Olejek z krwawnika - niezwykłe właściwości oraz wpływ na skórę

Krwawnik to bardzo ceniona w medycynie ludowej roślina, która zawdzięcza swoją popularność właściwościom leczniczym, trawiennym i przeciwzapalnym. Pozyskiwany z rośliny olejek eteryczny charakteryzuje się równie widocznym potencjałem. Zdolny do łagodzenia wielu bólów, jest środkiem kojącym i regenerującym, zdobywając uznanie wśród osób pragnących zadbać o swoje zdrowie. Co warto wiedzieć o olejku eterycznym z krwawnika, a także jego potencjalnych zaletach?

Krwawnik – co to za roślina?

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i gojących już od starożytności. Krwawnik jest rośliną wieloletnią, osiągającą od 30 do 90 cm wysokości. Smukła, o sztywnych, mocno rozgałęzionych łodygach struktura pokryta jest drobnymi liśćmi i kwiatami o charakterystycznym kształcie.

Krwawnik charakteryzuje się aromatycznym zapachem. Rośnie dziko w środowiskach górskich, na łąkach, w zaroślach, krzaczastych zboczach i poboczach dróg, choć w Polsce jest często sadzony także na rabatach parkowych, w ogrodach i sadach. Europejską ojczyzną krwawnika jest Hiszpania. Występuje bardzo obficie w górach północnej części półwyspu Iberyjskiego.

Olejek z krwawnika – co warto o nim wiedzieć?

Olejek krwawnikowy to jeden z najciekawszych naturalnych olejków eterycznych, choć nawet dziś jest stosunkowo mało znany. Najlepszy olejek pozyskuje się z roślin porastających środkową i południową Europę. Znany w Azji jako Yara Yara, a w krajach anglosaskich jako Yarrow, olejek ten posiada zestaw właściwości terapeutycznych, które sprawiły, że jego obecność stała się nieunikniona w świecie medycyny.

Pierwsze zanotowane informacje dotyczące zastosowania olejku z krwawnika sięgają czasów starożytnej hinduskiej Ajurwedy. Stosowanie olejku znane jest blisko od kilku tysięcy lat. Odniesienia historyczne wskazują, że medycyna chińska z powodzeniem stosowała olejek eteryczny  z krwawnika w leczeniu problemów związanych z miesiączką, natomiast Skandynawowie wykorzystywali olejek przede wszystkim w skutecznym leczeniu reumatyzmu.

Obecnie olejek eteryczny z krwawnika wykorzystywany jest głównie w celu odprężenia, wspomagania funkcji trawiennych, aromaterapii, czy zadbaniu o dobrostan skóry. W mydłach, kremach i innych kosmetykach olejek pomaga przy stanach zapalnych skóry, trądziku, czy skórze tłustej i wysuszonej.

Olejek eteryczny z krwawnika – w jaki sposób jest pozyskiwany?

Olejek krwawnikowy ekstrahowany jest bezpośrednio ze świeżo zebranych roślin. W celu uzyskania olejku stosowane są dwie metody. Pierwsza z nich wykorzystuje zmiażdżone łodygi, które są następnie wyciskane z olejku. Niestety, metoda ta jest mało skuteczna, a olejek cechuje się niską koncentracją prozdrowotnych składników.

Druga z nich polega na popularnej metodzie destylacji z użyciem pary wodnej. Podczas gdy obie metody polegają na bezpośredniej ekstrakcji oleju z krwawnika, metoda destylacji z parą wodną daje zwykle lepsze wyniki. Olejek jest silnie skoncentrowany, a jego zastosowanie ulega znacznemu poszerzeniu. Teraz gdy już wiemy, czym jest olejek krwawnikowy, a także, w jaki sposób jest wytwarzany, przyjrzymy się bliżej jego właściwościom i potencjalnym zaletom dla naszego zdrowia.

Olejek eteryczny krwawnik - 10 ml

OET-KRW-10
Olejek eteryczny Krwawnik powstaje dzięki destylacji parą wodną suszonych kwiatów i liści rośliny Achillea millefolium. Bylina występuje powszechnie na świecie w miejscach o umiarkowanym klimacie. Choć cały rodzaj obejmuje ponad 120 gatunków, to właśnie krwawnik pospolity jest najchętniej stosowany, a w ziołolecznictwie uchodzi za roślinę "pierwszej...
Dostępny
64,98 zł

Olejek z krwawnika – co charakteryzuje jego właściwości?

Olejek eteryczny z krwawnika zawiera wiele cennych składników aktywnych odpowiedzialnych za jego szeroki zakres właściwości. Są to m.in.:

 • Seskwiterpeny – chamazulen, germakren i beta-kariofilen
 • Ketony – tujon, artemizyna i kamfora
 • Monoterpeny – pinen, sabinen i terpineol
 • Kamfany – borneol
 • Laktony
 • Estry
 • Tlenki

Składniki te nadają mu różne właściwości, które czynią go przydatnym np. w aromaterapii. Olejek charakteryzuje się bezbarwną lub białawą cieczą i świeżym, kamforowym zapachem. Olejek eteryczny krwawnikowy znany jest także ze swojego silnego działania przeciwzapalnego, hemostatycznego i leczniczego. Znacząca obecność monoterpenów nadaje mu właściwości stymulujące i tonizujące. Obecność kamfory z kolei nadaje mu działanie relaksujące, przeciwneuralgiczne i przeciwbólowe.

Olej krwawnikowy – gdzie znajdzie swoje zastosowanie?

Olejek krwawnikowy jest bardzo ceniony i chętnie stosowany w medycynie popularnej, która nie bez powodu przypisuje mu nieskończoną liczbę prozdrowotnych zastosowań. Jest to roślina bardzo wszechstronna, wyróżniająca się przede wszystkim działaniem przeciwzapalnym, przeciwskurczowym, hemostatycznym i regenerującym.

W jaki sposób możemy zastosować olejek eteryczny z krwawnika w domu?

 • Środek przeciwreumatyczny – olejek ma właściwości stymulujące krążenie, które regulują przepływ krwi w obszarach dotkniętych objawami reumatyzmu i zapalenia stawów. Kilka kropli olejku dodanych do dowolnego oleju nośnego po wmasowaniu w stawy zadba o ich prawidłową regenerację
 • Środek przeciwzapalny – olejek z krwawnika to olej uniwersalny, który można stosować w leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych. Można go stosować w leczeniu stanów zapalnych układu oddechowego, jamy nosowej, czy zapalenia stawów. Za pomocą olejku można również złagodzić stan zapalny układu trawiennego
 • Środek antyseptyczny – właściwości antyseptyczne olejku krwawnikowego są dobrze znane. Pomaga oczyścić ranę i wyeliminować zarazki. Stwarza barierę ochronną pomiędzy raną a bakteriami i wirusami, powodując szybkie gojenie uszkodzonych części ciała
 • Zapobiega skurczom – nieprawidłowe skurcze ciała mogą być nierzadko śmiertelne. Ciężkie skurcze występują dosyć rzadko, choć zdarzają się u niektórych kobiet cierpiących na ZNP i u pacjentów z biegunką. Olejek z krwawnika jest skutecznym lekarstwem na skurcze, natychmiastowo zmniejszając powiązane z nimi drgawki. Uspokaja nerwy, relaksuje i wycisza
 • Działanie ściągające – olejek można stosować w celu zmniejszenia wielkości porów, zwężenia mieszków włosowych i poprawy przyczepności dziąseł do zębów. Pomaga również poprawić wygląd starzejącej się skóry, nadając jej promienisty, delikatny i młodzieńczy blask
 • Środek relaksujący – olejek ma również wyjątkowe właściwości uspokajające. Jest bardzo skuteczny w leczeniu lęku, a także bezsenności. Stosowany w ramach dyfuzji natychmiastowo rozluźnia nerwy i mięśnie
 • Domowy środek hemostatyczny – krwawienie może być poważnym niebezpieczeństwem dla całego organizmu. Olejek krwawnikowy ma właściwości hemostatyczne, które pomagają znacznie zmniejszyć ryzyko krwawienia.
Kod rabatowy Bilovit

Olej z krwawnika w aromaterapii – jak wspomaga dobrostan układu oddechowego?

Tak jak inne olejki eteryczne stosowane w aromaterapii, także olejek z krwawnika ma działanie wykrztuśne, przeciwbólowe i obkurczające błonę śluzową. Olejek stosowany jest z powodzeniem w leczeniu problemów oddechowych, takich jak kaszel, zapalenie oskrzeli, ataki astmy, przeziębienie, czy nadmierne wydzielanie flegmy.

Aromatyczne opary z oleju krwawniczego mogą pomóc zasnąć, otworzyć zatkane drogi oddechowe i zrelaksować ciało. Można to zrobić na kilka sposobów. Najłatwiej jest wylać kilka kropli na poduszkę przed pójściem spać. Podobny efekt da również dodanie kilku kropel do dyfuzora. W przypadku problemów gastrycznych pomocną metodą jest zagotowanie wody w garnku z dodatkiem kilku kropel olejku, położenie ręcznika na głowie i nad garnkiem, a następnie wdychanie orzeźwiających oparów.

Olejek z krwawnika do twarzy – czy jest skuteczny?

Liczne właściwości olejku z krwawnika, a szczególnie te, które mogą pomóc w eliminacji i wydalaniu bakterii, mogą również rozwiązać nasze problemy skórne. Olejek jest skutecznym dodatkiem do codziennej pielęgnacji skóry twarzy, usuwając z niej toksyczne bakterie znane z powodowania problemów skórnych, takich jak pryszcze i trądzik. Właściwości przeciwzapalne i lecznicze olejku eterycznego z krwawnika mogą również zmniejszyć blizny po trądziku, innych stanach chorobowych, a także znacząco wspomagają redukcję widocznych obrzęków twarzy.

Bibliografia

„A review on phytochemistry and medicinal properties of the genus Achillea” – S. Saeidnia, AR. Gohari, N. Mokhber-Dezfuli, F. Kiuchi, czasopismo naukowe DARU Journal of Pharmaceutical Sciences, Springer, 2011.

„Achillea millefolium Essential Oil Mitigates Peptic Ulcer in Rats through Nrf2/HO-1 Pathway” – M. K. Alomair et al., czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2022.

„Antioxidant and antimicrobial activity of the essential oil and methanol extracts of Achillea millefolium subsp. millefolium Afan. (Asteraceae)” – F. Candan et al., czasopismo naukowe Journal of Ethnopharmacology, Elsevier, 2003.

„Biological activities of yarrow species (Achillea spp.)” – E. Nemeth, J. Bernath, czasopismo naukowe Current Pharmaceutical Design, Bentham, 2008.

„Commercial Essential Oils as Potential Antimicrobials to Treat Skin Diseases” – A. Orchard, S. van Vuuren, czasopismo naukowe Evidence Based Complementary and Alternative Medicine, Hindawi, 2017.

„Composition and antimicrobial activity of essential oil of yarrow (Achillea millefolium L.)” – D. Sergio et al., czasopismo naukowe Australian Journal of Crop Science, CROPJ, 2020.

„Composition and Biological Activity of the Essential Oils from Wild Horsemint, Yarrow, and Yampah from Subalpine Meadows in Southwestern Montana: Immunomodulatory Activity of Dillapiole” – I. A. Schepetkin et al., czasopismo naukowe Plants, MDPI, 2023.

„Essential oil composition of two yarrow taxonomic forms” – A. Judzentiene, D. Mockute, czasopismo naukowe Central European Journal of Biology, SP Versita, 2010.

„The estimation of the traditionally used yarrow (Achillea millefolium L. Asteraceae) oil extracts with anti-inflamatory potential in topical application” – V. Tadić et al., czasopismo naukowe Journal of Ethnopharmacology, Elsevier, 2017.

„Yarrow oil ameliorates ulcerative colitis in mice model via regulating the NF‐κB and PPAR-γ pathways” – M. E. Mohamed et al., czasopismo naukowe Intestinal Research, Taehan Chang Yŏn'gu Hakhoe, 2021.

Powiązane wpisy

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie

Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń