Sól Epsom i jej nieoczywiste zastosowanie. Informacje, porady i przepisy do domu i ogrodu

Sól Epsom to produkt, który kojarzy się głównie z leczniczą kąpielą. A może zaskoczyć mnogością (nieoczywistych) zastosowań. Sprawdzi się w każdym domu i ogrodzie, doskonale poprawia zdrowie i pielęgnuje urodę. Sól Epsom jest łatwa w użyciu, a stosowana w odpowiedni sposób także bezpieczna i ekologiczna. Znana od dawna a wciąż odkrywana na nowo. Kto powinien sięgnąć po sól Epsom?

Sól Epsom, czyli?

Sól Epsom to nieorganiczny związek chemiczny - siarczan magnezu (Magnesium sulfate). Występuje w naturze, a w jego skład wchodzą dwa ważne pierwiastki - magnez (ok. 9,7%) oraz siarka (ok. 12,99%).

Znany jest pod nazwą sól angielska, ponieważ początkowo - już w XVII wieku produkowany był ze słynnych źródeł wodnych zlokalizowanych w środkowej Anglii w mieście Epsom. 

A to wcale nie koniec jeśli chodzi o nazewnictwo - siarczan magnezu występuje również jako sól gorzka. Dlaczego?

Sól soli nierówna

Sól Epsom wyróżnia się gorzkim smakiem i ma niewiele wspólnego z solą używaną na co dzień w kuchni. Tak naprawdę łączy je tylko nazwa - obie substancje, choć tak różne, mają podobną budowę chemiczną. 

Sól Epsom - właściwości

Wiele korzyści soli Epsom wynika z obecności cennego magnezu. Jak przekonują naukowcy, minerał bierze udział w ponad 320 reakcjach biochemicznych, które wpływają korzystnie na działanie ludzkiego organizmu. Odpowiedni poziom magnezu promuje zdrowy sen (bierze udział w produkcji melatoniny) i redukuje stres.

Jest jeszcze siarka, która ułatwia wydalanie substancji toksycznych, a więc wspomaga efektywne oczyszczanie. Dodatkowo wzmacnia odporność (bierze udział w produkcji przeciwciał) i w znaczącym stopniu wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. 

Sól Epsom stosowana regularnie w czasie kąpieli pomoże zredukować ból mięśni i stawów (po intensywnym treningu, ale też w stanach chorobowych). Działa rozluźniająco i relaksująco. Poprawia kondycję skóry i wykazuje właściwości złuszczające.

Bardzo możliwe, że to nie koniec - duży potencjał soli Epsom badany jest w kontekście terapii wspomagającej w leczeniu astmy i epilepsji. 

Jak działa sól Epsom? Dodana do wody uwalnia jony magnezu i siarczanu - choć powstały roztwór jest bezbarwny i bezwonny, efekty z pewnością będą odczuwalne.  

Sól Epsom - 1000 g

SEP-Z-1000
Sól Epsom to nieorganiczny związek chemiczny, będący solą kwasu siarkowego i magnezu. Wykazuje silne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne, przez co jest wszechstronnie wykorzystywana zarówno w medycynie, jak i kosmetologii. Wpływa pozytywnie niemal na wszystkie układy ludzkiego organizmu, a w zależności od potrzeb można ją stosować doustnie lub...
Dostępny
8,90 zł

Sól Epsom do kąpieli

Najczęstszym zastosowaniem soli Epsom jest bez wątpienia lecznicza (i relaksująca) kąpiel. Siarczan magnezu połączony z gorącą wodą może zdziałać cuda - zmniejszy ból mięśni i stawów, a także złagodzi bóle głowy. Nie bez powodu stosowany jest często jako uzupełnienie terapii w leczeniu fibromialgii i zapalenia stawów.

Co ważne, w odróżnieniu od syntetycznych kosmetyków do kąpieli, sól Epsom jest produktem pochodzenia naturalnego. 

Jak używać?

Dwie szklanki soli Epsom (ok. 500 g) należy dokładnie rozpuścić w wannie z gorącą wodą - i już. Kąpiel nie powinna trwać krócej niż 15 minut. Aby wzmocnić działanie relaksujące, do wanny można dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego.

Czy istnieją przeciwwskazania? Dermatolodzy uważają, że siarczan magnezu nie powinien być stosowany w przypadku większych ran, owrzodzeń i oparzeń, w każdym innym przypadku jest wręcz zalecany. 

Sól Epsom a kąpiel dla stóp

Sól Epsom sprawdzi się również w pielęgnacji stóp. Redukuje obrzęki i relaksuje, a skóra nabiera przyjemnej miękkości. Regularne zabiegi mogą zniwelować nadmierną potliwość i pomóc pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Jak przygotować kąpiel? 1 szklankę soli Epsom należy rozpuścić w misce gorącej wody, moczyć stopy ok. 30 minut, osuszyć i nałożyć ulubiony krem. 

Sól Epsom w kosmetyce

Sól Epsom sprawdzi się również w pielęgnacji twarzy, ponieważ ma pH neutralne dla skóry (na poziomie ok. 6,44). Z racji swojej formy stosowana jest często jako peeling do twarzy. Produkt należy umieścić w lekko zwilżonych dłoniach i delikatnie (kolistymi ruchami) wmasować w skórę. Opcjonalnie można również dodać odrobinę produktu do mycia twarzy. Po 5 minutach całość należy spłukać letnią wodą, stonizować skórę i nałożyć krem.

Zabieg pomoże usunąć martwy naskórek i zanieczyszczenia, pozostawiając twarz złuszczoną i miękką. 

Sól Epsom w ogrodzie i domowym zieleńcu

Sól Epsom to niezbędnik każdego miłośnika ogrodnictwa. Sprawdzi się na większych, zewnętrznych terenach, ale i balkonowych oazach. Najważniejsze składniki soli angielskiej są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju, zdrowia i żywotności roślin. 

Jakie właściwości ma magnez?

  • wzmacnia komórki roślin i ich strukturę
  • ułatwia przyswajanie składników odżywczych (jak np. fosfor)

A siarka?

  • bierze udział w tworzeniu chlorofilu
  • ma kluczowe znaczenie dla produkcji witamin i enzymów
  • pomaga chronić roślinę przed chorobami

O ile gleba posiada zazwyczaj odpowiednią ilość siarki, zdarza się - szczególnie w przypadku podłoża o kwaśnym odczynie pH, że występuje znaczny niedobór magnezu. Cenne pierwiastki usuwane są z gleby przez deszcze, intensywne nawadnianie lub ekstensywną uprawę. 

Jak dbać o rośliny z pomocą soli Epsom?

W przypadku ogrodu istnieje kilka możliwości:

  • poprawa zdrowia roślin: 1 łyżkę soli Epsom należy rozpuścić w 4 litrach wody, stosować w formie odprysku dwa razy w miesiącu
  • poprawa żywotności: ziemię posypać solą (szczególnie w okolicach korzeni) i podlać, zabieg powtarzać raz na 2 miesiące
  • regeneracja trawy: sól Epsom należy równomiernie rozsypać na powierzchni trawnika (1 szklanka na każdy m2) i podlać jak zwykle

W przeciwieństwie do sztucznych nawozów i innych środków chemicznych, sól Epsom nie gromadzi się w glebie i nie zatruwa wód gruntowych. 

W trosce o rośliny domowe również można skorzystać z soli Epsom:

  • 2 łyżki siarczanu magnezu należy wymieszać z 3 litrami wody, powstałą mieszanką podlewać rośliny raz w miesiącu

A to nie wszystko...

Sól Epsom na ślimaki

Nie każdy wie, że sól Epsom skutecznie odstrasza ogrodowe szkodniki. Aby skutecznie pozbyć się ślimaków, wystarczy posypać odrobiną soli Epsom miejsce, gdzie najczęściej się gromadzą. Efekt powinien być zauważalny praktycznie od razu.  

