Olejek neroli nie należy do najpopularniejszych, bo tak naprawdę mało kto o nim słyszał. A zasługuje na uwagę i uznanie. Zwany "królewskim olejkiem" zachwyca zmysłowym zapachem i właściwościami z których skorzystać może praktycznie każdy - w trosce o samopoczucie, ciało lub...dom. To idealny wybór dla zwolenników naturalnych, bezpiecznych i prostych rozwiązań. Dlaczego warto stosować olejek neroli?
Olejek neroli - pozyskiwanie
Olejek neroli pozyskiwany jest z kwiatów gorzkiej pomarańczy (Citrus aurantium L.), należącej do rodziny Rutaceae. Roślina pochodzi z terenów południowo-wschodniej Azji, ale uprawiana jest powszechnie wielu krajach - na szeroką skalę olejek produkuje się w Tunezji, Egipcie i Maroko.
Zbiory dojrzałych kwiatów odbywają się najczęściej na przełomie kwietnia i maja. Do wyekstrahowania 1 kilograma olejku potrzeba nawet 1000 kg surowca. A to wcale nie takie proste. Kwiaty zbierane są ręcznie - by uzyskać olejek najwyższej jakości nie mogą ulec uszkodzeniu. Płatki szybko tracą swój zapach, więc i czas ma ogromne znaczenie.
Świeże kwiaty poddawane są procesowi destylacji z parą wodną i powstaje niezwykły olejek neroli.
Neroli, czyli co?
Neroli to małe włoskie miasteczko - nie jest głównym producentem, olejek nie pochodzi z tamtych stron. Skąd więc nazwa? W XVII wieku mieszkała tam księżniczka Anne Marie Orsini, która szczególnie umiłowała sobie aromat kwiatów gorzkiej pomarańczy. Skutecznie spopularyzowała zapach i wkrótce stał się słynny na cały region - nazwa nie wydaje się więc przypadkowa, prawda?
Niezwykła pomarańcza
Z gorzkiej pomarańczy otrzymuje się także inne olejki eteryczne - pomarańczowy ze skórki owoców oraz petitgrain z liści i gałązek. I wbrew pozorom - każdy z nich jest zupełnie inny - tak jeśli chodzi o zapach, jak i właściwości.
Olejek neroli - właściwości
Olejek neroli wykazuje wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową, oczyszcza drobne rany i zapobiega zakażeniom. Działa też przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a w wielu przypadkach może też niwelować obrzęki. Łagodzi podrażnienia skóry, regeneruje, zmniejsza widoczność blizn, przebarwień i innych mniejszych niedoskonałości.
Olejek neroli może być szczególnie ważny dla kobiet. Łagodzi niektóre symptomy PMS (Zespołu napięcia przedmiesiączkowego) - zły nastrój, rozdrażnienie, ból brzucha i wzdęcia. Produkt wycisza również objawy menopauzy - obniża ciśnienie, podnosi libido i redukuje stres.
Obecnie trwają badania nad działaniem przeciwdrgawkowym. Jak twierdzą naukowcy, składniki olejku mogą mieć bardzo korzystny wpływ na leczenie epilepsji oraz konwulsji (tonicznych i klonicznych).
A przecież olejek neroli koi nie tylko ciało, ale też zmysły.
Olejek neroli - aromaterapia
Olejek neroli ma bardzo charakterystyczny zapach. Bez trudu można wyczuć wyraźny kwiatowo - cytrusowy aromat, słodki i miodowy, a jednak pikantny o delikatnej, zielnej nucie. Wykazuje działanie uspokajające i niweluje stany lękowe. Wycisza i przywraca równowagę emocjonalną.
Bogaty aromat olejku neroli świetnie sprawdza się samodzielnie - do kominka aromaterapeutycznego lub dyfuzora wystarczy dodać 8 - 10 kropel produktu, by cieszyć się dobrym nastrojem.
Olejek neroli może być też elementem ciekawej kompozycji zapachowej. Z czym łączyć?
A gdyby pójść o krok dalej?
Olejek eteryczny neroli - 1000 ml
Olejek neroli na kilka sposobów
Olejek neroli stanowi świetną bazę dla świeżych i energetyzujących lub wręcz przeciwnie - relaksujących i kojących kompozycji, zależnie od potrzeb, oczekiwań i (oczywiście!) nastroju. Może kilka podpowiedzi na początek?
- 3 krople olejku neroli + 2 krople pomarańczy + 2 krople petitgrain + 1 kropla mandarynki
- 3 krople olejku neroli + 2 krople róży + 2 krople lawendy + 1 kropla bergamotki + 1 kropla jaśminu
- 3 krople olejku neroli + 2 krople lawendy + 2 krople paczuli + 1 kropla ylang ylang
- 4 krople olejku neroli + 2 krople rozmarynu + 1 kropla cytryny + 1 kropla grejpfruta
Olejek neroli do masażu
Olejek neroli stosowany regularnie w czasie masażu pomaga pozbyć się cellulitu oraz rozstępów, zapobiega również nowym zmianom. Poprawia krążenie i ogólną kondycję skóry. Zabieg można wykonać samodzielnie w domu, używając tylko dwóch składników:
- 5 kropli olejku neroli + 10 ml oleju nośnego
Czy może być łatwiej?
Olejek neroli do kąpieli
Olejek neroli stosowany jest często także w czasie kąpieli - tej relaksujące lub leczniczej. Dlaczego? Doskonale łagodzi ból mięśni i stawów, wycisza problemy natury dermatologicznej i...zwalcza zły nastrój. Jak przygotować kąpiel? Do wanny z ciepłą wodą trzeba dodać ok. 6 - 8 kropel olejku neroli, nic więcej.
Wieczorny zabieg doskonale ukoi zmysły i zrelaksuje po ciężkim dniu, jest wyjątkowo skuteczny w przypadku trudności z zasypianiem.
Olejek neroli i kąpiel dla stóp
Olejek neroli to remedium na zmęczone i obolałe stopy. Pomoże nawilżyć skórę i zmiękczy zrogowaciały naskórek. Aby przygotować zabieg, w naczyniu wypełnionym gorącą wodą trzeba umieścić 3-4 krople olejku (opcjonalnie można dodać też jedną szklankę soli Epsom). Stopy należy moczyć przynajmniej 15-20 minut, następnie wytrzeć do sucha i nałożyć ulubiony krem nawilżający.
Olejek neroli w kosmetyce
Ze względu na swój zmysłowy i bardzo trwały zapach olejek neroli stosowany jest przy produkcji perfum i wód toaletowych, ale to świetny dodatek aromatyczny do wszystkich kosmetyków. Istotniejszy niż aromat, wydaje się jednak wpływ wyciągu na skórę.
Olejek neroli do twarzy
Olejek neroli stymuluje tworzenie kolagenu (typu III), który jest budulcem skóry, opóźnia procesy starzenia, zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek, zapewnia jędrność i elastyczność. Regularnie stosowany wyrównuje i poprawia koloryt skóry, tonizuje, dogłębnie odżywia i regeneruje.
Chociaż olejek neroli zalecany jest dla cery suchej, wrażliwej, zmęczonej i problematycznej, sprawdzi się w każdym typie, przynosząc szereg korzyści. Najłatwiej dodać kilka kropel do kremu (na dzień lub noc), ale można też stworzyć całą "serię", przygotowując tonik domowej roboty:
- 10 kropli olejku neroli + 250 ml wody destylowanej
Całość należy umieścić w butelce, stosować codziennie rano i wieczorem.
...oraz maseczkę:
- 5 kropel olejku neroli + 3 krople olejku frankincense + 3 krople olejku z nasion marchwi + 3 łyżki oleju jojoba
Maseczkę należy stosować raz w tygodniu, nakładając na oczyszczoną skórę twarzy. W zależności od preferencji - miksturę można zmyć po ok. 20 minutach lub pozostawić na całą noc.
Olejek neroli w domu
Olejek neroli doskonale (i praktycznie natychmiastowo) maskuje nieprzyjemne zapachy. Warto to wykorzystać, tworząc uniwersalną mgiełkę do odświeżania pomieszczeń. W butelce z atomizerem należy wymieszać dwa składniki:
- 20 kropli olejku neroli + 250 ml wody destylowanej
Warto pamiętać, by wstrząsnąć sprayem przed każdym użyciem.
Olejek neroli pomoże też utrzymać dywany w czystości. Aby sporządzić skuteczny środek, trzeba dokładnie wymieszać ok. pół szklanki sody oczyszczonej i 10 kropli olejku neroli, a następnie rozsypać proszek na powierzchni dywanu i delikatnie wetrzeć. Po upływie 30 minut odkurzyć jak zwykle.
Olejek neroli - przeciwwskazania
Olejek neroli to łagodny i bezpieczny produkt, jednak ze względu na wysoką zawartość terpenów uczula zdecydowanie częściej, niż inne olejki eteryczne (warto wykonać test uczuleniowy, szczególnie, jeśli występuje alergia na cytrusy).
Kobiety w ciąży i okresie laktacji, a także osoby, które zmagają się z przewlekłymi schorzeniami (lub poddawane są długotrwałej kuracji farmakologicznej) powinny skonsultować się z lekarzem przed pierwszym użyciem olejku eterycznego.
Olejek neroli ceniony jest przede wszystkim w aromaterapii. Ma piękny, złożony zapach i wykazuje silne właściwości uspokajające. A można stosować go na wiele innych sposobów. Sprawdzi się w każdym domu, zastępując odświeżacze powietrza pełne chemii, to także doskonały produkt pielęgnacyjny, który w odróżnieniu od syntetycznych kosmetyków jest naturalny i bezpieczny. Lista zastosowań nieustannie się wydłuża - może czas dodać coś od siebie?
"Roślinne metabolity wtórne i ich zastosowanie w kosmetyce" - K. Dudka, M. Baran, E. Karpik, Wydział Biologii i Biotechnologii, Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie
"Analgesic and anti-inflammatory activities of Citrus aurantium L. blossom essential oil (neroli): involvement of the nitric oxide/cyclic-guanosine monophospathe pathway" - P. Khodabakhsh, H. Shafaroodi, J. Asgarpanah, czasopismo naukowe Journal of Natural Medicines
"Zapach natury w kosmetyce" - A. Skalska - Stochaj, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Staszica w Pile
"Wykonywanie masażu kosmetycznego w różnego rodzaju zmianach tkankowych" - G. Cichocki, Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy, Radom
"Aktywność biologiczna i farmakologiczna olejków eterycznych w leczeniu i profilaktyce chorób infekcyjnych" - S. Król, K. Skalicka - Woźniak, M. Kandefer - Szerszeń, A. Stepulak, Katedra i Zakład Biochemii i Biologii Molekularnej, Katedra i Zakład Farmakognozji, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Zakład Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie, Oddział Otolaryngologii Szpitala MSW w Lublinie
Powiązane wpisy
Olej z krokosza tłoczony na zimno - właściwości, zalety i praktyczne zastosowania
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) znany także jako szafran łąkowy to roślina, która przez stulecia była ceniona zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne zyskały uznanie na całym świecie. Jednym z najcenniejszych produktów pozyskiwanych z tej rośliny jest olej krokoszowy, który jest wytwarzany przez tłoczenie nasion krokosza na zimno. Proces ten pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze i zdrowotne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zimnotłoczonemu olejowi z krokosza barwierskiego. Omówimy jego właściwości, korzyści zdrowotne, zastosowania oraz przeciwwskazania do stosowania.
Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie, naturalny sposób na zdrowie i urodę
Olejek eteryczny z oregano to jeden z najbardziej cenionych naturalnych produktów stosowanych zarówno w medycynie naturalnej, jak i w codziennej pielęgnacji. Znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych - olejek z oregano może być używany na wiele sposobów, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie czym jest olejek eteryczny z oregano, jakie ma właściwości, jak jest produkowany, a także jak można go zastosować w różnych dziedzinach życia.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno - do czego można go używać i jakie ma właściwości?
W świecie zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków olej rzepakowy tłoczony na zimno zyskuje coraz większe uznanie. Jest to produkt o wyjątkowych właściwościach, który nie tylko wzbogaca nasze potrawy, ale także wspiera zdrowie i pielęgnację ciała. Czym jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, jak powstaje, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego powinien stać się stałym elementem codziennej diety? Dowiedz się jak prawidłowo przechowywać ten olej, aby zachować jego świeżość i pełnię wartości odżywczych, a także jak wykorzystać go w kuchni oraz w pielęgnacji skóry i włosów.
Olejek kajeputowy - jakie ma właściwości i do czego go wykorzystać?
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej oraz poszukiwania naturalnych metod pielęgnacji i leczenia olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle wartościowych olejków jest olejek kajeputowy - o charakterystycznym świeżym i kamforowym zapachu. W artykule przybliżymy czym jest kajeput, jak pozyskiwany jest jego naturalny olejek eteryczny oraz jakie właściwości i zastosowania posiada. Omówimy jego rolę w kosmetyce, właściwości lecznicze oraz inne możliwości wykorzystania w aromaterapii i relaksacji.
Szałwia muszkatołowa - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazani
Szałwia muszkatołowa to tajemnicza roślina o wyjątkowym aromacie, która od wieków fascynuje ludzi swoją wszechstronnością. Zyskuje coraz większą popularność nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce i aromaterapii. Co sprawia, że szałwia muszkatołowa jest tak wyjątkowa? Jakie skrywa właściwości i jak może wspierać nasze zdrowie? Zanurzmy się w fascynujący świat tej rośliny - odkrywając jej tajemnice, zastosowania i potencjalne korzyści oraz ryzyka. Czy szałwia muszkatołowa może stać się Twoim nowym, niezawodnym sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie?
Mięta pieprzowa - właściwości lecznicze, przeciwwskazania
Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona w wielu sytuacjach. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej - składowi, właściwościom oraz różnorodnym zastosowaniom. Dowiesz się również o przeciwwskazaniach, skutkach ubocznych oraz interakcjach z lekami i innymi ziołami. Na koniec omówimy olejek eteryczny z mięty pieprzowej oraz wykorzystanie w kosmetykach, suplementach diety oraz wyrobach medycznych.
Olej konopny - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga olej z konopi?
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają naturalne suplementy diety oraz produkty kosmetyczne oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Wśród nich szczególną uwagę zyskuje olej konopny tłoczony na zimno, który jest ceniony za swoje wyjątkowe właściwości odżywcze oraz szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji. W niniejszym artykule przybliżymy dokładnie, co sprawia, że olej konopny tłoczony na zimno jest tak wyjątkowy, jakie składniki zawiera i jak można go stosować, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści zdrowotnych.
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej - na co jest dobry?
Olejek eteryczny pichtowy to cenny ekstrakt pozyskiwany z jodły syberyjskiej - od dawna jest ceniony w tradycyjnej medycynie i nowoczesnej aromaterapii za swoje wyjątkowe właściwości lecznicze. Ten intensywnie aromatyczny olejek jest nie tylko potężnym sprzymierzeńcem w łagodzeniu stresu i poprawie nastroju, ale także znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie w jaki sposób olejek pichtowy jest pozyskiwany, jakie ma właściwości oraz w jaki sposób można go wykorzystać, aby poprawić jakość życia.
Olej z wiesiołka - jakie ma właściwości i na co pomaga?
Pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej wiesiołek zdążył zadomowić się na stałe w Europie. Pozyskiwany z niego olej z wiesiołka z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w farmakopei, jak i kosmetyce. Olej wiesiołkowy ma korzystny wpływ na skórę twarzy, układ hormonalny, a także układ sercowo-naczyniowy. Co warto wiedzieć o tak cennym oleju jakim jest olej z nasion wiesiołka? Jakie korzyści może przynieść jego codzienne zastosowanie dla naszego zdrowia?
Olejek imbirowy - odkryj jego magiczne właściwości
Imbir i jego właściwości znane są od tysiącleci zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Pozyskiwany z niego olejek imbirowy jest obecnie modnym i polecanym sposobem na zadbanie o własne zdrowie. Dlaczego tak jest? Niepozorny korzeń imbiru zawiera w sobie mnogość przeciwutleniaczy i substancji leczniczych, które można zastosować w dowolny sposób w formie silnie skoncentrowanego olejku. Co warto o nim wiedzieć, a także, dlaczego ma pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn naszego zdrowia?
Comments (0)