Olejek jałowcowy - jak używać?
Olejek jałowcowy to doskonale uzupełnienie apteczki, to już wiadomo. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że sprawdzi się również w kosmetyce. Choć na szeroką skalę stosowany jest najczęściej jako bezpieczny środek aromatyzujący, warto wykorzystać też właściwości ekstraktu, szczególnie jeśli mowa o pielęgnacji skóry i włosów.
Olejek jałowcowy zmniejsza widoczność przebarwień, redukuje nadmiar sebum i likwiduje bakterie, które odpowiadają za stany zapalne. Dermatolodzy zalecają produkt dla cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Najłatwiej dodać kilka kropel do kremu, ale można też stworzyć skuteczny tonik:
- 100 ml wody destylowanej + 10 kropel olejku jałowcowego
Wodę można zastąpić naparem z rumianku, warto jednak zmienić proporcje (np. 50 ml płynu + 5 kropel olejku), ponieważ mikstura ma znacznie krótszy okres przydatności (ok. 5 dni).
Olejek jałowcowy na włosy
Olejek jałowcowy wykazuje działanie antyseptyczne - oczyści skórę głowy, usunie martwy naskórek i pomoże zwalczyć łupież. Dodatkowo, naturalnie zmiękczy włosy i odżywi przesuszony skalp. Ekstrakt promuje zdrowie mieszków włosowych, a w dłuższej perspektywie chroni przed wypadaniem i widocznie zwiększa objętość pasm. Najłatwiej dodać kilka kropel produktu do szamponu lub odżywki (świetnie komponuje się z ziołowymi produktami).
Dla szybszych i bardziej efektownych rezultatów, przynajmniej raz w tygodniu warto zastosować płukankę:
- 1 litr przegotowanej wody + 8 kropli olejku jałowcowego + 4 łyżki mleka
Jak stosować? Wymieszać wszystkie składniki i dokładnie wypłukać włosy po umyciu.
Olejek jałowcowy na cellulit
Olejek jałowcowy wykorzystywany jest często w specjalistycznych preparatach na cellulit. Napina skórę, wspomaga krążenie krwi i limity, ułatwia regenerację tkanek. Wyciąg zastosowany podczas masażu poprawia krążenie, napina mięśnie i ujędrnia skórę, a także spłyca rozstępy i zapobiega pojawianiu się nowych zmian.
Olejek jałowcowy może być stosowany samodzielnie:
- 5 kropel olejku jałowcowego + 2 łyżki oleju bazowego (np. słonecznikowy)
...lub jako element skutecznej receptury antycellulitowej do masażu lub kąpieli:
- 5 kropel olejku jałowcowego + 3 krople lawendy + 2 krople olejku arganowego + 4 łyżki oleju nośnego (np. migdałowy)
Olejek jałowcowy - aromaterapia
Olejek jałowcowy ma bardzo złożony zapach - leśny, drzewno - korzenny i ziemisty, a jednocześnie świeży z ukrytą owocową nutą. To własne ten aromat można wyczuć w popularnym napoju alkoholowym - ginie. Zaskoczenie?
Olejek z jałowca promuje dobre samopoczucie, redukuje stres, napięcie i ból głowy, wzmaga koncentrację i likwiduje oznaki zmęczenia. Doda energii w ciągu dnia i wyciszy przed snem.
Olejek jałowcowy do inhalacji
Olejek jałowcowy zalecany jest w czasie leczenia infekcji dróg oddechowych, oczyści zatoki i ukoi podrażnione gardło. Może być stosowany doraźnie - ekstraktem wystarczy nasączyć wacik kosmetyczny, umieścić w okolicach nosa i wdychać.
Dużo skuteczniejsza jest jednak inhalacja. Zwalcza nie tylko objawy, działa też na źródło problemu, czyli wirusy i inne drobnoustroje unoszące się w powietrzu. Jak przygotować zabieg? Do naczynia z gorącą wodą należy dodać 6 - 10 kropli olejku jałowcowego.
W przypadku poważnych problemów z oddychaniem można też wypróbować niezawodną mieszankę olejków eterycznych:
Comments (0)