Olejek kamforowy - remedium na zatoki oraz przeziębienie

Wpływ kamfory na stan krążenia ogólnoustrojowego i samopoczucia znany jest od wieków. Ekstrahowany z drewna cynamonowca kamforowego olejek kamforowy posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Olejek kamforowy jest szczególnie ceniony za swoje dobroczynne działanie na układ mięśniowo-szkieletowy, bóle stawów i profilaktykę dolegliwości o podłożu reumatycznym. Co warto wiedzieć o naturalnym olejku z kamfory, a także jego szerokim spektrum zastosowań?

Kamfora – czym dokładnie jest?

Kamfora od czasów starożytnych kojarzona jest z działaniem leczniczym, a także wieloma obrzędami religijnymi, czy ceremoniami duchowymi. Odkryta po raz pierwszy w 1903 roku, jest substancją pochodzenia organicznego. Ma stałą konsystencję, przypominającą nieco skrystalizowany wosk.

Charakteryzuje się mocnym aromatem, którego zastosowanie odnaleziono, chociażby w medycynie naturalnej czy holistycznej. Jako dodatkowy składnik stosowana jest również we współczesnej medycynie ze względu na szereg korzystnych dla zdrowia właściwości, pomocnych np. w fizjoterapii.

Naturalny olejek kamforowy – z czego jest pozyskiwany?

Jeden z najważniejszych składników aktywnych olejku, czyli kamfora, pozyskiwana jest z drewna cynamonowca kamforowego (Cinnamomum camphora), potocznie nazywanego kamforowcem. Cechuje się ono dużymi rozmiarami, a także niezwykłą długowiecznością, sięgającą nawet 1000 lat. Cynamonowiec kamforowy pochodzi ze wschodniej Azji, choć dziś gatunek został introdukowany także w Australii, Stanach Zjednoczonych, czy Południowej Europie.  

Olejek eteryczny z kamfory otrzymywany jest poprzez destylację liści i drewna drzewa kamforowego. Olejki eteryczne, które zostają otrzymane w powyższym procesie, cechują się różnym składem biochemicznym, choć ich działanie jest wciąż bardzo podobne.

Olejek z kamfory – właściwości warte poznania

Olejek z kamfory charakteryzuje się szeregiem korzystnych dla zdrowia właściwości. Z tego względu znajduje on swoje zastosowanie w wielu produktach farmaceutycznych, a także środkach higieny osobistej i kosmetykach. Olejek z kamfory ma następujące właściwości:

 • Stymuluje układ sercowo-oddechowy – tlenki terpenów zawarte w olejku kamforowym mają właściwości obkurczające i mukolityczne. Ta właściwość umożliwia rozrzedzenie wydzieliny oskrzelowej poprzez stymulację gruczołów śluzowych.

 • Antyseptyczny – olejek kamforowy znany jest jako jeden z najsilniejszych naturalnych antyseptyków (środków przeciwwirusowych) na świecie. Ze względu na swój skład aktywnie wspiera walkę z bakteriami, wirusami, a także grzybami.

 • Immunostymulujące – zawarte w olejku monoterpenole stymulują również naturalne mechanizmy obronne, wspierające syntezę związków przeciwutleniających. Ogranicza stres oksydacyjny, pośrednio wzmacnia układ odpornościowy.

 • Tonizujące – monoterpeny działają tonizująco i ogólnie pobudzająco na organizm. Właściwość ta powiązana jest z pobudzeniem kory nadnerczy.

 • Przeciwbólowe – olejek ma silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i stymulujące, pomocne w łagodzeniu przewlekłego i chwilowego bólu.

Olejek eteryczny kamforowy – jakie ma zastosowania?

Olejek kamforowy łatwo przenika i wchłania się przez skórę, dlatego szybko przedostaje się do krwioobiegu. Olejek kamforowy nadaje się do stosowania miejscowego lub w ramach inhalacji. Ma działanie rozkurczające oskrzela, pobudzające krążenie krwi i miejscowo znieczulające. Dzięki temu znajduje swoje zastosowanie m.in. w:

 • Kaszlu i problemach z oddychaniem – olejek z kamfory jest jednym z głównych składników maści na przeziębienie, które oczyszczają oskrzela i wspomagają zwalczenie nieprzyjemnego kaszlu.

 • Środkach przeciwbólowych – szereg badań klinicznych udowodnił, że olejek z kamfory posiada działanie łagodzące na lekki i umiarkowany ból. Dzieje się tak za sprawą antybakteryjnych i znieczulających właściwości kamfory - olejek kamforowy można potraktować jako środek przeciwbakteryjny.

 • Łagodzeniu oparzeń – ze względu na działanie antybakteryjne, chłodzące i przeciwbólowe, olejek może pomóc w przypadku drobnych oparzeń. Łagodzi ból i przyspiesza proces gojenia.

 • Niskim ciśnieniu krwi – olejek posiada działanie pobudzające układ sercowo-naczyniowy - może pomóc w przywróceniu prawidłowego krążenia, jeśli ciśnienie krwi jest zbyt niskie.

 • Grzybicy paznokci – maści z olejkiem kamforowym pomagają w przypadku grzybicy paznokci. Olej kamforowy unieszkodliwia grzyby i inne patogeny kolonizujące płytki paznokci.

 • Choroby skórne  – ze względu na intensywne działanie przeciwdrobnoustrojowe olejek z kamfory pomaga w walce z przebarwieniami skóry oraz pryszczami (trądzikiem). Co więcej, olejek chroni skórę przed uszkodzeniami powodowanymi przez promieniowanie UV, które może powodować wczesne starzenie się skóry.

Olejek kamforowy do ucha – jak wspomaga leczenie stanów zapalnych?

Wirusy typowe dla przeziębienia, kataru i grypy atakują przede wszystkim jamę ustną i okolice gardła, choć mogą również przedostać się do innych części ciała. Niezwykle rzadkim przypadkiem infekcji wirusowo-bakteryjnej jest zapalenie ucha, powodujące obrzęk i stan zapalny, który odbieramy jako ból.

Olejek kamforowy jest bardzo pomocny na ból ucha, czy zapalenie ucha - powoduje złagodzenie stanu zapalnego, a tym samym pozbycie się bakterii i wirusów odpowiedzialnych za przykry stan.

Jak stosować olejek kamforowy na stawy i bóle mięśniowe?

Zaobserwowano, iż naturalny olejek kamforowy może przynieść ulgę i złagodzić bóle mięśni i stany zapalne stawów. Dzieje się tak za sprawą jego właściwości ściągających, znieczulających i przeciwzapalnych. Stosowany w regularnych odstępach czasowych przez okres dwóch tygodni ma udowodnione działanie w łagodzeniu umiarkowanego i łagodnego stanu zapalnego stawów.

Dzięki powyższym, olejek kamforowy jest jednym z niewielu naturalnych środków o wysokim potencjalne przeciwzapalnym, przeciwbólowym i znieczulającym, przydatnym w profilaktyce reumatyzmu i innych stanów powiązanych z funkcjonowaniem stawów.

Kamfora proszek - Bilovit

Olejek kamforowy na zatoki – czy wspomaga ich leczenie?

Jednym z najlepiej poznanych zastosowań olejku z kamfory jest jego skuteczność w leczeniu zatok. Dzięki lotności składników aktywnych olejku kamforowego może być stosowany w ramach profilaktyki dróg oddechowych poprzez inhalację. Olejek działa obkurczająco, uspokajająco i udrażniająco. Tym samym ułatwia oddychanie, zmniejsza przekrwienie zatok, poprawia ich drożność, a także wpływa na redukcję istniejących już stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Jak olej kamforowy wpływa na włosy?

Olejek eteryczny z kamfory może być pomocnym rozwiązaniem na problemy z włosami. Zapobiega ich wypadaniu, a także wspomaga ich dalszy wzrost. Stosowany jako dodatek do codziennej pielęgnacji włosów, wpływa na wzmocnienie i odżywienie meszków włosowych, zapewniając im delikatną miękkość, a także łatwość w układaniu i stylizowaniu. Co więcej, olejek kamforowy działa dezynfekująco na włosy, oczyszczając je z zalegających nieczystości i zapobiegając potencjalnym infekcjom skóry głowy.

Aromaterapia z użyciem olejku kamforowego – czy warto skorzystać?

Zapach naturalnego olejku kamforowego jest przyjemny i świeży, dzięki czemu odnajduje swoje zastosowanie także w aromaterapii. Posiada właściwości łagodzące wszelkiego rodzaju bóle, a także zwalcza infekcje dróg oddechowych, np. zapalenie oskrzeli, kaszel i nocne duszności.

Właściwości znane w aromaterapii wykorzystywane są również ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, redukując niekorzystne stany zapalne na zewnątrz, jak i wewnątrz ciała.

Co więcej, dzięki sesjom przeprowadzanym z zastosowaniem dyfuzora czy miski z gorącą wodą, para zawierająca dobroczynne związki olejku kamforowego działa również antyseptycznie i przeciwinfekcyjnie na cały układ oddechowy. Tonizuje i pobudza organizm.

Bibliografia

„Camphor induces cold and warm sensations with increases in skin and muscle blood flow in human” – T. Kotaka et al., czasopismo naukowe Biological & Pharmaceutical Bulletin, J-Stage, 2014.

„Camphor Induces Proliferative and Anti-senescence Activities in Human Primary Dermal Fibroblasts and Inhibits UV-Induced Wrinkle Formation in Mouse Skin” – T. A. Tran et al., czasopismo naukowe Phytotherapy Research, Wiley, 2015.

„Camphor white oil induces tumor regression through cytotoxic T cell-dependent mechanisms” – Y. Moayedi et al., czasopismo Molecular Carcinogenesis, Wiley, 2019.

„Camphor—A Fumigant during the Black Death and a Coveted Fragrant Wood in Ancient Egypt and Babylon—A Review” – W. Chen, I. Vermaak, A. Viljoen, czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2013.

„Cinnamomum camphora Leaves Alleviate Allergic Skin Inflammatory Responses In Vitro and In Vivo” – N-J. Kang et al., czasopismo naukowe Toxicological Research, Springer, 2019.

„Phytochemistry and Applications of Cinnamomum camphora Essential Oils” – S-H. Lee et al., czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2022.

„The Chemical Composition of Essential Oils from Cinnamomum camphora and Their Insecticidal Activity against the Stored Product Pests” – S. Guo et al., czasopismo naukowe International Journal of Molecular Sciences, MDPI, 2016.

„The Healing Effect of Sesame Oil, Camphor and Honey on Second Degree Burn Wounds in Rat” – R. Vaghardoost et al., czasopismo naukowe World Journal of Plastic Surgery, WJPS, 2018.

Powiązane wpisy

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie

Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń