Olejek Wintergreen – cudowny składnik zdrowia rdzennych amerykanów

Olejek eteryczny Wintergreen to enigmatyczny składnik pomocny w przypadku bólu stawów i mięśni, który był stosowany przez rdzennych amerykanów od setek lat. Wintergreen, czy też Golteria rozesłana to obecnie roślina niezwykle popularna wśród osób aktywnych i zmagających się z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Cechuje się unikatowymi właściwościami przeciwzapalnymi, a także przeciwbólowymi i przeciwskurczowymi, które stanowią o skuteczności olejku Wintergreen. Co należy o nim wiedzieć?

Golteria rozesłana (Wintergreen) – czym jest?

Golteria rozesłana (L. Gaultheria procumbens), należy do rodziny wrzosowatych i jest rośliną natywną dla wschodniego regionu Ameryki Północnej. Cechuje się niskim wzrostem, zwykle osiągającym 15 cm, a także biało-zielonymi liśćmi, które z czasem zamieniają się w jadalne jagody o charakterystycznej, czerwonej barwie.

Wintergreen ze względu na swoje pochodzenie od setek lat z powodzeniem stosowany był przez rdzennych mieszkańców Ameryki. Doceniali oni intensywny zapach rośliny przypominający nieco wanilię, czy też kamforę, a także prozdrowotne cechy pomocne w leczeniu bólu stawów, czy obniżaniu gorączki. Olejek wydzielany przez Golterię jest tak intensywny, iż można go wyczuć już z oddali.

Olejek z Golterii rozesłanej – jak jest pozyskiwany?

Olejek Wintergreen ekstrahowany jest w całości ze świeżych liści rośliny. Liście są macerowane w ciepłej wodzie, dzięki czemu enzymy wytwarzają substancję zwaną salicylanem metylu. Kolejnym krokiem jest destylacja liści przez cztery do sześciu godzin, uzyskując w ten sposób wysoko skoncentrowany, czysty olejek z Golterii rozesłanej.

Salicylan metylu nie występuje naturalnie w roślinie, dopóki nie zostanie utworzony z glikozydu znajdującego się w liściach w wyniku działania enzymatycznego, tj. podczas maceracji w ciepłej wodzie.

Olejek eteryczny wintergreen - 10 ml

OET-WTG-10
Olejek wintergreen jest wytwarzany z liści rośliny zwanej Golterią rozesłaną. Jest używany w stanach zapalnych, a jego działanie przeciwbólowe ma szerokie zastosowanie w rozmaitych dolegliwościach zdrowotnych. Na szczególne docenienie zasługują rozkurczające właściwości preparatu, które przynoszą ulgę w niekontrolowanych skurczach mięśni. Z tego względu...
Dostępny
24,90 zł

Olejek eteryczny wintergreen - 1000 ml

OET-WTG-1000
Olejek wintergreen jest wytwarzany z liści rośliny zwanej Golterią rozesłaną. Jest używany w stanach zapalnych, a jego działanie przeciwbólowe ma szerokie zastosowanie w rozmaitych dolegliwościach zdrowotnych. Na szczególne docenienie zasługują rozkurczające właściwości preparatu, które przynoszą ulgę w niekontrolowanych skurczach mięśni. Z tego względu...
Ostatnie sztuki w magazynie
799,00 zł

Olejek eteryczny Wintergreen – właściwości

Olejek eteryczny Wintergreen jest często opisywany jako mający mocno wyczuwalny, miętowy smak, znacznie odmienny od wydzielanego przez siebie zapachu. Olejek z Golterii rozesłanej ma właściwości:

 • Przeciwbólowe – olejek znany jest na świecie jako naturalna aspiryna. Działanie przeciwbólowe powiązane jest z jednym ze składników aktywnych olejku, salicylanem metylu. Z tego też względu olejek jest skutecznym środkiem przeciwbólowym o działaniu miejscowym;
 • Wspomaga leczenie przeziębień i sezonowej grypy – salicylan metylu, daleki kuzyn aspiryny, oprócz działania przeciwbólowego może pomóc również w zmniejszeniu przekrwień, obrzęków i gorączek związanych z powszechnymi w Polsce schorzeniami
 • Przeciwartretyczne i przeciwreumatyczne – ze względu na niezwykle wyraźne działanie przeciwbólowe, olejek z Golterii może być stosowany zewnętrznie, działając nie tylko przeciwbólowo, lecz także silnie przeciwzapalnie. Jest to niezwykle ważna właściwość w przypadku istniejących zapaleń stawów, czy problemów związanych z reumatyzmem i artretyzmem
 • Aromatyzujące i przeciwbakteryjne – ze względu na swoje właściwości zapachowe i antybakteryjne, olejek może być stosowany w produkcji domowych past do zębów, płynów do płukania ust, czy także jako oryginalnie pachnący dodatek zapachowy
 • Wzmocnienie antyoksydacyjne – niektóre z badań przeprowadzonych w ostatnich latach wykazały, iż liście Golterii rozesłanej zawierają cenne przeciwutleniacze, które mają wysoki potencjał przeciwzapalny
 • Pielęgnuje skórę i włosy – jako naturalny środek antyseptyczny, olejek z Golterii rozesłanej stosowany bezpośrednio na skórze z dodatkiem olejku nośnikowego, może przeciwdziałać stanom zapalnym spowodowanym wypryskom. Jest również niezwykle pomocny w pozbyciu się trądziku, czy ukrywaniu zagojonych już blizn

Olejek Golteria – zastosowanie w praktyce

Zastosowanie olejku eterycznego Wintergreen jest dobrze znane od setek lat w kulturze rdzennych Amerykanów, którzy stosowali również liście rośliny w celu leczenia zapalenia dróg oddechowych, czy zwiększenia wytrzymałości w momentach dalekosiężnych wędrówek.

Obecnie olejek Wintergreen może być stosowany na wielu polach, począwszy od produkcji domowych produktów kosmetycznych, szybkich opatrunków sportowych o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, czy skutecznych środków dezodoryzujących do maskowania nieprzyjemnych zapachów.

Olejek znajduje zastosowanie również w:

 • Stosowaniu miejscowym – jest to popularna praktyka, spowodowana głównie właściwościami przeciwzapalnymi, a także przeciwbólowymi olejku, które mogą skutecznie zaradzić problemom z układem mięśniowo-szkieletowym.

Należy pamiętać, że olejek eteryczny wintergreen nie może być stosowany w formie inhalacji, bądź aromaterapii - z powodu wysokiej zawartości salicylanów efekt może być podobny jak przy zastosowaniu aspiryny.

Olejek wintergreen

Olejek Wintergreen – wskazania do stosowania

Olejek eteryczny z Golterii rozesłanej wskazany jest w następujących dolegliwościach, stanach zapalnych, czy też czynnikach o podłożu chorobowym:

 • Stany zapalne stawów, kręgosłupa
 • Chroniczne bóle głowy, mięśni i skurcze
 • Wysokie i niskie ciśnienie krwi
 • Migreny
 • Rekonwalescencja po wysiłku fizycznym
 • Reumatyzm
 • Niepokój, nerwowość i zmęczenie
 • Wyczuwalne przepracowanie i napięcie psychiczne

Olejek Wintergreen – prawidłowy sposób użycia

Przed rozpoczęciem stosowania olejku Wintergreen, należy wziąć pod uwagę, iż nie zaleca się stosowania olejku w czystej formie, głównie ze względu na wyraźne działanie toksyczne. Aby pozbyć się jakiegokolwiek ryzyka, niewielkie ilości olejku należy rozcieńczyć w dowolnym oleju nośnikowym. Może być to olej jojoba, olej kokosowy, czy też oliwa z oliwek lub olej z pestek winogron.

Warto zrezygnować z podawania olejku w formie doustnej, ponieważ źle rozcieńczony cechuje się niezwykle silnym działaniem, mogącym z łatwością podrażnić błonę śluzową żołądka. Dzienna zalecana dawka olejku mieści się w przedziale od 15 do 30 ml. Jak wygląda odpowiedni sposób użycia olejku?

 • Użycie na skórze – jeśli pragniemy zastosować olejek w użytku zewnętrznym, w tym celu rozcieńczamy olejek z Wintergreen w proporcjach 1:4, czyli na 1 ml olejku Wintergreen przypadać będą 4 ml oleju nośnikowego. Aby otworzyć kanały nosowe i zapewnić głęboki, czysty oddech, olejek z Golterii wraz z olejkiem nośnikowym należy wetrzeć w klatkę piersiową i górną część pleców. Po nałożeniu olejku na skórę należy uważać, aby nie wystawić pokrytych olejkiem miejsc na działanie promieni słonecznych, gdyż olejek cechuje się działaniem fototoksycznym.
Bibliografia

„The Encyclopedia of Essential Oils: The Complete Guide to the Use of Aromatic Oils In Aromatherapy, Herbalism, Health, and Well Being” – J. Lawless, Conari Press, 2013.

„The complete book of essential oils and aromatherapy” – V. A. Worwood, New World Library, 1991.

„WILD FLOWERS WORTH KNOWING” – N. Blanchan, Project Gutenberg, 2005.

„Untersuchungen über das Oel der Gaultheria procumbens” – A. Cahours, czasopismo naukowe European Journal of Organic Chemistry, John Wiley & Sons, 1843.

„Ueber das flüchtige Oel von Gaultheria procumbens” – W. Procter, czasopismo naukowe European Journal of Organic Chemistry, John Wiley & Sons, 1843.

„The Determination of Salicylates in Gaultheria procumbens for Use as a Natural Aspirin Alternative” – D. M. Ribnicky, A. Poulev, I. Raskin, czasopismo naukowe Journal of Nutraceuticals Functional & Medical Foods, Taylor and Francis Group, 2003.

„Biological and chemical insight into Gaultheria procumbens fruits: a rich source of anti-inflammatory and antioxidant salicylate glycosides and procyanidins for food and functional application” – P. Michel et al., czasopismo naukowe Food & Function, Royal Society of Chemistry, 2020.

„The Effect of Standardised Leaf Extracts of Gaultheria procumbens on Multiple Oxidants, Inflammation-Related Enzymes, and Pro-Oxidant and Pro-Inflammatory Functions of Human Neutrophils” – P. Michel et al., czasopismo naukowe Molecules, Basel, 2022.

„Phytochemical characterization, genotoxicity, cytotoxicity, and antimicrobial activity of Gautheria procumbens essential oil” – C. M. Verdi et al., czasopismo naukowe Natural Product Research, Taylor & Francis Health Sciences, 2022.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń