
Pewne gatunki roślin od zarania dziejów uważane były za doskonałe lekarstwo na wiele powszechnych dolegliwości. Współczesna medycyna, ziołolecznictwo i kosmetologia czerpią wiele korzyści ze stosowania naturalnych składników, w tym olejków eterycznych. Jednym z mniej znanych, a jednak bardzo skutecznych produktów jest olejek z drzewa różanego, który wykazuje szerokie spektrum działania. Co warto o nim wiedzieć?
Olejek z drzewa różanego - pochodzenie i pozyskiwanie
Drzewo różane, czyli Aniba Rosaeodra to drzewo naturalnie występujące w lasach deszczowych Amazonii na terenie Ameryki Południowej - w Kolumbii, Ekwadorze, Gujanie i Wenezueli. Większość światowej produkcji pochodzi jednak z Brazylii. Ale to może się wkrótce zmienić, bo niszczycielskie metody zbiorów sprawiły, że gatunek zagrożony jest wyginięciem.
Chociaż podjęte zostały próby sztucznej hodowli nie przyniosły zadowalających rezultatów.
Jak pozyskiwany jest olejek z drzewa różanego?
Pozyskiwanie olejku z drzewa różanego jest znacznie bardziej skomplikowane, niż w przypadku innych roślin. Na początku drzewo zostaje ścięte i podzielone na metrowe kłody - chociaż każda część rośliny jest pachnąca, do produkcji olejku eterycznego używa się tylko pnia.
Kłody są następnie składowane nad brzegiem rzeki Amazonki. I ma to dużo sensu, w trudno dostępnych lasach najlepszym środkiem transportu jest rzeka - kłody podróżują z nurtem wody. Kiedy dotrą do destylarni, są rozdrabniane i poddawane procesowi destylacji parowej.
Co to jest destylacja parowa?
To bardzo prosty, choć ciekawy proces. Rozdrobnione kłody układa się na specjalnych tacach i poddaje działaniu pary wodnej pod ciśnieniem, która unosi w górę związki zapachowe. Te transportowane są za pomocą cienkiej rury do specjalnego pojemnika, gdzie następuje chłodzenie. Para wodna (która zawiera przecież cenne cząsteczki) zmienia swój stan z gazowego na ciekły i spływa na dno naczynia, tworząc dwie warstwy - wodną na dole i organiczną (czyli olejek) na górze.
Powstały płyn jest bezbarwny (choć czasem przybiera jasnożółty odcień). Ilość otrzymanego, czystego olejku jest naprawdę niewielka i stanowi tylko 1% w stosunku do wagi drewna - jest więc bardzo cenny.
Olejek z drzewa różanego - właściwości
Olejek z drzewa różanego wykazuje wiele dobroczynnych właściwości. Warto wspomnieć o działaniu uspokajającym, regenerującym, wzmacniającym i antyseptycznym. Doskonale tonizuje i dezodoryzuje. Badania pokazują, że wpływa na centralny układ nerwowy - uspokaja i może działać przeciwdepresyjnie. Łagodzi bóle głowy i mdłości (głównie te na tle nerwowym).
Właściwości olejku mogą się różnić w zależności od surowca, na który wpływa wiele różnych czynników, jak np. obszar, jakość gleby i środowisko. Niestety, nadal nie opracowano skutecznej metody badań, która określiłaby zmienność w składzie tego olejku eterycznego.
Znacząca jest także obecność naturalnego związku chemicznego, zwanego linalolem (która sięga nawet 80%), stosowanego często w kosmetyce i perfumerii. Choć z powodzeniem stosuje się dziś syntetyczny zamiennik, olejek naturalny pozostał nieoceniony.
Olejek z drzewa różanego - zastosowanie w aromaterapii
Zapach olejku z drzewa różanego ma słodki, drzewno - kwiatowy zapach. Przypomina nieco aromat róży, jest jednak nieco pikantniejszy. Stosowany często przy produkcji perfum (damskich i męskich) oraz w aromaterapii. Poprawia nastrój, odpręża i zapewnia równowagę emocjonalną.
Doskonale łączy się z kilkoma popularnymi olejkami, są to przede wszystkim:
Od wieków uchodzi również za bardzo silny afrodyzjak - zapach, który działa na zmysły w szczególny sposób.
Jak stosować? Poznaj kilka prostych przepisów
Olejek z drzewa różanego sprawdzi się idealnie jako baza kompozycji zapachowej. Przepis jest naprawdę łatwy:
Całość wlewamy do kominka aromaterapeutycznego i czekamy na efekty. Poczucie odprężenia i relaksu powinny pojawić się bardzo szybko.
Jeśli cierpimy na uporczywe i nawracające bóle głowy, olejek eteryczny może pomóc (a na pewno nie zaszkodzi). Do mieszanki wystarczy użyć trzech składników:
- 3 krople drzewa różanego + 2 krople lawendy + łyżka oleju roślinnego (może być np. słonecznikowy)
Mieszanką nacieramy skronie i czoło w razie potrzeby (jednak nie częściej niż 5 razy na dobę).
I oczywiście masaż, w tym wypadku również nie powinno być problemu z wykonaniem receptury:
- 10 kropel drzewa różanego + 20 kropel oleju nośnego (roślinny lub bezwonny do masażu)

Olejek z drzewa różanego - zastosowanie w kosmetyce
Olejek z drzewa różanego jest często stosowany przy produkcji kosmetyków najwyższej jakości - kremów, balsamów czy szamponów. Posiada właściwości regenerujące i pobudzające pracę komórek, uelastycznia i wygładza skórę. Normalizuje nadmierną potliwość i zmiękcza naskórek.
Kosmetyki z olejkiem naturalnym można z powodzeniem stworzyć samodzielnie. Do ulubionych specyfików wystarczy dodać trochę olejku z drzewa różanego - najlepiej jedną kroplę na każde 5 ml (np. 40 kropel do balsamu o pojemności 200 ml).
Olejek z drzewa różanego na twarz
Olejek z drzewa różanego sprawdzi się w przypadku cery suchej, dojrzałej i wrażliwej. Pomoże w walce z niedoskonałościami, jak trądzik, pękające naczynka, blizny i zmiany skórne o podłożu bakteryjnym. Poprawi mikrokrążenie, wygładzi zmarszczki i doskonale oczyści. Olejek eteryczny można również stosować, jeśli problemem jest szara, zmęczona lub zwiotczała skóra.
Olejek z drzewa różanego słynie ze swoich właściwości tonizujacych, które warto wykorzystać, tworząc własny kosmetyk:
- 10 kropel olejku drzewa różanego + 250 ml wody destylowanej
Całość dokładnie mieszamy - i już. Specyfik należy stosować dwa razy dziennie - rano i wieczorem.
Olejek z drzewa różanego na włosy
Olejek z drzewa różanego doskonale odżywia włosy, nada im miękkości i połysku, a stosowany regularnie dodatkowo ułatwi rozczesywanie. Sposobów zastosowania jest kilka.
Sprawdzi się do olejowania - oczywiście w połączeniu z roślinnym olejem bazowym w proporcji 1 kropla olejku z drzewa różanego na 1 łyżkę bazy. Aby wzmocnić działanie i spotęgować efekt warto wykonać delikatny masaż skalpu.
Olejek można również dodać do ulubionego szamponu lub najczęściej stosowanej odżywki, pamiętając o odpowiedniej ilości (1 kropla na 5 ml kosmetyku).
Olejek z drzewa różanego - przeciwwskazania
Stosowanie olejku z drzewa różanego jest naprawdę bezpieczne, a przeciwwskazań jest niewiele. Podobnie jak w przypadku innych olejków eterycznych, nie należy stosować specyfiku bezpośrednio na skórę. Skoncentrowana formuła może wywołać podrażnienia lub odczyny alergiczne.
Dodatkowo, olejek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także w przypadku dzieci poniżej 6. roku życia.
Olejek najlepiej przechowywać w suchym i zacienionym miejscu, w temperaturze pokojowej, dzięki temu nie straci swoich właściwości.
Olejek z drzewa różanego to cenny, wszechstronny - i co najważniejsze- naturalny produkt. Od wieków stosowany w celu poprawy urody, samopoczucia i zdrowia. A dziś, choć znacznie łatwiej dostępny uchodzi za jeden z mniej znanych i popularnych. Może czas to zmienić?
"Non - Wood Forest Producte. Falvours and fragrances of plant origin" - J. J. W. Coppen
"Izomery a zapach, czyli nos jako sterochemik" - K. Wińska, B. Potaniec, W. Mączka, M. Grabarczyk, M. Anioł, Dz. Wawrzeńczyk - Katedra Chemii , Uniwersytet przyrodniczy we Wrocławiu
"Nuclear DNA content karyotype od Rosewood (Aniba rosaeodora)" - The Brazilian Society od Genetics
Powiązane wpisy

Olejek Styraksowy – tradycyjne remedium pełne zdrowia
Styraks jest wyjątkowym gatunkiem rośliny leczniczej, która od wieków była używana do celów terapeutycznych, kosmetycznych i przemysłowych. Obecnie olejek eteryczny, a także i żywica pozyskiwana ze styrakowca benzoesowego zdobywają na popularności w kręgach pasjonatów aromaterapii, czerpiąc z jego działania ogrom korzyści. Czym jest styrakowiec, a także jakimi cechami determinuje się pozyskiwany z niego olejek i żywica? Poznajmy potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z jego stosowania.

Olejek eteryczny z tangerynki - cytrusowa esencja zdrowia
Olejki eteryczne z cytrusów są jednymi z najkorzystniejszych środków w poprawie samopoczucia i pobudzenia do działania. Jednym z nich jest tangerynka, nietuzinkowy owoc cechujący się prozdrowotnymi właściwościami mandarynki i grejpfruta. Słodki smak, bez przesadnej kwaskowatości spowodował, że tangerynka jest idealnym dodatkiem do dań i soków, a także ciekawym źródłem prozdrowotnych olejków eterycznych. Co należy wiedzieć o olejku eterycznym Tangerine, a także, jak go stosować?

