Olejek eteryczny z tangerynki - cytrusowa esencja zdrowia

Olejki eteryczne z cytrusów są jednymi z najkorzystniejszych środków w poprawie samopoczucia i pobudzenia do działania. Jednym z nich jest tangerynka, nietuzinkowy owoc cechujący się prozdrowotnymi właściwościami mandarynki i grejpfruta. Słodki smak, bez przesadnej kwaskowatości spowodował, że tangerynka jest idealnym dodatkiem do dań i soków, a także ciekawym źródłem prozdrowotnych olejków eterycznych. Co należy wiedzieć o olejku eterycznym Tangerine, a także, jak go stosować?

Tangerynka – co to takiego?

Tangelo, czy też tangerynka jest owocem należącym do rodziny cytrusów. Pod względem biologicznym jest niecodzienną hybrydą mandarynki i grejpfruta, niezwykle bogatą w witaminę C i pomocne w wielu dolegliwościach naturalne flawonoidy.

Do hybrydyzacji owocu w latach 30. XX wieku zastosowano odmianę mandarynki Dancy (Citrus reticulata) i grejpfruta w odmianie Bowen (Citrus paradosis). Od początku powstania tangerynka cieszy się ogromną popularnością, między innymi za wyważony, słodki smak, a także łatwość wyciskania. Nic więc dziwnego, iż owoc znalazł swoje zastosowanie także w produkcji olejków eterycznych, cechując się szerokimi właściwościami zdrowotnymi pochodzącymi wprost od mandarynki i grejpfruta.

Tangerynka a mandarynka – jakie są różnice?

Tangerynka pod względem technicznym jest bliżej spokrewniona z mandarynką, niż samym grejpfrutem, choć cechuje się wieloma typowymi dla grejpfruta właściwościami. Z tego względu, warto uwzględnić różnice istniejące pomiędzy mandarynką a tangerynką.

 • Mandarynka – cechuje się słodkim, kwaskowatym smakiem, a także delikatnym miąższem. Posiada cienką skórkę, a w swojej budowie (np. klementynki), jest stosunkowo regularna, przypominając lekko spłaszczoną piłeczkę;
 • Tangerynka – bardziej słodka od mandarynki, bez wyczuwalnego uczucia kwaśności, lecz z typowym dla grejpfruta gorzkim i lekko ostrawym aromatem. Podobnie jak mandarynka cechuje się cienką skórką, jednakże unikatową przez swoje intensywne, pomarańczowe zabarwienie. Najważniejszą cechą wyróżniającą jest z pewnością kształt, mianowicie lekkie wybrzuszenie na wierzchołku, upodabniające ją do cytryny.

Olejek eteryczny tangerine - 10 ml

OET-TAN-10
Olejek eteryczny Tangerine ma długą historię zastosowania w praktykach zdrowotnych starożytnych kultur, ale z powodzeniem może być używany także i dziś. Tłoczony na zimno z owoców drzewa Citrus tangerina przynosi odświeżenie i emocjonalny spokój. Owoce tangerynki bywają często mylone z dobrze znaną mandarynką (należą przecież do jednej rodziny...
Dostępny
8,99 zł

Olejek eteryczny Tangerine – jak jest pozyskiwany?

Olejek eteryczny, a dokładniej esencję tangerynki otrzymuje się poprzez tłoczenie na zimno skórki owocu. Ten proces ekstrakcji pozwala zachować, oprócz związków lotnych, substancje o właściwościach korzystnych dla zdrowia. Skórka przed tłoczeniem jest dokładnie myta, a sam owoc musi być świeży i dojrzały.

Tłoczenie odbywa się za pomocą specjalistycznej prasy, umożliwiającej poprawne oddzielenie esencji znajdującej się wewnątrz skórki owocu od niej samej. Dzięki temu, w przeciwieństwie do zastosowania pary wodnej, nie istnieje możliwość do pozyskania produktu ubocznego tłoczenia, jakim jest hydrolat. Tak zachowana esencja jest więc niezwykle silnie skompresowana, cechując się bogactwem prozdrowotnych substancji.

Olejek eteryczny Tangerine – właściwości

Głównymi składnikami olejku z tangerynki są m.in.:

 • α-Pinen
 • Mircen
 • Limonen
 • y-Terpinen
 • Naringenina
 • Cytronelal
 • Linalol
 • Geraniol
 • Tymol

Powyższe substancje odpowiadają za bogactwo prozdrowotnych właściwości tangerynki, choć najsilniejsze działanie wykazują znajdujący się w niej limonen i y-terpinen. Cząsteczki te nadają olejkowi eterycznemu tangerine następujące właściwości:

 • Uspokajające – olejek eteryczny z tangerynki działa na współczulny układ nerwowy i łagodzi pobudzony OUN. Umożliwia to szybkie i intensywne rozluźnienie na poziomie neurologicznym i mięśniowym.
 • Tonizujące – działanie limonenu zawartego w tangerynce wspomaga trawienie. Pobudza produkcję żółci przez wątrobę i jej poprawne wydalanie przez jelita. Wspomaga również wydalanie nadmiaru gazów jelitowych i działa lekko przeczyszczająco.
 • Antyseptyczne – monoterpeny, szczególnie skuteczne w aromaterapii mają działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
 • Przeciwutleniające – limonen wykazuje działanie chemo-profilaktyczne, dzięki temu redukuje ilość wolnych rodników w organizmie, dbając o neuroprotekcję organizmu.
 • Hepatoprotekcyjne – olejek z tangerynki jest często poszukiwany ze względu na swoje działanie hepatoprotekcyjne. Bierze czynny udział w eliminacji substancji toksycznych w wątrobie, ogranicza ryzyko otyłości.
 • Hipoglikemizujące i hipolipidemiczne – esencja znacznie obniża poziom glukozy w czerwonych krwinkach, powodując tym samym znaczne spowolnienie produkcji złego cholesterolu i trójglicerydów.

Olejek z tangerynki – jakie ma zastosowania?

Jak zauważyliśmy, olejek eteryczny z tangerynki cechuje się wieloma pozytywnymi właściwościami. Powyższe zalety są niezwykle przydatne w potencjalnych zastosowaniach tangerynki na co dzień. O jakich mowa?

 • Uspokojenie układu nerwowego – przyjazny, relaksujący i przywracający równowagę olejek z tangerynki pomoże się zrelaksować w ciężkich chwilach lub momentach nadmiernego stresu.
 • Detoksykacja organizmu – właściwości oczyszczające detoksykują krew poprzez wydalanie niepożądanych związków o działaniu toksycznym, takich jak kwas moczowy lub nadmiar sodu. Toksyny opuszczają organizm wraz z potem, moczem lub przez jelita.
 • Utrata masy ciała – stosowany miejscowo jako olejek do masażu pomaga zwalczać cellulit. Jest w stanie również przyśpieszyć metabolizm, utrzymując żołądek w dobrej kondycji. Co więcej, olejek eteryczny tangerine pomaga w krążeniu i zrównoważeniu pH soków trawiennych w żołądku.
 • Wspomaganie leczenia infekcji – duża zawartość witaminy C w olejku z tangerynki zapobiega dolegliwościom związanym z drogami moczowymi, a także infekcjom takim jak grypa, czy przeziębienie. Esencja jest niezwykle korzystna dla układu odpornościowego.
 • Kontrola ciśnienia krwi – cenny wkład potasu w tangerynce wpływa korzystnie na zwężenie tętnic, dlatego jest szczególnie polecany cierpiącym na nadciśnienie osobom. Substancje bezpośrednio zaczerpnięte od grejpfruta, przyczyniają się do rozpadu i wydalenia złego cholesterolu z organizmu, oczyszczając naczynia krwionośne z tłuszczu i blaszek miażdżycowych.
 • Dezodoryzacja pomieszczenia – działanie antyseptyczne tangerine pozwala zdezynfekować i przyjemnie odświeżyć otaczające nas powietrze. Oprócz tego, składniki aktywne olejku wdychane w ramach dyfuzji mają pozytywny wpływ na ciało i umysł, poprawiając nastrój, a także uspokajając umysł i stymulując do działania.

Tangerynka olejek w aromaterapii

Olejek eteryczny z tangerine jest szeroko stosowany w aromaterapii ze względu na bogactwo swoich właściwości. Oprócz widocznego działania antystresowego, typowego dla mandarynki, tangerynka również stymuluje organizm, gdy jest wdychana w ramach domowej aromaterapii. Bogactwo zapachów, poprawienie wypoczynku i dobrego snu znalazły swoje odzwierciedlenie w stosowaniu olejku z tangerynki, jako skutecznego środka aromaterapeutycznego na bezsenność.

Aby zastosować w praktyce prozdrowotne działanie olejku, należy wlać do 10 kropel do nebulizatora, bądź napełnionego wodą dyfuzora i pozwolić, aby delikatnie rozproszyły się po pomieszczeniu. Taka forma aromaterapii może być stosowana do dwóch razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem, przed snem. Warto pamiętać, aby stosować jedynie organiczne w 100% naturalne olejki eteryczne, które cechują się wysokim bezpieczeństwem i skutecznością wyżej wymienionych efektów.

Bibliografia

„Polymethoxylated, C- and O-glycosyl flavonoids in tangelo (Citrus reticulata×Citrus paradisi) juice and their influence on antioxidant properties” – D. Barreca et al., czasopismo naukowe Food Chemistry, Elsevier, 2013.

„Flavanones in oranges, tangerines (mandarins), tangors, and tangelos: a compilation and review of the data from the analytical literature” – J. J. Peterson, czasopismo naukowe Journal of Food Composition and Analysis, Elsevier, 2006.

„Effects of vitamin C supplementation on blood pressure: a meta-analysis of randomized controlled trials” – S. P. Juraschek, E. Guallar, L. J. Appel, E. R. Miller, czasopismo naukowe The American Journal of Clinical Nutrition, Elsevier, 2012.

„The Gastroprotective Effect of Naringenin against Ethanol-Induced Gastric Ulcers in Mice through Inhibiting Oxidative and Inflammatory Responses” – W-S. Li et al., czasopismo naukowe International Journal of Molecular Sciences, MDPI, 2021.

„Citrus fruit extracts reduce advanced glycation end products (AGEs)- and H₂O₂-induced oxidative stress in human adipocytes” – D. Ramful et al., czasopismo naukowe Journal of Agricultural and Food Chemistry, ACS, 2010.

„Antioxidant Potential of Naringenin Helps to Protect Liver Tissue from Streptozotocin-Induced Damage” – R. Rashmi et al., czasopismo naukowe Reports of Biochemistry & Molecular Biology, Varastegan Institute for Medical Sciences, 2018.

„»Mapo« tangelo essential oil” – G. Dugo et al., czasopismo naukowe Flavour and Fragrance Journal, John Wiley & Sons, 1990.

„Essential oils of Kenyan Citrus fruits: volatile components of two varieties of mandarins (Citrus reticulata) and a tangelo (C. paradisi × C. tangerina)” – S. M. Njoroge et al., czasopismo naukowe Flavour and Fragrance Journal, John Wiley & Sons, 2005.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń