Wpływ kamfory na stan krążenia ogólnoustrojowego i samopoczucia znany jest od wieków. Ekstrahowany z drewna cynamonowca kamforowego olejek kamforowy posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Olejek kamforowy jest szczególnie ceniony za swoje dobroczynne działanie na układ mięśniowo-szkieletowy, bóle stawów i profilaktykę dolegliwości o podłożu reumatycznym. Co warto wiedzieć o naturalnym olejku z kamfory, a także jego szerokim spektrum zastosowań?
Kamfora – czym dokładnie jest?
Kamfora od czasów starożytnych kojarzona jest z działaniem leczniczym, a także wieloma obrzędami religijnymi, czy ceremoniami duchowymi. Odkryta po raz pierwszy w 1903 roku, jest substancją pochodzenia organicznego. Ma stałą konsystencję, przypominającą nieco skrystalizowany wosk.
Charakteryzuje się mocnym aromatem, którego zastosowanie odnaleziono, chociażby w medycynie naturalnej czy holistycznej. Jako dodatkowy składnik stosowana jest również we współczesnej medycynie ze względu na szereg korzystnych dla zdrowia właściwości, pomocnych np. w fizjoterapii.
Naturalny olejek kamforowy – z czego jest pozyskiwany?
Jeden z najważniejszych składników aktywnych olejku, czyli kamfora, pozyskiwana jest z drewna cynamonowca kamforowego (Cinnamomum camphora), potocznie nazywanego kamforowcem. Cechuje się ono dużymi rozmiarami, a także niezwykłą długowiecznością, sięgającą nawet 1000 lat. Cynamonowiec kamforowy pochodzi ze wschodniej Azji, choć dziś gatunek został introdukowany także w Australii, Stanach Zjednoczonych, czy Południowej Europie.
Olejek eteryczny z kamfory otrzymywany jest poprzez destylację liści i drewna drzewa kamforowego. Olejki eteryczne, które zostają otrzymane w powyższym procesie, cechują się różnym składem biochemicznym, choć ich działanie jest wciąż bardzo podobne.
Olejek z kamfory – właściwości warte poznania
Olejek z kamfory charakteryzuje się szeregiem korzystnych dla zdrowia właściwości. Z tego względu znajduje on swoje zastosowanie w wielu produktach farmaceutycznych, a także środkach higieny osobistej i kosmetykach. Olejek z kamfory ma następujące właściwości:
Stymuluje układ sercowo-oddechowy – tlenki terpenów zawarte w olejku kamforowym mają właściwości obkurczające i mukolityczne. Ta właściwość umożliwia rozrzedzenie wydzieliny oskrzelowej poprzez stymulację gruczołów śluzowych.
Antyseptyczny – olejek kamforowy znany jest jako jeden z najsilniejszych naturalnych antyseptyków (środków przeciwwirusowych) na świecie. Ze względu na swój skład aktywnie wspiera walkę z bakteriami, wirusami, a także grzybami.
Immunostymulujące – zawarte w olejku monoterpenole stymulują również naturalne mechanizmy obronne, wspierające syntezę związków przeciwutleniających. Ogranicza stres oksydacyjny, pośrednio wzmacnia układ odpornościowy.
Tonizujące – monoterpeny działają tonizująco i ogólnie pobudzająco na organizm. Właściwość ta powiązana jest z pobudzeniem kory nadnerczy.
Przeciwbólowe – olejek ma silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i stymulujące, pomocne w łagodzeniu przewlekłego i chwilowego bólu.
Comments (0)