
Styraks jest wyjątkowym gatunkiem rośliny leczniczej, która od wieków była używana do celów terapeutycznych, kosmetycznych i przemysłowych. Obecnie olejek eteryczny, a także i żywica pozyskiwana ze styrakowca benzoesowego zdobywają na popularności w kręgach pasjonatów aromaterapii, czerpiąc z jego działania ogrom korzyści. Czym jest styrakowiec, a także jakimi cechami determinuje się pozyskiwany z niego olejek i żywica? Poznajmy potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z jego stosowania.
Styrakowiec benzoesowy – pochodzenie rośliny
Styrakowiec benzoesowy jest gatunkiem rośliny należącym do różnorodnej rodziny styrakowatych. Pochodzi z regionu Azji Wschodniej, porastając Tajlandzkie i Sumatrzańskie wyspy. Styrakowiec benzoesowy jest wysokim, tropikalnym drzewem o jasnozielonych liściach, które wydziela lepką, czerwonawo-brązową żywicę o aromatycznych, intensywnie korzennych nutach. Liście drzewa pokryte są małym, charakterystycznym białawym puchem.
Sam styrakowiec znany jest człowiekowi już od czasów starożytnych. Pomimo różnorodności rodziny styrakowatych, styrakowiec benzoesowy jest jednym z niewielu gatunków wytwarzających żywicę, którą można stosować w produkcji perfum, kadzideł, czy lekarstw.
Olejek eteryczny pozyskiwany ze styrakowca benzoesowego nie jest dokładnie olejkiem eterycznym, lecz aromatycznym ekstraktem o gęsto czerwonawej strukturze. Uzyskiwany z rośliny olej stosowany jest, ze względu na swoją wysoką gęstość, a tym samym duże stężenie substancji aktywnych w połączeniu z olejami nośnikowymi, powodującymi, że mieszanina staje się bardziej mętna.
Obecnie olejek benzoesowy pozyskiwany jest z roślin uprawianych w pierwotnym obszarze ich występowania. Styrakowiec benzoesowy, a także powiązana z nim żywica i olej nie są substancjami toksycznymi ani drażniącymi. Choć warto wspomnieć, iż niektóre osoby skłonne do alergii mogą źle zareagować na działanie ekstraktów ze styrakowca.
Żywica benzoesowa – jak jest pozyskiwana?
Wykonując nacięcia w pniu, styrakowiec wydziela żywiczny płyn, który po wysuszeniu traktowany jest jako aromatyczne kadzidło zwane żywicą benzoesową. Wewnętrznie działa wykrztuśnie, dezynfekująco i antyseptycznie. Stosowana jest już od czasów starożytnych w leczeniu egzemy, czyraków i odmrożeń. Obecnie jest również stosowana jako dodatek past do zębów w leczeniu chorób jamy ustnej.
Sama żywica wydziela intensywny, słodko-balsamiczny aromat. Benzoes, podobnie jak kadzidło i mirra, był używany od tysięcy lat jako jeden ze składników kadzideł mających na celu wypędzić złe duchy. Dzięki przyjemnemu zapachowi, żywica benzoesowa dobrze komponuje się z olejkami drzewa sandałowego, jałowca, mirry, czy gorzkiej pomarańczy.
Olejek styraksowy – jakie ma właściwości?
Olejek eteryczny pozyskiwany ze styrakowca benzoesowego jest lepką pomarańczowo-brązową cieczą, składającą się głównie z takich substancji, jak cynamonian benzylu, kwas sumaresynolowy, kwas benzoesowy, czy kwas cynamonowy. Są to jednocześnie najsilniejsze substancje aktywne olejku.
Tradycyjne nauki, a także współczesna medycyna z powodzeniem wytypowały najszerzej spotykane właściwości olejku styraksowego. Mowa m.in. o właściwościach:
- Przeciwzapalnych
- Przeciwutleniających
- Wykrztuśnych
- Wiatropędnych
- Moczopędnych
- Dezodoryzujących
Olejek styrax działa również uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, a także stymulująco na układ odpornościowy. Z tego względu właściwości olejku stosowane są w postaci balsamów, czy aromaterapeutycznych inhalacji. Ze względu na swoją naturalną zdolność jednoczesnej stymulacji i uspokajania wydaje się wprawiać w ruch układ krążeniowy, a także oddechowy, oczyszczając zatkane drogi oddechowe, pobudzając krążenie i zwiększając przepływ moczu.
Olejek Styrax – praktyczne zastosowanie
Dzięki bogatym właściwościom olejek styraksowy może być stosowany w profilaktyce wielu nieprzyjemnych dolegliwości dotykających ludzkiego organizmu. Obecnie olejek ze styraksu jest powszechnie stosowany w leczeniu różnych chorób i objawów, choć współczesna medycyna wciąż bada jego rzeczywistą skuteczność.
Pomimo tego, udowodnione zalety olejku styraksowego znajdą swoje zastosowanie w:
- Leczeniu zapalenia oskrzeli i kataru – olejek eteryczny działa wykrztuśne, dlatego można go stosować w leczeniu zapalenia oskrzeli lub kaszlu przy przewlekłym przeziębieniu. Wystarczy przygotować inhalację za pomocą dyfuzora, dodając 2-3 krople olejku eterycznego do urządzenia wypełnionego wodą
- Uspokojenie starganych nerwów – styraks ma udowodnione działanie relaksujące, tonizujące, a także lekko przeciwdepresyjne, przydatne dla osób, które mają skłonności do wpadania w szybki gniew i nerwowość. Olejek styraksowy jest przydatny do porządkowania myśli i zachęcenia do działania
- Bóle menstruacyjne – działanie przeciwskurczowe olejku jest niezwykle pomocne w przypadku masażu brzucha spowodowanego skurczami miesiączkowymi. Mieszając łyżkę olejku z olejem nośnikowym (np. słonecznikowy, jojoba), wystarczy wmasować przygotowaną mieszaninę okrężnymi ruchami, aby poczuć natychmiastową ulgę
- Pomaga w walce z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi – olejek styraksowy zawiera różne związki o silnych właściwościach przeciwutleniających i przeciwdrobnoustrojowych, szczególnie pomocnych w zwalczaniu nawracających infekcji o podłożu wirusowym, czy bakteryjnym
- Przyśpiesza gojenie ran – tradycyjne praktyki medyczne od setek lat stosują olejek styraksowy w leczeniu różnego rodzaju ran. Współczesne badania naukowe wykazały również, iż związki przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe odgrywają znaczącą rolę w stymulowaniu gojenia się ran skóry i owrzodzeń w przewodzie pokarmowym
- Zmniejsza stany zapalne – olejek stosowany jest w leczeniu różnych stanów zapalnych, takich jak występujące na skórze wysypki i trądzik. Oprócz tego cechuje się również działaniem wewnętrznym, redukując objawy biegunki, czy zaparcia. Związki przeciwutleniające olejku mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i powiązane z nim negatywne objawy
- Działa dezodoryzująco – dzięki aromatycznemu zapachowi, a także bogatej ilości związków tonizujących i dezodoryzujących olejek styraksowy jest w stanie zmniejszyć intensywny zapach wydzielanego potu, jednocześnie zabijając rozwijające się w okolicach pachwin bakterie

