Drzewo sandałowe ma duże znaczenie w rytuałach religijnych, a także tradycyjnej medycynie indyjskiej. Olejek z drzewa sandałowego cechuje się egzotycznym, słodkim zapachem o wyważonych nutach. Dzięki temu sandałowiec jest bazą dla wielu perfum i kadzideł. Oprócz tego olejek z sandałowca cechuje się także pomocnymi dla zdrowia właściwościami, które mogą być stosowane w walce z lękiem, zaburzeniami krążenia i problemami skórnymi. Co warto wiedzieć o olejku z drzewa sandałowego?
Drzewo sandałowe – co to za roślina?
Drzewo sandałowe (Santalum album) znane jest od tysięcy lat w Azji, gdzie pierwsze zanotowane przypadki stosowania sandałowca odnaleziono w sanskryckich i chińskich manuskryptach, mających ponad 4000 lat. Santalum album to dziko rosnące, wiecznie zielone drzewo, które osiąga przeciętną wysokość ok. 9 metrów, ze smukłym pniem i obfitym ulistnieniem. Jego zielone liście są nieustannie błyszczące, a bladofioletowe kwiaty wytwarzają małe czerwone owoce.
Drzewo sandałowe i pozyskiwany z niego olejek eteryczny były używane do różnorodnych celów na przełomie historii starożytnej. Drewno zachowuje swój niepowtarzalny zapach przez wiele lat, dzięki czemu było wysoko cenione jako materiał stosowany do budowy posążków, czy tworzenia różańców. Drewno sandałowca można również zmielić z dodatkiem wody w celu wytworzenia aromatycznego kadzidła.
Drzewo sandałowe – skąd pochodzi współczesna nazwa rośliny?
Polska nazwa drzewa sandałowego pochodzi bezpośrednio od systematycznego nazewnictwa naukowego rodziny drzew sandałowych (Santalaceae), nadanego przez szkockiego lekarza Roberta Browna. Nazwa jest zlepkiem greckiego słowa sántalon (drzewo sandałowe), a także arabsko-perskiego tschandal.
Aromatyczne drzewo sandałowe – jaki ma zapach?
Za aromatyczne właściwości drzewa sandałowego odpowiada uwalniany przez nie olejek eteryczny, który jest jednym z najpopularniejszych organicznych zapachów stosowanych w produkcji perfum i kosmetyków.
Perfumy z drzewa sandałowego wyróżniają się słodkim, drzewnym zapachem o korzennych nutach, które są chętnie stosowane w buddyjskich i hinduskich rytuałach medytacyjnych. Olejek jest również stosowany w aromaterapii, ze względu na uspokajające właściwości zawartych w nim substancji lotnych.
Olejek z drzewa sandałowego – na co działa w praktycznym zastosowaniu?
Najczęściej używaną częścią drzewa sandałowego jest kora, z której pozyskiwane są olejki eteryczne o bogatych właściwościach leczniczych. Stosowane w praktyce pomagają m.in. na:
- Poprawę kondycji skóry i włosów – olejek z drzewa sandałowego ma rzeczywistą zdolność eliminacji wolnych rodników, odpowiedzialnych za przedwczesną śmierć komórek. Olejek z drzewa sandałowego pomaga dzięki temu zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się komórek, wpływając na polepszenie kondycji włosów i skóry
- Pomoc w infekcjach skóry – stosowanie olejku na skórze wraz z olejem nośnikowym zapobiega jej łatwemu zakażaniu i pogorszeniu kondycji. Właściwości ściągające i przeciwzakaźne sprawiają, że jest bardzo cennym olejkiem w leczeniu wyprysków, łuszczycy i świądu. Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne może być stosowany także w przypadku świeżych ran, wspomagając procesy regeneracyjne organizmu
- Obkurczenie naczyń krwionośnych – substancje aktywne znajdujące się w olejku z drzewa sandałowego wpływają również na odpowiednie krążenie krwi. Poprzez różnorodne mechanizmy działania, ułatwiają przepływ krwi, dzięki czemu olejek znajduje swoje zastosowanie również w zwalczaniu żylaków, czy hemoroidów
- Profilaktykę układu oddechowego i moczowo-płciowego – olejek eteryczny z drzewa sandałowego może być stosowany w szczególności w leczeniu infekcji dróg oddechowych, wspomagając profilaktykę zapalenia oskrzeli, przeziębienia i grypy. Jest również przydatny w leczeniu rozregulowanego układu moczowo-płciowego, zapewniając wsparcie w momencie istniejącego już zapalenia pęcherza moczowego, czy zapalenia gruczołów krokowych
- Zwalczanie infekcji grzybiczych – olejek służy zwalczaniu infekcji grzybiczych skóry, a także paznokci. Immunomodulujące działanie olejku wspomaga poprawną odpowiedź immunologiczną organizmu, który radzi sobie o wiele skuteczniej z pokonywaniem atakujących organizm grzybów
- Regulowanie emocji – olejek ma rzeczywistą zdolność wpływania na nasz nastrój. Działa lekko stymulująco i energetyzująco. Co więcej, wydaje się, iż olejek sprzyja zwiększonej produkcji dopaminy i serotoniny. Substancje te znacząco wpływają na uczucie relaksu i szczęścia, a ich dysfunkcja jest nierzadko powiązana z brakiem odpowiedniej homeostazy organizmu, którą olejek z drzewa sandałowego zdaje się regulować
- Redukcje stanów zapalnych – seskwiterpeny obecne w olejku drzewa sandałowego są zdolne do modulowania reakcji zapalnych organizmu. Działanie przeciwzapalne można więc wykorzystać w łagodzeniu niektórych patologii stawów i mięśni o podłożu zapalnym.
Olejek z drzewa sandałowego – jak stosować w domowych warunkach?
Olejek eteryczny z drzewa sandałowego znajduje swoje zastosowanie nie tylko w aromaterapii, lecz także w masażu, czy domowej kąpieli.
- W przypadku problemów skórnych, takich jak blizny, żylaki lub rany, olejek musi być rozcieńczony w oleju nośnikowym. Wystarczy dodać 10 kropel olejku do 50 ml oleju bazowego. Dzięki temu może być również stosowany w masażu
- W przypadku problemów z oddychaniem bezsenności, niepokoju, czy stresu olejek można stosować w domowym dyfuzorze. Należy dodać od 5 do 10 kropel bezpośrednio do dyfuzora, aby cieszyć się jego relaksującymi właściwościami
- Działanie rewitalizujące olejku dla skóry lub włosów zadziała najskuteczniej w połączeniu z naturalnymi kosmetykami, jak i bezpośrednio w wannie. Wystarczy dodać kilka kropel do ulubionego mydła, szamponu lub odżywki do włosów
Olejek z drzewa sandałowego – zastosowanie kosmetyczne
Olejek z drzewa sandałowego sprawdza się równie świetnie w pielęgnacji skóry. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i poprawiającym krążenie nadaje skórze zdrowy, świeży, młodzieńczy wygląd. Dzięki temu olejek z drzewa sandałowego jest skuteczny na wszelkiego rodzaju przebarwienia skóry, poparzenia słoneczne, zmarszczki, blizny i występujące rozstępy.
Ze względu na właściwości nawilżające olejek z drzewa sandałowego nadaje się również do pielęgnacji włosów. Zadba o świeży, pozbawiony nadmiernego sebum blask, jednocześnie wzmacniając mieszki włosów, które staną się mniej podatne na uszkodzenia fizyczne. Wystarczy dodać kilka kropli olejku sandałowego do szamponu lub odżywki. Może być stosowany również indywidualnie, spłukując nim włosy bezpośrednio po umyciu.
Olejek z drzewa sandałowego jest także skuteczny na paznokcie. Działanie antyseptyczne i przeciwzapalne olejku w połączeniu z olejem bazowym nałożonym na paznokcie wnika głęboko w ich struktury, osadzając się w płytkach paznokci. Ogranicza rozprzestrzenianie się infekcji paznokci, mających podłoże grzybiczne lub bakteryjne. Co więcej, wzmacnia ich strukturę, dzięki czemu stają się trwalsze i mniej narażone na uszkodzenia fizyczne.
Drzewo sandałowe – najciekawsze połączenia z olejkami eterycznymi
Olejek z drzewa sandałowego może być z powodzeniem stosowany wraz z innymi olejkami eterycznymi w celu zwielokrotnienia ich potencjalnego, prozdrowotnego działania. Olejek o słodkim zapachu z wyraźnie wyczuwalną nutą drzewną dobrze uzupełnia się w aromaterapii oraz użytku zewnętrznym z olejkiem rozmarynowym, kadzidłowym, geranium, mirrą, a także lawendą. Tak skonstruowane mieszanki mogą być stosowane na szeroki sposób, charakteryzując się bogatym działaniem, pozytywnie wpływającym na zdrowie skóry, włosów, czy układu oddechowego.
„Essential Oils, Part VI: Sandalwood Oil, Ylang-Ylang Oil, and Jasmine Absolute” – A. C. de Groot, E. Schmidt, czasopismo naukowe Dermatitis, Mary Ann Liebert, 2017.
„Re-discovering Sandalwood: Beyond Beauty and Fragrance” – B. Rajsmita, V. Keshavamurthy, czasopismo naukowe Indian Dermatology Online Journal, IADVL, 2019.
„A Randomized Controlled Trial Provides Evidence to Support Aromatherapy to Minimize Anxiety in Women Undergoing Breast Biopsy” – R. Trambert, M. Ortu Kowalski, B. Wu. N. Mehta, P. Friedman, czasopismo naukowe Worldviews on Evidence-Based Nursing, Wiley, 2017.
„Inhibitory effect of essential oils against herpes simplex virus type 2” – C. Koch, J. Reichling, J. Schneele, P. Schnitzler, czasopismo naukowe Phytomedicine, Elsevier, 2008.
„Sandalwood Album Oil as a Botanical Therapeutic in Dermatology” – R. L. Moy, C. Levenson, czasopismo naukowe The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, Matrix Medical, 2017.
„East Indian Sandalwood Oil Is a Phosphodiesterase Inhibitor: A New Therapeutic Option in the Treatment of Inflammatory Skin Disease” – M. Sharma et al., czasopismo naukowe Frontiers in Pharmacology, Frontiers, 2018.
Nebulizator olejków eterycznych
Naturalne kadzidło - Cedrzyniec Kalifornijski
Bambusowy kominek zapachowy do olejków eterycznych z ceramiczną podstawką
Powiązane wpisy
Olej z krokosza tłoczony na zimno - właściwości, zalety i praktyczne zastosowania
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) znany także jako szafran łąkowy to roślina, która przez stulecia była ceniona zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne zyskały uznanie na całym świecie. Jednym z najcenniejszych produktów pozyskiwanych z tej rośliny jest olej krokoszowy, który jest wytwarzany przez tłoczenie nasion krokosza na zimno. Proces ten pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze i zdrowotne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zimnotłoczonemu olejowi z krokosza barwierskiego. Omówimy jego właściwości, korzyści zdrowotne, zastosowania oraz przeciwwskazania do stosowania.
Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie, naturalny sposób na zdrowie i urodę
Olejek eteryczny z oregano to jeden z najbardziej cenionych naturalnych produktów stosowanych zarówno w medycynie naturalnej, jak i w codziennej pielęgnacji. Znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych - olejek z oregano może być używany na wiele sposobów, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie czym jest olejek eteryczny z oregano, jakie ma właściwości, jak jest produkowany, a także jak można go zastosować w różnych dziedzinach życia.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno - do czego można go używać i jakie ma właściwości?
W świecie zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków olej rzepakowy tłoczony na zimno zyskuje coraz większe uznanie. Jest to produkt o wyjątkowych właściwościach, który nie tylko wzbogaca nasze potrawy, ale także wspiera zdrowie i pielęgnację ciała. Czym jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, jak powstaje, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego powinien stać się stałym elementem codziennej diety? Dowiedz się jak prawidłowo przechowywać ten olej, aby zachować jego świeżość i pełnię wartości odżywczych, a także jak wykorzystać go w kuchni oraz w pielęgnacji skóry i włosów.
Olejek kajeputowy - jakie ma właściwości i do czego go wykorzystać?
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej oraz poszukiwania naturalnych metod pielęgnacji i leczenia olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle wartościowych olejków jest olejek kajeputowy - o charakterystycznym świeżym i kamforowym zapachu. W artykule przybliżymy czym jest kajeput, jak pozyskiwany jest jego naturalny olejek eteryczny oraz jakie właściwości i zastosowania posiada. Omówimy jego rolę w kosmetyce, właściwości lecznicze oraz inne możliwości wykorzystania w aromaterapii i relaksacji.
Szałwia muszkatołowa - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazani
Szałwia muszkatołowa to tajemnicza roślina o wyjątkowym aromacie, która od wieków fascynuje ludzi swoją wszechstronnością. Zyskuje coraz większą popularność nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce i aromaterapii. Co sprawia, że szałwia muszkatołowa jest tak wyjątkowa? Jakie skrywa właściwości i jak może wspierać nasze zdrowie? Zanurzmy się w fascynujący świat tej rośliny - odkrywając jej tajemnice, zastosowania i potencjalne korzyści oraz ryzyka. Czy szałwia muszkatołowa może stać się Twoim nowym, niezawodnym sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie?
Mięta pieprzowa - właściwości lecznicze, przeciwwskazania
Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona w wielu sytuacjach. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej - składowi, właściwościom oraz różnorodnym zastosowaniom. Dowiesz się również o przeciwwskazaniach, skutkach ubocznych oraz interakcjach z lekami i innymi ziołami. Na koniec omówimy olejek eteryczny z mięty pieprzowej oraz wykorzystanie w kosmetykach, suplementach diety oraz wyrobach medycznych.
Olej konopny - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga olej z konopi?
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają naturalne suplementy diety oraz produkty kosmetyczne oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Wśród nich szczególną uwagę zyskuje olej konopny tłoczony na zimno, który jest ceniony za swoje wyjątkowe właściwości odżywcze oraz szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji. W niniejszym artykule przybliżymy dokładnie, co sprawia, że olej konopny tłoczony na zimno jest tak wyjątkowy, jakie składniki zawiera i jak można go stosować, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści zdrowotnych.
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej - na co jest dobry?
Olejek eteryczny pichtowy to cenny ekstrakt pozyskiwany z jodły syberyjskiej - od dawna jest ceniony w tradycyjnej medycynie i nowoczesnej aromaterapii za swoje wyjątkowe właściwości lecznicze. Ten intensywnie aromatyczny olejek jest nie tylko potężnym sprzymierzeńcem w łagodzeniu stresu i poprawie nastroju, ale także znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie w jaki sposób olejek pichtowy jest pozyskiwany, jakie ma właściwości oraz w jaki sposób można go wykorzystać, aby poprawić jakość życia.
Olej z wiesiołka - jakie ma właściwości i na co pomaga?
Pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej wiesiołek zdążył zadomowić się na stałe w Europie. Pozyskiwany z niego olej z wiesiołka z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w farmakopei, jak i kosmetyce. Olej wiesiołkowy ma korzystny wpływ na skórę twarzy, układ hormonalny, a także układ sercowo-naczyniowy. Co warto wiedzieć o tak cennym oleju jakim jest olej z nasion wiesiołka? Jakie korzyści może przynieść jego codzienne zastosowanie dla naszego zdrowia?
Olejek imbirowy - odkryj jego magiczne właściwości
Imbir i jego właściwości znane są od tysiącleci zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Pozyskiwany z niego olejek imbirowy jest obecnie modnym i polecanym sposobem na zadbanie o własne zdrowie. Dlaczego tak jest? Niepozorny korzeń imbiru zawiera w sobie mnogość przeciwutleniaczy i substancji leczniczych, które można zastosować w dowolny sposób w formie silnie skoncentrowanego olejku. Co warto o nim wiedzieć, a także, dlaczego ma pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn naszego zdrowia?
Comments (0)