
Olejek z drzewa herbacianego stanowi rozwiązanie wielu powszechnie występujących problemów, z którymi boryka się większość z nas. Jest bezpieczny i skuteczny, a jego wszechstronne zastosowanie zachwyca tych, którzy je znają. Stosowany najczęściej w aromaterapii, a powinien stanowić podstawowe wyposażenie każdej apteczki. Dowiedzmy się dlaczego.
Olejek z drzewa herbacianego - pozyskiwanie
Olejek z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z australijskiej rośliny o nazwie Melaleuca Alternifolia pochodzącej z rodziny mirtowatych. Największą ilość olejku wytwarza się obecnie w Nowej Południowej Walii. Do produkcji olejku wykorzystuje się aromatyczne liście, które zbierane są w okresie od listopada do maja. W celu uzyskania ekstraktu surowiec poddawany jest procesowi destylacji parą wodną.
W jego skład wchodzi nawet 100 różnych związków, a ich doskonała kompozycja odpowiada za niezwykłe właściwości. Wiemy to już od dawna, bo olejek z drzewa herbacianego jest najlepiej zbadanym (i udokumentowanym) olejkiem eterycznym. A to chyba o czymś świadczy.
Drzewo herbaciane a herbata
Drzewo herbaciane nie ma nic wspólnego z herbatą, którą znamy. Nazwę Tea Tree Oil stworzył kapitan James Cook, kiedy podczas jednej ze swoich wypraw postanowił spróbować lokalnego naparu z "leczniczego drzewa", które sposobem parzenia (lub też smakiem) przypominało właśnie herbaciany napar.
Olejek z drzewa herbacianego - właściwości
Olejek z drzewa herbacianego należy do najsilniejszych antyseptyków pochodzenia roślinnego. Największą skuteczność osiąga stosowany miejscowo. Wykazuje dużą aktywność przeciwdrobnoustrojową wobec bakterii i grzybów (w tym także szczepów odpornych na działanie leków). Stanowi doskonałe uzupełnienie lub nawet alternatywę dla wielu terapii.
Olejek z drzewa herbacianego wykazuje charakter lipofilowy, czyli doskonale wnika w głąb skóry. Bardzo szybko trafia do krwiobiegu, układu limfatycznego i zakończeń nerwowych skóry (maksymalnie po 30 minutach).
A to jeszcze nie wszystko, bo olejek naturalny ma również właściwości uspokajające oraz znieczulające (choć krótkotrwałe i miejscowe). Łagodzi objawy po ukąszeniach owadów.
Jest szeroko stosowany w przypadku problemów skórnych, takich jak łupież, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, grzybica stóp, rany, oparzenia, wypryski atopowe czy czyraki.
Trochę tego jest, prawda?
Olejek z drzewa herbacianego - zastosowanie w aromaterapii
Olejek z drzewa herbacianego wyróżnia się świeżym, ziołowym, nieco przyprawowym zapachem. I choć aromat jest bardzo przyjemny, raczej nie wykorzystuje się go przy produkcji perfum.
Stosowany za to często w czasie aromaterapii, łagodzi bóle głowy i przebieg infekcji górnych dróg oddechowych (poprzez inhalację). Może być używany samodzielnie lub w kompozycji - bardzo harmonijnie łączy się w wieloma olejkami, wśród których warto wymienić przynajmniej kilka:
Ciekawe połączenia
Olejek z drzewa herbacianego będzie doskonałym składnikiem intensywnej mieszanki. Warto zestawić swoje ulubione zapachy (nie więcej niż 5 na raz) lub skorzystać z poniższych podpowiedzi:
- 4 krople olejku z drzewa herbacianego + 4 krople cytryny + 4 krople mięty pieprzowej + 4 krople eukaliptusa
Domowe SPA
Olejek z drzewa herbacianego idealnie sprawdzi się w czasie kąpieli - wystarczy dodać tylko kilka (od 5 do 10) kropel olejku do wody. Opcjonalnie, kąpiel można wzbogacić również o olej (np. ze słodkich migdałów), by dodatkowo nawilżyć skórę.
Olejek eteryczny doskonale sprawdzi się także podczas masażu. Podstawowa formuła jest banalna i składa się z dwóch składników:
- 6 kropel olejku z drzewa herbacianego + 25 ml oleju nośnego (np. roślinny)
Mieszankę można oczywiście wzbogacić w zależności od nastroju. Rozmaryn wzmocni ziołowy aromat, cytryna nada świeżości a róża słodyczy.