Olejek eteryczny Styrax w aromaterapii – na co pomaga?
Olejek styraksowy można wdychać bezpośrednio z miski z gorącą wodą lub umieścić kilka kropel w dyfuzorze i podgrzać, aby zapach przenikał powietrze. Aromaterapia korzysta z dobrodziejstw olejku styraksowego, który oprócz przyjemnego zapachu umożliwia łagodzenie objawów astmy, przeziębienia, zapalenia oskrzeli, grypy i innych chorób układu oddechowego.
Opary olejku mogą być również stosowane w domowej, wieczorowej kąpieli. Moczenie w wodzie zawierającej od 5 do 15 kropel olejku benzoesowego pomaga zmniejszyć napięcie nerwowe i złagodzić bóle mięśni, zapalenie stawów i stany zapalne. Należy pamiętać, iż w trakcie kąpieli zalecane jest rozcieńczenie olejku z innym olejem nośnikowym.
Ciekawostki o olejku benzoesowym
Jakie ciekawostki powiązane są z olejkiem benzoesowym? Historia stosowania olejku jest niezwykle bogata, niektóre źródła podają, iż olejek styraksowy był stosowany już w czasach przed naszą erą przez lokalnych mieszkańców Sumatry i Jawy.
Olejek benzoesowy zapisał się również w historii Islamu. Ibn Sina, znany również jako Avicenna był znanym lekarzem, filozofem i pisarzem złotego wieku Islamu. W jednym ze swoich traktatów medycznych wspomniał o olejku styraksowym, jako niezwykle ważnym lekarstwie w ówczesnej medycynie islamskiej.
Do Europy olejek benzoesowy dotarł dopiero w drugiej połowie XVI wieku, wraz z narastającymi ówcześnie nastrojami kolonialnymi i okresem wielkich odkryć geograficznych. Pomimo tego, starożytni Egipcjanie wspominali o zapachu olejku na długo przed jego odkryciem przez Arabów i Europejczyków. Traktowali go jako „boski” zapach pełen magii, który był silnie powiązany z osobą Mojżesza, który miał ponoć używać perfum ze styraksu w momencie swojej ucieczki z Egiptu.
„The Difference Between Storax and Styrax” – C. Yronwode, C. Runyon, Lucky Mojo Curio, 2002.
„Weihrauch, Styrax, Sandelholz. Das Erlebnisbuch des Räucherwerks” – F. X. J. Huber, O. W. Barth, 1999.
„Ueber den Harzfluss bei den Dicotylen: Speziell bei Styrax, Canarium, Shorrea, Toluifera und Liquidambar; Inaugural-Dissertation zur Erlangung der Doktorwürde der Hohen Philosophischen Fakultät der” – C. J. I. B. Svendsen, Forgotten Books, 2018.
„Extractos de mamuyo (Styrax ramirezii): Análisis fisicoquímicos de fruto y actividad antimicrobiana” – R. O. Mendoza Tafolla, E. Rubio Ochoa, C. E. García M., Editorial Académica Española, 2017.
„Genus Styrax: A resource of bioactive compounds” – S. Ninh The, N. T. Thuy Linh, N. T. Thu Ha, N. Thanh Tra, czasopismo naukowe Bioactive Natural Products, Elsevier, 2021.
„Contribution de la chimie analytique à l'étude des exsudats végétaux styrax, storax et benjoin” – M. Hovaneissian, P. Archier, C. Mathe, C. Vieillescazes, czasopismo naukowe Comptes Rendus Chimie, Elsevier, 2006.
„Preliminary studies on the Styrax oil” – Y. Vardar, S. Oflas, czasopismo naukowe Plant Foods for Human Nutrition, Springer, 1973.
„Ueber die Menge der aus dem flüssigen Styrax zu gewinnenden Zimmtsäure” – praca zbiorowa, czasopismo naukowe Archiv der Pharmazie, John Wiley & Sons, 1857.
„Ueber den orientalischen Styrax” – A. Tschirch, L. van Itallie, czasopismo naukowe Archiv der Pharmazie, John Wiley & Sons, 1901.
Powiązane wpisy

Dlaczego olejek eteryczny Tulsi jest nazywany świętym eliksirem życia?
Wszyscy znamy bazylię jako niezwykle wyrazistą, aromatyczną roślinę stosowaną w kuchni. Pomimo tego, mało osób wie o jej dalekiej kuzynce, „świętej bazylii” Tulsi. Uważana za zioło adaptogenne, przynosi ludzkiemu organizmowi szereg dobroczynnych korzyści. Co należy wiedzieć o mniej znanej odmianie bazylii, a także pozyskiwanym z niej olejku Tulsi? W jaki sposób wpływa na organizm, a także jakie korzyści możemy uzyskać ze stosowania naturalnego olejku?

Tajemnice drewienka Palo Santo - co daje palenie tego kadzidła?
Palo Santo, zwane również jako "święte drzewo” jest rośliną o starożytnym pochodzeniu, której sława dotarła również do Polski. Używane w celach leczniczych, uspokajających i aromatyzujących zadziwia swoimi unikatowymi właściwościami. Co należy wiedzieć o stosowanym od tysięcy lat drzewie balsamowym wprost z Ameryki? Do czego służy, a także, w jaki sposób pomaga zadbać o dobry stan psychiczny i duchowy?

Dlaczego olejek z kocanki włoskiej jak tak popularny? 6 niesamowitych właściwości, które musisz poznać
Kocanka włoska jest niezwykle ciekawą rośliną leczniczą, stosunkowo wciąż słabo znaną w Polsce. Używana głównie do dań opartych na roślinach i aromatyzowania potraw orientalnych, jest również źródłem wszechstronnego olejku eterycznego. Działając na wiele obszarów ludzkiego organizmu, pomaga w leczeniu szeregu dolegliwości zewnętrznych i wewnętrznych. Czym jest kocanka włoska? Jak wykorzystać pozyskiwany z niej olej? Jakie właściwości posiada olejek z kocanki włoskiej?

Czym różnią się oleje tłoczone na zimno od tradycyjnych olejów?
Niestety nadal zbyt mało ilość osób posiada wiedzę, czym dokładnie są oleje tłoczone na zimno. Z tego względu pragniemy wyjaśnić, czym są oleje zimnotłoczone, jak je stosować, a także, w jaki sposób wykorzystać je praktycznie w kuchni i nie tylko, bowiem cechują się bogactwem właściwości odżywczych, wartych uwagi w każdej kuchni.

Zaskakujące właściwości olejku eterycznego z bergamotki - dlaczego musisz mieć go w domu?
Olejki eteryczne pozyskiwane z roślin towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Jednym z nich jest pozyskiwany naturalnie olejek eteryczny z bergamotki, którego stosowanie niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych i zastosowań w obrębie zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Co warto wiedzieć o olejku bergamotowym? Jak pachnie, do czego służy, a także, w jaki sposób wpływa na nasze codzienne samopoczucie?

Olejek eteryczny Amyris - naturalny repelent o prozdrowotnych właściwościach
Olejek eteryczny Amyrisowy jest jednym z mniej znanych, choć niezwykle cennych dla zdrowia naturalnych ekstraktów roślinnych. Znany pod nazwą sandałowca zachodnioindyjskiego, Amyris cechuje się właściwościami antyseptycznymi i uspokajającymi. Niedoceniany olejek może pomóc w leczeniu różnych problemów fizycznych i emocjonalnych, wpływając na cały organizm człowieka. Co warto wiedzieć o olejku Amyrisowym, a także, jak go stosować?

Olejek eteryczny kawowy - poznaj sekretne właściwości dla zdrowia i urody
Kawa jest codziennym towarzyszem milionów ludzi na całym świecie. Pyszny, gorący napój o energetyzujących właściwościach znany jest ze swojego unikatowego działania. Moc kofeiny może być z powodzeniem zastosowana również na skórze czy włosach, dzięki pomocnemu olejkowi kawowemu. Co warto więcej o jego unikatowych cechach, a także, w jaki sposób można wykorzystać zdrowotny potencjał olejku?

Cedrzyniec kalifornijski - rytualne kadzidło o bogatych właściwościach
Cedrzyniec kalifornijski znany jest pod wieloma różnymi nazwami. Zwany także cedrem kadzidłowym, jest naturalnym i przyjemnym źródłem kadzideł i bogatych we właściwości lecznicze olejków eterycznych. Ze względu na swój unikatowy zapach i odprężający aromat, stosowany jest w zabiegach oczyszczających i dezodoryzujących. Co warto wiedzieć o cedrzyńcu, a także pozyskiwanym z niego kadzidle i naturalnym olejku eterycznym?

Olejek z drzewa sandałowego - magia aromaterapii i jego terapeutyczne właściwości
Drzewo sandałowe ma duże znaczenie w rytuałach religijnych, a także tradycyjnej medycynie indyjskiej. Olejek z drzewa sandałowego cechuje się egzotycznym, słodkim zapachem o wyważonych nutach. Dzięki temu sandałowiec jest bazą dla wielu perfum i kadzideł. Oprócz tego olejek z sandałowca cechuje się także pomocnymi dla zdrowia właściwościami, które mogą być stosowane w walce z lękiem, zaburzeniami krążenia i problemami skórnymi. Co warto wiedzieć o olejku z drzewa sandałowego?

Olejek eteryczny wetiwer - 5 niezawodnych sposobów na wykorzystanie w aromaterapii
Olejek eteryczny z wetiweru jest popularnym w aromaterapii środkiem, głównie ze względu na swoje unikatowe właściwości. Łagodzi objawy stresu, odstrasza owady i przeciwdziała większym zmianom skórnym. Oprócz tego jest doskonałym składnikiem wielu perfum, ze względu na swój tropikalny zapach, uziemiający stargane myśli i nerwy. Do czego stosowany jest olejek z wetiwerii, a także jakie zastosowanie niosą jego charakterystyczne cechy?
Comments (0)