Krwawnik to bardzo ceniona w medycynie ludowej roślina, która zawdzięcza swoją popularność właściwościom leczniczym, trawiennym i przeciwzapalnym. Pozyskiwany z rośliny olejek eteryczny charakteryzuje się równie widocznym potencjałem. Zdolny do łagodzenia wielu bólów, jest środkiem kojącym i regenerującym, zdobywając uznanie wśród osób pragnących zadbać o swoje zdrowie. Co warto wiedzieć o olejku eterycznym z krwawnika, a także jego potencjalnych zaletach?
Krwawnik – co to za roślina?
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i gojących już od starożytności. Krwawnik jest rośliną wieloletnią, osiągającą od 30 do 90 cm wysokości. Smukła, o sztywnych, mocno rozgałęzionych łodygach struktura pokryta jest drobnymi liśćmi i kwiatami o charakterystycznym kształcie.
Krwawnik charakteryzuje się aromatycznym zapachem. Rośnie dziko w środowiskach górskich, na łąkach, w zaroślach, krzaczastych zboczach i poboczach dróg, choć w Polsce jest często sadzony także na rabatach parkowych, w ogrodach i sadach. Europejską ojczyzną krwawnika jest Hiszpania. Występuje bardzo obficie w górach północnej części półwyspu Iberyjskiego.
Olejek z krwawnika – co warto o nim wiedzieć?
Olejek krwawnikowy to jeden z najciekawszych naturalnych olejków eterycznych, choć nawet dziś jest stosunkowo mało znany. Najlepszy olejek pozyskuje się z roślin porastających środkową i południową Europę. Znany w Azji jako Yara Yara, a w krajach anglosaskich jako Yarrow, olejek ten posiada zestaw właściwości terapeutycznych, które sprawiły, że jego obecność stała się nieunikniona w świecie medycyny.
Pierwsze zanotowane informacje dotyczące zastosowania olejku z krwawnika sięgają czasów starożytnej hinduskiej Ajurwedy. Stosowanie olejku znane jest blisko od kilku tysięcy lat. Odniesienia historyczne wskazują, że medycyna chińska z powodzeniem stosowała olejek eteryczny z krwawnika w leczeniu problemów związanych z miesiączką, natomiast Skandynawowie wykorzystywali olejek przede wszystkim w skutecznym leczeniu reumatyzmu.
Obecnie olejek eteryczny z krwawnika wykorzystywany jest głównie w celu odprężenia, wspomagania funkcji trawiennych, aromaterapii, czy zadbaniu o dobrostan skóry. W mydłach, kremach i innych kosmetykach olejek pomaga przy stanach zapalnych skóry, trądziku, czy skórze tłustej i wysuszonej.
Olejek eteryczny z krwawnika – w jaki sposób jest pozyskiwany?
Olejek krwawnikowy ekstrahowany jest bezpośrednio ze świeżo zebranych roślin. W celu uzyskania olejku stosowane są dwie metody. Pierwsza z nich wykorzystuje zmiażdżone łodygi, które są następnie wyciskane z olejku. Niestety, metoda ta jest mało skuteczna, a olejek cechuje się niską koncentracją prozdrowotnych składników.
Druga z nich polega na popularnej metodzie destylacji z użyciem pary wodnej. Podczas gdy obie metody polegają na bezpośredniej ekstrakcji oleju z krwawnika, metoda destylacji z parą wodną daje zwykle lepsze wyniki. Olejek jest silnie skoncentrowany, a jego zastosowanie ulega znacznemu poszerzeniu. Teraz gdy już wiemy, czym jest olejek krwawnikowy, a także, w jaki sposób jest wytwarzany, przyjrzymy się bliżej jego właściwościom i potencjalnym zaletom dla naszego zdrowia.
Comments (0)