Konwalia to znany na całym świecie, wyróżniający się pięknem i niepowtarzalnym aromatem kwiat. Nazywana jest symbolem wiosny, głównie ze względu na okres kwitnienia przypadający na maj. Nie każdy jednak wie, że jest również stosowana w produkcji aromatycznych olejków eterycznych. Przy odpowiednim zastosowaniu przyniosą nam wiele pożytku, zaskakując swoimi właściwościami. Co należy wiedzieć o olejkach eterycznych z konwalii, a także jak można skorzystać z ich wdzięku w domowej aromaterapii?
Konwalia – delikatny kwiat pełen zdrowia
Zanim skupimy się bliżej nad olejkiem eterycznym pozyskiwanym z konwalii, należy zastanowić się nad tym, czym właściwie konwalia jest. Konwalia (Convallaria majalis) to porastająca głębokie doliny i kwitnąca w maju bylina, która obficie porasta wilgotne obszary leśne. Oprócz tego jest także niezwykle popularną rośliną ogrodową.
U podstawy łodygi kwiatowej konwalii wyrastają dwa szerokie i eliptyczne liście. Na każdej łodyżce znajduje się skupisko aromatycznych pachnących białych kwiatów, które rosną w kształcie przypominającym małe dzwoneczki. Historia medycyny wskazuje, iż pierwsze wzmianki o stosowaniu konwalii w celach leczniczych pojawiły się w XV-XVI wieku. Kwiaty i korzenie rośliny były wykorzystywane w poprawie pracy serca i układu krążeniowego.
Z kolei słodki i cudowny zapach kwiatów konwalii od dawna stosowany jest w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. Dzięki temu, a także przez udowadniane w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat prozdrowotne właściwości rośliny, olejki eteryczne na bazie konwalii stały się ciekawym środkiem w ramach zadbania o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
Olejek konwaliowy – pozyskiwanie ekstraktu
Do produkcji olejku eterycznego konwaliowego stosuje się zbierane w maju lub czerwcu liście i kwiaty rośliny. Olejek konwaliowy otrzymuje się poprzez destylację surowca za pomocą pary wodnej. Wydobyty z rośliny olejek jest prawie całkowicie bezbarwny, mając subtelny, żółtawy odcień.
W porównaniu z innymi olejkami eterycznymi olejek z konwalii jest niezwykle płynny i niemalże pozbawiony lepkości, typowej dla olejków. Przygotowany ostatecznie środek posiada wyraźny, słodkawy aromat kwiatów konwalii, a także subtelne nuty typowe dla zielonej, świeżej trawy.
Olejek z konwalii – właściwości i zalety
Czysty i naturalny, uzyskany w ekologiczny sposób olejek eteryczny konwaliowy ma korzystny wpływ psychosensoryczny na cały organizm. Konwalia zawiera szereg substancji, z których warto wymienić m.in.:
- Flawonoidy
- Saponiny
- Kwas cytrynowy
- Kwas jabłkowy
- Glikozydy nasercowe
Dzięki temu olejek z konwalii ma szereg właściwości zdrowotnych, działa przeciwskurczowo, oczyszczająco, uspokajająco i przeciwgorączkowo. Co więcej, przyjmuje się, iż stymuluje mózg i poprawia funkcje kognitywne. Oprócz tego olejek eteryczny konwaliowy zapewnia:
- Ochronę skóry – stosowany miejscowo pozostawia skórę świeżą i ożywioną, jednocześnie gojąc drobne blizny, ranki, wypryski;
- Łagodzi stany zapalne – olejek eteryczny z konwalii ma właściwości mukolityczne. Zmniejsza aktywność bakterii, które mogą być obecne w stanach zapalnych, łagodząc tym samym niewielki ból;
- Poprawia krążenie – olejek konwaliowy rozcieńczony z olejem nośnikowym dzięki glikozydom nasercowym poprawia mikrokrążenie i zmniejsz ból mięśni w posmarowanych obszarach;
- Poprawia funkcje poznawcze – właściwości przeciwstarzeniowe konwalii pomagają ograniczyć powiązany z wiekiem powolny spadek funkcji poznawczych, a także korzystnie wpływa na poprawę pamięci;
- Wspomaga dobry nastrój – olejek z konwalii stosowany jest w aromaterapii w leczeniu bólów głowy, lekkich epizodów depresyjnych, czy stanów przewlekłej melancholii. Może być stosowany także w leczeniu udaru mózgu i epilepsji dzięki poprawie procesów poznawczych mózgu.
Olejek konwaliowy – jak używać?
Olejek eteryczny z konwalii może być stosowany w pielęgnacji skóry, domowych masażach, a także aromaterapii. Olej może nie tylko nawilżać i tonizować skórę, ale także wzmacniać jej właściwości regeneracyjne. Olejek z konwalii przywraca skórze naturalny koloryt, pomaga niwelować zmarszczki i wiele więcej.
Musimy mieć jednak na pamięci, iż konwalia nie należy do roślin, które możemy spożywać! Spożycie, nawet w małych dawkach, może prowadzić do ciężkiego zatrucia organizmu, a w niektórych przypadkach do śmierci. Pomimo tego olejek eteryczny konwaliowy może być stosowany bezpośrednio na skórze, czy w ramach sesji aromaterapii.
Jak stosować olejek z konwalii w użytku zewnętrznym?
- Kąpiel – do aromatycznej kąpieli zalecamy rozcieńczyć od 5 do 10 kropel w łyżce stołowej żelu do kąpieli, a następnie rozpuścić w wannie z gorącą wodą
- Masaż – ostrożnie rozpuszczamy od 5 do 8 kropel olejku eterycznego w 50 ml olejku nośnikowego lub dowolnego, tłustego kremu
- Aplikacje miejscowe (np. w bolącym obszarze ciała) – na małych obszarach stosujemy 4 lub 5 kropel oleju w połączeniu z łyżeczką oleju nośnikowego
Olejek eteryczny konwalia a aromaterapia – jak stosować?
Olejek eteryczny z konwalii jest również z powodzeniem stosowany w aromaterapii ze względu na swoje wysokie działanie tonizujące. Pomaga się zrelaksować, łagodzi niepokój i nadmierny stres. Wiele osób stosujących olejki konwaliowe w aromaterapii sugeruje, iż są one w stanie zwiększyć zdolności umysłowe indywidualnej osoby dzięki poprawie funkcji kognitywnych, a także zwiększyć wydolność fizyczną organizmu.
Udowodnione jest, iż olejek eteryczny z konwalii ma korzystny wpływ na układ nerwowy człowieka, dzięki czemu jest skuteczny, chociażby w walce z bezsennością. Co więcej, jest niezwykle aromatycznym dodatkiem do medytacji.
Jak stosować olejek konwaliowy w aromaterapii?
- Dyfuzja – wlewamy do napełnionego wodą dyfuzora od 5 do 15 kropel olejku. Następnie włączamy urządzenie, ciesząc się trwającymi od 15 do 30 minut sesjami do trzech razy dziennie
- Nebulizator – wystarczy dodać do urządzenia olejek eteryczny z konwalii w ilości od 8 do 20 kropel. Podobnie jak z dyfuzorem, zalecany czas sesji wynosi 15-30 minut
- Rozprowadzanie na nadgarstkach lub chusteczce – aromaterapia w podróży jest również możliwa! Aby to zrobić, wystarczy rozprowadzić olejek w ilości 2-3 kropel na chusteczce lub wewnętrznej stronie nadgarstków, by cieszyć się jego zdrowotnymi właściwościami
Ciekawostki na temat olejku konwaliowego i samej rośliny – o jakich mowa?
Dowiedzieliśmy się już o pochodzeniu, stosowaniu i pozyskiwaniu olejku eterycznego z konwalii. Co jednak o ciekawostkach związanych z rośliną i pozyskiwanym z niej olejku? Sprawdźmy sami!
- Niewiele osób wie, jednakże konwalia jest trującą rośliną! Pomimo tego, już od przeszło stu lat olejek z konwalii stosowany jest jako skuteczne antidotum na zatrucie gazami. Samo wykorzystanie medyczne, czy perfumeryjne sięga znacznie dalej, bo do XV wieku i wstecz;
- Nie ma pośród nas nikogo, kto nie znałby Mikołaja Kopernika. Możemy jednak nie wiedzieć, że niektóre portrety naszego sławnego astronoma przedstawiały go z bukietem konwalii w dłoniach. Niegdyś roślina była jednym z symboli świata naukowego i lekarskiego;
- Bukiety ślubne często wykonane są z konwalii. Kwiat ma symbolizować czystość panny młodej i jej czyste serce;
- Gdy olejek eteryczny z konwalii nie jest sam w sobie trujący przy pośrednim kontakcie, sama konwalia, owszem może! Wszystko dzięki jej właściwościom toksycznym, które są w dużej mierze redukowane dzięki destylacji parą wodną;
- Pokrycie chusteczki olejkiem eterycznym z konwalii i umieszczenie jej w szafie z ubraniami na noc zapewni przyjemny aromat naszej garderobie.
"Aromatherapy and Essential Oils for Beginners: Au Naturoil: A Guide for Stress Relief, Healing Remedies and Natural Cleaners - With Over 100 Essential Oil Recipes” – S. Burgess, Get Your eBook Published, 2015.
"A Basic How to Use Essential Oils Guide for Stress & Depression: 125 Aromatherapy Oil Diffuser & Healing Solutions for Stress, Anxiety, Depression, Sleep ... Recipes and Natural Home Remedies Book 2)” – N. Connor, 2019.
"New cardenolides from Convallaria majalis” – B. Kopp, W. Kubelka, czasopismo naukowe Planta medica, 1982.
"The role of digitalis pharmacokinetics in converting atrial fibrillation and flutter to regular sinus rhythm” – R. W. Jelliffe, czasopismo naukowe Clinical pharmacokinetics, 2014.
"Medical Toxicology of Natural Substances. Digitalis-Containing Flowers (Foxglove, Lily of the Valley)” – D. G. Barceloux, 2008.
"The Constituents of the Flower Oil of Lily of the Valley” – S. Wakayama, S. Namba, czasopismo naukowe Bulletin of the Chemical Society of Japan, Chemical Society of Japan, 1965.
"Convallaria majalis in cardiac therapy” – H. Sachsse, czasopismo naukowe Therapie der Gegenwart, 1951.
"Convallatoxin, the primary cardiac glycoside in lily of the valley (Convallaria majalis), induces tissue factor expression in endothelial cells” – M. Morimoto, K. Tatsumi, K. Yuui, I. Terazawa, R. Kudo, S. Kasuda, czasopismo naukowe Veterinary medicine and science, 2021.
"Steroidal Glycosides from Convallaria majalis Whole Plants and Their Cytotoxic Activity” – Y. Matsuo, D. Shinoda, A. Nakamaru, K. Kamohara, H. Sakagami, Y. Mimaki, czasopismo naukowe International journal of molecular sciences, 2017.
Powiązane wpisy
Olej z krokosza tłoczony na zimno - właściwości, zalety i praktyczne zastosowania
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) znany także jako szafran łąkowy to roślina, która przez stulecia była ceniona zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne zyskały uznanie na całym świecie. Jednym z najcenniejszych produktów pozyskiwanych z tej rośliny jest olej krokoszowy, który jest wytwarzany przez tłoczenie nasion krokosza na zimno. Proces ten pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze i zdrowotne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zimnotłoczonemu olejowi z krokosza barwierskiego. Omówimy jego właściwości, korzyści zdrowotne, zastosowania oraz przeciwwskazania do stosowania.
Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie, naturalny sposób na zdrowie i urodę
Olejek eteryczny z oregano to jeden z najbardziej cenionych naturalnych produktów stosowanych zarówno w medycynie naturalnej, jak i w codziennej pielęgnacji. Znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych - olejek z oregano może być używany na wiele sposobów, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie czym jest olejek eteryczny z oregano, jakie ma właściwości, jak jest produkowany, a także jak można go zastosować w różnych dziedzinach życia.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno - do czego można go używać i jakie ma właściwości?
W świecie zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków olej rzepakowy tłoczony na zimno zyskuje coraz większe uznanie. Jest to produkt o wyjątkowych właściwościach, który nie tylko wzbogaca nasze potrawy, ale także wspiera zdrowie i pielęgnację ciała. Czym jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, jak powstaje, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego powinien stać się stałym elementem codziennej diety? Dowiedz się jak prawidłowo przechowywać ten olej, aby zachować jego świeżość i pełnię wartości odżywczych, a także jak wykorzystać go w kuchni oraz w pielęgnacji skóry i włosów.
Olejek kajeputowy - jakie ma właściwości i do czego go wykorzystać?
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej oraz poszukiwania naturalnych metod pielęgnacji i leczenia olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle wartościowych olejków jest olejek kajeputowy - o charakterystycznym świeżym i kamforowym zapachu. W artykule przybliżymy czym jest kajeput, jak pozyskiwany jest jego naturalny olejek eteryczny oraz jakie właściwości i zastosowania posiada. Omówimy jego rolę w kosmetyce, właściwości lecznicze oraz inne możliwości wykorzystania w aromaterapii i relaksacji.
Szałwia muszkatołowa - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazani
Szałwia muszkatołowa to tajemnicza roślina o wyjątkowym aromacie, która od wieków fascynuje ludzi swoją wszechstronnością. Zyskuje coraz większą popularność nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce i aromaterapii. Co sprawia, że szałwia muszkatołowa jest tak wyjątkowa? Jakie skrywa właściwości i jak może wspierać nasze zdrowie? Zanurzmy się w fascynujący świat tej rośliny - odkrywając jej tajemnice, zastosowania i potencjalne korzyści oraz ryzyka. Czy szałwia muszkatołowa może stać się Twoim nowym, niezawodnym sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie?
Mięta pieprzowa - właściwości lecznicze, przeciwwskazania
Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona w wielu sytuacjach. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej - składowi, właściwościom oraz różnorodnym zastosowaniom. Dowiesz się również o przeciwwskazaniach, skutkach ubocznych oraz interakcjach z lekami i innymi ziołami. Na koniec omówimy olejek eteryczny z mięty pieprzowej oraz wykorzystanie w kosmetykach, suplementach diety oraz wyrobach medycznych.
Olej konopny - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga olej z konopi?
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają naturalne suplementy diety oraz produkty kosmetyczne oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Wśród nich szczególną uwagę zyskuje olej konopny tłoczony na zimno, który jest ceniony za swoje wyjątkowe właściwości odżywcze oraz szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji. W niniejszym artykule przybliżymy dokładnie, co sprawia, że olej konopny tłoczony na zimno jest tak wyjątkowy, jakie składniki zawiera i jak można go stosować, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści zdrowotnych.
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej - na co jest dobry?
Olejek eteryczny pichtowy to cenny ekstrakt pozyskiwany z jodły syberyjskiej - od dawna jest ceniony w tradycyjnej medycynie i nowoczesnej aromaterapii za swoje wyjątkowe właściwości lecznicze. Ten intensywnie aromatyczny olejek jest nie tylko potężnym sprzymierzeńcem w łagodzeniu stresu i poprawie nastroju, ale także znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie w jaki sposób olejek pichtowy jest pozyskiwany, jakie ma właściwości oraz w jaki sposób można go wykorzystać, aby poprawić jakość życia.
Olej z wiesiołka - jakie ma właściwości i na co pomaga?
Pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej wiesiołek zdążył zadomowić się na stałe w Europie. Pozyskiwany z niego olej z wiesiołka z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w farmakopei, jak i kosmetyce. Olej wiesiołkowy ma korzystny wpływ na skórę twarzy, układ hormonalny, a także układ sercowo-naczyniowy. Co warto wiedzieć o tak cennym oleju jakim jest olej z nasion wiesiołka? Jakie korzyści może przynieść jego codzienne zastosowanie dla naszego zdrowia?
Olejek imbirowy - odkryj jego magiczne właściwości
Imbir i jego właściwości znane są od tysiącleci zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Pozyskiwany z niego olejek imbirowy jest obecnie modnym i polecanym sposobem na zadbanie o własne zdrowie. Dlaczego tak jest? Niepozorny korzeń imbiru zawiera w sobie mnogość przeciwutleniaczy i substancji leczniczych, które można zastosować w dowolny sposób w formie silnie skoncentrowanego olejku. Co warto o nim wiedzieć, a także, dlaczego ma pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn naszego zdrowia?
Comments (0)