Naturalne kadzidła z żywicy i ziół - zdrowe dodatki do medytacji
Dzikie rośliny od tysiącleci były i są wykorzystywane na niezliczone sposoby. W przeszłości karmiły nas i przynosiły ukojenie w trudnych chwilach, odgrywając kluczową rolę w rozwoju ludzkości. Każda roślina ma swoje unikatowe właściwości lecznicze dla ludzkiego organizmu, a niektóre z nich mają również bardziej subtelne cechy, do dziś regularnie stosowane w formie kadzenia podczas różnorodnych rytuałów religijnych, a także w trakcie medytacji. Takie rośliny nazywa się naturalnymi kadzidłami.

Olejek eteryczny kocimiętka - przydatny także dla ludzi?
Zapewne każda osoba na świecie słyszała o unikatowym działaniu kocimiętki, rośliny uwielbianej przez domowe koty, a także ich większych kuzynów. Cytrusowy i charakterystyczny zapach przyciąga do kocimiętki nie tylko koty, lecz także i ludzi. Mało znanym faktem jest to, iż my także możemy skorzystać z potencjalnie pożytecznych efektów relaksacyjnych i prozdrowotnych kocimiętki. Roślina łagodzi stres i oferuje również szereg innych korzyści, które warto poznać.

Olejek eteryczny manuka - naturalny sposób na walkę z grzybicą paznokci i nie tylko
Pochodzący z tradycyjnej medycyny Maorysów olejek Manuka znany jest ze swoich unikalnych właściwości oczyszczających i urzekającego zapachu. Chociaż jest rzadko spotykany, olejek eteryczny z Manuka jest bardzo silnym środkiem przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, szczególnie przydatnym w przypadku schorzeń skórnych i laryngologicznych. Co należy wiedzieć o olejku pozyskiwanym z niepozornego nowozelandzkiego drzewa Manuka?

Olejek Wintergreen – cudowny składnik zdrowia rdzennych amerykanów
Olejek eteryczny Wintergreen to enigmatyczny składnik pomocny w przypadku bólu stawów i mięśni, który był stosowany przez rdzennych amerykanów od setek lat. Wintergreen, czy też Golteria rozesłana to obecnie roślina niezwykle popularna wśród osób aktywnych i zmagających się z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Cechuje się unikatowymi właściwościami przeciwzapalnymi, a także przeciwbólowymi i przeciwskurczowymi, które stanowią o skuteczności olejku Wintergreen. Co należy o nim wiedzieć?

Olejek Balsam Peru - południowoamerykański sekret zdrowia
Balsam peruwiański z drzewa balsamowego jest doskonałym przykładem tego, jak potężna i skuteczna może być siła natury, jeśli jest stosowana prawidłowo. Medycyna naturalna może być świetną alternatywą w wielu sytuacjach. Olejek balsamowy Peru dzięki swoim właściwościom stosowany jest od setek lat w krajach Ameryki Środkowej, Peru, Ekwadorze i Brazylii, gdzie znany jest jako silny środek antyseptyczny i antybakteryjny do leczenia podrażnień skórnych.

Przyjazne naturalne olejki eteryczne dla dzieci - czy są pomocne?
Naturalne olejki eteryczne mają różnorodne działanie lecznicze, na przykład są częstym pomocnikiem w zimnych porach roku. Mogą również wspomóc procesy regeneracyjne organizmu i wielu innych codziennych dolegliwości psychicznych i fizycznych, na które są nastawione również dzieci. Zastanawiamy się, czy olejki eteryczne są bezpieczne dla dzieci? Odpowiedź brzmi: tak! Przyjrzyjmy się zatem, jakie olejki będą skuteczną pomocą dla dzieci, obdarowując je wieloma pozytywnymi właściwościami.

Olejek palo santo - zdrowotny ekstrakt o duchowej sile
Olejek pozyskiwany ze świętego drzewa balsamicznego Palo Santo (Bursera graveolens), od wieków jest szeroko stosowany ze względu na swoje właściwości lecznicze i moc duchową. Olejek z Palo Santo ma właściwości moczopędne, przeciwreumatyczne, oczyszczające, antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Jednocześnie służy do zwalczania chorób o podłożu stresowym, enigmatyczny aromat zapewnia spokój ducha, oczyszczając ciało i umysł. Co ma do zaoferowania olejek z Palo Santo?

Olejek cedrowy - wszechstronna esencja na wiele dolegliwości
Olejek cedrowy pozyskiwany jest z kory, liści i drewna drzewa cedrowego. Zawiera on wiele cennych składników, obecnych w cedrach atlaskich i himalajskich. Właściwości olejku cedrowego słusznie można określić jako prawdziwie wszechstronne. Jest to jeden z najpopularniejszych olejków w kosmetyce naturalnej, masażu, a zwłaszcza aromaterapii ze względu na mnogość swoich dobroczynnych cech.
Comments (0)