Olejek z drzewa herbacianego stanowi rozwiązanie wielu powszechnie występujących problemów, z którymi boryka się większość z nas. Jest bezpieczny i skuteczny, a jego wszechstronne zastosowanie zachwyca tych, którzy je znają. Stosowany najczęściej w aromaterapii, a powinien stanowić podstawowe wyposażenie każdej apteczki. Dowiedzmy się dlaczego.
Olejek z drzewa herbacianego - pozyskiwanie
Olejek z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z australijskiej rośliny o nazwie Melaleuca Alternifolia pochodzącej z rodziny mirtowatych. Największą ilość olejku wytwarza się obecnie w Nowej Południowej Walii. Do produkcji olejku wykorzystuje się aromatyczne liście, które zbierane są w okresie od listopada do maja. W celu uzyskania ekstraktu surowiec poddawany jest procesowi destylacji parą wodną.
W jego skład wchodzi nawet 100 różnych związków, a ich doskonała kompozycja odpowiada za niezwykłe właściwości. Wiemy to już od dawna, bo olejek z drzewa herbacianego jest najlepiej zbadanym (i udokumentowanym) olejkiem eterycznym. A to chyba o czymś świadczy.
Drzewo herbaciane a herbata
Drzewo herbaciane nie ma nic wspólnego z herbatą, którą znamy. Nazwę Tea Tree Oil stworzył kapitan James Cook, kiedy podczas jednej ze swoich wypraw postanowił spróbować lokalnego naparu z "leczniczego drzewa", które sposobem parzenia (lub też smakiem) przypominało właśnie herbaciany napar.
Olejek z drzewa herbacianego - właściwości
Olejek z drzewa herbacianego należy do najsilniejszych antyseptyków pochodzenia roślinnego. Największą skuteczność osiąga stosowany miejscowo. Wykazuje dużą aktywność przeciwdrobnoustrojową wobec bakterii i grzybów (w tym także szczepów odpornych na działanie leków). Stanowi doskonałe uzupełnienie lub nawet alternatywę dla wielu terapii.
Olejek z drzewa herbacianego wykazuje charakter lipofilowy, czyli doskonale wnika w głąb skóry. Bardzo szybko trafia do krwiobiegu, układu limfatycznego i zakończeń nerwowych skóry (maksymalnie po 30 minutach).
A to jeszcze nie wszystko, bo olejek naturalny ma również właściwości uspokajające oraz znieczulające (choć krótkotrwałe i miejscowe). Łagodzi objawy po ukąszeniach owadów.
Jest szeroko stosowany w przypadku problemów skórnych, takich jak łupież, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, grzybica stóp, rany, oparzenia, wypryski atopowe czy czyraki.
Trochę tego jest, prawda?
Olejek z drzewa herbacianego - zastosowanie w aromaterapii
Olejek z drzewa herbacianego wyróżnia się świeżym, ziołowym, nieco przyprawowym zapachem. I choć aromat jest bardzo przyjemny, raczej nie wykorzystuje się go przy produkcji perfum.
Stosowany za to często w czasie aromaterapii, łagodzi bóle głowy i przebieg infekcji górnych dróg oddechowych (poprzez inhalację). Może być używany samodzielnie lub w kompozycji - bardzo harmonijnie łączy się w wieloma olejkami, wśród których warto wymienić przynajmniej kilka:
Ciekawe połączenia
Olejek z drzewa herbacianego będzie doskonałym składnikiem intensywnej mieszanki. Warto zestawić swoje ulubione zapachy (nie więcej niż 5 na raz) lub skorzystać z poniższych podpowiedzi:
- 4 krople olejku z drzewa herbacianego + 4 krople cytryny + 4 krople mięty pieprzowej + 4 krople eukaliptusa
Domowe SPA
Olejek z drzewa herbacianego idealnie sprawdzi się w czasie kąpieli - wystarczy dodać tylko kilka (od 5 do 10) kropel olejku do wody. Opcjonalnie, kąpiel można wzbogacić również o olej (np. ze słodkich migdałów), by dodatkowo nawilżyć skórę.
Olejek eteryczny doskonale sprawdzi się także podczas masażu. Podstawowa formuła jest banalna i składa się z dwóch składników:
- 6 kropel olejku z drzewa herbacianego + 25 ml oleju nośnego (np. roślinny)
Mieszankę można oczywiście wzbogacić w zależności od nastroju. Rozmaryn wzmocni ziołowy aromat, cytryna nada świeżości a róża słodyczy.
Olejek z drzewa herbacianego - zastosowanie w kosmetyce
Olejek z drzewa herbacianego jest szeroko stosowany w kosmetyce. Ma duży potencjał terapeutyczny i leczniczy, doskonale wpływa na skórę, szczególnie tłustą (reguluje pracę gruczołów łojowych) i trądzikową, przy czym nie wysusza cery (jak większość preparatów o podobnych właściwościach).
Olejek eteryczny znajdziemy w wielu dobrych kosmetykach, ponieważ doskonale chroni preparaty przed rozwojem szkodliwych drobnoustrojów.
Kosmetyki do pielęgnacji, nie tylko ciała, ale i włosów można stworzyć samodzielnie. Kilka kropel olejku z drzewa herbacianego wystarczy dodać do ulubionego szamponu (ok. 1-2 ml olejku na każde 100 ml kosmetyku). Chociaż wpływ na włosy jest niewielki, przyniesie dużo korzyści dla skóry głowy. Sprawdzi się w przypadku problemów z nadmiernym przetłuszczaniem, łupieżem lub chorobami skalpu pochodzenia bakteryjnego.
Olejek z drzewa herbacianego na trądzik
Właściwości przeciwbakteryjne olejku z drzewa herbacianego są wprost nieocenione. Badania dowiodły, że w odpowiednim stężeniu wykazuje bardzo skuteczne działanie w stosunku do 32 szczepów bakterii wyizolowanych ze zmian trądzikowych (Propionibacterium acnes). Zmniejsza liczbę stanów zapalnych, redukuje zaskórniki i poprawia stan cery.
Naukowcy dowiedli, że chociaż olejek herbaciany działa nieco wolniej niż farmaceutyki (np. nadtlenek benzoilu w tym samym stężeniu), efekt końcowy jest prawie identyczny, a olejek wykazuje mniej skutków ubocznych.
Jak stosować?
Olejek można stosować punktowo (w nierozcieńczonej formie) na zmienione miejsca - nie tylko na twarzy, ale też na dekolcie, ramionach czy plecach.
Olejek z drzewa herbacianego - przeciwwskazania
Przeciwwskazań do stosowania olejku eterycznego jest niewiele. Kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji powinny skonsultować się z lekarzem zanim zastosują kurację po raz pierwszy. Nie zaleca się stosowania produktu u dzieci poniżej 6. roku życia.
Lepiej zrezygnować z olejku, jeśli cierpimy na alergię lub pojawiły się jakiekolwiek niepożądane skutki uboczne (chociaż te występują niezwykle rzadko i dotyczą najczęściej osób z nadwrażliwą skórą).
Warto wiedzieć, że...
Aby uzyskać najlepsze efekty (bez podrażnień) eksperci zalecają stężenie olejku eterycznego w zakresie 1% - 10% - im delikatniejsza skóra, tym mniejsze powinno być stężenie.
Olejek z drzewa herbacianego to świetny środek do niszczenia roztoczy, które występują powszechnie w kurzu, dywanach czy pościeli.
Skład olejku narażony jest na szybkie zmiany. Związki (jak terpinen) ulegają utlenieniu, a olejek ciemnieje, może też pojawić się charakterystyczny osad. Proces przyspiesza ekspozycja produktu na słońce i działanie zbyt wysokiej temperatury. Trochę inaczej reaguje p-cymen - w świeżym olejku jego zawartość wynosi ok. 4%, by po kilku miesiącach wzrosnąć nawet do 30% - to właśnie ten związek podrażnia skórę. Krótko mówiąc - zbyt długie lub niewłaściwe przechowywanie otwartej butelki olejku eterycznego zmienia właściwości- niestety - na gorsze.
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego to doskonały, naturalny produkt, który może rozwiązać wiele uciążliwych i nieprzyjemnych problemów - ze zdrowiem i urodą. Jego skuteczne działanie zostało wielokrotnie udowodnione, a to i tak prawdopodobnie nie wszystko. Korzyści jest mnóstwo, przy naprawdę niewielkim wysiłku - czy to nie najlepszy sposób na (skuteczną) pielęgnację?
"Aktywność przeciwdrobnoustrojowa olejku z drzewa herbacianego (Tea Tree Oil) w badaniach in vitro. Cześć II" - A. Garbusińska, A. Mertas, E. Szliszka, W. Król, Katedra i Zakład Mikrobiologii i Immunologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
"Rośliny lecznicze w terapii chorób skóry" - M. Wyszkowska-Kolatko, P. Koczurkiewicz, K. Wójcik, E. Pękala, Zakład Biochemii Farmaceutycznej , Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego,, Collegium Medicum w Krakowie
"Badania in vitro nad cytotoksycznością olejku z drzewa herbacianego" - M. Wyszkowska-Kolatko, P. Koczurkiewicz, E. Pękala, Zakład Biochemii Farmaceutycznej, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, Kraków
"Znaczenie olejku z drzewa herbacianego w fitoterapii. Cz. I. Skład olejku i jego właściwości biologiczne" - B. Kędzia, J. Alkiewicz, S. Han, Instytut Roślin i Przetworów
Powiązane wpisy
Olej z krokosza tłoczony na zimno - właściwości, zalety i praktyczne zastosowania
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) znany także jako szafran łąkowy to roślina, która przez stulecia była ceniona zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne zyskały uznanie na całym świecie. Jednym z najcenniejszych produktów pozyskiwanych z tej rośliny jest olej krokoszowy, który jest wytwarzany przez tłoczenie nasion krokosza na zimno. Proces ten pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze i zdrowotne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zimnotłoczonemu olejowi z krokosza barwierskiego. Omówimy jego właściwości, korzyści zdrowotne, zastosowania oraz przeciwwskazania do stosowania.
Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie, naturalny sposób na zdrowie i urodę
Olejek eteryczny z oregano to jeden z najbardziej cenionych naturalnych produktów stosowanych zarówno w medycynie naturalnej, jak i w codziennej pielęgnacji. Znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych - olejek z oregano może być używany na wiele sposobów, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie czym jest olejek eteryczny z oregano, jakie ma właściwości, jak jest produkowany, a także jak można go zastosować w różnych dziedzinach życia.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno - do czego można go używać i jakie ma właściwości?
W świecie zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków olej rzepakowy tłoczony na zimno zyskuje coraz większe uznanie. Jest to produkt o wyjątkowych właściwościach, który nie tylko wzbogaca nasze potrawy, ale także wspiera zdrowie i pielęgnację ciała. Czym jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, jak powstaje, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego powinien stać się stałym elementem codziennej diety? Dowiedz się jak prawidłowo przechowywać ten olej, aby zachować jego świeżość i pełnię wartości odżywczych, a także jak wykorzystać go w kuchni oraz w pielęgnacji skóry i włosów.
Olejek kajeputowy - jakie ma właściwości i do czego go wykorzystać?
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej oraz poszukiwania naturalnych metod pielęgnacji i leczenia olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle wartościowych olejków jest olejek kajeputowy - o charakterystycznym świeżym i kamforowym zapachu. W artykule przybliżymy czym jest kajeput, jak pozyskiwany jest jego naturalny olejek eteryczny oraz jakie właściwości i zastosowania posiada. Omówimy jego rolę w kosmetyce, właściwości lecznicze oraz inne możliwości wykorzystania w aromaterapii i relaksacji.
Szałwia muszkatołowa - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazani
Szałwia muszkatołowa to tajemnicza roślina o wyjątkowym aromacie, która od wieków fascynuje ludzi swoją wszechstronnością. Zyskuje coraz większą popularność nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce i aromaterapii. Co sprawia, że szałwia muszkatołowa jest tak wyjątkowa? Jakie skrywa właściwości i jak może wspierać nasze zdrowie? Zanurzmy się w fascynujący świat tej rośliny - odkrywając jej tajemnice, zastosowania i potencjalne korzyści oraz ryzyka. Czy szałwia muszkatołowa może stać się Twoim nowym, niezawodnym sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie?
Mięta pieprzowa - właściwości lecznicze, przeciwwskazania
Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona w wielu sytuacjach. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej - składowi, właściwościom oraz różnorodnym zastosowaniom. Dowiesz się również o przeciwwskazaniach, skutkach ubocznych oraz interakcjach z lekami i innymi ziołami. Na koniec omówimy olejek eteryczny z mięty pieprzowej oraz wykorzystanie w kosmetykach, suplementach diety oraz wyrobach medycznych.
Olej konopny - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga olej z konopi?
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają naturalne suplementy diety oraz produkty kosmetyczne oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Wśród nich szczególną uwagę zyskuje olej konopny tłoczony na zimno, który jest ceniony za swoje wyjątkowe właściwości odżywcze oraz szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji. W niniejszym artykule przybliżymy dokładnie, co sprawia, że olej konopny tłoczony na zimno jest tak wyjątkowy, jakie składniki zawiera i jak można go stosować, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści zdrowotnych.
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej - na co jest dobry?
Olejek eteryczny pichtowy to cenny ekstrakt pozyskiwany z jodły syberyjskiej - od dawna jest ceniony w tradycyjnej medycynie i nowoczesnej aromaterapii za swoje wyjątkowe właściwości lecznicze. Ten intensywnie aromatyczny olejek jest nie tylko potężnym sprzymierzeńcem w łagodzeniu stresu i poprawie nastroju, ale także znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie w jaki sposób olejek pichtowy jest pozyskiwany, jakie ma właściwości oraz w jaki sposób można go wykorzystać, aby poprawić jakość życia.
Olej z wiesiołka - jakie ma właściwości i na co pomaga?
Pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej wiesiołek zdążył zadomowić się na stałe w Europie. Pozyskiwany z niego olej z wiesiołka z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w farmakopei, jak i kosmetyce. Olej wiesiołkowy ma korzystny wpływ na skórę twarzy, układ hormonalny, a także układ sercowo-naczyniowy. Co warto wiedzieć o tak cennym oleju jakim jest olej z nasion wiesiołka? Jakie korzyści może przynieść jego codzienne zastosowanie dla naszego zdrowia?
Olejek imbirowy - odkryj jego magiczne właściwości
Imbir i jego właściwości znane są od tysiącleci zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Pozyskiwany z niego olejek imbirowy jest obecnie modnym i polecanym sposobem na zadbanie o własne zdrowie. Dlaczego tak jest? Niepozorny korzeń imbiru zawiera w sobie mnogość przeciwutleniaczy i substancji leczniczych, które można zastosować w dowolny sposób w formie silnie skoncentrowanego olejku. Co warto o nim wiedzieć, a także, dlaczego ma pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn naszego zdrowia?
Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie
Comments (0)