Olejek eukaliptus cytrynowy - pomocny nie tylko na kleszcze i komary

Eukaliptus cytrynowy to roślina występująca w szerokim zakresie na kontynencie australijskim, jak i na Madagaskarze. Aborygeni od zawsze wiedzieli o silnych uzdrawiających właściwościach tej rośliny. Rdzenni mieszkańcy Australii stosowali olejek z eukaliptusa jako remedium na wiele dolegliwości, w tym leczenie ran i stanów zapalnych. Co warto wiedzieć o właściwościach olejku z eukaliptusa cytrynowego, a także, dlaczego jest on popularnym środkiem w aromaterapii?

Eukaliptus cytrynowy – czym jest pozyskiwany z niego olejek?

Czym jest, a czym nie jest olejek z eukaliptusa cytrynowego? Pod nazwą olejek z eukaliptusa cytrynowego kryje się rafinowany olej ekstrahowany z australijskiej rośliny Corymbia citriodora. Co ciekawe, drzewo to, pomimo swej międzynarodowej nazwy eukaliptus cytrynowy, nie należy do rodzaju Eucalyptus, choć przez wiele lat australijscy badacze myśleli inaczej.

Głównym składnikiem olejku eukaliptusa cytrynowego, który nadaje mu jego unikatowe właściwości, jest substancja chemiczna zwana p-mentano-3,8-diolem (PMD). Zwróciła ona uwagę amerykańskich naukowców w latach 90. XX wieku, kiedy dowiedzieli się, iż substancja ta działa niezwykle skutecznie w odstraszaniu różnorodnych gatunków owadów.

Obecnie olejek jest bardzo częstym produktem w łagodzeniu wszelkich stanów zapalnych. Poza właściwościami przeciwzapalnymi i łagodzącymi ból, ma również szereg innych, korzystnych dla zdrowia zalet.

Olejek eukaliptus cytrynowy – jakie ma właściwości?

Jakie są właściwości farmakologiczne olejku z eukaliptusa cytrynowego?

  • Właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe – olejek działa przeciwzapalnie i uśmierzająco. Aktywny związek olejku, cytronelal zmniejsza ilość mediatorów stanu zapalnego, a także działa przeciwutleniająco. Miejscowe działanie przeciwbólowe olejku związane jest z kolei z oddziaływaniem związków aktywnych na receptory muskarynowe i układ opioidowy;
  • Właściwości antybakteryjne – eukaliptus cytrynowy ma także działanie przeciwwirusowe poprzez hamowanie ekspresji i aktywacji receptora ACE-2 w komórkach nabłonkowych. Co to dla nas oznacza? Olejek działa przeciwgrzybiczo i przeciwzakaźnie, także wobec bakterii gram-dodatnich i gram-ujemnych, często odpowiedzialnych za dolegliwości ujawniające się tuż po powrocie ze szpitala. Działa również antybakteryjnie, nawet przeciwko odpornym zarazkom;
  • Właściwości przeciwskurczowe – olejek działa przeciwskurczowo na mięśnie;
  • Właściwości uspokajające i relaksujące – olejek z eukaliptusa cytrynowego zwiotcza mięśnie, jest również regulatorem centralnego układu nerwowego, uspokaja, wycisza i reguluje nadciśnienie.

Olejek z eukaliptusa cytrynowego – na co pomaga?

Olejek z eukaliptusa cytrynowego jest bardzo skutecznym środkiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Stosowany jest na wiele dolegliwości, choć wykazano, iż jest szczególne pomocny na:

  • Leczenie bólu i stanu zapalnego – dzięki swojemu składowi bogatemu w aldehydy terpenowe olejek eteryczny z eukaliptusa cytrynowego będzie działał jako silny środek przeciwzapalny. Innymi słowy, pomaga w regulacji reakcji zapalnych w stawach i mięśniach. W ten sposób złagodzi ból związany z wysiłkiem sportowym, chorobą zwyrodnieniową stawów lub zapaleniem stawów i ścięgien;
  • Profilaktyka grzybicy – wśród właściwości przeciwinfekcyjnych eukaliptus cytrynowy korzystnie wpływa na profilaktykę grzybic skórnych, m.in. dermatofitozy i kandydozy. Pomaga również ograniczyć rozwój bakterii, korzystnie uzupełniając działanie innych środków przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych;

Na co jeszcze pomocny jest olejek z eukaliptusa cytrynowego?

Olejek z eukaliptusa cytrynowego na komary – jak pozbywa się nieznośnych owadów?

Olejek z eukaliptusa cytrynowego jest również skutecznym środkiem owadobójczym. Działa przeciwko larwom komarów, a także dorosłym osobnikom, odżegnując je od dalszego ataku i prób ugryzienia. Olejek działa najskuteczniej przy stosowaniu miejscowym, rozprowadzając go po uprzednim rozcieńczeniu w oleju roślinnym po wszystkich odsłoniętych partiach ciała.

W zależności od rodzaju skóry i intensywności aktywności na zewnątrz aplikację należy powtarzać regularnie. Co więcej, olejek z czasem odparowuje, a jego działanie zanika. W tym celu zalecane jest dodatkowe pokrycie odsłoniętych części ciała gęstym kremem lub dodatkiem waniliny zwiększającej trwałość olejku na skórze.

Olejek z eukaliptusa cytrynowego na kleszcze – skuteczny repelent?

Oprócz pozytywnego działania na redukcję ugryzień spowodowanych przez komary, olejek z eukaliptusa jest także skutecznym środkiem przeciwko kleszczom, mogącym przenosić niebezpieczną dla zdrowia i życia boreliozę.

Wystarczy zmieszać kilka kropel oleju z wodą w butelce z atomizerem i spryskać skórę, a także odzież, aby skutecznie uchronić się przed kleszczami. Wiarygodność działania olejku z eukaliptusa cytrynowego na kleszcze została wykazana w licznych doświadczeniach i badaniach. Co więcej, skuteczność znajdującego się w olejku PMD jest porównywalna do takich repelentów jak DEET.

Eukaliptus cytrynowy Bilovit

Olejek eukaliptus cytrynowy – pomocny na dobry sen?

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwskurczowym, a także uspokajającym i relaksującym stosowanie olejku może pomóc w zmniejszeniu stresu, sprzyjając relaksowi i poprawie ogólnego stanu samopoczucia. Jest to szczególnie korzystne przed snem, kiedy potrzebujemy odprężenia przygotowującego nas do zbliżającego się snu.

Nadmierny stres związany z wydzielaniem kortyzolu i spięciami mięśni determinuje ostateczną jakość snu, wpływając tym samym negatywnie na całą noc. Olejek z eukaliptusa cytrynowego stosowany w ramach masażu relaksacyjnego lub przyjemnej dyfuzji stworzy orzeźwiającą atmosferę, łagodzącą przewlekły stres.

Olejek eukaliptus cytrynowy – warto stosować na zimę?

Tradycyjnie olejek z eukaliptusa cytrynowego był stosowany także w ramach leczenia różnorodnych problemów z oddychaniem, takich jak przekrwienie nosa, zapalenie zatok i zapalenie oskrzeli. Wdychany lub rozproszony, dzięki orzeźwiającemu zapachowi oczyszcza drogi oddechowe i ułatwia oddychanie, szczególnie pomocne w trakcie zimy.

Co więcej, działanie antybakteryjne i przeciwzapalne olejku sprawdzi się również w promowaniu funkcji immunostymulujących. Dzięki temu olejek zapewnia ochronę przed czynnikami środowiskowymi w trakcie zimy, które mogą determinować ryzyko zachorowania powiązanego z osłabionym układem odpornościowym.

Eukaliptus cytrynowy a aromaterapia – co warto wiedzieć?

Chociaż olejek z eukaliptusa cytrynowego jest najczęściej stosowany jako środek odstraszający komary, a także ograniczający ryzyko zachorowania na boreliozę przenoszoną przez kleszcze, ma on także inne, równie pomocne zastosowanie. Olejek jest od dawna stosowany w celu relaksu, łagodzenia stresu i zmęczenia w ramach praktyk aromaterapeutycznych.

Wystarczy użyć dyfuzora do olejków eterycznych, aby rozproszyć zalety eukaliptusa cytrynowego w otaczającym nas powietrzu. Kilka kropli olejku wlanych bezpośrednio do zbiornika na wodę dyfuzora wystarczy, aby stworzyć przestrzeń idealną do relaksu. Olejek rozprowadzony za pomocą dyfuzji dezodoryzuje również pomieszczenie, pozbywając gromadzących się w powietrzu drobnoustrojów.

Bibliografia

„Acaricidal effects of Corymbia citriodora oil containing para-menthane-3,8-diol against nymphs of Ixodes ricinus (Acari: Ixodidae)” – F. H. Elmhalli, K. Palsson, J. Orberg, T. G. T. Jaenson, czasopismo naukowe Experimental & Applied Acarology, Springer, 2009.

„Analgesic and anti-inflammatory effects of essential oils of Eucalyptus” – J. Silva et al., czasopismo naukowe Journal of Ethnopharmacology, Elsevier, 2003.

„Antibacterial activity of essential oils from Eucalyptus and of selected components against multidrug-resistant bacterial pathogens” – S. Mulyaningsih, F. Sporer, J. Reichling, M. Wink, czasopismo naukowe Pharmaceutical Biology, Taylor & Francis, 2011.

„Anti-inflammatory and analgesic activities: Chemical constituents of essential oils of Ocimum gratissimum, Eucalyptus citriodora and Cymbopogon giganteus inhibited lipoxygenase L-1 and cyclooxygenase of PGHS” – G. B. Sahouo et al., czasopismo naukowe Bulletin of the Chemical Society of Ethiopia, African Journals Online, 2003.

„Effect of the Topical Repellent para-Menthane-3,8-diol on Blood Feeding Behavior and Fecundity of the Dengue Virus Vector Aedes aegypti” – J. Lee et al., czasopismo naukowe Insects, MDPI, 2018.

„Evidence of the Sedative Effect of Neroli Oil, Citronellal and Phenylethyl Acetate on Mice” – W. Jager et al., czasopismo naukowe Journal of Essential Oil Research, Taylor & Francis, 1992.

„Fumigant Antifungal Activity of Corymbia citriodora and Cymbopogon nardus Essential Oils and Citronellal against Three Fungal Species” – R. W. de S. Aguiar et al., czasopismo naukowe The Scientific World Journal, TSWJ, 2014.

„Repellency of oils of lemon eucalyptus, geranium, and lavender and the mosquito repellent MyggA natural to Ixodes ricinus (Acari: Ixodidae) in the laboratory and field” – T. G. T. Jaenson, S. Garboui, K. Palsson, czasopismo naukowe Journal of Medical Entomology, Oxford Academic, 2006.

„The Efficacy of Some Commercially Available Insect Repellents for Aedes aegypti (Diptera: Culicidae) and Aedes albopictus (Diptera: Culicidae)” – S. D. Rodriguez et al., czasopismo naukowe Journal of Insect Science, ESoA, 2015.

Powiązane wpisy

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie

Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń