Styraks jest wyjątkowym gatunkiem rośliny leczniczej, która od wieków była używana do celów terapeutycznych, kosmetycznych i przemysłowych. Obecnie olejek eteryczny, a także i żywica pozyskiwana ze styrakowca benzoesowego zdobywają na popularności w kręgach pasjonatów aromaterapii, czerpiąc z jego działania ogrom korzyści. Czym jest styrakowiec, a także jakimi cechami determinuje się pozyskiwany z niego olejek i żywica? Poznajmy potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z jego stosowania.
Styrakowiec benzoesowy – pochodzenie rośliny
Styrakowiec benzoesowy jest gatunkiem rośliny należącym do różnorodnej rodziny styrakowatych. Pochodzi z regionu Azji Wschodniej, porastając Tajlandzkie i Sumatrzańskie wyspy. Styrakowiec benzoesowy jest wysokim, tropikalnym drzewem o jasnozielonych liściach, które wydziela lepką, czerwonawo-brązową żywicę o aromatycznych, intensywnie korzennych nutach. Liście drzewa pokryte są małym, charakterystycznym białawym puchem.
Sam styrakowiec znany jest człowiekowi już od czasów starożytnych. Pomimo różnorodności rodziny styrakowatych, styrakowiec benzoesowy jest jednym z niewielu gatunków wytwarzających żywicę, którą można stosować w produkcji perfum, kadzideł, czy lekarstw.
Olejek eteryczny pozyskiwany ze styrakowca benzoesowego nie jest dokładnie olejkiem eterycznym, lecz aromatycznym ekstraktem o gęsto czerwonawej strukturze. Uzyskiwany z rośliny olej stosowany jest, ze względu na swoją wysoką gęstość, a tym samym duże stężenie substancji aktywnych w połączeniu z olejami nośnikowymi, powodującymi, że mieszanina staje się bardziej mętna.
Obecnie olejek benzoesowy pozyskiwany jest z roślin uprawianych w pierwotnym obszarze ich występowania. Styrakowiec benzoesowy, a także powiązana z nim żywica i olej nie są substancjami toksycznymi ani drażniącymi. Choć warto wspomnieć, iż niektóre osoby skłonne do alergii mogą źle zareagować na działanie ekstraktów ze styrakowca.
Żywica benzoesowa – jak jest pozyskiwana?
Wykonując nacięcia w pniu, styrakowiec wydziela żywiczny płyn, który po wysuszeniu traktowany jest jako aromatyczne kadzidło zwane żywicą benzoesową. Wewnętrznie działa wykrztuśnie, dezynfekująco i antyseptycznie. Stosowana jest już od czasów starożytnych w leczeniu egzemy, czyraków i odmrożeń. Obecnie jest również stosowana jako dodatek past do zębów w leczeniu chorób jamy ustnej.
Sama żywica wydziela intensywny, słodko-balsamiczny aromat. Benzoes, podobnie jak kadzidło i mirra, był używany od tysięcy lat jako jeden ze składników kadzideł mających na celu wypędzić złe duchy. Dzięki przyjemnemu zapachowi, żywica benzoesowa dobrze komponuje się z olejkami drzewa sandałowego, jałowca, mirry, czy gorzkiej pomarańczy.
Olejek styraksowy – jakie ma właściwości?
Olejek eteryczny pozyskiwany ze styrakowca benzoesowego jest lepką pomarańczowo-brązową cieczą, składającą się głównie z takich substancji, jak cynamonian benzylu, kwas sumaresynolowy, kwas benzoesowy, czy kwas cynamonowy. Są to jednocześnie najsilniejsze substancje aktywne olejku.
Tradycyjne nauki, a także współczesna medycyna z powodzeniem wytypowały najszerzej spotykane właściwości olejku styraksowego. Mowa m.in. o właściwościach:
- Przeciwzapalnych
- Przeciwutleniających
- Wykrztuśnych
- Wiatropędnych
- Moczopędnych
- Dezodoryzujących
Olejek styrax działa również uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, a także stymulująco na układ odpornościowy. Z tego względu właściwości olejku stosowane są w postaci balsamów, czy aromaterapeutycznych inhalacji. Ze względu na swoją naturalną zdolność jednoczesnej stymulacji i uspokajania wydaje się wprawiać w ruch układ krążeniowy, a także oddechowy, oczyszczając zatkane drogi oddechowe, pobudzając krążenie i zwiększając przepływ moczu.
Olejek Styrax – praktyczne zastosowanie
Dzięki bogatym właściwościom olejek styraksowy może być stosowany w profilaktyce wielu nieprzyjemnych dolegliwości dotykających ludzkiego organizmu. Obecnie olejek ze styraksu jest powszechnie stosowany w leczeniu różnych chorób i objawów, choć współczesna medycyna wciąż bada jego rzeczywistą skuteczność.
Pomimo tego, udowodnione zalety olejku styraksowego znajdą swoje zastosowanie w:
- Leczeniu zapalenia oskrzeli i kataru – olejek eteryczny działa wykrztuśne, dlatego można go stosować w leczeniu zapalenia oskrzeli lub kaszlu przy przewlekłym przeziębieniu. Wystarczy przygotować inhalację za pomocą dyfuzora, dodając 2-3 krople olejku eterycznego do urządzenia wypełnionego wodą
- Uspokojenie starganych nerwów – styraks ma udowodnione działanie relaksujące, tonizujące, a także lekko przeciwdepresyjne, przydatne dla osób, które mają skłonności do wpadania w szybki gniew i nerwowość. Olejek styraksowy jest przydatny do porządkowania myśli i zachęcenia do działania
- Bóle menstruacyjne – działanie przeciwskurczowe olejku jest niezwykle pomocne w przypadku masażu brzucha spowodowanego skurczami miesiączkowymi. Mieszając łyżkę olejku z olejem nośnikowym (np. słonecznikowy, jojoba), wystarczy wmasować przygotowaną mieszaninę okrężnymi ruchami, aby poczuć natychmiastową ulgę
- Pomaga w walce z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi – olejek styraksowy zawiera różne związki o silnych właściwościach przeciwutleniających i przeciwdrobnoustrojowych, szczególnie pomocnych w zwalczaniu nawracających infekcji o podłożu wirusowym, czy bakteryjnym
- Przyśpiesza gojenie ran – tradycyjne praktyki medyczne od setek lat stosują olejek styraksowy w leczeniu różnego rodzaju ran. Współczesne badania naukowe wykazały również, iż związki przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe odgrywają znaczącą rolę w stymulowaniu gojenia się ran skóry i owrzodzeń w przewodzie pokarmowym
- Zmniejsza stany zapalne – olejek stosowany jest w leczeniu różnych stanów zapalnych, takich jak występujące na skórze wysypki i trądzik. Oprócz tego cechuje się również działaniem wewnętrznym, redukując objawy biegunki, czy zaparcia. Związki przeciwutleniające olejku mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i powiązane z nim negatywne objawy
- Działa dezodoryzująco – dzięki aromatycznemu zapachowi, a także bogatej ilości związków tonizujących i dezodoryzujących olejek styraksowy jest w stanie zmniejszyć intensywny zapach wydzielanego potu, jednocześnie zabijając rozwijające się w okolicach pachwin bakterie
Olejek eteryczny Styrax w aromaterapii – na co pomaga?
Olejek styraksowy można wdychać bezpośrednio z miski z gorącą wodą lub umieścić kilka kropel w dyfuzorze i podgrzać, aby zapach przenikał powietrze. Aromaterapia korzysta z dobrodziejstw olejku styraksowego, który oprócz przyjemnego zapachu umożliwia łagodzenie objawów astmy, przeziębienia, zapalenia oskrzeli, grypy i innych chorób układu oddechowego.
Opary olejku mogą być również stosowane w domowej, wieczorowej kąpieli. Moczenie w wodzie zawierającej od 5 do 15 kropel olejku benzoesowego pomaga zmniejszyć napięcie nerwowe i złagodzić bóle mięśni, zapalenie stawów i stany zapalne. Należy pamiętać, iż w trakcie kąpieli zalecane jest rozcieńczenie olejku z innym olejem nośnikowym.
Ciekawostki o olejku benzoesowym
Jakie ciekawostki powiązane są z olejkiem benzoesowym? Historia stosowania olejku jest niezwykle bogata, niektóre źródła podają, iż olejek styraksowy był stosowany już w czasach przed naszą erą przez lokalnych mieszkańców Sumatry i Jawy.
Olejek benzoesowy zapisał się również w historii Islamu. Ibn Sina, znany również jako Avicenna był znanym lekarzem, filozofem i pisarzem złotego wieku Islamu. W jednym ze swoich traktatów medycznych wspomniał o olejku styraksowym, jako niezwykle ważnym lekarstwie w ówczesnej medycynie islamskiej.
Do Europy olejek benzoesowy dotarł dopiero w drugiej połowie XVI wieku, wraz z narastającymi ówcześnie nastrojami kolonialnymi i okresem wielkich odkryć geograficznych. Pomimo tego, starożytni Egipcjanie wspominali o zapachu olejku na długo przed jego odkryciem przez Arabów i Europejczyków. Traktowali go jako „boski” zapach pełen magii, który był silnie powiązany z osobą Mojżesza, który miał ponoć używać perfum ze styraksu w momencie swojej ucieczki z Egiptu.
„The Difference Between Storax and Styrax” – C. Yronwode, C. Runyon, Lucky Mojo Curio, 2002.
„Weihrauch, Styrax, Sandelholz. Das Erlebnisbuch des Räucherwerks” – F. X. J. Huber, O. W. Barth, 1999.
„Ueber den Harzfluss bei den Dicotylen: Speziell bei Styrax, Canarium, Shorrea, Toluifera und Liquidambar; Inaugural-Dissertation zur Erlangung der Doktorwürde der Hohen Philosophischen Fakultät der” – C. J. I. B. Svendsen, Forgotten Books, 2018.
„Extractos de mamuyo (Styrax ramirezii): Análisis fisicoquímicos de fruto y actividad antimicrobiana” – R. O. Mendoza Tafolla, E. Rubio Ochoa, C. E. García M., Editorial Académica Española, 2017.
„Genus Styrax: A resource of bioactive compounds” – S. Ninh The, N. T. Thuy Linh, N. T. Thu Ha, N. Thanh Tra, czasopismo naukowe Bioactive Natural Products, Elsevier, 2021.
„Contribution de la chimie analytique à l'étude des exsudats végétaux styrax, storax et benjoin” – M. Hovaneissian, P. Archier, C. Mathe, C. Vieillescazes, czasopismo naukowe Comptes Rendus Chimie, Elsevier, 2006.
„Preliminary studies on the Styrax oil” – Y. Vardar, S. Oflas, czasopismo naukowe Plant Foods for Human Nutrition, Springer, 1973.
„Ueber die Menge der aus dem flüssigen Styrax zu gewinnenden Zimmtsäure” – praca zbiorowa, czasopismo naukowe Archiv der Pharmazie, John Wiley & Sons, 1857.
„Ueber den orientalischen Styrax” – A. Tschirch, L. van Itallie, czasopismo naukowe Archiv der Pharmazie, John Wiley & Sons, 1901.
Powiązane wpisy
Olej z krokosza tłoczony na zimno - właściwości, zalety i praktyczne zastosowania
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) znany także jako szafran łąkowy to roślina, która przez stulecia była ceniona zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne zyskały uznanie na całym świecie. Jednym z najcenniejszych produktów pozyskiwanych z tej rośliny jest olej krokoszowy, który jest wytwarzany przez tłoczenie nasion krokosza na zimno. Proces ten pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze i zdrowotne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zimnotłoczonemu olejowi z krokosza barwierskiego. Omówimy jego właściwości, korzyści zdrowotne, zastosowania oraz przeciwwskazania do stosowania.
Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie, naturalny sposób na zdrowie i urodę
Olejek eteryczny z oregano to jeden z najbardziej cenionych naturalnych produktów stosowanych zarówno w medycynie naturalnej, jak i w codziennej pielęgnacji. Znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych - olejek z oregano może być używany na wiele sposobów, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie czym jest olejek eteryczny z oregano, jakie ma właściwości, jak jest produkowany, a także jak można go zastosować w różnych dziedzinach życia.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno - do czego można go używać i jakie ma właściwości?