Olejek z drzewa herbacianego - zastosowanie w kosmetyce
Olejek z drzewa herbacianego jest szeroko stosowany w kosmetyce. Ma duży potencjał terapeutyczny i leczniczy, doskonale wpływa na skórę, szczególnie tłustą (reguluje pracę gruczołów łojowych) i trądzikową, przy czym nie wysusza cery (jak większość preparatów o podobnych właściwościach).
Olejek eteryczny znajdziemy w wielu dobrych kosmetykach, ponieważ doskonale chroni preparaty przed rozwojem szkodliwych drobnoustrojów.
Kosmetyki do pielęgnacji, nie tylko ciała, ale i włosów można stworzyć samodzielnie. Kilka kropel olejku z drzewa herbacianego wystarczy dodać do ulubionego szamponu (ok. 1-2 ml olejku na każde 100 ml kosmetyku). Chociaż wpływ na włosy jest niewielki, przyniesie dużo korzyści dla skóry głowy. Sprawdzi się w przypadku problemów z nadmiernym przetłuszczaniem, łupieżem lub chorobami skalpu pochodzenia bakteryjnego.
Olejek z drzewa herbacianego na trądzik
Właściwości przeciwbakteryjne olejku z drzewa herbacianego są wprost nieocenione. Badania dowiodły, że w odpowiednim stężeniu wykazuje bardzo skuteczne działanie w stosunku do 32 szczepów bakterii wyizolowanych ze zmian trądzikowych (Propionibacterium acnes). Zmniejsza liczbę stanów zapalnych, redukuje zaskórniki i poprawia stan cery.
Naukowcy dowiedli, że chociaż olejek herbaciany działa nieco wolniej niż farmaceutyki (np. nadtlenek benzoilu w tym samym stężeniu), efekt końcowy jest prawie identyczny, a olejek wykazuje mniej skutków ubocznych.
Jak stosować?
Olejek można stosować punktowo (w nierozcieńczonej formie) na zmienione miejsca - nie tylko na twarzy, ale też na dekolcie, ramionach czy plecach.
Olejek z drzewa herbacianego - przeciwwskazania
Przeciwwskazań do stosowania olejku eterycznego jest niewiele. Kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji powinny skonsultować się z lekarzem zanim zastosują kurację po raz pierwszy. Nie zaleca się stosowania produktu u dzieci poniżej 6. roku życia.
Lepiej zrezygnować z olejku, jeśli cierpimy na alergię lub pojawiły się jakiekolwiek niepożądane skutki uboczne (chociaż te występują niezwykle rzadko i dotyczą najczęściej osób z nadwrażliwą skórą).
Warto wiedzieć, że...
Aby uzyskać najlepsze efekty (bez podrażnień) eksperci zalecają stężenie olejku eterycznego w zakresie 1% - 10% - im delikatniejsza skóra, tym mniejsze powinno być stężenie.
Olejek z drzewa herbacianego to świetny środek do niszczenia roztoczy, które występują powszechnie w kurzu, dywanach czy pościeli.
Skład olejku narażony jest na szybkie zmiany. Związki (jak terpinen) ulegają utlenieniu, a olejek ciemnieje, może też pojawić się charakterystyczny osad. Proces przyspiesza ekspozycja produktu na słońce i działanie zbyt wysokiej temperatury. Trochę inaczej reaguje p-cymen - w świeżym olejku jego zawartość wynosi ok. 4%, by po kilku miesiącach wzrosnąć nawet do 30% - to właśnie ten związek podrażnia skórę. Krótko mówiąc - zbyt długie lub niewłaściwe przechowywanie otwartej butelki olejku eterycznego zmienia właściwości- niestety - na gorsze.
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego to doskonały, naturalny produkt, który może rozwiązać wiele uciążliwych i nieprzyjemnych problemów - ze zdrowiem i urodą. Jego skuteczne działanie zostało wielokrotnie udowodnione, a to i tak prawdopodobnie nie wszystko. Korzyści jest mnóstwo, przy naprawdę niewielkim wysiłku - czy to nie najlepszy sposób na (skuteczną) pielęgnację?
"Aktywność przeciwdrobnoustrojowa olejku z drzewa herbacianego (Tea Tree Oil) w badaniach in vitro. Cześć II" - A. Garbusińska, A. Mertas, E. Szliszka, W. Król, Katedra i Zakład Mikrobiologii i Immunologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
"Rośliny lecznicze w terapii chorób skóry" - M. Wyszkowska-Kolatko, P. Koczurkiewicz, K. Wójcik, E. Pękala, Zakład Biochemii Farmaceutycznej , Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego,, Collegium Medicum w Krakowie
"Badania in vitro nad cytotoksycznością olejku z drzewa herbacianego" - M. Wyszkowska-Kolatko, P. Koczurkiewicz, E. Pękala, Zakład Biochemii Farmaceutycznej, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, Kraków
"Znaczenie olejku z drzewa herbacianego w fitoterapii. Cz. I. Skład olejku i jego właściwości biologiczne" - B. Kędzia, J. Alkiewicz, S. Han, Instytut Roślin i Przetworów
Powiązane wpisy

Olejek Styraksowy – tradycyjne remedium pełne zdrowia
Styraks jest wyjątkowym gatunkiem rośliny leczniczej, która od wieków była używana do celów terapeutycznych, kosmetycznych i przemysłowych. Obecnie olejek eteryczny, a także i żywica pozyskiwana ze styrakowca benzoesowego zdobywają na popularności w kręgach pasjonatów aromaterapii, czerpiąc z jego działania ogrom korzyści. Czym jest styrakowiec, a także jakimi cechami determinuje się pozyskiwany z niego olejek i żywica? Poznajmy potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z jego stosowania.

Olejek eteryczny z tangerynki - cytrusowa esencja zdrowia
Olejki eteryczne z cytrusów są jednymi z najkorzystniejszych środków w poprawie samopoczucia i pobudzenia do działania. Jednym z nich jest tangerynka, nietuzinkowy owoc cechujący się prozdrowotnymi właściwościami mandarynki i grejpfruta. Słodki smak, bez przesadnej kwaskowatości spowodował, że tangerynka jest idealnym dodatkiem do dań i soków, a także ciekawym źródłem prozdrowotnych olejków eterycznych. Co należy wiedzieć o olejku eterycznym Tangerine, a także, jak go stosować?

Naturalne kadzidła z żywicy i ziół - zdrowe dodatki do medytacji
Dzikie rośliny od tysiącleci były i są wykorzystywane na niezliczone sposoby. W przeszłości karmiły nas i przynosiły ukojenie w trudnych chwilach, odgrywając kluczową rolę w rozwoju ludzkości. Każda roślina ma swoje unikatowe właściwości lecznicze dla ludzkiego organizmu, a niektóre z nich mają również bardziej subtelne cechy, do dziś regularnie stosowane w formie kadzenia podczas różnorodnych rytuałów religijnych, a także w trakcie medytacji. Takie rośliny nazywa się naturalnymi kadzidłami.

Olejek eteryczny kocimiętka - przydatny także dla ludzi?
Zapewne każda osoba na świecie słyszała o unikatowym działaniu kocimiętki, rośliny uwielbianej przez domowe koty, a także ich większych kuzynów. Cytrusowy i charakterystyczny zapach przyciąga do kocimiętki nie tylko koty, lecz także i ludzi. Mało znanym faktem jest to, iż my także możemy skorzystać z potencjalnie pożytecznych efektów relaksacyjnych i prozdrowotnych kocimiętki. Roślina łagodzi stres i oferuje również szereg innych korzyści, które warto poznać.

Olejek eteryczny manuka - naturalny sposób na walkę z grzybicą paznokci i nie tylko
Pochodzący z tradycyjnej medycyny Maorysów olejek Manuka znany jest ze swoich unikalnych właściwości oczyszczających i urzekającego zapachu. Chociaż jest rzadko spotykany, olejek eteryczny z Manuka jest bardzo silnym środkiem przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, szczególnie przydatnym w przypadku schorzeń skórnych i laryngologicznych. Co należy wiedzieć o olejku pozyskiwanym z niepozornego nowozelandzkiego drzewa Manuka?

Olejek Wintergreen – cudowny składnik zdrowia rdzennych amerykanów
Olejek eteryczny Wintergreen to enigmatyczny składnik pomocny w przypadku bólu stawów i mięśni, który był stosowany przez rdzennych amerykanów od setek lat. Wintergreen, czy też Golteria rozesłana to obecnie roślina niezwykle popularna wśród osób aktywnych i zmagających się z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Cechuje się unikatowymi właściwościami przeciwzapalnymi, a także przeciwbólowymi i przeciwskurczowymi, które stanowią o skuteczności olejku Wintergreen. Co należy o nim wiedzieć?

Olejek Balsam Peru - południowoamerykański sekret zdrowia
Balsam peruwiański z drzewa balsamowego jest doskonałym przykładem tego, jak potężna i skuteczna może być siła natury, jeśli jest stosowana prawidłowo. Medycyna naturalna może być świetną alternatywą w wielu sytuacjach. Olejek balsamowy Peru dzięki swoim właściwościom stosowany jest od setek lat w krajach Ameryki Środkowej, Peru, Ekwadorze i Brazylii, gdzie znany jest jako silny środek antyseptyczny i antybakteryjny do leczenia podrażnień skórnych.

Przyjazne naturalne olejki eteryczne dla dzieci - czy są pomocne?
Naturalne olejki eteryczne mają różnorodne działanie lecznicze, na przykład są częstym pomocnikiem w zimnych porach roku. Mogą również wspomóc procesy regeneracyjne organizmu i wielu innych codziennych dolegliwości psychicznych i fizycznych, na które są nastawione również dzieci. Zastanawiamy się, czy olejki eteryczne są bezpieczne dla dzieci? Odpowiedź brzmi: tak! Przyjrzyjmy się zatem, jakie olejki będą skuteczną pomocą dla dzieci, obdarowując je wieloma pozytywnymi właściwościami.

Olejek palo santo - zdrowotny ekstrakt o duchowej sile
Olejek pozyskiwany ze świętego drzewa balsamicznego Palo Santo (Bursera graveolens), od wieków jest szeroko stosowany ze względu na swoje właściwości lecznicze i moc duchową. Olejek z Palo Santo ma właściwości moczopędne, przeciwreumatyczne, oczyszczające, antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Jednocześnie służy do zwalczania chorób o podłożu stresowym, enigmatyczny aromat zapewnia spokój ducha, oczyszczając ciało i umysł. Co ma do zaoferowania olejek z Palo Santo?

Olejek cedrowy - wszechstronna esencja na wiele dolegliwości
Olejek cedrowy pozyskiwany jest z kory, liści i drewna drzewa cedrowego. Zawiera on wiele cennych składników, obecnych w cedrach atlaskich i himalajskich. Właściwości olejku cedrowego słusznie można określić jako prawdziwie wszechstronne. Jest to jeden z najpopularniejszych olejków w kosmetyce naturalnej, masażu, a zwłaszcza aromaterapii ze względu na mnogość swoich dobroczynnych cech.
Comments (0)