie stosować?
W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać dzięki właściwościom olejku wetiwerowego, możliwe jest jego stosowanie w:
- Domowych masażach – olejek można nakładać na nadgarstki, szyję, klatkę piersiową lub inne obszary ciała dotknięte np. stanami zapalnymi. Przed użyciem należy go rozcieńczyć w oleju nośnikowym. Wystarczy kropla lub dwie z 10 mililitrami oleju nośnikowego (np. jojoba)
- Aromaterapii – dyfuzja olejku wetiwerowego to świetny sposób, aby cieszyć się jego wyjątkowym aromatem i docenić uspokajające i relaksujące korzyści płynące z aromaterapii. Dzięki zastosowaniu w dyfuzorze może również pomóc w maskowaniu mniej pożądanych zapachów i dezodoryzacji pomieszczenia. Wystarczy dodać od 2 do 10 kropel olejku do napełnionego wodą dyfuzora, a następnie stosować go przez nie dłużej niż 30 minut do dwóch razy dziennie
- Relaksującej kąpieli – olejek eteryczny z wetiwerii nadaje się do domowych kąpieli. Para wydobywająca się z gorącej wody unosi aromat olejku w powietrze, podobnie jak dyfuzor i nebulizator. Przed zastosowaniem w wannie należy rozcieńczyć olejek w swoich produktach do pielęgnacji, szamponie lub żelu do kąpieli
- Zadbaniu o czystość – innym sposobem na skorzystanie z dobrodziejstw olejku wetiweria jest włączenie go do domowych porządków. Olejek może zostać dodany do własnych naturalnych mieszanek czyszczących, takich jak te na bazie octu. Zadba o stworzenie przyjemnego zapachu, który sprawi, dzięki dodatkowym właściwościom antyseptycznym, iż każde pomieszczenie stanie się przyjazną, czystą i wolną od toksyn przestrzenią.
Olejek Wetiwerowy do kosmetyków – co warto wiedzieć?
Olejek eteryczny z wetiwerii jest popularnym składnikiem wielu środków kosmetycznych. Zda się również, jako składnik domowego kremu do pielęgnacji osobistej. Rozprowadzany w niewielkich ilościach po skórze, napina ją, redukując istniejące już zmarszczki, a także przeciwdziałając powstawaniu nowych.
Wraz z olejem nośnikowym, wetiwer może być nakładany w niewielkiej ilości także na twarz w ramach wieczorowej praktyki regeneracyjnej, ponieważ to właśnie w nocy, nasza skóra rozpoczyna intensywny proces regeneracyjny. Dzięki zdolności do gojenia blizn i przywracania jędrności skórze olejek z wetiwerii jest ciekawym rozwiązaniem dla osób zmagających się z przykrymi bliznami pooperacyjnymi.
Rozpylanie olejku lub stosowanie go w produktach do pielęgnacji włosów, skóry lub kąpieli może również pomóc w utrzymaniu ogólnego dobrego samopoczucia przez cały dzień. Promuje zrównoważony i zrelaksowany stan, istotnie przydatny po męczącym dniu. W połączeniu z ogólną rutyną higieny osobistej z zastosowaniem kosmetyków olejek wetiwerowy znacząco pomaga w poprawie dobrego samopoczucia.
Olejek eteryczny z Wetiwery – jak wybrać?
Myśląc o zakupie olejku eterycznego z wetiwerii, ważne jest, aby był to produkt całkowicie naturalny. Nie powinien zawierać żadnych substancji syntetycznych ani dodatków zapachowych. Naturalny, organiczny olejek można stosować zarówno w dyfuzorze, jak i w kąpieli, czy pielęgnacji skóry.
Aby wszystkie dobroczynne właściwości stosowania olejku wetiwerowego weszły w życie, warto zwrócić uwagę na producentów, decydujących się na naturalną produkcję bez dodatków, oferując tym samym produkty wysokiej jakości.
„Antioxidant potential of the root of Vetiveria zizanioides (L.) Nash” – S. Luqman et al., czasopismo naukowe Indian Journal of Biochemistry & Biophysics, National Institute of Science Communication and Information Resources, 2009.
„Vetiver Essential Oil in Cosmetics: What Is New?” – P. Burger, czasopismo naukowe Medicines, MDPI, 2017.
„In Vitro Characterization and Mosquito (Aedes aegypti) Repellent Activity of Essential-Oils-Loaded Nanoemulsions” – O. Nuchuchua et al., czasopimo naukowe AAPS PharmSciTech, Springer, 2009.
„Modification of sleep-waking and electroencephalogram induced by vetiver essential oil inhalation” – D. Cheaha et al., czasopismo naukowe Journal of Intercultural Ethnopharmacology, Sukasiree, 2016.
„Chemical Composition, Antioxidant, and Antimicrobial Activities of Vetiveria zizanioides (L.) Nash Essential Oil Extracted by Carbon Dioxide Expanded Ethanol” – A. David et al., czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2019.
„Different Cytotoxic Effects of Vetiver Oil on Three Types of Cancer Cells, Mainly Targeting CNR2 on TNBC” – M. Hanifa et al., czasopismo naukowe Asian Pacific Journal of Cancer Prevention, APOCP, 2022.
„Microbes at work in perfumery: the microbial community of vetiver root and its involvement in essential oil biogenesis” – P. Alifano, L. Del Giudice, A. Tala, M. De Stefano, M. E. Maffei, czasopismo naukowe Flavour and Fragrance Journal, John Wiley & Sons, 2010.
„Essential oils and their constituents XXXIV. Isolation of khusenic acid and isokhusenic acid from oil of vetiver and some observations concerning their structures” – I. C. Nigam, H. Komae, czasopismo naukowe Journal of Pharmaceutical Sciences, John Wiley & Sons, 1967.
„Insect repellents from vetiver oil: I. zizanal and epizizanal” – S. C. Jain, S. Nowicki, T. Eisner, J. Meinwald, czasopismo naukowe Tetrahedron Letters, Elsevier, 1982.
Powiązane wpisy
Olej z krokosza tłoczony na zimno - właściwości, zalety i praktyczne zastosowania
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) znany także jako szafran łąkowy to roślina, która przez stulecia była ceniona zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne zyskały uznanie na całym świecie. Jednym z najcenniejszych produktów pozyskiwanych z tej rośliny jest olej krokoszowy, który jest wytwarzany przez tłoczenie nasion krokosza na zimno. Proces ten pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze i zdrowotne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zimnotłoczonemu olejowi z krokosza barwierskiego. Omówimy jego właściwości, korzyści zdrowotne, zastosowania oraz przeciwwskazania do stosowania.
Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie, naturalny sposób na zdrowie i urodę
Olejek eteryczny z oregano to jeden z najbardziej cenionych naturalnych produktów stosowanych zarówno w medycynie naturalnej, jak i w codziennej pielęgnacji. Znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych - olejek z oregano może być używany na wiele sposobów, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie czym jest olejek eteryczny z oregano, jakie ma właściwości, jak jest produkowany, a także jak można go zastosować w różnych dziedzinach życia.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno - do czego można go używać i jakie ma właściwości?
W świecie zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków olej rzepakowy tłoczony na zimno zyskuje coraz większe uznanie. Jest to produkt o wyjątkowych właściwościach, który nie tylko wzbogaca nasze potrawy, ale także wspiera zdrowie i pielęgnację ciała. Czym jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, jak powstaje, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego powinien stać się stałym elementem codziennej diety? Dowiedz się jak prawidłowo przechowywać ten olej, aby zachować jego świeżość i pełnię wartości odżywczych, a także jak wykorzystać go w kuchni oraz w pielęgnacji skóry i włosów.
Olejek kajeputowy - jakie ma właściwości i do czego go wykorzystać?
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej oraz poszukiwania naturalnych metod pielęgnacji i leczenia olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle wartościowych olejków jest olejek kajeputowy - o charakterystycznym świeżym i kamforowym zapachu. W artykule przybliżymy czym jest kajeput, jak pozyskiwany jest jego naturalny olejek eteryczny oraz jakie właściwości i zastosowania posiada. Omówimy jego rolę w kosmetyce, właściwości lecznicze oraz inne możliwości wykorzystania w aromaterapii i relaksacji.
Szałwia muszkatołowa - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazani
Szałwia muszkatołowa to tajemnicza roślina o wyjątkowym aromacie, która od wieków fascynuje ludzi swoją wszechstronnością. Zyskuje coraz większą popularność nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce i aromaterapii. Co sprawia, że szałwia muszkatołowa jest tak wyjątkowa? Jakie skrywa właściwości i jak może wspierać nasze zdrowie? Zanurzmy się w fascynujący świat tej rośliny - odkrywając jej tajemnice, zastosowania i potencjalne korzyści oraz ryzyka. Czy szałwia muszkatołowa może stać się Twoim nowym, niezawodnym sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie?
Mięta pieprzowa - właściwości lecznicze, przeciwwskazania
Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona w wielu sytuacjach. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej - składowi, właściwościom oraz różnorodnym zastosowaniom. Dowiesz się również o przeciwwskazaniach, skutkach ubocznych oraz interakcjach z lekami i innymi ziołami. Na koniec omówimy olejek eteryczny z mięty pieprzowej oraz wykorzystanie w kosmetykach, suplementach diety oraz wyrobach medycznych.
Olej konopny - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga olej z konopi?
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają naturalne suplementy diety oraz produkty kosmetyczne oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Wśród nich szczególną uwagę zyskuje olej konopny tłoczony na zimno, który jest ceniony za swoje wyjątkowe właściwości odżywcze oraz szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji. W niniejszym artykule przybliżymy dokładnie, co sprawia, że olej konopny tłoczony na zimno jest tak wyjątkowy, jakie składniki zawiera i jak można go stosować, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści zdrowotnych.
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej - na co jest dobry?
Olejek eteryczny pichtowy to cenny ekstrakt pozyskiwany z jodły syberyjskiej - od dawna jest ceniony w tradycyjnej medycynie i nowoczesnej aromaterapii za swoje wyjątkowe właściwości lecznicze. Ten intensywnie aromatyczny olejek jest nie tylko potężnym sprzymierzeńcem w łagodzeniu stresu i poprawie nastroju, ale także znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie w jaki sposób olejek pichtowy jest pozyskiwany, jakie ma właściwości oraz w jaki sposób można go wykorzystać, aby poprawić jakość życia.
Olej z wiesiołka - jakie ma właściwości i na co pomaga?
Pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej wiesiołek zdążył zadomowić się na stałe w Europie. Pozyskiwany z niego olej z wiesiołka z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w farmakopei, jak i kosmetyce. Olej wiesiołkowy ma korzystny wpływ na skórę twarzy, układ hormonalny, a także układ sercowo-naczyniowy. Co warto wiedzieć o tak cennym oleju jakim jest olej z nasion wiesiołka? Jakie korzyści może przynieść jego codzienne zastosowanie dla naszego zdrowia?
Olejek imbirowy - odkryj jego magiczne właściwości
Imbir i jego właściwości znane są od tysiącleci zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Pozyskiwany z niego olejek imbirowy jest obecnie modnym i polecanym sposobem na zadbanie o własne zdrowie. Dlaczego tak jest? Niepozorny korzeń imbiru zawiera w sobie mnogość przeciwutleniaczy i substancji leczniczych, które można zastosować w dowolny sposób w formie silnie skoncentrowanego olejku. Co warto o nim wiedzieć, a także, dlaczego ma pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn naszego zdrowia?
Comments (0)