W świecie zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków olej rzepakowy tłoczony na zimno zyskuje coraz większe uznanie. Jest to produkt o wyjątkowych właściwościach, który nie tylko wzbogaca nasze potrawy, ale także wspiera zdrowie i pielęgnację ciała. Czym jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, jak powstaje, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego powinien stać się stałym elementem codziennej diety? Dowiedz się jak prawidłowo przechowywać ten olej, aby zachować jego świeżość i pełnię wartości odżywczych, a także jak wykorzystać go w kuchni oraz w pielęgnacji skóry i włosów.
Olejek kajeputowy - jakie ma właściwości i do czego go wykorzystać?
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej oraz poszukiwania naturalnych metod pielęgnacji i leczenia olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle wartościowych olejków jest olejek kajeputowy - o charakterystycznym świeżym i kamforowym zapachu. W artykule przybliżymy czym jest kajeput, jak pozyskiwany jest jego naturalny olejek eteryczny oraz jakie właściwości i zastosowania posiada. Omówimy jego rolę w kosmetyce, właściwości lecznicze oraz inne możliwości wykorzystania w aromaterapii i relaksacji.
Szałwia muszkatołowa - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazani
Szałwia muszkatołowa to tajemnicza roślina o wyjątkowym aromacie, która od wieków fascynuje ludzi swoją wszechstronnością. Zyskuje coraz większą popularność nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce i aromaterapii. Co sprawia, że szałwia muszkatołowa jest tak wyjątkowa? Jakie skrywa właściwości i jak może wspierać nasze zdrowie? Zanurzmy się w fascynujący świat tej rośliny - odkrywając jej tajemnice, zastosowania i potencjalne korzyści oraz ryzyka. Czy szałwia muszkatołowa może stać się Twoim nowym, niezawodnym sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie?
Mięta pieprzowa - właściwości lecznicze, przeciwwskazania
Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona w wielu sytuacjach. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej - składowi, właściwościom oraz różnorodnym zastosowaniom. Dowiesz się również o przeciwwskazaniach, skutkach ubocznych oraz interakcjach z lekami i innymi ziołami. Na koniec omówimy olejek eteryczny z mięty pieprzowej oraz wykorzystanie w kosmetykach, suplementach diety oraz wyrobach medycznych.
Olej konopny - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga olej z konopi?
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają naturalne suplementy diety oraz produkty kosmetyczne oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Wśród nich szczególną uwagę zyskuje olej konopny tłoczony na zimno, który jest ceniony za swoje wyjątkowe właściwości odżywcze oraz szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji. W niniejszym artykule przybliżymy dokładnie, co sprawia, że olej konopny tłoczony na zimno jest tak wyjątkowy, jakie składniki zawiera i jak można go stosować, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści zdrowotnych.
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej - na co jest dobry?
Olejek eteryczny pichtowy to cenny ekstrakt pozyskiwany z jodły syberyjskiej - od dawna jest ceniony w tradycyjnej medycynie i nowoczesnej aromaterapii za swoje wyjątkowe właściwości lecznicze. Ten intensywnie aromatyczny olejek jest nie tylko potężnym sprzymierzeńcem w łagodzeniu stresu i poprawie nastroju, ale także znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie w jaki sposób olejek pichtowy jest pozyskiwany, jakie ma właściwości oraz w jaki sposób można go wykorzystać, aby poprawić jakość życia.
Olej z wiesiołka - jakie ma właściwości i na co pomaga?
Pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej wiesiołek zdążył zadomowić się na stałe w Europie. Pozyskiwany z niego olej z wiesiołka z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w farmakopei, jak i kosmetyce. Olej wiesiołkowy ma korzystny wpływ na skórę twarzy, układ hormonalny, a także układ sercowo-naczyniowy. Co warto wiedzieć o tak cennym oleju jakim jest olej z nasion wiesiołka? Jakie korzyści może przynieść jego codzienne zastosowanie dla naszego zdrowia?
Olejek imbirowy - odkryj jego magiczne właściwości
Imbir i jego właściwości znane są od tysiącleci zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Pozyskiwany z niego olejek imbirowy jest obecnie modnym i polecanym sposobem na zadbanie o własne zdrowie. Dlaczego tak jest? Niepozorny korzeń imbiru zawiera w sobie mnogość przeciwutleniaczy i substancji leczniczych, które można zastosować w dowolny sposób w formie silnie skoncentrowanego olejku. Co warto o nim wiedzieć, a także, dlaczego ma pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn naszego zdrowia?
Comments (0)