Olejek eukaliptusowy w (nie)codziennym zastosowaniu

Olejek eukaliptusowy kojarzy każdy - jeśli nie z praktyki, to przynajmniej ze słyszenia. Trudno się temu dziwić, bo od wieków znany jest ze swoich leczniczych właściwości. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak wiele różnych zastosowań ma ten niepozorny produkt - z powodzeniem sprawdzi się w każdym domu. Jak używać, a jak łączyć? Dowiedz się wszystkiego o niezwykłym olejku eukaliptusowym. 

Olejek eukaliptusowy - pozyskiwanie

Olejek eukaliptusowy pozyskiwany jest metodą destylacji parą wodną z liści wiecznie zielonego drzewa - Eukaliptusa (Eucalyptus). Naturalnie występuje w Australii, Nowej Gwinei i Indonezji, ale roślinę uprawia się powszechnie także w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego. Chociaż obejmuje ok. 600 różnych gatunków, globalna produkcja opiera się głównie na trzech odmianach - Eucalyptus globulusEucalyptus kochii oraz Eucalyptus polybractea

Choć może się wydawać, że najważniejszym surowcem pozyskiwanym z rośliny jest olejek eteryczny, bardzo cenne jest również drewno, wyjątkowo piękne i trwałe. 

Olejek eukaliptusowy - właściwości

Olejek eukaliptusowy ma doskonały skład, który tworzą głównie garbniki, kwasy fenolowe i eukaliptol (1,8 cyneol). Taka kompozycja gwarantuje wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową (obejmującą bakterie, wirusy i grzyby). Po rozcieńczeniu może być stosowany jako środek oczyszczający rany, który dodatkowo wspomoże i przyspieszy proces gojenia. 

Badania kliniczne dowiodły, że olejek eukaliptusowy wykazuje właściwości sekretolityczne. Rozrzedza i ułatwia usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych, przywraca funkcje błon śluzowych i aktywuje działanie miejscowych czynników obronnych, co jest bardzo ważne w czasie infekcji. 

Eukaliptol zawarty w olejku naturalnym hamuje niektóre mediatory stanu zapalnego i spowalnia biosyntezę czynników zapalnych aktywowanych przez monocyty, a co za tym idzie - działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjne. Regularne stosowanie olejku eterycznego może spowolnić procesy starzenia skóry, a połączone z odpowiednim masażem poprawi ukrwienie i złagodzi objawy bólowe w przebiegu chorób stawów (np. zwyrodnienia czy reumatyzm) lub problemów z mięśniami.

Olejek eukaliptusowy - zastosowanie

Olejek eukaliptusowy wykorzystuje się powszechnie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Jest łatwy w użyciu, wszechstronny i - co może najważniejsze - to produkt naturalny. Odświeżający, lekko kamforowy, uspokajający aromat i niezwykłe działanie, jak je wykorzystać?

Olejek eukaliptusowy do inhalacji

Olejek eukaliptusowy kojarzy się przede wszystkim z inhalacją. Bardzo słusznie, ponieważ - jak pokazują badania - znacząco poprawia parametry czynnościowe płuc. Sprawdzi się w przypadku przewlekłych stanów zapalnych dróg oddechowych, problemów z zatokami i nawracającymi bólami głowy. Olejek zalecany jest również w przebiegu astmy i alergii. Doskonale rewitalizuje układ oddechowy i odświeża powietrze. Jak używać olejku eukaliptusowego do inhalacji?

  • 3-4 krople produktu należy umieścić w kominku aromaterapeutycznym lub dyfuzorze

...a potem czekać na efekty!

Olejek eukaliptusowy na zatoki

Olejek eukaliptusowy może okazać się rozwiązaniem uciążliwych problemów z zatokami. Nie bez przyczyny stosowany jest często jako najważniejszy element terapii wspomagającej leczenie farmakologiczne. Skuteczny zabieg można bez trudu wykonać samodzielnie:

  • do naczynia z gorącą wodą (ok. 150 ml) należy dodać ok. 12 kropel olejku eukaliptusowego i głęboko wdychać powstałą parę

Olejek eukaliptusowy do kąpieli

Olejek eukaliptusowy do kąpieli idealnie łączy przyjemne z pożytecznym. Prócz zalet płynących z leczniczej inhalacji, można liczyć na poprawę kondycji skóry. Zabieg zmiękczy i odżywi naskórek, może również pomóc w przypadku problemów natury dermatologicznej. Jak przygotować kąpiel?

Do wanny z ciepłą wodą należy dodać 5-7 kropli olejku eukaliptusowego - to wystarczy, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrową skórą. 

Olejek eukaliptusowy w aromaterapii

Olejek eukaliptusowy może być również stosowany ze względu na swoje walory zapachowe. Aromat złagodzi napięcie nerwowe, zrelaksuje i odświeży. Samodzielnie lub jako element kompozycji, możliwości jest naprawdę wiele. 

Od najprostszych...

Zapach eukaliptusa - wbrew pozorom - świetnie współgra z wieloma popularnymi olejkami eterycznymi. Które z nich warto wypróbować?

A to przecież tylko przykłady, wśród wielu możliwości bez trudu można znaleźć zapach idealny na każdą okazję.

...po skomplikowane

Mieszanki z olejkiem eukaliptusowym mogą być też nieco bardziej skomplikowane, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Jeśli olejki naturalne nie są nam obce, to stworzenie przyjemnej kompozycji nie powinno być trudne...zawsze można też skorzystać z kilku "pewniaków": 

Kompozycje mogą być stosowane podczas inhalacji, kąpieli i masaży (warto pamiętać, by użyć odpowiedniej ilości oleju nośnego).

Czy wiesz, że...

Olejek eukaliptusowy sprawdzi się doskonale jako naturalny środek do czyszczenia powierzchni w domu. Jak wykonać skuteczną mieszankę?

Całość należy umieścić w butelce z atomizerem, zalać wodą i...gotowe. Proste, prawda?

Olejek eteryczny rozwiąże też problem nieprzyjemnego zapachu obuwia:

Wszystkie składniki należy wymieszać w butelce z atomizerem i spryskiwać buty po każdym użyciu. 

Olejek eukaliptusowy, choć bezpieczny dla ludzi, może zaszkodzić kotom. Jak wykazały badania, długotrwała ekspozycja na działanie produktu może wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia tych zwierząt. Właśnie...

Olejek eukaliptusowy - przeciwwskazania

Choć olejek eukaliptusowy stosowany zgodnie z przeznaczeniem jest bezpieczny, warto wspomnieć o kilku istotnych przeciwwskazaniach. Produkt nie powinien być stosowany bezpośrednio na skórę (bez rozcieńczenia) - może podrażniać i powodować irytację. Dodatkowo nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji oraz dzieci poniżej 12 roku życia. 

Olejek eukaliptusowy może obniżać poziom enzymów wątrobowych, co ma duże znaczenie w procesie wchłaniania niektórych leków - w przypadku długotrwałej farmakoterapii warto skonsultować się z lekarzem przed pierwszym użyciem produktu. 

Olejek eukaliptusowy ma wiele dobroczynnych właściwości - tych dobrze znanych, ale też niezwykłych i zaskakujących. Nie ulega wątpliwości, że to produkt wszechstronny, który może rozwiązać wiele powszechnych problemów z którymi boryka się większość z nas. Od drobnych niedogodności dnia codziennego do poważniejszych dolegliwości - olejek to łatwe w użyciu, ogólnodostępne i bezpieczne rozwiązanie...prosto z natury.

Bibliografia

"Olejki eteryczne jako substancje aktywne lub konserwanty w kosmetykach" - M. Adaszyńska, M. Swarcewicz, Zakład Syntezy Organicznej i Technologii Leków, Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

"Surowce roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego" - G. Nowak, J. Nawrot, Katedra i Zakład Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

"Działanie in vitro olejku eukaliptusowego (Oleum Eucalypti) na bakterie mikroaerofilne" - A. Kędzia, A. W. Kędzia, Katedra Auksologii Klinicznej i Pielęgniarstwa Pediatrycznego, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, 

"Comparative study on the in vitro antibacterial activity of Australian tea tree oil, cajuput oil, niaouli oil, manuca oil and eucalyptus oil" - M. Harkenthal, J. Reichling, H.K. Geis, R. Saller, czasopisano medyczne Die Pharmazie 

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń