Olejek imbirowy - odkryj jego magiczne właściwości

Imbir i jego właściwości znane są od tysiącleci zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Pozyskiwany z niego olejek imbirowy jest obecnie modnym i polecanym sposobem na zadbanie o własne zdrowie. Dlaczego tak jest? Niepozorny korzeń imbiru zawiera w sobie mnogość przeciwutleniaczy i substancji leczniczych, które można zastosować w dowolny sposób w formie silnie skoncentrowanego olejku. Co warto o nim wiedzieć, a także, dlaczego ma pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn naszego zdrowia?

Olejek imbirowy – środek o wiekowej tradycji stosowania

Imbir od tysięcy lat uważany jest za niezwykłe pod względem swojego działania remedium. Pozyskiwany z niego olej stosowano już około 5000 lat temu w leczeniu chorób skóry przez starożytnych Egipcjan oraz Chińczyków. Niektóre indyjskie rękopisy sanskrycie również wspominają o wszechstronnym zastosowaniu oleju imbirowego we wspomaganiu zdrowia. W ciągu ostatnich lat korzeń imbiru i wytwarzane z niego produkty stały się znaczącymi środkami w codziennej profilaktyce zdrowia. Obecnie wiele osób dbających o prawidłowe odżywianie niezwykle często przyrządza dania z użyciem imbiru, który zapewnia, chociażby oryginalne doznania smakowe.

W lecznictwie naturalnym olejek imbirowy rozwija swoje działanie przede wszystkim w profilaktyce zdrowia i pielęgnacji włosów i skóry. Olejek imbirowy to naturalny kosmetyk, który zapobiega zmarszczkom i wspomaga wzrost włosów. Co więcej, jest jednym z najwszechstronniejszych produktów wśród olejków eterycznych. Jego bogate działanie lecznicze związane jest z zawartością silnych substancji aktywnych, takich jak borneol i gingerol.

Olejek imbirowy – jaki ma zapach?

Suszony korzeń imbiru jest źródłem eterycznego olejku imbirowego, energetyzującego i podnoszącego na duchu środka o wyrazistym zapachu. Olejek ten ma delikatną, lekką konsystencję, żółtą barwę i przyjemnie korzenny aromat. Zapach różni się w zależności od precyzji destylacji i jakości użytego imbiru. Mówi się jednak, iż najbardziej aromatyczny olejek pochodzi bezpośrednio z destylacji najświeższych korzeni. Właściwości organoleptyczne olejku są również niezwykłe pod względem zdrowotnym. Jak już wspomnieliśmy, korzenny, świeży i lekko cytrusowy zapach korzystnie wpływa na walkę z depresją i odganianie ponurych myśli. Pomaga także zrelaksować umysł.

Olejek imbirowy – w jaki sposób jest pozyskiwany?

Olejek imbirowy jest olejkiem eterycznym otrzymywanym z korzenia imbiru lekarskiego (Zingiber officinale). Ekstrahowany jest w procesie destylacji parowej, w której to przy zastosowaniu pary wodnej lotne składniki imbiru oddzielają się od sprasowanej formy w postaci skondensowanej pary. W wyniku kondensacji, a następnie skraplania powstaje silnie skoncentrowany pod względem substancji aktywnych olejek. Olejek zawdzięcza swoje właściwości zdrowotne głównie związkom aktywnym obecnym w podziemnych łodygach rośliny. Do produkcji 1 litra olejku potrzeba około 50 kg ściętych kłączy imbiru.

Olejek imbirowy – jakie ma właściwości?

Olejek imbirowy bogaty jest w witaminę C, żelazo, wapń i magnez. Zawiera również liczne minerały, takie jak potas, fosfor i sód. Ekstrahowana esencja imbiru zawiera również wszelkie składniki o potencjalne leczniczym, m.in. gingerol, zingiberol, kamfen, cyneole, borneol. Składniki te, jak np. borneol wykazują silne działanie antyseptyczne. Z kolei gingerol występujący w dużych ilościach w olejku imbirowym, ma działanie przeciwbólowe i stymulujące metabolizm. Niektóre badania sugerują, iż związki aktywne zawarte w imbirze mogą mieć potencjał przeciwnowotworowy.

Naturalny olejek eteryczny z imbiru jest stosowany w celach suplementacji, czy też profilaktyki zdrowia przede wszystkim ze względu na działanie antybiotyczne. Silne związki przeciwutleniające zawarte w olejku imbirowym chronią organizm przed wolnymi rodnikami i wzmacniają funkcjonowanie procesów metabolicznych zachodzących w naszych ciałach.

O jakich właściwościach olejku imbirowego powinniśmy zatem wiedzieć?

 • Właściwości przeciwbólowe
 • Właściwości przeciwzapalne
 • Właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne
 • Właściwości dezodoryzujące
 • Właściwości stymulujące
 • Właściwości dermatologiczne

Naturalny olejek imbirowy – gdzie można go zastosować?

Olejek imbirowy ze względu na zawarte w nim oleożywice zawiera dużą ilość polifenoli, wśród których wyróżniają się seskwiterpeny, które mogą w największym stopniu odpowiadać za jego dobroczynne działanie. W jaki sposób możemy wykorzystać zalety olejku eterycznego imbirowego? Jak się okazuje, jest on pomocnym sojusznikiem w wielu dolegliwościach. Przykładowe obszary zastosowania olejku imbirowego to m.in.:

 • Przeziębienie – olejek imbirowy jest szczególnie skuteczny w leczeniu objawów przeziębienia ze względu na zawarty w nim cyneol. Olejek eteryczny pomaga złagodzić objawy przeziębienia, ma działanie wykrztuśne, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Co więcej, olejek imbirowy charakteryzuje się również działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, łagodząc tym samym bolesne objawy przeziębienia czy grypy;
 • Aromaterapia i domowy masaż – w aromaterapii olejek z imbiru stosowany jest jako składnik dezodoryzujący, pobudzający krążenie krwi i stymulujący. W masażu zaś łagodzi napięcie i bóle mięśni, dba o zdrowie stawów i kości;
 • Pielęgnacja skóry – naturalny olejek imbirowy ma wielostronne, pozytywne działanie na skórę. Zawarte w nim substancje działają regenerująco na skórę twarzy, łagodzą zmarszczki, pozbywają się trądziku, a także poprawiają wygląd istniejących już blizn;
 • Pielęgnacja włosów – olejek imbirowy stosowany jest od wieków w leczeniu łysienia o podłożu hormonalnym i genetycznym. Działa stymulująco na cebulkę włosa, stymulując jego dalszy porost. Zawarty w olejku gingerol i zingiberol pomagają również zatrzymać wypadanie włosów przy regularnym zastosowaniu bezpośrednio na skórze głowy;
 • Nudności – olejek imbirowy to naturalny środek łagodzący nudności. Pomaga przy biegunce i niestrawnościach, a jego obecność odnajdziemy m.in. w preparatach przeciwwymiotnych i na chorobę lokomocyjną. Uspokaja florę jelitową i korzystnie wpływa na zdrowie błony śluzowej jelit i żołądka;
 • Tonizacja i relaks – jako skoncentrowany środek energetyzujący, olejek imbirowy stosowany w trakcie kąpieli, aromaterapii czy masażu łagodzi osłabienie organizmu, zwalcza spadki nastroju i chroniczne zmęczenie fizyczne. Dodaje energii i działa proaktywnie.
Kod rabatowy Bilovit

Eteryczny olejek imbirowy – w jaki sposób go stosować?

Naturalny olejek imbirowy można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Do stosowania wewnętrznego stosuje się go przede wszystkim w celu łagodzenia problemów żołądkowo-jelitowych. Do stosowania zewnętrznego zaś wykorzystuje się go szczególnie w pielęgnacji skóry i włosów oraz masażu. W dyfuzorze lub nebulizatorze olejek imbirowy to orzeźwiający i dezodoryzujący zapach, który relaksuje i pobudza zmysły do działania.

Ze względu na silną koncentrację związków aktywnych, a także samą skuteczność, olejku nie należy stosować w postaci nierozcieńczonej, a jedynie w połączeniu z olejem bazowym. Olejek imbirowy i olej nośny należy mieszać w proporcji 1:4.

Olejek imbirowy – jakie ma przeciwwskazania?

Olejek imbirowy jest uważany za ogólnie bezpieczny środek, jeśli jest prawidłowo stosowany. W niektórych przypadkach może on powodować skutki uboczne, objawiające się podrażnieniem skóry, reakcją alergiczną, czy dyskomfortem żołądkowo-jelitowym.

Z tego względu szczególnie nie zaleca się stosowania olejku imbirowego u dzieci poniżej trzeciego roku życia. Ten sam środek zapobiegawczy dotyczy kobiet w ciąży i karmiących piersią. W przypadku ciąży po pierwszych trzech miesiącach olejek może być stosowany wyłącznie drogą dyfuzji. Co więcej, ze względu na swoje działanie rozrzedzające krew, olejek ten nie jest odpowiedni dla osób stosujących leki rozrzedzające krew i przeciwcukrzycowe.

Bibliografia

„A review of the gastroprotective effects of ginger (Zingiber officinale Roscoe)” – R. Haniadka et al., czasopismo naukowe Food & Function, Royal Society of Chemistry, 2013.

„Antioxidant, anti-inflammatory and antinociceptive activities of essential oil from ginger” – K. Jeena, V. B. Liju, R. Kuttan, czasopismo naukowe Indian Journal of Physiology and Pharmacology, All-India Institute Of Medical Sciences Etc., 2013.

„Composition and distinctive volatile flavour characteristics of the essential oil from Australian-grown ginger (Zingiber officinale)” – D. W. Cornell, R. A. Jordan, czasopismo naukowe Journal of the Science of Food and Agriculture, Wiley, 1971.

„Effect of antiepileptic drug (Topiramate) and cold pressed ginger oil on testicular genes expression, sexual hormones and histopathological alterations in mice” – A. El Makawy et al., czasopismo naukowe Biomedicine & Pharmacotherapy, Elsevier, 2019.

„Gastroprotective activity of essential oils from turmeric and ginger” – V. B. Liju, K. Jeena, R. Kuttan, czasopismo naukowe Journal of Basic and Clinical Physiology and Pharmacology, De Gruyter, 2015.

„Plants of the Genus Zingiber as a Source of Bioactive Phytochemicals: From Tradition to Pharmacy” – M. Sharifi-Rad et al., czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2017.

„Studies in sesquiterpenes—XXXVII: Sesquiterpenoids from the essential oil of zingiber zerumbet smith” – N. P. Damodaran, S. Dev, czasopismo naukowe Tetrahedron, Elsevier, 1968.

„The composition of the essential oil of dried Nigerian ginger (Zingiber officinale Roscoe)” – P. Onyenekwe, S. Hashimoto, czasopismo naukowe European Food Research and Technology, Springer-Verlag, 1999.

„Therapeutic Effect and Mechanisms of Essential Oils in Mood Disorders: Interaction between the Nervous and Respiratory Systems” – T. K. H. Fung et al., czasopismo naukowe International Journal of Molecular Sciences, MDPI, 2021.

„Topical antiinflammatory activity of the major lipophilic constituents of the rhizome of Zingiber cassumunar. Part I: The essential oil” – U. Pongprayoon et al., czasopismo naukowe Phytomedicine, Elsevier, 1997.

„Total antioxidant activity and antimicrobial potency of the essential oil and oleoresin of Zingiber officinale Roscoe” – Y. Bellik, czasopismo naukowe Asian Pacific Journal of Tropical Disease, Elsevier, 2014.

Powiązane wpisy

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń