Olejek eteryczny wetiwer - 5 niezawodnych sposobów na wykorzystanie w aromaterapii

Olejek eteryczny z wetiweru jest popularnym w aromaterapii środkiem, głównie ze względu na swoje unikatowe właściwości. Łagodzi objawy stresu, odstrasza owady i przeciwdziała większym zmianom skórnym. Oprócz tego jest doskonałym składnikiem wielu perfum, ze względu na swój tropikalny zapach, uziemiający stargane myśli i nerwy. Do czego stosowany jest olejek z wetiwerii, a także jakie zastosowanie niosą jego charakterystyczne cechy?

Olejek eteryczny Wetiwer – co to takiego?

Wetiweria jest wieloletnią rośliną, naturalnie porastającą żyzne tereny Sri Lanki, Afryki i Azji. Korzenie wetiwerii znane są ze swojej niezwykłej na skalę światową budowy. Mogą osiągać rozmiary nawet do 3 metrów głębokości. Według miejscowych legend Sri Lanki spożywanie rośliny, a także pozyskiwanego z niej olejku umożliwiało czerpanie pierwotnej „siły życiowej” naszej planety.

Do ekstrakcji olejku eterycznego wykorzystuje się suchy korzeń, przy zastosowaniu klasycznej metody destylacji z parą wodną. Uzyskiwany olejek wetiweriowy, używany jest jako środek zapachowy, a także w różnego rodzaju rytuałach pielęgnacyjnych i zdrowotnych. Nośnikiem podczas ekstrakcji oleju jest gorąca para, oddzielająca organiczne składniki wetiwerii, odsłaniając czysty, wysoko stężony olej o niepozornej, ciemnobrązowej barwie.

Olejek Wetiwerowy – jaki ma zapach?

Olejek z wetiwerii charakteryzuje się ciężkim i ziemistym aromatem, przypominającym typowe dla tropików, drzewne nuty. W przeszłości zapach wetiwerii uważany był za typowo męski zapach, obecnie jednak jest również postrzegany jako ważna nuta w zapachach kobiecych i unisex. Zapach przypominający drzewo sandałowe, palo santo i paczulę dobrze komponuje się w połączeniu z innymi egzotycznymi olejkami, jak geranium, cynamon, czy bergamotka.

Unikatowe właściwości zapachowe olejku umożliwiają mu skuteczne odstraszanie owadów, w tym komarów, czy moli. Z tych względów stosowany jest na szeroką skalę w perfumach i produktach higieny osobistej. Warto wspomnieć, iż na rynku produktów perfumeryjnych nie występuje syntetyczna wersja tego olejku, ponieważ złożony profil aromatyczny, z którego się składa, jest owocem niezwykłej naturalnej synergii ponad 100 różnych składników, których nie można wytworzyć drogą chemiczną.

Olejek Wetiwerowy – co definiuje jego pozytywne właściwości?

Olejek z wetiweru koncentruje w sobie mnogość substancji o właściwościach przeciwutleniających. Zaliczamy do nich takie składniki, jak:

 • Furfural
 • Wetiwazulen
 • Kwas palmitynowy
 • Kwas benzoesowy
 • Wetiron
 • Khusimol
 • Vetivon A- i B-

Olejek eteryczny z wetiwerii jest łatwo rozpuszczalny w alkoholach, a także jest łatwo mieszalny w olejach nośnikowych. Nie rozpuszcza się w wodzie. Z tego względu przypisuje mu się następujące właściwości:

 • Przeciwzapalne
 • Antyseptyczne
 • Kojące
 • Odprężające
 • Stymulujące popęd płciowy
 • Antyoksydacyjne

Olejek eteryczny wetiwer - 10 ml

OET-WET-10
Olejek eteryczny wetiwer otrzymywany jest z wieloletniej trawy vetiveria zizanioides. Do produkcji używa się aromatycznych korzeni, uprzednio wysuszonych na słońcu, co wzmacnia finalny zapach olejku. Choć wetiweria ma wiele wspólnego z innymi "pachnącym trawami", posiada unikalne właściwości o dużym znaczeniu dla ciała i psychiki. W medycynie tradycyjnej...
Obecnie brak na stanie
32,90 zł

Olejek Wetiwerowy – główne zastosowania zdrowotne

Ze względu na swój ciekawy skład, olejek eteryczny wetiwerowy znalazł zastosowanie w aromaterapii, masażu i w celu ogólnej poprawy samopoczucia. W rzeczywistości istnieją badania, które potwierdzają jego skuteczność w ww. praktykach. Są to m.in.:

 • Pomoc w zmniejszeniu zmęczenia psychicznego – dzięki działaniu odprężającemu zmniejsza stres i poprawia czujność. Odświeżające właściwości olejku stymulują aktywność elektryczną mózgu i pomagają poprawić sprawność umysłową
 • Redukuje stres i niepokój – przeciwlękowe działanie olejku wetiwerowego jest dobrze znane w medycynie tradycyjnej. Świat nauki potwierdza pozytywnie działanie olejku, bazując na badaniach przeprowadzonych na szczurach, które wystawione na aromat olejku wetiwerowego wydawały się bardziej zrelaksowane po kilkunastominutowej sesji
 • Zwalcza wolne rodniki – ze względu na liczną zawartość związków przeciwutleniających, olejek jest dobrym sposobem na złagodzenie negatywnego wpływu wolnych rodników. Ich wzmożona aktywność wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób przewlekłych i przedwczesnym starzeniem
 • Chroni przed owadami – olejek z wetiwerii jest jednym z najpopularniejszych naturalnych repelentów. Ze względu na swój skład jest wysoce toksyczny dla gatunków takich jak komary, mole, mszyce i kleszcze.

Olejek eteryczny Wetiwer – jak poprawnie stosować?

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać dzięki właściwościom olejku wetiwerowego, możliwe jest jego stosowanie w:

 • Domowych masażach – olejek można nakładać na nadgarstki, szyję, klatkę piersiową lub inne obszary ciała dotknięte np. stanami zapalnymi. Przed użyciem należy go rozcieńczyć w oleju nośnikowym. Wystarczy kropla lub dwie z 10 mililitrami oleju nośnikowego (np. jojoba)
 • Aromaterapii – dyfuzja olejku wetiwerowego to świetny sposób, aby cieszyć się jego wyjątkowym aromatem i docenić uspokajające i relaksujące korzyści płynące z aromaterapii. Dzięki zastosowaniu w dyfuzorze może również pomóc w maskowaniu mniej pożądanych zapachów i dezodoryzacji pomieszczenia. Wystarczy dodać od 2 do 10 kropel olejku do napełnionego wodą dyfuzora, a następnie stosować go przez nie dłużej niż 30 minut do dwóch razy dziennie
 • Relaksującej kąpieli – olejek eteryczny z wetiwerii nadaje się do domowych kąpieli. Para wydobywająca się z gorącej wody unosi aromat olejku w powietrze, podobnie jak dyfuzor i nebulizator. Przed zastosowaniem w wannie należy rozcieńczyć olejek w swoich produktach do pielęgnacji, szamponie lub żelu do kąpieli
 • Zadbaniu o czystość – innym sposobem na skorzystanie z dobrodziejstw olejku wetiweria jest włączenie go do domowych porządków. Olejek może zostać dodany do własnych naturalnych mieszanek czyszczących, takich jak te na bazie octu. Zadba o stworzenie przyjemnego zapachu, który sprawi, dzięki dodatkowym właściwościom antyseptycznym, iż każde pomieszczenie stanie się przyjazną, czystą i wolną od toksyn przestrzenią.
Wetiwer - olejek eteryczny

Olejek Wetiwerowy do kosmetyków – co warto wiedzieć?

Olejek eteryczny z wetiwerii jest popularnym składnikiem wielu środków kosmetycznych. Zda się również, jako składnik domowego kremu do pielęgnacji osobistej. Rozprowadzany w niewielkich ilościach po skórze, napina ją, redukując istniejące już zmarszczki, a także przeciwdziałając powstawaniu nowych.

Wraz z olejem nośnikowym, wetiwer może być nakładany w niewielkiej ilości także na twarz w ramach wieczorowej praktyki regeneracyjnej, ponieważ to właśnie w nocy, nasza skóra rozpoczyna intensywny proces regeneracyjny. Dzięki zdolności do gojenia blizn i przywracania jędrności skórze olejek z wetiwerii jest ciekawym rozwiązaniem dla osób zmagających się z przykrymi bliznami pooperacyjnymi.

Rozpylanie olejku lub stosowanie go w produktach do pielęgnacji włosów, skóry lub kąpieli może również pomóc w utrzymaniu ogólnego dobrego samopoczucia przez cały dzień. Promuje zrównoważony i zrelaksowany stan, istotnie przydatny po męczącym dniu. W połączeniu z ogólną rutyną higieny osobistej z zastosowaniem kosmetyków olejek wetiwerowy znacząco pomaga w poprawie dobrego samopoczucia.

Olejek eteryczny z Wetiwery – jak wybrać?

Myśląc o zakupie olejku eterycznego z wetiwerii, ważne jest, aby był to produkt całkowicie naturalny. Nie powinien zawierać żadnych substancji syntetycznych ani dodatków zapachowych. Naturalny, organiczny olejek można stosować zarówno w dyfuzorze, jak i w kąpieli, czy pielęgnacji skóry.

Aby wszystkie dobroczynne właściwości stosowania olejku wetiwerowego weszły w życie, warto zwrócić uwagę na producentów, decydujących się na naturalną produkcję bez dodatków, oferując tym samym produkty wysokiej jakości.

Bibliografia

„Antioxidant potential of the root of Vetiveria zizanioides (L.) Nash” – S. Luqman et al., czasopismo naukowe Indian Journal of Biochemistry & Biophysics, National Institute of Science Communication and Information Resources, 2009.

„Vetiver Essential Oil in Cosmetics: What Is New?” – P. Burger, czasopismo naukowe Medicines, MDPI, 2017.

„In Vitro Characterization and Mosquito (Aedes aegypti) Repellent Activity of Essential-Oils-Loaded Nanoemulsions” – O. Nuchuchua et al., czasopimo naukowe AAPS PharmSciTech, Springer, 2009.

„Modification of sleep-waking and electroencephalogram induced by vetiver essential oil inhalation” – D. Cheaha et al., czasopismo naukowe Journal of Intercultural Ethnopharmacology, Sukasiree, 2016.

„Chemical Composition, Antioxidant, and Antimicrobial Activities of Vetiveria zizanioides (L.) Nash Essential Oil Extracted by Carbon Dioxide Expanded Ethanol” – A. David et al., czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2019.

„Different Cytotoxic Effects of Vetiver Oil on Three Types of Cancer Cells, Mainly Targeting CNR2 on TNBC” – M. Hanifa et al., czasopismo naukowe Asian Pacific Journal of Cancer Prevention, APOCP, 2022.

„Microbes at work in perfumery: the microbial community of vetiver root and its involvement in essential oil biogenesis” – P. Alifano, L. Del Giudice, A. Tala, M. De Stefano, M. E. Maffei, czasopismo naukowe Flavour and Fragrance Journal, John Wiley & Sons, 2010.

„Essential oils and their constituents XXXIV. Isolation of khusenic acid and isokhusenic acid from oil of vetiver and some observations concerning their structures” – I. C. Nigam, H. Komae, czasopismo naukowe Journal of Pharmaceutical Sciences, John Wiley & Sons, 1967.

„Insect repellents from vetiver oil: I. zizanal and epizizanal” – S. C. Jain, S. Nowicki, T. Eisner, J. Meinwald, czasopismo naukowe Tetrahedron Letters, Elsevier, 1982. 

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń

Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zakupy!

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymać kod rabatowy na zakupy oraz być na bieżąco z aktualnymi promocjami.