Siarczan magnezu będzie równie skuteczny w walce z mszycami. W tym wypadku trzeba stworzyć prostą recepturę:

  • 1 łyżkę soli rozpuścić w 1 litrze ciepłej wody. Całość należy przelać do butelki z atomizerem, preparatu można używać zapobiegawczo lub też razie występującego problemu ze szkodnikami

Sól Epsom, sprzątanie szybkie i efektywne 

Sól Epsom przyda się w czasie porządków. Ze względu na swoją teksturę pomoże pozbyć się trudnych do usunięcia zabrudzeń (przypalone jedzenie, zaschnięte resztki lub uporczywe plamy) z naczyń i powierzchni kuchennych. Aby stworzyć pastę czyszczącą należy zmieszać sól angielską i płyn do mycia naczyń w równych proporcjach - i gotowe. 

Siarczan magnezu jest niezastąpiony również w łazience, choćby do czyszczenia wnętrza pralki. Wcale nie potrzeba do tego specjalistycznych, drogich środków. Aby usunąć resztki detergentu i innych zanieczyszczeń do urządzenia należy wsypać pół szklanki soli Epsom i 500 ml octu, a następnie wybrać jakikolwiek program z temperaturą wyższą niż 60oC. Zabieg wpływa na wydajność i wydłuża żywotność pralki. 

Sól Epsom do picia

Sól Epsom to znany środek przeczyszczający, który pomoże w leczeniu zaparć i innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Specjaliści zalecają przyjmowanie 1-4 łyżeczek soli angielskiej rozpuszczonej w 250 ml wody. 

Na początek warto zacząć od minimum i w razie potrzeby stopniowo zwiększać ilość (uwaga, efekt może pojawić się nawet po 6 godzinach). By poprawić smak "napoju", można dodać odrobinę soku z cytryny. 

Sól Epsom stosowana w nadmiarze może wywołać wzdęcia i niegroźny (ale i nieprzyjemny) rozstrój żołądka. 

Kto powinien stosować sól Epsom?

Sól Epsom może być stosowana przez wszystkich, którzy narażeni są na niedobory magnezu - sportowcy, osoby wykonujące pracę fizyczną lub poddające się rygorystycznej diecie, a także kobiety w okresie przekwitania. No i oczywiście... miłośnicy kawy. 

Jaką sól Epsom wybrać?

Jeśli zależy nam na jak najbardziej uniwersalnej soli, to warto wybrać produkt wysokiej jakości (czyli czystości), pozbawiony substancji zapachowych i barwników, szczególnie jeśli stosowany będzie doustnie lub do kąpieli dla osób o wrażliwej i delikatnej skórze.  

Zalety soli Epsom przekonują wielu sceptyków. Chociaż nadal brakuje badań na temat soli gorzkiej, specjaliści uważają, że może być skuteczna w łagodzeniu i leczeniu wielu dolegliwości - część z nich jest już znana, o innych dowiemy się w przyszłości. Uniwersalność soli Epsom jest wręcz niewiarygodna, a jednak - prawdziwa. Do każdego domu i ogrodu, raz zastosowana stanie się niezbędna.  

Bibliografia

"Wpływ magnezu na ciało człowieka" - B. Bancerz, M. Duś - Żuchowska, W. Cichy, H. Matusiewicz, Klinika Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Zakład Chemii Analitycznej Politechniki Poznańskiej

"Magnez aktualny stan wiedzy" - A. Karmańska, A. Stańczak, B. Karwowski - Zakład Bromatologii   Katedry Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Zakład Farmacji Szpitalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi 

"Pierwiastki występujące w organizmie" - J. Kurzepa, A. Hordyjewska, Chemia Organizmów Żywych, Radomskie Towarzystwo Naukowe

"Health benefits of geologic materials and geologic processes" - R. B. Finkelman, International Journal of Environmental Research and Public Health

"Evaluate the effectiveness of hot foot bath with Espom salt on joint pain, stiffness and physical function among patients with osteoarthritis in selected hospitals at Ottanchathiram" - M. Sabitha, Bishops College of Nursing, Dharapuram

"Paharmaceutical influences of Epsom salts" - Waala Fikry Elbossaty, Journal of Pharmacology & Pharmacotherapeutics 

"Epsom salt use in home gardens and landscapes" - L. Chalker-Scott, Washington State University

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń